Wspinaczka na sztucznej ściance

ZAJĘCIA PROWADZI WYKWALIFIKOWANY TRENER / INSTRUKTOR:

Beata i Łukasz Jakóbkiewicz

Zaczęliśmy się wspinać w 1997 roku, najpierw w skałkach, a po ukończeniu kursu taternickiego także w górach (Tarty Polskie i Slowackie, Dolomity, Pireneje, Alpy). Mimo, że to nasze wspinanie nigdy nie wyszło poza poziom „zaawansowanej rekreacji”, to i tak stało się wiodącą pasją i w dużym stopniu ukierunkowało życiowe wybory. Możemy powiedzieć, że góry i wspinanie dały nam to, co najlepsze w życiu: przygodę, poczucie wolności, radość obcowania z dziką przyrodą, a przede wszystkim przyjaźń i partnerstwo nie tylko wspinaczkowe :)

Od dłuższego czasu kiełkowała nam w głowie myśl, że warto byłoby „na stare lata” podzielić się swoim doświadczeniem i zarazić tą pasją innych. W 2018 roku z dwójką znajomych założyliśmy Krośnieński Klub Wspinaczkowy „Skolopendra”, który obecnie liczy już około 40 członków i stale się powiększa. W 2021 roku, po ukończeniu kursów instruktorskich zaczęliśmy prowadzić sekcje wspinaczkowe na sztucznej ściance w II L.O. w Krośnie oraz szkolenia w pobliskich Skałkach Czarnorzeckich. Od paździenika 2022 r. działamy jako Szkoła Wspinania MANTLA (gdyż to właśnie tu pod Krosnem po raz pierwszy zetknęliśmy się ze wspinaniem w tzw. „piachach” i robiliśmy swoje pierwsze „mantle”).

Nasze zajęcia prowadzimy w różnych grupach wiekowych, od dzieci w wieku szkolnym po osoby dorosłe. Program dostosowujemy do wieku i indywidualnych możliwości uczestników, kładąc nacisk z jednej strony na dobrą zabawę i swobodę wspinania, a z drugiej na poważne podejście do zasad bezpieczeństwa. Naszym celem jako instruktorów nie jest tylko nauczanie techniki wspinaczkowej, prawidłowej asekuracji czy zasad treningu. Chcemy też wzbudzić w naszych podopiecznych wewnętrzną motywację do nieustannej pracy nad sobą, pokonywania lęków i ograniczeń, a także poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka i środowisko naturalne – to wszystko, co pozwoli im realizować się w tej fascynującej dyscyplinie, wykraczającej daleko poza tradycyjne pojęcie sportu.


HARMONOGRAMY - PODZIAŁ OGÓLNY ZAJĘĆ NA GRUPY: