Профорієнтація

Година спілкування з учнями початкової ланки

«Всі професії хороші – вибирай на смак.

Програмовий зміст: розширювати уявлення дітей про працю людей різних професій; вправляти в умінні закінчувати речення, використовуючи слова і словосполучення, що співвідносяться з певною професією людини; уточнити уявлення про найбільш доступні й необхідні для розвитку їх соціального досвіду види праці дорослих; простежити взаємозалежність у роботі людей різних професій; формувати особистісну мотивацію щодо вибору професії, необхідність виконання своїх трудових обов’язків для отримання потрібного результату; активізувати словник дітей назвами професій; стимулювати вживання прислів’їв про працю, відгадування загадок про людей різних професій; розвивати у дітей фонематичний слух, творчі здібності; інтерес до праці конкретних працівників тих чи інших професій; логічне мислення, активізувати зв’язне мовлення; виховувати повагу до праці дорослих, доброзичливе ставлення до людей різних професій, почуття радості за свої та чиїсь успіхи, підбадьорювати та підтримувати у різних ситуаціях своїх товаришів.

Матеріал: загадки за темою, картинки із зображенням людей різних професій, знаряддя праці, інструменти, предмети

Хід заняття

- Доброго ранку, доброго дня!

- Хай плещуть долоньки,

- Хай тупають ніжки,

- Кивають голівки

- І сяють усмішки!

Діти: Доброго ранку, доброго дня!

Сьогодні я вас запрошую у подорож до Країни Професій. У цій чарівній країні живуть загадки, цікаві картинки, різні ігри, прислів’я, розумні і поважні люди. Тож вирушаймо у подорож!

Ось зібралися ми в круг,

Я твій друг, і ти мій друг.

Міцно за руки візьмемось,

І один одному посміхнемось!

Вчора до мене завітав листоноша, який передав бандероль. Але сказав, що відкрити її можна тільки тоді, коли відгадаємо загадки.

Хто це смачно варить борщ

І компот готує?

Каші з жару дістає,

І дітей частує? (Кухар)

Що у кого заболить,

Зразу кажуть: «Ай, болить!»

Їм спішить на допомогу добрий лікар… (Айболить)

Модну зачіску він зробить

І волосся підстриже. (Перукар)

Бесіда з дітьми.

  • Як назвати всі ці слова одним словом? (Професії)

  • Що таке професія?( Професія це робота, яку людина для себе обрала; улюблена справа)

Ось і відкрилась наша бандероль. Але всі речі в ній переплуталися. Давайте їх розкладемо відповідно до професій.

Гра «Кому що потрібно для роботи?» На картинках зображенні люди різних професій та набір різних інструментів, предметів для кожної професії. Дібрати тільки ті предмети, які потрібні їм для роботи.

(Гра на дві групи дітей, для кожної групи різні професії)

  • Лікар.( Білий халат, ліки, шприц)

  • Перукар.( Ножиці, гребінець, дзеркало)

  • Кухар.( Каструля, ніж, м’ясорубка)

Гра «Хто що робить» Вихователь називає представника професії, а діти називають дії, які він виконує.

  • Кухар.( Варить борщ, ріже овочі, робить салат…)

  • Лікар.( Слухає хворого, дивиться горло, виписує ліки…)

  • Перукар.( Стриже, робить зачіски, фарбує волосся…)

Діти, а ким працюють ваші батьки? (Розповіді дітей.)

Фізхвилинка «Професії»

Ой, як професій у світі багато!

(Ходьба на місці, похитуючи головою, долоні на щоках.)

Навіть не знаю, яку ж то обрати?

(Діти продовжують іти на місці, а руки розводять у сторони.)

Став будівельником я б залюбки,

Зводив будинки, дитячі садки

(Присідають і імітують спорудження вежі з кубиків)

Космонавтом теж хочеться стати:

Серед зірок і планет політати…

(Діти піднімаються, задирають голови і кружляють на місці.)

Може б, спортсменом я став – футболістом,

(Буцають ногою уявного м’яча)

Або граціозним таких фігуристом…

(Ноги дітей пересуваються, не відриваючись від підлоги.)

Кухар – професія також хороша,

Бо куховарити вправно він може…

(Кругові рухи кистю – «помішують ополоником» уявну страву)

Шлях оберемо в житті я і ти

(Показують на себе та когось із товаришів)

Тільки спочатку нам слід підрости!

(Ходьба на носочках, руки простягнуті вгору)

Багато професій ми з вами згадали. А яка ж із них найважливіша? Чому?

Діти роблять висновки, що всі професії важливі.

А зараз ми разом з вами пригадаємо мудрі народні вислови про працю, спробуйте відгадати прислів’я про працю за картинками. Увага на екран.

« Бджола мала, а й та працює».

« Риба у воді, а людина у труді».

«Хочеш їсти калачі – не сиди на печі»

«Не тяжка робота, коли є охота»

«Губами говори, а руками роби»

«Аби руки і охота – буде зроблена робота»

«Без труда нема плода»

«Маленька праця краще за велике безділля»

Сідаємо в автобус і будемо їхати. А хто нас повезе на автобусі? Відгадайте загадку, увага на екран.

Шофер

У нас цю професію знають усі.

Сидить за кермом вантажівки, таксі.

Вантаж і людей він по місту розвозить

У літню спекоту, в зимові морози.

Що робить шофер? Що потрібно йому для роботи? Що повинен знати водій?

Динамічна пауза «Вчимося водити машину»

Перш ніж шоферові довірять возити людей чи вантажі, він повинен багато вчитися. Вивчити правила дорожнього руху, навчитися водити машину. Зараз ми пограємо в школу для шоферів. Уявіть, що ви за кермом автомобіля, уважно слухайте і виконуйте завдання їх:

Їдемо вперед. Повертаємо наліво. Зупиняємося біля лялькового куточка. Їдемо назад. Повертаємо направо. Зупиняємося за куточком книги. Повертаємося в гаражі — на свої місця.

Перша зупинка.

Все у ньому ми купуємо:

І цукерки й шоколад,

Молоко і хліб духмяний,

Печиво і мармелад.(Магазин)

А хто працює в магазині? Відгадайте загадку:

Вміє справно рахувати

І товар пропонувати.

Зошит, книгу, олівець

Видає нам… (Продавець)

Розглядання зони сюжетної гри «Магазин»(Обговорення з дітьми правил поводження в магазині)

Друга зупинка.

Відгадайте загадку, увага на екран.

Хто в лікарні по палаті

Ходить в білому халаті.

Хто людей з біди рятує

І хвороби всі лікує –

Призначає процедури

І таблетки, і мікстури?

Щоб здоровим бути до віку -

Це звичайно мудрий ( ЛІКАР)

Бесіда з дітьми:

- Коли ми звертаємося до лікаря?

- Куди йдемо?

- Як потрапити до лікаря на прийом?

- Правила поведінки в лікарні?

- Як ми будемо лікуватися? Що нам пропише лікар?

Після огляду у лікаря ми йдемо куди купувати ліки?

А хто працює в аптеці? Увага загадка:

Він для кожної людини

Ліки має, вітаміни.

Прочитає рецепт уважно,

Що і як робить підкаже. (Аптекар)

Давайте пригадаємо, як ми з вами відвідали аптеку!

Третя зупинка.

Відео загадка:

Золоті у нього руки:

Робить зачіски й перуки,

Підстриже і пофарбує,

Гарний настрій подарує. (ПЕРУКАР)

Що робить перукар? Якими інструментами користується для роботи?

Відео сюжет про відвідування «Перукарні»

(Діти пригадують про правила поводження у перукарні; називають інструменти, якими користується перукар та згадують правила поводження з ними.)

Чуєте – сигнал водія, нам потрібно повертатися.

« Де я був» ( Соціальний педагог називає речення дітям потрібно його продовжити.)

  • Я бачив печиво, цукерки – де я був ? (Я був…)

  • Я бачив ножиці, гребінець, фен …

  • Я бачив білий халат, ліки…

· Дидактична гра «Продовж речення»

· У магазині ми можемо купити у продавця молоко, ляльку, ліжко, …

· Щоб смачно нагодувати людей кухар пече, солить, … (варить, смажить, миє, чистить, …)

· Щоб вилікувати хворого лікар робить компрес, дає .. (ліки, ставить укол, маже маззю, дивиться горло, …)

· Шофер може керувати автобусом, таксі, самоскидом, …

· Перукар може укласти волосся, пофарбувати, завити, підстригти, …

Підсумок.

  • Чи сподобалося вам сьогодні на занятті? Що найбільше?

  • Як ви гадаєте, яка ж саме професія найважливіша? Чому?

  • Ким ви хочете бути у майбутньому?


"Знайди свій шлях"

Профорієнтація або професійна орієнтація – це наукова дисципліна, яка допомагає людині обрати майбутню професію з урахуванням всіх її здібностей, потреб і бажань. Якщо ти шукаєш відповідь на запитання «як обрати професію / спеціальність?» – ти звернувся за адресою. Я підібрала усі необхідні ресурси: тести, книги, сайти і онлайн-курси для профорієнтації.

Тести

Тест Голанда

Джон Голланд – американський учений, професор психології. Згідно його теорії більшість людей належать до одного із шести типів особистості. Для кожного типу підходять певні професії. Людина, яка обере фах відповідно до свого типу, має більше шансів досягти професійних успіхів та залишитися задоволеною власним вибором. Голланд розробив тест із 240 запитань. Відповіді на них допомагають визначити власний тип особистості та рекомендують професії, бажані для цього типу. Проходження тесту триває в середньому25 хвилин.

Профорієнтаційна анкета

Містить 27 запитань. Націлена на визначення особливостей твоєї праці: ти орієнтуєшся на себе, команду чи результат.

Що тобі потрібно в житті?

Містить 20 запитань. Вони орієнтовані на визначення того, що тобі дається найпростіше, до чого є найбільша схильність: працювати з людьми, програмувати чи, наприклад, писати музику.

Книжки

«Як обрати професію майбутнього» Тамари Сухенко

Автор пояснила, як розширити знання про себе та світ професій, щоб зробити усвідомлений вибір фаху. Також вона пропонує формули, за якими можна самостійно утворити нові професії, затребувані у майбутньому.

«Профорієнтація» Пряжникової та Пряжникова.

У посібнику автори виклали сучасні уявлення про професійне та особисте самовизначення, основи профорієнтації. Особливість книжки: тема про етику профконсультування, організацію та планування праці профконсультанта.

«Східці кар’єри. Азбука профорієнтації» Бондюкова та Соломіна

Видання призначене для молоді, яка обирає для себе професію. З його допомогою можна самостійно ознайомитися із сучасним ринком праці, найзатребуванішими професіями та скласти план власної кар’єри. Також у книжці є психологічні тести.

Сайти

Смартія

Тут знайдеш огляд популярних спеціальностей, різні профорієнтаційні тести, лайфхаки для вироблення навичок, потрібних у кожній професії, інтерв’ю з експертами у сфері працевлаштування тощо.

Стиль життя

Сайт надає алгоритм, який допоможе визначитися, ким ти все ж таки хочеш бути, навіть якщо спершу не мав про це жодного уявлення.

Онлайн-курси

ЕDUGЕT.

На цьому ресурсі є багато відеолекцій про особливості різних професій: психолог, бізнес-консультант, журналіст, менеджер з туризму. Є лекція і про те, як обрати фах.

Сподіваюся, ці ресурси допоможуть тобі обрати власну сродну працю.


Урок 2. Подорож у світ професій.pptx