Превентивне виховання

Тема: «Здоров’я не все, але без нього ми - ніщо»

Мета: узагальнити знання учнів про здоров'я, формувати бажання вести здоровий спосіб життя та бережливе ставлення до свого здоров`я, поглибити знання учнів про шкідливі звички та їх вплив на здоров'я, виховувати почуття відповідальності за збереження свого здоров'я, допомогти усвідомити учням, що здоров’я – це великий дар, не тільки для людини, а й для всього суспільства

«Здоров’я — не все, але все без здоров’я — ніщо»

Сократ

Усім присутнім доброго дня та доброго здоров’я!

Соціальний педагог. У кожного з вас є своя мрія. Щоб досягти її кожний з вас робить певні кроки. Я не помилюся, коли скажу, що кожний з вас мріє після закінчення училища отримати роботу, заробляти багато грошей, бути успішним у житті і створити хорошу дружню сім'ю. Кожна людина в житті чогось прагне. Кожна людина прагне до щастя. А що ж таке щастя? Для когось – це гроші і влада, для когось – родина і дім, а для інших – здоров`я. Як це не дивно, визнають за найбільшим щастя - здоров`я ті люди, які його не мають. А ми, цілком здорові, прагнемо до іншого. Ми все міряємо у грошових одиницях, задумуємося, перш за все, за власну вигоду, нічого не робимо задарма. Кожна людина має цінності (щоб учні записали на листочках ці життєві цінності). (Учні записують: краса, успіхи в навчанні, дружба з однолітками, дружня родина, здоров’я своє і близьких, багато грошей, модний одяг, щастя, благополуччя , розваги , подорожі…).

Тепер я попрошу вас підкреслити в цьому списку тільки 5 цінностей. А тепер з 5 залишіть 3, з 3 залишіть одну. Ось ми підійшли до висновку, що здоров'я - найголовніша цінність для вас. І не тільки для вас, а й для кожної людини. Здоров’я людини – це найцінніше, що є у неї. Ніщо не може зрівнятися з ним: ні багатство, ні положення в суспільстві, ні слава. Це справжня коштовність, подарована нам природою.

І тема нашого заходу: «Здоров’я – не все, але без нього ми ніщо». І ми з вами поговоримо про здоров’я, бажання вести здоровий спосіб життя, бережливе ставлення до свого здоров`я, про шкідливі звички та їх вплив на здоров'я, і що здоров’я – це великий дар, не тільки для людини, а й для всього суспільства.

Здоров’я — це найвище благо, дароване людині природою. Без нього життя не може бути повноцінним і щасливим. Здоровим потрібно бути з раннього дитинства, добре здоров’я дається Богом та батьками, але зберігати його мусить кожен сам. Не можна розраховувати на те, що можна залишитися здоровим, зовсім не докладаючи до цього ніяких зусиль. Здоров’я в усі часи вважалося найвищою цінністю, що є важливою складовою активного творчого життя, радості та благополуччя людини. Купити здоров’я неможливо, тому його потрібно зберігати й зміцнювати.

Учень 1 : Хто здоровий, той сміється

Все йому в житті вдається

Радість б’ється в нім щоднини

Це ж чудово для людини.

Хто здоровий, той не плаче

Жде його в житті удача

Він уміє працювати

Вчитись і відпочивати.

Бо здоров’я – це прекрасно

Здорово, чудово, ясно

І доступні для людини

Всі дороги і стежини.

Учень 2:

Здоров’я — розкіш для людини,

Найбільша цінність у житті.

Як є здоров’я день при днині,

Можливість є йти до мети.

Тоді є радість, щастя, диво,

Краса у крапельці роси.

Тоді людина йде щасливо

Серед безмежної краси

Й чарівність світу відчуває.

Для неї в хмурість — дні ясні.

Вона всі труднощі долає

Й співає радісні пісні.

Вона — здорова! Це чудово,

Бо їй нічого не болить.

Вона добро творить готова.

І це прекрасно! Можна жить!

Учень 3:

Головне — здоровим бути —

Це потрібно всім збагнути!

Бо як є здоров’я й сила,

То весь світ людині милий.

Й думка в неї веселенька,

І тоді вона жвавенька.

Все їй хочеться робити,

І сміятись, і радіти.

А як тільки захворіє —

Зразу й сонечко тускніє.

Тому це запам’ятай

Й про своє здоров’я дбай!

З давніх – давен найціннішим скарбом людини вважалося здоров’я. Це відображено у народній творчості, прислів’ях, піснях тощо. Давайте пригадаємо, які прислів’я і приказки про важливість здоров’я ми знаємо:

Здоров 'я - найдорожчий скарб.

Нема здоров 'я — нема щастя.

Хто здоровий, той ліків не потребує.

Тримай голову в холоді, а живіт у голоді - будеш здоровим.

Було б здоров’я а все інше — наживемо.

Гроші загубив - нічого не загубив; час втратив - багато

втратив, здоров’я загубив — все втратив.

Було б здоров’я , все інше наживемо .

Здоров’я маємо – не дбаємо, а загубивши – плачемо.

Хто день починає з зарядки, у того все буде в порядку.

Як про здоров’я дбаєш, так і маєш.

Наше здоров’я – у наших руках.

Без занятій фізкультури не зміцниш мускулатури.

А деякі прислів’я вам потрібно скласти самим

Учитель: А чому ж у привітаннях так часто зустрічаються саме побажання здоров`я? Чому воно все ж таки повинно мати таку цінність? І що саме називається здоров’ям? (Роздум учнів).

Здоров’я - стан повного фізичного, розумового і соціального благополуччя, а не лише відсутність хвороб чи фізичних вад.

Фактори, що впливають на формування здоров‘я:

- спадковість – 20%;

- рівень медицини – 10%;

- екологія – 20%;

- спосіб життя – 50%.

У сьогоднішньому суспільстві, якщо вірити медичним дослідженням, здорових людей майже не залишилося. Більшість немовлят уже народжуються хворими: це і хронічні захворювання, і певні фізичні чи психологічні вади… Але ж від цього залежить подальше життя всього людства! Чому ж наші діти народжуються хворими?

По-перше, це наша екологія. Стан нашої екології давно вже гірше припустимого рівня. Ми самі засмічуємо навколишнє середовище відходами промисловості, перетворюємо ліси і парки у сміттєзвалища, не робимо жодних зусиль, щоб покращити стан екології.

По-друге, це наше сучасне життя. Ні для кого не буде дивним побачити майбутню маму з цигаркою в руках або з пляшкою пива. Сучасна молодь вважає, що у «невеликій кількості» це не зашкодить майбутній дитині. А немовля, яке ще в череві матері дихає цигарковим димом та отримує разом з кров`ю матері дозу алкоголю хіба може народитися здоровим?

Впливає на наше здоров’я і спосіб життя: «просижування» до ранку за комп`ютером, відсутність свіжого повітря, харчування… Хіба ж сьогодні часто можна побачити підлітків, які катаються на гірці чи грають у сніжки? Ні. Вони всі «живуть» в Інтернеті – там дружать, сваряться, спілкуються. Мало хто сьогодні робить зарядку ранком, відвідує спортивні секції… а це все впливає на наше здоров’я і навіть здоров’я наших майбутніх дітей.

Також на сьогоднішній день у молоді, так би мовити, проблеми з мораллю. Тобто все більше таких, хто вважає нормальними «вільні» стосунки, без зобов`язань. А це, в свою чергу, призводить до різноманітних венеричних захворювань, які також не додають здоров’я молодому організму…

Тобто, можна сказати, що на здоров’я людини впливає багато чинників – як внутрішніх, так і зовнішніх. І якщо людина буде піклуватися про себе і своїх близьких, буде дотримуватися елементарних правил гігієни, правильно харчуватися, радіти сонцю і підставляти долоні теплому весняному дощу, буде піклуватися про навколишнє середовище і допомагати своєму ближньому – то, безперечно, і здоров’я, а разом з тим і душевний стан у неї значно поліпшиться. Здоров’я – найбільший дар, який ми отримуємо від природи. У житті кожен із нас хоче мати найкраще, а не те, що хтось пошкодив чи зруйнував.

Соціальний педагог Я хочу, щоб ви уважно подивилися на деревце і сказали, чого йому не вистачає? (плодів). А для того, щоб деревце дало плоди, вам потрібно йому допомогти. Для цього у вас на столах лежать листочки, на яких написані корисні і шкідливі звички. Ваше завдання вибрати тільки корисні звички, які сприяють збереженню здоров’я і роблять наше життя гарним і щасливим.

Корисні звички (листочки). Посміхатися, бути чемним і вихованим, займатися фізкультурою, бути чесним і відкритим, загартовування, ігри на свіжому повітрі, правильне харчування, мити руки перед вживанням їжі, оберігати природу, дбати про рідних, знати свої права та обов’язки, чистити зуби

Шкідливі звички (листочки). Куріння, алкоголізм, вживання наркотиків, неповага до старших, битися з товаришами, переїдання, гризти нігті, бути злим і роздратованим, купатися у заборонених місцях, бути жадібним і заздрісним, вживання токсичних речовин.

Учитель: А тепер пройдемо тест

ІНДИВІДУАЛЬНИЙ ТЕСТ "ЗДОРОВ'Я"

1. Ранкова зарядка:

кожен день - 0;

2 рази в тиждень - 5;

не робите -10.

2. Як ви добираєтесь до училища:

громадським транспортом - 5;

машиною -10;

на велосипеді, пішки - 0.

3. Маса тіла:

нормальна - 0;

за кожних 5 кг більше норми - 5.

4. Паління:

не палю - 0;

10 цигарок на добу - 5;

пачка на добу - 10.

5. Харчування:

багато масла, яєць, сметани - 5;

багато цукру, цукерок - 5;

ситна вечеря перед сном - 5.

6. Виробнича гімнастика:

робиться - 0;

без неї - 5.

7. Фізичні вправи:

без них - 10;

2-4 год. в тиждень - 5;

8 год. в тиждень - 0.

8. Вживання алкогольних напоїв:

без них - 0;

на свята - 5;

систематично -10.

Обробка результатів.

Сума балів 25 і менше визначає здоровий спосіб життя.

Сума 26-50 - спосіб життя досить здоровий, але якщо змінити шкідливі звички, його можна було б покращити.

Сума 51 і більше - неправильний спосіб життя, якнайшвидше потребує зміни звичок.

Здоров'я - багатство на всі часи. І воно закладається з дитинства. Ваше здоров'я, як скарб, який знаходиться глибоко в землі. Та щоб знайти скарб, потрібно докласти великі зусилля. І саме про ці зусилля, про здоров’я та як його зберегти сьогодні з вами поділиться наша гостя медсестра Катерина Михайлівна.

Лекція про здоровий спосіб життя.

Висновок

Здоров‘я – це одна з головних умов досягнення успіху в житті. Бережіть його з молодих літ, зміцнюйте й примножуйте його. Не витрачайте даремно цей безцінний скарб, дарований Природою.

Перегляд відеоролика «Притча про метелика»

Пам‘ятайте, що Ваше здоров‘я – у Ваших руках. Будьте здоровими!


Тема виховного заходу:

"ГЕТЬ ПАЛІННЯ! МИ - ЗДОРОВЕ ПОКОЛІННЯ"

Мета: Інформативно-виховна: інформування молоді про негативний вплив тютюну на здоров"я не лише того, хто палить, але й оточуючих; інформування про ризик розвитку залежності від тютюну, набуття нових та ускладнення наявних захворювань.

Соціальний педагог: Послухайте, діти, невелике оповідання.

У саду, за дорогою металевою огорожею, було гарно, як у казці. Зеленіла молода травичка, п'янили запахом кущі різнокольорового бузку, жаром палали на клумбах тюльпани. А десь у глибині саду, в затінку розквітлих дерев, змагалися в мистецтві співу пташки. У глибокому кріслі-качалці в холодочку, напівлежала тяжко хвора дівчинка років 12-13. Легенький вітерець пустотливо ворушив її золотисте волосся, ніби намагався розвеселити. Але ніщо, здається, не радувало її: ні розкішний одяг, ні розкрита на маленькому столику книжка, ні навколишня краса, ні чудова музика, записана на модерному магнітофоні.

Раптом звідки не взявся гурт дітлахів, босих, замурзаних, у якомусь лахмітті замість одягу. А тут, як на лихо, слуга виніс на дорогій таці запашну каву зі солодощами й попрямував стежкою до дівчинки. Очі дітей так і прикипіли до підноса, на якому були недосяжні для них ласощі. "От щаслива!" — із щирою заздрістю подумали діти і, налякані грізним поглядом слуги, відійшли від загорожі й почали собі гратися.

Якби вони дивились у сад трохи довше, то були б немало здивовані: дівчинка навіть не торкнулась ласощів, а згодом, кивком голови, відіславши слугу, стала кидати шматки печива собаці, що саме нагодився.

Неподалік гралися діти бідняків. Матюки галасували, сміялися, падали в пилюку й ще більше забруднювали свій одяг, дехто й набивав синяки, але вони, очевидно, нітрохи цим не журились.

"Щасливі... Боже, які вони щасливі!",—подумала дівчинка, і в її блакитних очах відбилися невимовна туга й біль.

Бесіда. Якщо ви уважно слухали, то скажіть:

—Що подумали діти про дівчинку? (Щаслива!)

—А дівчинка про дітей? (Щасливі!)

— Чи можна вважати щасливими дітей, які ростуть у злиднях, у проголодь, не мають пристойного одягу?

—-Кого вам більше жаль: цих дітей чи дівчинку? Чому?

Учитель. Безумовно, не можна вважати щасливими дітей, які виростають у бідності й нестатках.

Але у даному випадку вони таки щасливіші від цієї дівчинки, що купається у розкошах. їх радує весняне тепло, що дозволило нарешті покинути убогі оселі й весело гратись на вулиці, вони мають найбільше багатство — здоров'я, якого не має панночка.

А здоров'я — це неоціненний скарб, це щастя, якого ми недооцінюємо тоді, коли маємо. І багато людей, як не парадоксально, самі є причиною своїх хвороб, самі вкорочують собі життя через деякі шкідливі звички. Ви, напевно, не, раз чули про них і можете відповісти, які звички є шкідливими для здоров'я.

(Слухання міркувань учнів.)

Зупинимось сьогодні на характеристиці наслідків куріння. Але перед тим проведемо невеличкий тест. Головна умова — правдивість і щирість відповідей. Підрахунками займеться обрана вами лічильна комісія з 3-х учнів. Отже, вибирайте й записуйте варіанти відповідей на запитання1.

1. Чи пробували ви курити?

а) Ні; б) Так.

2. Чи сподобалось вам це?

а) Ні; б) Так; в) Інша відповідь.

3. Як це вплинуло на ваше самопочуття?

а) Ніяк; б) Закашлявся; в) Стало гидко; г) Відчув нудоту, головний біль.

4. Що спонукало вас закурити?

а) Цікавість; б) Не хотілось бути слабаком у компанії;

в) Хочеться швидше стати дорослим.

5. Чи продовжуєте ви це заняття?

а) Ні;

б) Вирішив, що мені ще рано;

в) Так, продовжую;

г) Іноді, в компанії курців.

6. Чи знають ваші батьки про це?

а) Вони не запитують, я не кажу;

б) Я признався і дав слово більше не курити;

в) Я приховав це від батьків;

г) Батьки не забороняють.

НІ. Робота лічильної комісії. Члени її підраховують кількість відповідей кожного варіанту, потім оголошують. Результати передають учителю для детальнішого аналізу.

IV. Соціальний педагог: Діти, до нас сьогодні завітали незвичайні гості - Закон, Здоров"я, Природа і Бюджет. Давайте їх привітаємо. (в кабінет проходять відповідно одягнені персонажі. За ними впевнено ідуть Тютюн, дві цигарки і запальничка, у них також відповідний одяг. Гості розміщуються за окремим столом.)

Закон:Дорогі діти. Разом зі своїми друзями я прийшов до вас. Ми вдячні за запрошення і раді вас вітати.

Учениця:Так, Ваша Честь.Ми дуже раді, що Ви знайшли для нас час і відгукнулися на наше запрошення.

Учень:Ми раді Вас вітати, але хто це з Вами? Ми, здається, їх не запрошували.

Тютюн(зручно вмощується на стільці): А нас і не потрібно запрошувати. Дивні люди: запрошувати-не запрошувати. Діждешся від вас запрошення! Нас ніхто не запрошує,але ж і прогнати нас також не можуть.Чи не так?(зертається до своєї свити)

Свита: Так, так(кивають головами і зручно вмощіються на стільцях)

Закон: Що ж, до справи. Мої друзі занепокоєні. Їх турбує те, що ось такі непрохані гості інколи з вами товаришують.Але чи потрібне, чи корисне для вас таке товариство? Ми щось не впевнені.

Здоровя (вбрання лікаря): Я ось маю запитання. Пане Тютюн, яку користь Ви приносите людям?

Тютюн:О, користь! Від нас велика користь, правда( звертається до Цигарок-ті радо кивають головами). По-перше: ми створюємо чудовий сірий густий смок. Нам навіть не хочеться розмовляти, ми тільки палимо і закутуємо все в тютюновий дим.

Здоров"я:Ось. Ви лише послухайте:"...сірий густий смок...". А чи відомо вам, що людина, яка палить, шкодить і собі, і оточуючим? Тих, хто вдихає цигарковий дим називають пасивними курцями. Стан їхнього здоров"я страждає також. Дослідження довели,що пасивне паління і активне паління майже однаково небезпечні.

Тютюн:Та що ви таке говорите?Чим це ми вам шкодимо? Кому може зашкодити оця тендітна Цигарочка (бере за руку цигарку)?

Здоров"я:Ось недавно у нас в гостях була Державна Цільова Програма. Вона нам повідомила дуже серйозні новини. Уявіть собі: в Україні від хвороб, пов"язаних з курінням, щорічно гине майже 100 тисяч осіб. А скільки дітей страждають від цигаркового диму? За висновками ВООЗ пасивне куріння у дітей є причиною бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. Ви погляньте( демонструє фото або плакати з наслідками впливу тютюну на органи людини) як страждає наш організм від куріння та тютюнового диму.

Тютюн: Вас послухати, то в усьому винен я з моїми дівчатками? Скажіть іще, що ми винні і в тому, що на вулицях буває брудно!

Природа:Так, винні.

Тютюн: Ось це вже занадто. Погляньте на нас. Ми одягнуті за останнім словом моди, нас складають в чисті білі коробки, нас прикрашають етикетками і наклейками.

Природа: Можливо ви найкраще одягнені, найліпше упаковані, найяскравіше оздоблені. Але куди дівається те, що від вас залишається? Недопалки і зім"яті коробки можна зустріти скрізь!

Тютюн: Можливо, можливо. Але ви б, пані Природо,не за нами слідкували, а за тим, щоб Ваші ліси пожежами не знищували! Інакше і в цьому звинуватите нас.

Природа: А ви не відчуваєте своєї провини? Чи не ваші друзі-курці розкидають недопалки цигарок в сухі трави та листя? Залишають без нагляду вогнища в лісах? Чи не так?

Тютюн:(водить плечима) Щось мені тут не дуже подобається. І чому це до нас всі чіпляються з якимось звинуваченнями, ніби ми причина всіх бід? Іще скажіть, що ми у вас гроші відбираємо, що ми грабіжники. Ні, це вже занадто!

Бюджет:(перераховує в гаманці монети) Давайте порахуємо: Скільки грошей за місяць витрачає людина яка палить, якщо вона щодня купує пачку цигарок вартістю в 5 гривні? Ну ось-скільки грошей люди перепускають на дим. А могли б використати з користю для себе та інших.

Тютюн: Хто ви такий і про що ви говорите? Чи ви в цих справах розумієтесь?

Бюджет:О, кому як не мені розумітись в цій справі? Я-Бюджет.Я знаю все про гроші, мене не проведеш. А Ви, пане, послухайте:-за даними підготовленої Всесвітньою організацією охорони здоров"я Європейської доповіді про боротьбу проти тютюну (2010р.), викликані тютюнокурінням прямі та непрямі витрати в країнах Європейського Союзу в 2010 році складали від 1,04% до 1,39% валового національного продукту(НВП), а в східноєвропейських країнах, де поширеність куріння вища, наприклад, в Угорщині, вони складають від 2,7% до 3,2% НВП. Якщо припустити, що в Україні викликані тютюнокурінням витрати складають 1,5% НВП, враховуючи, що державний бюджет 2010 р. розраховано з показника НВП на рівні 685 млрд. грн.,то викликані тютюнопалінням прямі та непрямі витрати в Україні перевищують 10 млрд. гривень.

Тютюн: Я ж кажу-щось тут не те. Як ви смієте нас в усьому звинувачувати. Пане , Закон, як ви дивитесь на все це?

Закон: Я не бачу ніяких порушень. І Здоров"я, і Природа, і Бюджет справедливо зауважують не лише Вашу невихованість, але й провину.

Тютюн: Це неподобство. Я буду звертатися до міжнародних інстанцій.

Закон:Так, так. На Вас там давно вже чекають.Я тільки-но спілкувався з однією вельмишановною пані, її звуть Рамкова Конвенція. Дуже приємна пані. Так ось, Рамкова Конвенція повідомила, що основна мета її діяльності полягає в " захисті нинішнього та прийдешніх поколінь від руйнівних наслідків для здоров"я людей споживання тютюну й впливу тютюнового диму. Вона вимагає забезпечення відповідних заходів для боротьби проти тютюну.Ці заходи підлягають здійсненню на національному, регіональному й міжнародному рівнях, для того щоб постійно та істотно скорочувати поширеність вживання тютюну й впливу тютюнового диму."

Тютюн: Це вже занадто! Пішли звідси. Нам тут не цікаво! (рішуче прямує до виходу, за ним Цигарки та Запальничка. Раптом Запальничка перечіплюється і падає.)

Запальничка:Зачекайте на мене, друзі! ( Тютюн притишує ходу, Цигарки зупинились.) Ой, я, здається, поламалась.( плаче).

Тютюн: Та кому ти потрібна поламана? (рішуче прямує до виходу, Цигарки за ним. Виходять з кабінету. Запальничка не може підвестися, тихо плаче.)

Закон: От тобі і друзі (підходить до Запальнички, допомагає їй підвестись.Вона, накульгуючи, іде геть.)

До дітей: виявляється непроханих гостей можна призвати до порядку. А, можливо, хтось із вас жалкує за цією компанією?

Учні: Ні.

Закон: Чудово. Значить, ми приходили не даремно.

Вчитель: Діти, давайте подякуємо нашим гостям за змістовну розповідь і за те, що випровадили непроханих гостей.

(Гості виходять.)

Соціальний педагог: Американський журналіст Марк Уотерс у статті "Людина, яка склала власний некролог" передав вражаючу сповідь чоловіка, знищеного тютюном. Автор цієї статті курив, не звертаючи уваги на заборони лікарів і погіршення самопочуття. Лікар, до якого він змушений був нарешті звернутися, поставив діагноз — рак легені. Не допомогла і негайна хірургічна операція. За кілька днів до смерті журналіст написав свою останню статтю, що викриває злісного ворога людства, — тютюн. Страшно читати той запізнілий зойк про допомогу.

Виступи дітей. Наслідком куріння може бути і рак нирок, шлунка, печінки, стравоходу, підшлункової залози. Більшість хірургів стверджують, що нікотин є причиною і такого захворювання, як гангрена ніг.

Перелік смертельних хвороб, викликаних курінням, можна продовжувати.

До речі, тютюновий дим, який містить у своєму складі полоній, радіоактивний свинець і вісмут, небезпечний не тільки для тих, хто курить, а й для тих, хто дихає цим димом, насамперед для дітей. Розлади сну й апетиту, порушення діяльності шлунка й кишечника, підвищена дратівливість і, навіть, відставання у фізичному розвитку — ось перелік явищ, причина яких — у пачці цигарок. Масове куріння вкорочує середню тривалість людського життя.

ВИСНОВОК. (діти говорять, соціальний педагог коректує відповіді дітей). Отже, коли вам запропонують цигарку, запитайте себе: "Що я роблю? Для чого мені отруювати свій організм?.." Не бійтесь того, що, відмовившись від куріння, ви втратите повагу своїх ровесників або й старших, на яких так прагнете бути схожими. Навпаки, авторитету вам додасть сила волі, мужність протиставити себе тим, хто в полоні поганих звичок. Цим ви докажете, що ви особистість, а не ганчірка, у вас є своя позиція, свої погляди, і ви не збираєтесь нікого наслідувати.

Заняття «Етика поведінки та спілкування»

Мета: ознайомити учнів із поняттями «етикет», «етика», «толерантність», «вихованість», «дитина з особливими потребами»; формувати в учнів навички культурної поведінки у повсякденному житті і досвід моральних взаємин у колективі; підвищити рівень культури, прищеплювати мовленнєвий етикет, уміння правильно оцінювати себе та інших; сприяти розвитку стійкого інтересу до формування морально-етичних якостей; виховувати ввічливість, милосердя, толерантність, чуйність, любов і повагу до ближнього.

Перегляд уривка мультфільму «Крихітка Єнот»

www.youtube.com/watch

Обговорення на тему «У чому головне призначення людини?»

Соціальний педагог. У чому, на вашу думку, головне призначення людини?

(Діти висловлюють свої твердження.)

Соціальний педагог. Головне призначення людини — творити добро, бути милосердним, толерантним, ввічливим, вихованим… Адже люди народжуються різними, несхожими. У житті в кожного з нас є друзі, товариші, знайомі, родичі, сусіди, спілкування з якими приносить задоволення. Але довкола нас є і такі люди, яких ми недолюблюємо, якими нехтуємо, бо вони не схожі на нас.

Цього не має бути, бо всі ми, насамперед, люди і маємо ставитися до людей так, як ми хочемо, щоб вони ставилися до нас. Щоб розуміти інших, потрібно виховувати у собі толерантність.

Учитель. Ми сьогодні дізнаємось, хто такі люди з особливими потребами, сформулюємо основні правила етикету у спілкуванні з такими людьми, визначимо, як поняття «толерантність» пов’язане з добротою, дізнаємось різницю між «етикою» та «естетикою».

ІІ. Основна частина

Вправа «Зірка толерантності»

Проговорити і записати на зірці визначення змісту поняття «толерантність» — творити добро, бути милосердним, вихованим, ввічливим, поважати інших, пробачати, співчувати, співпрацювати.

Вправа «Риси характеру толерантної людини»

Соціальний педагог. Оберіть рису характеру, що характеризують толерантну людину. Поясніть свій вибір.

· Жорстокість.

· Доброта.

· Гордість.

· Чуйність.

· Байдужість.

· Милосердя.

· Агресивність.

Словникова робота

Толерантність — це повага, сприйняття та розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості. Вихованню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті й переконань. У перекладі з латинської «tolerance» означає «терпіння».

Соціальний педагог. Подивіться на себе у дзеркало — оцініть свій зовнішній вигляд, зачіску, одяг. Як ви ходите, сидите? Безшумно пережовуєте страви або п’єте напої, не заштовхуєте їжу великими шматками до рота, не плямкаєте? Відчиняєте двері, чекаючи, поки через них не пройдуть інші? Як спілкуєтеся з однокласниками, друзями, дорослими? Ці запитання можна продовжувати і продовжувати, а правильні відповіді на них завжди знайде той, хто постійно працює над собою, своїми манерами, зробив їх своєю звичкою. Саме вивченням правил гарного тону займається наука етика. Вона допоможе знайти відповіді на багато запитань, усвідомити закони етикету.

Словникова робота

Етика — наука про мораль, її походження, розвиток і роль у суспільному та особистісному житті людей; норми поведінки, сукупність моральних правил.

Етикет — установлені норми поведінки і правила ввічливості.

Розповідь з елементами бесіди

Колись, за часів королівської влади, закони етикету були більш значущими, ніж статті конституції. Вперше слово «етикет» вжив французький король Людовік XIV у XVII ст. На одному з прийомів у цього монарха гостям вручили картки, де були перелічені правила поведінки, яких вони мали дотримуватися. Від назви цих карток (етикеток) і з’явилося поняття етикет.

Від тих часів залишилися лише спогади, але безперечним є те, що відсутність культури поведінки призводить до додаткових проблем, неприємностей, створює складності в житті людей.

Соціальний педагог. А ви як вважаєте? (Діти висловлюють свої думки.)

Притча про доброту і ввічливість

Одного разу до вчителя бойових мистецтв прийшов юнак і попросив дозволу навчатися в нього.

— Навіщо тобі це? — запитав майстер.

— Хочу стати сильним і непереможним.

— Тоді стань ним! Будь добрий з усіма, ввічливий і уважний. Доброта і ввічливість принесуть тобі повагу інших. Твій дух стане чистим і добрим, а значить, сильним. Уважність допоможе тобі помічати найтонші зміни, це дасть можливість уникати зіткнень, а значить, виграти поєдинок, не вступаючи в нього. Якщо ж ти навчишся запобігати зіткненням, то станеш непереможним.

— Чому?

— Тому що тобі ні з ким буде битися. Юнак пішов, але через декілька років повернувся до Учителя.

— Що тобі потрібно? — запитав старий майстер.

— Я прийшов поцікавитися вашим здоров’ям і дізнатися, чи не потрібна вам допомога. І тоді Учитель узяв його за учня.

Обговорення притчі

Соціальний педагог. Що-ж таке ввічливість? (Це моральність, толерантність, прояв поваги, готовність зробити послугу.)

«Дві подруги»

(Дві учениці розігрують діалог. Оленка розповідає Поліні про свою, як вона вважає, колишню подругу Софійку.)

Оленка. Ти знаєш, Полінко, ця Софійка постійно недочуває, нікуди не ходить, ні з ким не спілкується — увесь час щось читає! Не буду я з нею дружити. Набридла вона мені зі своїм читанням, завтра ж від неї відсяду!

Поліна. До речі, Оленко! А ти підготувалася до завтрашніх тестів з природознавства?

Оленка. (миттєво змінює міміку і тон голосу). Ой! Я зовсім забула… Я піду. Бувай!

Поліна. Ти куди?

Оленка. Мені ж потрібно зайти до Софійки, вона така начитана, все знає. Поцікавлюся, як відбувається підготовка до тестів. Не з тобою ж я завтра буду сидіти!

Соціальний педагог. Охарактеризуйте Софійку. Яка основна її вада?

— Чи можна назвати Оленку толерантною дівчинкою? Чому?

Поясніть Оленці її помилку.

«Культура спілкування між людьми»

Цілі: формувати навички групової взаємодії та ефективного спілкування; сприяти формуванню позитивної самооцінки, усвідомленню унікальності особистості кожної людини.

«Людина може обійтися без багатьох речей, але не без іншої людини», - сказав один учений. Навіть на самоті вона подумки звертається до інших людей. Наприклад, коли одягаєте новий одяг, ви думаєте, чи сподобається цей одяг і їм і що вони скажуть.

Але людські стосунки нерідко спричиняють проблеми: непорозуміння, суперечки, конфлікти. Щоб запобігти цьому, треба навчитись ладити з людьми. Ці вміння чи не найважливіші для всіх. Вони допомагають зберегти душевний спокій, упевнено поводитись у будь-якому товаристві, легко знайомитись і знаходити собі друзів, досягти успіху. Сьогодні ми зібрались із вами, щоб краще пізнати себе та своїх друзів. У цьому нам поможуть сьогоднішні вправи.

1. Вправа «Не хочу хвалитись, але я добре…( граю у футбол)»

Ось ми і познайомились.

Для чого в нашому житті існують різні правила?

(Для ефективної роботи в будь-якій групі людей приймають правила).

2. Правила роботи в групі.

Пропоную і нам прийняти правила.

· Говорити по черзі.

· Слухати інших.

· Добровільно брати участь у роботі групи.

· Бути активним.

· Бути доброзичливим.

· Не критикувати.

· Бути тактовним.

3. Вправа «Бінго».

Кожному на малюнку потрібно написати свою мрію, захоплення, улюблену музику, місце відпочинку.

· Чи є учасники, в яких однакові всі позиції?

· У кого збіглася одна позиція?

· У кого збіглося декілька позицій?

· Чи є учасники, в яких усі позиції різні?

· Про що ми можемо сказати, аналізуючи цю вправу? (Унікальність особистості)

· Що допомагає людям пізнавати один одного? (Спілкування)

4. Мозковий штурм.

Що ж таке спілкування?

(Обмін думками, новинами, інформацією, враженнями, повідомленнями).

5. Інформаційне повідомлення учнів.

Спілкування – це обмін думками, враженнями, інформацією про себе і про все, що може цікавити людей. У процесі спілкування в індивіда формуються загальні й неповторні якості. Людство виробило певні правила (норми) й моральні принципи спілкування, що покладені в основу культури спілкування.

Це перш за все повага, співчуття, співпереживання, щирість, тактовність, доброзичливість і гарні манери. А оскільки механізм їх дії має психічне підґрунтя, то передумовою успішного спілкування є хороший настрій.

Повага – це першочергова вимога моральних взаємин між людьми. Воно передбачає ставлення до людини, в якому визнається гідність особи. Це виражається в делікатності, чуйності, скромності.

Порушення вимог шанобливого ставлення до партнерів спілкування пов’язане з несправедливістю, нерівністю, пригніченням, приниженням людської гідності, грубістю.

Спілкування передбачає, що ми не просто цінуємо нашого партнера, поважаємо його гідність, а й активно прагнемо мати з ним справу. А це неможливо без входження в суть його турбот, проблем і настрою. Зробивши це, ми демонструємо, що розуміємо партнера, він нам не чужий, ми його підтримуємо морально. Така психологічна реакція називається співчуттям. Глибше співчуття називається співпереживанням.

Вища форма спілкування – дружба. Це взаємостосунки, основані на здатності партнерів поділяти радість і тугу, пристрасть і страждання, захоплення успіхами і болі від невдач.

" ступінь емоційно-позитивного ставлення до партнера спілкування – це і є любов. Любовне спілкування завжди вибіркове. У його виникненні беруть участь такі чинники, як повага, співчуття, співпереживання, а також естетичний чинник – відчуття гармонії, краси. Це довершена форма спілкування.

Говорячи про те, яке значення має спілкування для людини, доречно процитувати Михайла Стельмаха:

Поміж людьми я жив і ріс,

Поміж людьми шукав я щастя,

З людьми ростив сади і ліс,

Де бризки неба квітли рястом.

Мене любили, я любив –

І це в житті найбільше щастя.

6. « Історія про рай та пекло».

Якось один іудейський мудрець звернувся до Господа з проханням показати йому рай та пекло. Господь погодився і відвів мудреця и великої кімнати, посеред якої стояв величезний казан з їжею, а навколо нього ходили і плакали голодні й нещасні люди. Вони страждали, бо не могли поїсти, хоча в руках у них були ложки. Але ручки цих ложок були довші за руки.

«Так, це справді пекло», - сказав мудрець. Тоді Господь повів мудреця до іншої кімнати, що була точнісінько така, як перша. Посередині стояв такий же казан, у руках були такі ж ложки, але люди були ситі, щасливі й веселі.

«Та це ж рай!» - вигукнув мудрець.

· Що відрізняло людей в одній кімнаті від тих, що були в іншій?

· Що зробили щасливі люди і були в змозі зробити нещасні?

· Що допомогло людям у раю бути щасливими?

(Співпереживання, допомога один одному, співчуття).

7. У житті майже щодня трапляється ситуація, коли треба звернутися по допомогу, чітко висловити свою позицію або від чогось відмовитись. У таких випадках ми зазвичай поводимося або пасивно, або агресивно, або впевнено. Зараз ви прочитаєте текст і дізнаєтесь про недоліки і переваги різних моделей поведінки.

Пасивна поведінка

· У чому переваги пасивної поведінки?

· Які негативні сторони пасивної поведінки?

(Такі люди дозволяють використовувати їх і тому нерідко стають об’єктами жартів і знущання. Не вміють захистити себе, не здатні самостійно приймати рішення, вони не можуть нікому відмовити, навіть якщо пропозиція не вигідна для них, а то й небезпечна).

Агресивна поведінка

· Яка перевага агресивної поведінки?

· Як називають тих, хто демонструє агресивну поведінку?

(розбишаки,хулігани,сварливі)

· Які негативні результати агресивної поведінки?

Упевнена поведінка

· Яка перевага упевненої поведінки?

Я вам прочитаю жартівливі рецепти, а ви визначите, які з них є порадами.

1. Перемішайте сором’язливість із заниженою самооцінкою. Додайте зацькований погляд, опущені плечі, переляканий вираз обличчя, залиште на кілька днів, щоб прокисло. (пасивна)

2. Перемішайте погрози і лайку з парою стиснутих кулаків, насупленими бровами і сердитим голосом. Додайте злості, мстивості, жадібності, доведіть до кипіння. (агресивна)

3. Перемішайте частку порядності з чесністю, справедливістю і почуттям обов’язку. Додайте ввічливості, вихованості, гарних манер. Перед уживанням злегка підігрійте. (упевнена)

8. Ситуація.

Оксана зустрічається із Сергієм, але він багато і часто палить. Оксані неприємно дихати димом і вона вирішила сказати про це Сергію.

· Пасивна поведінка: мені не подобається дихати димом, не пали, будь ласка, зі мною.

· Агресивна поведінка: чому ти так багато палиш? Це шкідливо. Перестань палити, якщо хочеш, щоб ми зустрічались.

· Упевнена поведінка: знаєш, я недавно хворіла і в мене болить горло, коли я дихаю димом. Ти не міг би при мені не палити?

9. Вправа «Ярлики».

Діти, ви багато часу проводите в школі, у своєму колективі, й нерідко можна почути, як ви один одному даєте прізвиська, іншими словами, навішуєте ярлики. Як ви думаєте, чи впливає наявність певних ярликів на спілкування? Давайте перевіримо. Я роздаю вам конверти. Зі слів, які там написані, потрібно скласти два прислів’я. При цьому звертатись потрібно так, як написано на ярликах.

Зачитайте прислів’я.

· Як ви почувались, коли вас так називали?

· Як часто ми стикаємось із ситуаціями навішування ярликів?

· Як впливає наявність подібних ярликів у спілкуванні?

· Чи легко позбутись ярлика, коли його вже навішено?

Так, діти, позбутись ярликів дуже важко. Тому кожна людина повинна пам’ятати певні правила, що допоможуть бути толерантною, життєрадісною.

Правила гарного співрозмовника.

1. Створи партнеру атмосферу безпеки, зацікався його точкою зору

· Перенеси центр уваги із себе на партнера

· Говори про те, що цікавить партнера

· Частіше повторюй ім’я партнера

· Виявляй свою приязнь, посміхайся

2. Вільно, впевнено поводься, підтримуй рівність пропозицій

· Пам’ятай, що твоя точка зору не єдина

· Уникай крайніх оцінок будь-чого

· Не перебивай,не насміхайся

· Відповідай за те, що робиш

· Щиро вибачайся

10. «Усе залежить від тебе»

Колись у давньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин. Весь день його складався з примірок вбрання та розмов про свій розум… Так минали роки за роками… Аж ось пройшов поголос, що з’явився мудрець, розумніший за всіх на світі. Дійшов той поголос і до нашого мандарина. Дуже розлютився він : хто може називати якогось там ченця найрозумнішим на світі!? І вирішив обдурити ченця: «Я візьму в руки метелика, сховаю його за спиною і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. І якщо чернець скаже, що живе, я задушу метелика, а якщо мертве – випущу його…» І ось настав день зустрічі. У залі зібралось багато людей. Мандарин сидів на високому троні, тримав за спиною метелика і з нетерпінням чекав на ченця. Аж ось двері відкрились і до зали зайшов невеличкий чоловік. І тоді, зло посміхаючись, мандарин сказав: «Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи мертве?» Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: «Усе в твоїх руках». Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю.

Отже, з цього ми можемо зробити висновок, що лише від нас залежить, чи буде наша взаємодія з іншими живою, яскравою, плідною, чи навпаки.

11. Поради для ровесників.

Давайте спробуємо скласти букет порад для ровесників, що допоможуть їм спілкуватися, дружити, бути чемними, толерантними, життєрадісними. ( пишуть на квітках і приклеюють на дошці.)

Поради:

· не говоріть багато;

· не докучайте повчаннями;

· не будьте людьми настрою;

· не змінюйте надто часто тему розмови;

· не говоріть у товаристві з другим про те, що цікавить третього;

· не сваріться;

· кожного дня скажіть людям приємне;

· слухайте уважно, дивіться в очі співрозмовнику;

· будьте скромнішими;

· вимовляйте слово «ви» голосно, а слово «я» пошепки;

· будьте тактовні;

· не будьте надокучливими.

З нашої розмови можна зробити висновок: поводься з іншими так, як ти хочеш, щоб поводилися з тобою; навчіться слухати інших; будьте товариські; виявляйте інтерес до інших людей та до їх справ; не будьте злостиві та запальні; у стосунках з людьми навчіться давати, а не лише брати.

І скажу словами Ліни Костенко:

І в житті, як на полі мінному

Я просила в цьому сторіччі.

Хоч би той магазинний мінімум:

- Люди, будьте взаємно ввічливі!

І якби на те моя воля,

Написала б я скрізь курсивами:

- Так багато на світі горя,

Люди, будьте взаємно красивими.


Година спілкування «Закон і ми»

Мета: ознайомити учнів з основними питаннями зако­нодавства щодо підлітків та молоді, з найбільш поширеними прикладами правопорушень серед молоді з метою їх попередження серед учнів школи; виховувати в учнів правову свідомість.

Розповідь соціального педагога.

Усі люди зв'язані з певним соціальним середовищем, в якому вони народжуються і формуються. Поза соціаль­ним середовищем, поза суспільством людина немислима. Як кожний ставиться до середовища — питання важливе і для суспільства, і для окремої особи.

Соціальне середовище постає перед людиною в конк­ретній історичній формі — як усталений спосіб життя, як створені суспільством соціальні, матеріальні й духовні цін­ності, як спосіб та умови їх виробництва, розподілу і спо­живання.

Соціальне середовище — це уклад життя людей, що включає їхню працю, суспільно-політичну діяльність, по­бут, рівень добробуту, дозвілля, духовну атмосферу сус­пільства, систему пануючих ідеалів, законів, звичаїв, тра­дицій. Воно становить не просто соціальний фон, на якому діє людина, а всю систему життєдіяльності суспільства, що активно включає особу в соціальні зв'язки. Тому людина не може не виявляти свого ставлення до способу життя, до соціального середовища. І своєю поведінкою вона підтри­мує, зміцнює його або ж, навпаки, послаблює.

Для свого успішного функціонування те чи інше сус­пільство потребує підтримки кожним усталеного способу життя, його законів, ідеалів, звичаїв, традицій, соціальних інститутів, форм праці, виробництва і розподілу. Під впли­вом соціальних потреб ще на світанку історії, в первісно­му суспільстві, склалися прості норми людської поведінки, які зобов'язували всіх членів общини поважати і практично підтримувати усталені громадські порядки.

В інтересах збереження існуючої системи суспільних відносин держава створює право — систему законів, вико­нання яких зберігає і зміцнює соціальне середовище, спосіб життя.

Додержання законів забезпечується примусовою силою держави — армією, судом, органами охорони громадського порядку.

Але суспільство потребує ще й моральної підтримки цих законів — їх морального виправдання, добровільного додер­жання. Неповага до них розцінюється і як порушення норм моралі.

Із правовими питаннями ми зустрічаємось часто. Помил­ковою є думка, ніби сфера застосування права обмежується покаранням осіб, які вчинили різні правопорушення. Бага­то хто з учнів дивується, дізнавшись, що наші повсякденні вчинки часто мають правову оцінку.

Право, закони супроводжують людину все її життя. Щоб уміло і правильно користуватись своїми правами і добре виконувати свої обов'язки, не порушуючи прав і законних інтересів інших, треба знати закони. Звичайно, у вашому віці неможливо знати детально всі закони. Але основне, що стосується вас, ви повинні знати.

Це і є метою нашої години спілкування.

Запитання до учнів.

Учитель роздає роздруковані картки із запитаннями і просить учнів по черзі зачитати по одному запитанню й відповісти на нього.

Учитель коригує й доповнює відповіді учнів.

Орієнтовний перелік запитань:

1. На яких принципах у нашому суспільстві ґрунтується право? (На принципах моралі.)

2. Яку відповідальність за свої аморальні вчинки несе лю­дина віком до 14 років? (Вона несе відповідальність перед школою, товаришами, сім'єю. При неодноразових порушеннях можлива відповідальність перед комісією у справах неповнолітніх).

3. Яку юридичну відповідальність несе людина в 14 років? (У 14 років настає кримінальна відповідальність за вчи­нення ряду злочинів: вбивство, заподіяння тілесних уш­

коджень, зґвалтування, пограбування, розбій, крадіжка, злісне і особливо злісне хуліганство, розкрадання вогне­пальної зброї, боєприпасів, наркотичних речовин, умис­не вчинення дій, що можуть викликати аварію потяга, умисне знищення або пошкодження майна.)

4. Яка відповідальність настає в 15 років? (Майнова від­повідальність за заподіяння майнової шкоди.)

5. Яка відповідальність настає в 16 років? (Кримінальна, відповідальність за всі види злочинів.)

6. Яка відповідальність настає з 18 років? (18 років — це повне цивільне повноліття, коли настає відповідаль­ність за всіма законами.)

7. Які ви знаєте органи правопорядку? (Суд, арбітраж, ор­гани внутрішніх справ.)

8. Що таке хуліганство? (Це умисні дії, що грубо порушу­ють громадський порядок і виражають неповагу до сус­пільства.)

9. Як карається законом хуліганство? (Позбавленням воліна строк до 1 року, або виправними роботами на той же строк, або грошовим штрафом, а злісне хуліганс­

тво — позбавленням волі на строк від 1 до 5 років.)

10. Чи були ви коли-небудь свідками хуліганства?

11. Чи допускав хтось із вас хуліганські дії щодо інших людей?

12. Що для кожного з вас є найбільшим злочином?

13. У якому, законодавчому документі нашої держави за­кріплено право на освіту? (У Конституції України.)

14. А в яких документах викладені обов'язки учнів? (У «Законі про освіту», Статуті школи, Правилах для учнів.)

15. Які є Правила для учнів?

16. Чи може учень працювати у вільний від навчання час (на канікулах)? З якого віку? Що для цього потрібно? Чи знаєте ви, куди звернутись? (Так, може. З 14 років. Для цього потрібні заява батьків, дозвіл школи. Зверта­тися можна у соціальний відділ для молоді або в інспек­цію у справах неповнолітніх.)

17. Які правопорушення найчастіше бувають у нашій школі?

18. Якщо ви стоїте на шкільному обліку як схильні до пра­вопорушень, чи знаєте ви, як треба себе поводити, щоб вас зняли з обліку?

19. Що розуміється в адміністративному законодавстві під терміном «громадське місце»? (Вулиці, вокзали, кіноте­атри, театри, магазини, установи, бібліотеки, музеї, салони громадських видів транспорту, житлові будин­ки, подвір'я житлових будинків, школи тощо.)

20. Назвіть кілька прикладів протизаконної поведінки в громадських місцях.

21. Проаналізуйте ситуацію (на вибір):

а) Користуючись тим, що в шкільному коридорі нікого не було, учень порвав чудову фотогазету, що висіла на стіні. Чи порушив цей учень правила поведінки в громадському місці, враховуючи те, що у скоєному вчинку він не признався?

б) Один з учнів школи ненавмисне розбив шибку у вікні коридору. І хоч цього ніхто не бачив, хлопчик сказав про свій вчинок класному керівникові й однокласни­кам. Прийшовши додому, схвильований хлопчик роз­повів про неприємну подію батькам. Тато дістав шибку потрібного розміру, наступного дня учень приніс її в школу. Техпрацівники допомогли вставити шибку. Як ви вважаєте, цей вчинок є порушенням поведінки в громадському місці?

22. Чи є серед ваших знайомих працівники міліції?

23. Чи міг би ти стати на захист людини, яку б'ють, грабу­ють чи хочуть вбити?

24. Що означає «охороняти природу»? (Не допускати та кого впливу на навколишнє середовище, яке погіршува­ло б його. Здійснювати заходи проти викидів шкідли­вих газів в атмосферу, шкідливих стічних вод у річки, озера, моря. Виправляти помилки, допущені людьми в минулому: очищати річки й озера, відновлювати ліси, зберігати зникаючі види тварин і рослин.)

25. Що таке власність неповнолітніх? (Деякі особисті речі — одяг, книги та інше.)

26. У яких випадках підліток може розпоряджатися цінним власним майном, наприклад будинком, дачею, автомо­білем? (У випадках спадку, даруванні власності підліт­ка може бути будь-яке майно. Підліток, як і повноліт­ній, може володіти, користуватися,розпоряджатися цим майном.)

27. Які ви знаєте основні обов'язки батьків і дітей? (Обов'язок батьків — виховувати дітей, піклуватися про їхній фізичний і моральний розвиток, підготовку їх до праці. Батьки зобов'язані утримувати своїх неповнолітніх дітей, а в разі потреби — повнолітніх непрацездат­них дітей. Обов'язок дітей — піклуватися про батьків. У разі, якщо батьки непрацездатні й потребують допо­моги, повнолітні працездатні діти їх утримують.)

28. Де, коли, у яких випадках кожній людині в житті можуть стати у нагоді юридичні знання? (Коли людина сама поруши­ла закон або коли допущено порушення закону щодо неї.)

29. Порівняйте дві галузі знань: медицину і правознавство. Скажіть, що спільне ви бачите між ними? (В обох галузях лікують людей: медицина лікує тіло, а правознавс­тво — розум, вчинки людей.)

Заключне слово соціального педагога.

Не за горами час, коли ви закінчите школу і вступите у самостійне життя. Від вас вимагається успішно займати­ся дорученою справою, бути відповідальними, виконувати громадянські обов'язки — хорошого трудівника, захисника Вітчизни, патріота, борця з недоліками і зловживаннями в суспільстві, господаря багатств країни, сім'янина. Державі будуть важливі ваші думки, пропозиції щодо проектів зако­нодавчих актів, які виносяться на широке обговорення. При цьому корисно поповнювати свої правові знання. Особливо важливим є зміцнення готовності боротися зі злом, непри­миренність до того, що заважає нам жити. Усе це потрібно громадянинові України.


«Основні права та обов’язки учнівської молоді»

Учні мають право:

1. На захист прав особистості і ввічливе ставлення до себе.

2. На вільний вибір школи.

3. На вибір предмету поглибленого вивчення, позакласних додаткових, факультативних

занять, екзаменів із окремих предметів і складання курсу екстерном.

4. На відкриту оцінку своїх знань, отримання об’єктивної оцінки із предметів.

5. На завчасне повідомлення про строк контрольної роботи, вимагати проведення не

більше двох контрольних робіт у день і не більше п’яти контрольних робіт у тиждень.

6. Вносити пропозиції в раду, адміністрацію школи по покращенню програмного

навчання і виховання.

7. На апеляцію у випадку конфлікту з учителем в раду школи або адміністрацію.

8. На забезпечення якісним харчуванням.

9. Висловлювати класному керівнику, директору, вчителям свої проблеми і отримувати

від них допомогу, пояснення, відповіді.

10. Відкрито висловлювати свою думку стосовно життя школи, не принижуючи гідності

інших.

11. Представляти школу в конкурсах, оглядах, змаганнях та інших заходах відповідно зі

своїми можливостями і вміннями.

12. На звільнення від уроків згідно заяви батьків.

Учні зобов’язані:

1. Виконувати статут школи.

2. Оволодівати знаннями.

3. Не пропускати уроки, не запізнюватися на заняття.

4. Приходити до школи охайними, в шкільній формі або в одязі ділового стилю.

5. Акуратно вести щоденник і подавати його за першою вимогою вчителя.

6. Брати участь у суспільно корисній праці, виробництві.

7. Брати активну участь у житті школи, підтримувати і примножувати традиції школи,

його авторитет, брати активну участь у позакласній і гуртковій роботі.

8. Бути ввічливим у спілкуванні з учителями, з повагою ставитись до батьків. Проявляти

милосердя, турбуватися про молодших.

9. Гідно поводити себе, дотримуватися культури поведінки.

10. Бережливо ставитись до державного, суспільного і особистого майна, охороняти

природу.

11. У випадку псування майна, приміщення, учень повинен відшкодувати його або разом

з батьками провести ремонт.

12. Повністю використовувати час, відведений для навчання, старанно працювати над

поповненням своїх знань, систематично готуватись до уроків.

13. Діяти завжди на благо колективу, турбуватись про честь і підтримку традиції школи,

його авторитету.

14. Гідно, культурно вести себе в ліцеї і за його межами, турбуватись про красу рідної мови.

15. Проявляти повагу до вчителів та інших працівників школи, підкорятись вказівкам та

розпорядженням директора школи, педагогічної ради, учителів, а також постановам

класного і шкільного самоврядування.

16. Постійно підтримувати в чистоті і порядку приміщення школи та його територію.

17. Вітатися до працівників та гостей школи.

Учням забороняється:

- допускати прояви грубості, вульгарності;

- палити у приміщеннях і на території навчального закладу;

- використовувати петарди;

- вживати алкогольні вироби, наркотичні та токсичні речовини;

- псувати державне, громадське та особисте майно.

Заохочення і покарання учнів:

Учні, які відзначилися у навчанні, праці заохочуються подякою з занесенням до особової справи,

Похвальним листом „За відмінні успіхи у навчанні”, Похвальною грамотою „За особливі успіхи у

вивченні окремих предметів”, цінними подарунками, туристичними путівками тощо.

По закінченні школи учні, які мають високий рівень навчальних досягнень, нагороджуються

Похвальними грамотами, золотими і срібними медалями.

У випадку порушення норм і правил поведінки, псування шкільного майна, навчального обладнання,

не виконання внутрішнього розпорядку школи до учнів можуть застосовуватися такі міри дисциплінарного покарання:

- зауваження вчителя;

- зауваження чи догана директора школи;

- догана директора школи у присутності всіх учнів;

- направлення подання щодо порушника до підрозділу кримінальної міліції у справах неповнолітніх для вирішення питання про притягнення батьків (осіб, що їх замінюють) до адміністративної відповідальності та взяття на профілактичний облік у встановленому Законодавством порядку;

- клопотання про позбавлення учня статусу школяра, виключення зі школи.

Рішення про позбавлення статусу школяра приймається на загальних зборах колективу з

урахуваннямдумки органів учнівського самоврядування, громадської думки та погодження із відділом у

справах сім’ї тамолоді.

Учні, які порушили адміністративне право або вчинили злочин, за поданням правових органів

ставляться на облік, як правопорушники, а в разі притягнення до кримінальної відповідальності –

виключаються зі школи.

За нанесення умисних матеріальних збитків майну

матеріальну відповідальність несуть батьки або особи, які їх замінюють.


Тема: Що таке мораль?

Мета: виявлення впливу моралі на відносини та спілкування

людей; формування в учнів загальнолюдських норм гуманістичної моралі

(добра, взаєморозуміння, милосердя, віри у творчі можливості людини);

усвідомлення того, що моральні цінності становлять основу правопорядку;

вироблення навичок і звичок моральної поведінки, культури спілкування;

виховання почуття необхідності дотримання моральних цінностей суспільства; розвивати мотивацію до аналізу чужих вчинків і самоаналізу

Соціальний педагог

Уже з перших кроків свого життя ви чуєте від батьків, дорослих: " Не можна так робити. Це погано ". " А от тут, ти добре вчинив. Завжди будь таким! ". Вам доводиться чути, як люди оцінюють одне одного: " Ця людина добра, хороша! ". " А ця така неприємна! ". Батьки вас повчають: " Не роби людям зла ", " Будь добрим, принциповим, чесним ".

Що ж це за поняття?

Ці поняття характеризують мораль. Мораль – це своєрідний узгоджувач дій людей у суспільстві.

Виходить, що норми моралі- це так би мовити, неписані закони.

Саме так, тож приймайте, як належне, коли вам роблять зауваження не лише ваші близькі, а й незнайомі люди. Знайте, що коли б люди були байдужі до різних негативних проявів поведінки інших, ніколи б не було порядку в суспільстві.

Сьогоднішня година спілкування присвячена тому, щоб зрозуміти, що ж таке мораль і моральність та наскільки це потрібно людині.

Мораль – сукупність певних правил і норм поведінкилюдини всуспільстві, щосклалисяісторично.

Моральність – сукупність навичок і звичок людини, пов’язаних з

дотриманням правил та норм моралі.

Мораль містить у собі ідеали, цінності та категорії. Ідеал – це уявлення

про краще, цінне і величне. Цінності – це те, що святе для людей. На основі

цінностей, які панують в суспільстві, люди будують відносини та визначають

пріоритети. Моральні категорії носять біполярний характер. Прикладом цього слугують такі поняття, як «добро» і «зло», «совісність» і «безсовісність»,«честь» і «безчестя», «справедливість» і «несправедливість», «милосердя» і«жорстокість» тощо. Категорія добро служить початком моральних понять.

Етична традиція говорить: усе, що вважається моральним, є добром. Совість–це здатність людини керуватися моральними цінностями у всіх життєвих

ситуаціях. Совість – це «внутрішній суд», який людина вершить над самою

собою. Не менш важливою категорією моралі є чесність. Чесна людина –

сумлінна, щира, заслуговує на повагу.

Моральні почуття- запити, оцінки, відношення, спрямованість духовного розвитку особистості.

Моральні звички - корисні для суспільства стійкі форми поведінки, що стають потребою і здійснюються за будь-якої ситуації та умов.

Вправа:«Визнач свої риси характеру»

Зараз я пропоную Вам, визначити свої риси характеру.Кожному учню роздаємо аркуш з переліком рис . Вам потрібно віднайти свої позитивні та негативні риси, а також дати відповідь на запитання : «Що я хотів би змінити усобі ?» Перегляньте риси характеру. На виконання 1 хв.

1. Самолюбивий

2. Добрий

3. Доброзичливий

4. Стриманий

5. Грубий

6. Чуйний

7. Скромний

8. Уважний

9. Конфліктний

10. Щедрий

11. Організований

12. Товариський

13. Образливий

14. Співчутливий

15. Чесний

16. Жадібний

17. Жорстокий

18. Брехливий

А зараз презентуємо свої відповіді.

Хто з вас бажає сказати про свої позитивні чи негативні риси характеру?

І що б ви хотіли змінити у собі? Будь-ласка, за бажанням.

Соціальний педагог

Говорити про якості молодої людини можна під різними кутами зору, у різних ракурсах.

Обговорення ідеалу сучасної людини

Якими ви бачите свій ідеал сучасної людини з погляду професії лікаря?

( Вести здоровий спосібжиття, турбуватися про власне здоров'я, відповідно ставитися до свого здоров'я, турбуватися про здоров'я своїх нащадків ).

Яка ідеальна людина з погляду правоохоронця?

( Громадянин повинен передусім знати закони поважати їх. Незнаннязаконів не є виправданням за скоєння злочину. Кожна культурна людина повинна знати Конституцію своєї держави, Декларацію про права людини. Громадяни повинні допомагати правоохоронним органам у боротьбі з злочинністю ).

Яка ідеальна людина з погляду викладача?( Ерудована, гарно навчається, не порушує поведінку, вихована, читає багато книжок)

Яка ідеальна людина з погляду батьків?

( Чесна, добросовісна, вихована, порядна, грамотна, здорова без шкідливих звичок …)

Соціальний педагог Під час виконання попереднього завдання ми визначили, якими ж хочуть вас бачити батьки,вчителі. А тепер давайте визначимо , що є цінним для молодої людини.

Пропоную написати всі життєві цінності молодої людини які ви знаєте.

Важливо спонукати учасників максимально доповнити список : свобода (самостійність, незалежність); любов; дружба; сім’я; матеріальна забезпеченість; благополуччя близьких; визнання ( повага оточення, популярність); цікава робота ; якісна освіта; розваги; відпочинок; хобі; творчість.

Список цінностей (цілей):

1. Активне життя, повне діяльності, емоцій.

3. Гроші (забезпеченість, відсутність труднощів).

4. Життєва мудрість (зрілість, життєвий досвід).

5. Здоров'я (фізичне і душевне)

6. Цікава робота.

7. Краса (вміння бачити прекрасне в природі і мистецтві).

9. Освіта (можливість вчитися, бути культурним, розвиненим).

10. Свобода (самостійність, незалежність).

11. Щасливе сімейне життя.

12. Щастя інших.

13. Розвиток (робота над собою, самовдосконалення).

15. Реалізація (повне використання можливостей, сил і здібностей).

16. Творчість (можливість творчої діяльності).

17. Повага інших людей.

18. Впевненість в собі.

Соціальний педагог

Мораль і моральність - поняття-синоніми. Мораль в перекладі з латинської так і означає «моральність». Мораль - система норм і правил, що визначають обов'язки людини по відношенню до суспільства, включає в себе людські норми: любов до батьківщини, працелюбність, гуманізм, доброту, милосердя, повагу до старших і багато іншого.

Чи існує моральний кодекс? Хто стежить за його дотриманням? Яким чином норми моралі поширюються в суспільстві?

(Обговорення).

На відміну від норм права, де за дотриманням закону наглядають спеціальні державні органи, норми моралі офіційно ніде не зафіксовані і протягом століть передавалися з вуст у вуста, від батька до сина, від старшого покоління до молодшого. Їх можна зустріти в народній творчості: легендах, казках, піснях, прислів'ях, крилатих виразах, які живуть сотні років, утілюючи найвищу мудрість - як бути Людиною.

Уважно прочитайте кожне прислів’я і виберіть те, зі змістом якого згодні найбільшою мірою. Поясніть свій вибір.

Прислів’я.

1 а) Щасливий той, у кого совість спокійна. б) Сором не дим, очі не виїсть.

2 а) Не хлібом єдиним жива юдина. б) Живеться, у кого грошик ведеться.

3 а) Кому щастя служить, той ні про що не тужить. б) Де щастя плодиться, там і заздрість народиться.

4 а) Гроші-справа наживна. б) Голим народився, голим і помреш.

5 а)Тільки той не помиляється, хто нічого не робить. б) Береженого Бог береже.

6 а) Всякий сам коваль свого щастя. б) Б’ється, як риба об лід.

7 а) Як проживеш, так і прославишся. б) Вище голови не стрибнеш.

8 а) Всяка птиця свою пісню співає. б) Ніхто мені не указ.

9 а) Усякий за себе відповідає. б) Моя хата скраю, я нічого не знаю.

10 а) Сам пропадай, а товариша визволяй. б) Роби людям добро, та й собі без лиха.

11 а) Не май сто рублів, а май сто друзів. б) На обіді – усі сусіди, а прийшла біда, вони спливли, як вода.

12 а) Учіння - світло, незнання – пітьма. б) Багато будеш знати – швидко зостаришся.

13 а) Де твердий закон, там всяк розумний. б) Закон, що дишло, куди повернеш, туди і вийшло.

Соціальний педагог

Контроль за виконанням моральних норм здійснюється виключно совістю кожної конкретної людини і громадською думкою. Саме тому бути чи не бути моральним (чесним, порядним, добрим) майже повністю залежить від особистого вибору кожного.

Яка, на вашу думку, одна з найважливіших рис громадянина, чи просто людини?

Учень - ( Почуття обов'язку)

Почуття обов'язку, тобто коли людина відчуває три речі: можна, не можна і треба.

Вправа :" можна ", " не можна " чи " треба ".

Перевіримо, на скільки розвинене у васпочуття обов'язку. Я зачитую твердження, а ви говорите, " можна ", " не можна " чи " треба ".

1. Керувати своїми емоціями, незалежно від того, яким темпераментом наділила тебе природа. ( Треба )

2. Спокійно й байдуже ставитися до товаришів, які глумляться над іншими.

( Не можна )

3. Проявляти свої найкращі людські якості, стати справжньою людиною, яку поважатимуть, яка сама поважатиме себе й своїх товаришів. ( Треба )

4. Не ображати іншого, без крику галасу довести, що його думка - хибна, а ваша - правильна. ( Можна )

5. Піклуватись про матір, батька, бабусю, молодших братів, сестер. Берегти рідних - найдорожче, що у вас . ( Треба )

6. Відмовитися від дорогих подарунків, які батьки готові вам зробити, відмовляючи собі в найнеобхіднішому. ( Можна або треба )

7. Переглядаючи фільми,телепередачі, брати для себе те, щонаймодніше, навіть якщо воно суперечить нашим поглядам моралі. ( Не можна )

8. Намагаючись виховувати в собі найкращі риси людяності, не забувати про оточуючих тебе людей. ( Треба )

Діагностика ставлення до життєвих цінностей

"Уявіть, що у вас є чарівна паличка і список десяти бажань, вибрати з яких можна тільки п'ять". Список заздалегідь виписаний на дошці.

1. Бути людиною, яку люблять

2. Мати багато грошей

3. Мати найсучасніший комп'ютер

4. Мати вірного друга

5. Мені важливе здоров'я батьків

6. Мати можливість багатьма командувати

7. Мати багато слуг і з ними поводитись

8. Мати добре серце

9. Вміти співчувати і допомагати іншим людям

10. Мати те, чого у інших ніколи не буде

Номера негативних відповідей: №№ 2, 3, 6, 7, 10.

П'ять позитивних відповідей - високийрівень.

4-и, 3-и – середній рівень.

2-а – нижчесереднього рівня.

0-1 – низький рівень.

Підсумки

- Чи зміниться після сьогоднішньої години спілкування ваше відношення до власних цінностей?

Майбутнє України і світу в цілому залежить від кожного з вас. Без людей з високим інтелектуальним рівнем, без людей високоморальних не вдасться вирватися вперед. Тому дотримуйтесь норм моралі, будьте взірцем для інших, з повагою ставтеся до людей, які вас оточують.


«Соціальний захист усіх категорій соціально незахищених учнів закладу»


Охорона дитинства -- система державних та громадських заходів, спрямованих на забезпечення повноцінного життя, всебічного виховання і розвитку дитини та захисту її прав.

У навчальному закладі постійно проводяться дослідження з метою виявлення дітей соціально-незахищених категорій, а саме:

-- вивчення соціально-психологічних особливостей дітей та соціально-педагогічного впливу мікросередовища навчального закладу на вихованців шляхом спостереження, бесід, опитування, інтерв’ювання, тестування, аналізу документів тощо;

-- захист прав та інтересів дітей, що здійснюється через дотримання положень міжнародних та вітчизняних нормативно-правових документів в умовах школи та сім’ї; захист прав дітей, що є представниками національних меншин; виявленні дітей, які незаконно зайняті на роботі в навчальний час, і вирішення питання їх освіти; сприяння дітям та батькам в отриманні гарантованих їм пільг;

-- інтеграція дітей, які мають функціональні обмеження чи проблеми зі здоров’ям у середовище загальноосвітнього навчального закладу;

-- виявлення дезадаптованих дітей, встановлення причин дезадаптації та надання їм необхідної допомоги;

-- проведення просвітницько-профілактичної роботи з учнями та батьками;

-- корекція стосунків, способів соціальної дії, посередництво в творчому розвитку особи та групи, які сприятимуть оволодінню підлітками новим досвідом, допомозі в розблокуванні позитивних емоцій, створенні ситуації успіху, зміні уявлень вихованця про своє “Я“, підтримці ініціатив окремого учня чи групи, створенні умов для самореалізації;

-- стимулювання соціально-значимої діяльності учнів: залучення до діяльності дитячих та молодіжних організацій; залучення до занять у гуртках, секціях тощо;

-- стимулювання та підтримка соціальних ініціатив учнів;

-- вивчення особливостей життєдіяльності дітей в умовах сім’ї шляхом обстеження матеріально-побутових умов проживання сім'ї, соціального інспектування та забезпечення за необхідності соціального патронажу та соціального супроводу сім’ї;

-- організація внутрішньо шкільного моніторингу з метою своєчасного виявлення та вирішення соціально-педагогічних проблем дітей, батьків, педагогічного колективу;

-- налагодження взаємодії з представниками педагогічного колективу школи, інших інститутів соціального виховання, громадськості.

Дитина сирота. Це дитина, у якої:

- батьки померли;

- мати померла, дані про батька у свідоцтві про народження дитини були записані за вказівкою матері.

Дитина позбавлена батьківського піклування. Це дитина, яка залишилася без батьківського піклування, тому що:

- батьки були позбавлені батьківських прав;

- дитину відібрали у батьків за рішенням суду;

- батьки визнані судом зниклими без вісті;

- батьки визнані судом померлими;

- батьки визнані недієздатними;

- батьки знаходяться в місцях позбавлення волі;

- батьки знаходяться під вартою під час слідства;

- батьки знаходяться у розшуку;

- тривала хвороба батьків, яка зашкоджує виконанню батьківських обов’язків;

- батьки невідомі.

Дитина-напівсирота. Дитина, в якої помер один з батьків.

Дитина з багатодітної родини. Дитина мешкає в родині, де виховується три та більше дітей до 18 років (зокрема, які знаходяться під опікою або піклуванням).

Дитина, яка постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС. Це дитина, у якої: батько або один з батьків мають статус постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС, що підтверджено посвідченням.

Дитина з вадами. Статус дитини з вадами надає медичний заклад (є посвідчення).

Дитина з малозабезпеченої родини. Малозабезпечена родина - це родина, яка стоїть на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення та отримує там допомогу.

Дитина батька Афганця. Статус дитини підтверджується посвідченням батька, яке засвідчує що він був учасником бойових дій вАфганістані.

Дитина одинокої матері. Дитина, яку виховує тільки мати, тому що:

- дані про батька у свідоцтві про народження дитини були записані за вказівкою матері;

- батько дитини помер (або батько дитини визнаний судом без вісті відсутнім, або батько дитини визнанийсудом померлим, або батько дитини визнаний недієздатним, або батько дитини знаходиться у розшуку), до того ж, призначити дитині пенсію через втрату годувальника неможливо, бо він не мав достатнього трудового стажу.

Одинокі матері стоять у обліку в УТСЗН та отримують там на дитину допомогу одинокої матері.


"Основні права та обовязки учнів"

Учні мають право:

1. На захист прав особистості і ввічливе ставлення до себе.

2. На вільний вибір школи.

3. На вибір предмету поглибленого вивчення, позакласних додаткових, факультативних

занять, екзаменів із окремих предметів і складання курсу екстерном.

4. На відкриту оцінку своїх знань, отримання об’єктивної оцінки із предметів.

5. На завчасне повідомлення про строк контрольної роботи, вимагати проведення не

більше двох контрольних робіт у день і не більше п’яти контрольних робіт у тиждень.

6. Вносити пропозиції в раду, адміністрацію школи по покращенню програмного

навчання і виховання.

7. На апеляцію у випадку конфлікту з учителем в раду школи або адміністрацію.

8. На забезпечення якісним харчуванням.

9. Висловлювати класному керівнику, директору, вчителям свої проблеми і отримувати від них допомогу, пояснення, відповіді.

10. Відкрито висловлювати свою думку стосовно життя школи, не принижуючи гідності інших.

11. Представляти школу в конкурсах, оглядах, змаганнях та інших заходах відповідно зі своїми можливостями і вміннями.

12. На звільнення від уроків згідно заяви батьків.

Учні зобов’язані:

1. Виконувати статут школи.

2. Оволодівати знаннями.

3. Не пропускати уроки, не запізнюватися на заняття.

4. Приходити до школи охайними, в шкільній формі або в одязі ділового стилю.

5. Акуратно вести щоденник і подавати його за першою вимогою вчителя.

6. Брати участь у суспільно корисній праці, виробництві.

7. Брати активну участь у житті школи, підтримувати і примножувати традиції школи, його авторитет, брати активну участь у позакласній і гуртковій роботі.

8. Бути ввічливим у спілкуванні з учителями, з повагою ставитись до батьків. Проявляти милосердя, турбуватися про молодших.

9. Гідно поводити себе, дотримуватися культури поведінки.

10. Бережливо ставитись до державного, суспільного і особистого майна, охороняти природу.

11. У випадку псування майна, приміщення, учень повинен відшкодувати його або разом з батьками провести ремонт.

12. Повністю використовувати час, відведений для навчання, старанно працювати над поповненням своїх знань, систематично готуватись до уроків.

13. Діяти завжди на благо колективу, турбуватись про честь і підтримку традиції школи, його авторитету.

14. Гідно, культурно вести себе в ліцеї і за його межами, турбуватись про красу рідної мови.

15. Проявляти повагу до вчителів та інших працівників школи, підкорятись вказівкам та розпорядженням директора школи, педагогічної ради, учителів, а також постановам класного і шкільного самоврядування.

16. Постійно підтримувати в чистоті і порядку приміщення школи та його територію.

17. Вітатися до працівників та гостей школи.

Учням забороняється:

- допускати прояви грубості, вульгарності;

- палити у приміщеннях і на території навчального закладу;

- використовувати петарди;

- вживати алкогольні вироби, наркотичні та токсичні речовини;

- псувати державне, громадське та особисте майно.