Хуртовина, обледеніння, обірвані дроти

Хуртовина, снігові замети

Зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах внаслідок снігопадів і хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин, сильно впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь).

Хуртовина – це сильний снігопад з вітром, який створює снігові замети. Сніговий замет — це наметена вітром кучугура снігу.

Фактори небезпеки снігопадів, хуртовин:

  • різко погіршується видимість;

  • переривається транспортне сполучення як в місті, так і між населеними пунктами області, особливо у гірських районах;

  • сильні снігопади в горах приводять до нестійкості сніжного покриву на схилах і сходу лавин;

  • випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для обледеніння ліній електропередач, зв’язку, контактних мереж електротранспорту, а також покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що часто призводить до їх руйнування.

Основними характеристиками снігопадів є їх інтенсивність та тривалість, а в залежності від умов та характеру випадання опадів, снігопади можуть бути різних видів:

– дощ зі снігом ( при позитивній температурі повітря);

– сніг з дощем ( при температурі близько 0 °C); обложний снігопад; зливовий снігопад або снігова злива; сніговий шквал або сніговий заряд;- сніг при ясному небі.

З оголошенням штормового попередження необхідно:

– обмежити пересування, особливо на власному транспорті;

– створити вдома необхідний запас продуктів, води, палива;

– виконати герметизацію житлових приміщень, що допоможе зберегти тепло і зменшить витрати палива.

– у сільській місцевості – терміново заготувати у необхідній кількості корми і воду для тварин.

Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей, захоплених у дорозі, далеко від людського житла. Заметені снігом дороги, втрата видимості викликають повну дезорієнтацію на місцевості.

Якщо негода застала вас у дорозі під час руху на автомобілі:

  • не варто намагатися подолати снігові замети, необхідно зупинитися,

  • повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора;

  • по можливості встановити автомобіль двигуном у навітряний бік;

  • періодично виходити із автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом. Запам’ятайте: не занесений снігом автомобіль – хороший орієнтир для пошукової групи.

  • двигун автомобіля необхідно періодично прогрівати для уникнення його розморожування (при використанні води у системі охолодження двигуна);

  • при прогріванні двигуна автомобіля важливо не допускати проникнення в кабіну (салон) вихлопних газів; з цією метою необхідно слідкувати, щоб вихлопна труба не завалювалася снігом;

  • якщо на дорозі разом опинилося декілька чоловік (на декількох автомобілях), доцільно зібратися разом і використовувати один автомобіль як укриття; із системи охолодження двигунів решти автомобілів варто злити воду;

  • ні в якому разі не можна залишати укриття – автомобіль у сильний снігопад (хуртовину), бо орієнтири, які здавалися надійними з першого погляду, через декілька десятків метрів можуть бути загублені і ви можете повністю втратити орієнтацію на місцевості.


Небезпека від обірваних проводів

При обриві і падінні проводу на землю електричний струм продовжує розтікатися у землі . Відомо, що земля є провідником електричного струму і тому стає ніби продовженням проводу лінії електропередачі. Тоді струм розтікається у вигляді півсфери від обірваного краю електропроводу утворюючи невидиму «електричну калюжу». При цьому вся поверхня землі, що знаходиться в точці розтікання, отримує певний потенціал, який зменшується в міру віддалення від точки дотику проводу із землею.

Безпечним є віддалення від місця обриву на 8 м на відкритій місцевості і на 4 м - у приміщенні.

Але просто здолати таку відстань Вам не вдасться.

Чому?

Бо, якщо людина опинилася близько біля обірваного дроту, вона попадає під дію електричного струму вже тоді, коли її ноги торкаються двох точок землі, що мають різні електричні потенціали. Так виникає крокова напруга, виходити з зони якої потрібно «гусячим кроком»: не відриваючи ступні одна від одної і від землі пересуватися дрібними що ковзає кроками. Таким чином, при ходьбі обидві ноги будуть знаходитися практично в одній точці з одним електричним потенціалом і напруги між ними не виникне.

Що таке крокова напруга і чим вона небезпечна

Отже, крокова напруга — це різниця потенціалів між двома точками в зоні розтікання електричного струму, які знаходяться на відстані одного кроку. Чим ширший крок — тим більша різниця потенціалів і тим ймовірніше ураження електричним струмом.

Величина крокової напруги також залежить від:

- відстані людини від точки розтікання струму на землю;

- стану та властивостей взуття;

- величини питомого опору ґрунту.

Людина може зрозуміти, що знаходиться під дією крокової напруги, коли відчуває пощипування, затерпання чи інший дискомфорт, який раніше не відчувала, у своїх ногах. В такій ситуації (а також в ситуації коли просто побачили обірваний електропровід) бігти НЕ МОЖНА! Тому, що при кроковій напрузі струм, який проходить від однієї ноги до другої, скорочує м’язи на ногах і людина від нестерпного болю може впасти. В разі падіння збільшується відстань між точками дотику до землі, що веде до більш небезпечного шляху проходження струму через тіло людини (рука — нога).

Що робити в такому випадку?

1.НЕ ПАНІКУВАТИ! Не намагайтеся вибігти зі зони ураження. Постійте, подумайте і спробуйте відрахувати 8-м (можна і більше) від точки, в якій провід торкається землі, щоб вийти з небезпеки. Візуально відстань 8 м є аналогічною довжині автобуса.

2. Виходьте із зони ураження «гусячим кроком»: зведіть ступні ніг разом, не відривайте їх одна від одної і від землі та пересувайтеся дрібними що ковзає кроками. Можна скористатися альтернативним способом покинути зону крокової напруги — стрибком на одній нозі, але тільки в тому разі, коли Ви впевнені в свої силах. Даний спосіб небезпечний, бо втрата рівноваги і падіння спричинять неминуче ураження струмом.

3. Пам’ятайте, що товщина підошви звичайного взуття недостатня для захисту від електричного струму.

4. Намагайтеся не втрачати рівновагу, бо це смертельно небезпечно. Не збільшуйте ширину кроку, не торкайтеся землі рукою, не спирайтеся на сторонні предмети, не торкайтеся інших людей.

5. Негайно повідомте про обірваний провід дорослим

Або зателефонуйте у службу порятунку - 112.

6. Якщо Ви бачите постраждалого поряд з обірваним проводом, пам’ятайте, що надавати допомогу можна тільки після відключення лінії електропередачі, тому викличте швидку допомогу за телефоном 103 і НЕ наближайтеся до потерпілого.

7. Організуйте охорону місця обриву проводу до приїзду оперативно-виїзної бригади «обленерго».