TYDZIEŃ 11

Znacie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”?

Nie tylko na świecie, ale i w Polsce jest wiele pięknych miejsc, które warto odwiedzić. W tym tygodniu poznacie jedno z takich miejsc – Wielkopolskę.

Może zdarzy się, że odwiedzicie je w czasie wakacji?


JĘZYK POLSKI

  • Zobacz gdzie leży Wielkopolska. Jeśli możesz wydrukować mapę - zaznacz ją kolorem, jeśli nie, narysuj kontury Polski i zamaluj Wielkopolskę.

  • Przeczytaj tekst w podręczniku na s. 80-81

  • Oglądnij filmy, które pozwolą ci lepiej poznać ten rejon Polski. Przedstawione wiadomości pomogą ci wykonywać kolejne zadania.

  • Przeczytaj poniższy artykuł. Dowiesz się więcej o tej krainie. Niektóre informacje wykorzystasz do kolejnych zadań.

  • Jednym z zabytków Wielkopolski jest zamek w Rogalinie. Jeżeli chcesz, wybierz się tam na wirtualną wycieczkę.

  • Czy słyszałeś o starych dębach w Rogalinie?

  • Najsłynniejsze z nich otrzymały nazwy: „Lech”, „Czech” i „Rus” rosną w parku otaczającym pałac w Rogalinie. Mają ponad 700 lat i są pomnikami przyrody.

DĄB

  • Dąb to drzewo, które charakteryzuje się wytrzymałym, twardym i trwałym drewnem. Sprawia majestatyczne wrażenie, jest bardzo okazały. Odgrywa istotną rolę w symbolice i dawniej w kultach religijnych. Jest symbolem długowieczności, dostojeństwa i siły.


  • Drzewo to jest długowieczne, żyje ponad 700 lat. W młodości rośnie dość szybko. Proces ten kończy się w wieku 120–200 lat. Przez pierwsze 5-8 lat przyrasta wolno (10-20 cm rocznie) osiągając w 5 lat około 80 cm. W międzyczasie mocno rosną korzenie. Początkowo palowy, a dopiero z wiekiem wykształca się typowy dla dębu ukośny system korzeniowy. Największy przyrost przeciętnej wysokości występuje w wieku 36-40 lat. Później maleje, a w wieku 100-120 lat prawie ustaje, chociaż może trwać nawet do lat dwustu. Przyrost pnia na grubość trwa jednak dalej. Dęby żyją przeciętnie 600–1000 lat. Stare okazy nierzadko są pomnikami przyrody.

  • Tak wygląda rozwój dębu:


  1. Na podstawie zdobytych już wiadomości z podręcznika, artykułu i filmów uzupełnij poniższą tabelkę. Możesz ją wydrukować lub wykonać podobną w zeszycie. Wyślij wychowawcy.

2. Wyjaśnij krótko, co oznaczają słowa związane z gwarą wielkopolską. Zapisz informacje w zeszycie. Potrzebne informacje znajdziesz w powyższym artykule „Województwo wielkopolskie – W orlim gnieździe”.

  • Przed Tobą wakacje – będziesz być może w jednym z parków narodowych. W każdym z nich obowiązują podobne zasady. Oglądnij krótki film i ułóż w zeszycie kilka zdań rozkazujących na temat: Jak należy zachowywać się w Parku Narodowym?

Sprawdź swoją wiedzę o Wielkopolsce i wypełnij Kartę ćwiczeń s. 84, ćw. 6,7,8.

MATEMATYKA

Temat: Sprawdzam swoje umiejętności matematyczne. Podręcznik s. 80 – 81.

Wykonaj s. 75, 76, 77 w Karcie ćwiczeń.

Dla zabawy i utrwalenia wiadomości wykonaj proponowane zadania.

PLASTYKA

Puszczyk jest symbolem Wielkopolskiego Parku Narodowego. Wykonaj Puszczyka dowolną techniką, według własnego pomysłu lub skorzystaj z przedstawionych propozycji.

WF

Trening ogólnorozwojowy :

JĘZYK ANGIELSKI

Wykonaj następujące zadania:

L19 – link: https://view.genial.ly/5ee0b561f260380d8364e1dc/interactive-image-interactive-image