Антибіотики: зміна курсу

Ставлення батьків до антибіотиків не можна назвати спокійним: одні з нас вірять в їх всемогутність, інші вважають джерелом всіх бід. А ось фахівці переконані, що істина знаходиться рівно посередині: є ситуації, коли антибіотики необхідні малюкам, щоб видужати, але призначати їх потрібно дуже обережно.

Спробуємо розібратися разом. За статистикою, ГРЗ досі лідирують у нас в списку причин призначення антибіотиків, хоча в лікувальному формулярі, де обмовляється схема дій лікаря, про це не говориться ні слова. За респіраторними хворобами слідують риніти, фарингіти, ларингіти, бронхіти і отити. А якщо згадати, що причиною їх появи майже завжди стають віруси, на які антибіотики ніяк не діють, то сенс цих призначень і зовсім втрачається.

Щоб вибрати правильний антибіотик проти збудника хвороби, потрібно здати на аналіз, в залежності від кожного конкретного випадку, мокроту, кров, гній або сечу малюка. Спеціаліст виділить з них «призвідника безладів», помістить його в особливе середовище і визначить, як будуть діяти на нього різні антибіотики. Але в більшості випадків лікар призначає ліки, виходячи із симптомів хвороби, які багато можуть розповісти про характер інфекції і мікроби, які її викликали.

Так як же треба лікувати малюків від вірусних інфекцій: ГРЗ, ринітів, фарингітів, ларингітів, бронхітів і отитів? Почнемо з того, що від народження і до 6 років у нечасто хворіє дитини епізоди ГРЗ виникають до 25 разів, тобто по 3-5 на рік. Це нормально, адже саме так тренується захисна система малюка — вона повинна виробити свій власний імунітет до всіх основних інфекцій. Ось чому, якщо у дитини починається кашель, нежить, піднімається температура, але при цьому він відчуває себе непогано (із задоволенням грає і добре їсть), треба дати його організму шанс впоратися з навалою вірусів своїми силами, без допомоги ліків. Все, що ви можете зробити в ці перші дні, — це полегшити стан дитини: наприклад, якщо його турбує нежить або кашель, закапати краплі, дати мікстуру. Є ще кілька корисних порад: промивайте ніс фізіологічним розчином (щоб зупинити розмноження вірусів на слизовій), навчіть дитину правильно сякатися — по черзі кожною ніздрею (інакше мікроби будуть забиватися в пазухи носа), провітрюйте кімнати, де знаходиться малюк, і зволожує повітря (тоді концентрація вірусів в ньому стане менше).

Але якщо на 3-4-й день малюк стане плаксивим, перестане спати і нормально їсти, температура триматиметься на колишньому рівні, а виділення з носа стане густим і жовтуватими, ось тоді без допомоги антибіотиків не обійтися! Адже ці ознаки означають, що в цей критичний період, коли сили організму під кінець, до вірусної інфекції приєдналася бактеріальна. Чи треба говорити, що призначити відповідний препарат і пояснити, скільки днів його потрібно приймати, зможе тільки лікар?

Однак вичікувальна тактика не підходить для дітей молодше 1,5 років, адже їх імунна система працює не так добре, як у малюків постарше, і може не впоратися з вірусно-бактеріальної атакою. Тому при перших же ознаках погіршення у зовсім маленьких треба викликати лікаря.

Щоб малюк якомога рідше хворів, а значить, менше потребував допомоги ліків, в тому числі антибіотиків, спробуйте скласти для нього програму підтримки. Тут вам не обійтися без допомоги лікаря-педіатра, який допоможе знайти слабкі місця в організмі дитини і розповість, як їх зміцнити. Можливо, він порадить вам зайнятися загартовуванням і серед безлічі методик допоможе знайти ту, що підійде саме вашому малюкові. Або доктор порекомендує звернутися до ЛОР-лікаря, щоб вирішити, чи не потрібно видалити малюкові аденоїди, які з захисного бар’єру іноді перетворюються в справжній «розсадник» інфекції. А тим, хто подумує віддати дитину в дитячий сад, він запропонує спочатку поспостерігати, чи готовий малюк до зіткнення з безліччю мікроорганізмів, які зустрічаються в будь-якому колективі.

Якщо дитина все-таки захворів і лікарю довелося призначити йому курс лікування антибіотиками, акуратно дотримуйтесь його рекомендацій, адже від того, наскільки точно ви відміряє дозу ліків, чи стежите за часом, коли його потрібно приймати, залежить успіх лікування.

Щоб з’ясувати, яким чином батьки лікують своїх дітей «від застуди», що вони знають про антибіотики і чого чекають від лікаря під час консультації, французький журнал PARENTS провів опитування серед своїх читачів. На питання відповіли 1 150 осіб з Франції, Швейцарії, Бельгії та Голландії. 77% опитаних мали малюків в віці від 3 місяців до 3 років. Відповіді батьків були проаналізовані групою лікарів, і ось що з цього вийшло.

  • 84% батьків дають дітям ліки без призначення лікаря в середньому через 29 годин після початку ГРЗ. Йдеться в основному про жарознижуючих засобах, краплях в ніс і ліках проти кашлю.

  • 30% мам вдаються до допомоги антибіотиків під час нежиті відразу слідом за підвищенням температури.

  • 33% опитаних знають, що антибіотики діють на бактерії.

  • 20% думають, що з їх допомогою можна впоратися і з вірусною інфекцією.

  • 5% батьків наполягають на тому, що лікар повинен призначити дитині антибіотики, і, щоб домогтися свого, готові навіть звернутися до іншого фахівця.