Język polski 4

Lekcja 54 (25.06.2020)

Temat: Podsumowanie lekcji języka polskiego-To już wiem, to już umiem...

Drodzy Uczniowie!

Dzisiaj ostatnie nasze spotkanie przed wakacjami.

Życzę Wam zdrowych, bezpiecznych i wspaniałych wakacji, dziękuję Wam za wykonaną w tym roku pracę. :)


Lekcja 53 (24.06.2020)

Temat: Zagadnienia z zakresu liryki – powtórzenie

Dzień dobry !

Proszę obejrzeć filmik, by utrwalić zagadnienia z zakresu budowy wiersza, środków poetyckich i ich funkcji w utworach literackich.

https://www.youtube.com/watch?v=nz13JK378bg

https://quizlet.com/pl/496558073/liryka-rodzaje-i-gatunki-literackie-powtorzenie-przed-egzaminem-osmoklasisty-flash-cards/


W celu sprawdzenia swojej wiedzy wykonaj ćwiczenia:

https://learningapps.org/view1363782

https://learningapps.org/view672774

https://learningapps.org/5850365


Lekcja 52 (23.06.2020)

Temat: Powtórzenie wiadomości z lektur szkolnych

Dzień dobry !

W dalszym ciągu powtarzamy wiadomości. Dzisiaj czeka na Was powtórka z lektur. Sprawdźcie swoje wiadomości wchodząc w podany link. Powodzenia !

Lekcja 51 (22.06.2020)

Temat: Środki językowe w tekstach-zadania

Dzień dobry !

Na najbliższych lekcjach zajmiemy się powtarzaniem i utrwalaniem wiadomości: dzisiaj wykonajcie zadania z Zeszytu ćwiczeń. (str. 115-118) Test dotyczy powtórzenia wiadomości z liryki, (środki artystyczne-epitet, metafora, neologizm itp.) jeżeli będziecie mieli trudności z jego rozwiązaniem, proszę o kontakt.

Lekcja 50 (19.06.2020)

Temat: Sprawdź, co potrafisz

Dzień dobry !

  • Zapoznaj się z tekstem W. Łukaszewskiego ,,Nadzieja, wiara, pewność (fragmenty)", który znajduje się w podręczniku na str. 331.

  • Po przeczytaniu tekstu wykonaj zadania 1, 2, 4, 5, 12. Odpowiedzi zapisz w zeszycie.


Lekcja 49 (18.06.2020)

Temat: Wyrazy złożone – złożenia, zestawienia, zrosty-powtórzenie wiadomości

Dzień dobry!

W celu przypomnienia wiadomości przeczytaj poniższe definicje:

Wyrazy złożone to wyrazy pochodne, które powstały od dwóch wyrazów podstawowych i zawierają dwie podstawy słowotwórcze. Wyrazy złożone dzielimy na:

a) złożenia, w których podstawy słowotwórcze łączy formant -o- lub -i- (-y-), np. grzybobranie, samolot, wyrwidąb, męczydusza.

b) zrosty, w których dwa wyrazy zrośnięte są ze sobą bez żadnych elementów łączących, tworząc związek składniowy, np. rzeczpospolita, Białystok, wiarygodny.

c) zestawienia, gdzie połączenie dwóch odrębnych wyrazów tworzy jedną całość znaczeniową, np. Stare Miasto, Morze Bałtyckie, wieczne pióro, czarna jagoda.


Lekcja 48 (17.06.2020)

Temat: Rodzina wyrazów-powtórzenie wiadomości

Dzień dobry !

Przypominamy dzisiaj wiadomości o rodzinie wyrazów. Przeczytaj informacje podane poniżej, w zeszycie zapisz definicję rodziny wyrazów.

1. Rodzina wyrazów

Rodziną wyrazów nazywa się grupę wyrazów mających wspólny rdzeń, czyli pochodzących od tego samego wyrazu podstawowego, który sam również wchodzi w jej skład.

Przykład: brat – bratowa, bratać się, bratni, braterstwo, bratanek

dom – domostwo, domek, domownik, zadomowić się, domowy, udomowiony

Rdzeń to cząstka niepodzielna słowotwórczo będąca nośnikiem znaczenia.

Rdzeniem może być cały wyraz niepodzielny słowotwórczo (np. mur, brat, tynk, kot).

Wyrazy w obrębie rodziny łączy więc podobieństwo budowy i podobieństwo znaczenia.

Przykład 1:

Rodziną jest grupa wyrazów kura, kurczę, kurczak, kurka, kur – wszystkie zawierają ten sam rdzeń (kur) i dotyczą przedstawicieli drobiu.

Do tej rodziny nie należą (mimo obecności członu kur) słowa kuriozum (coś osobliwego, dziwnego), kurtka (odzież), kurkuma (przyprawa), ponieważ mają inne znaczenie.

Przykład 2 :

Rodziną jest grupa wyrazów mur, murek, murarka, murowany, murarz – wszystkie mają ten sam rdzeń (mur) i dotyczą ściany z cegieł lub kamieni.

Do tej rodziny nie należą (mimo obecności członu mur) słowa: amur (ryba), chmura (skupienie kropelek wody), Murzyn (przedstawiciel rasy czarnej) ze względu na inne znaczenie.

Wyrazy tworzące rodzinę wyrazów nazywa się wyrazami pokrewnymi.

Lekcja 47 (16.06.2020)

Temat: Słowotwórstwo-powtórzenie wiadomości

Dzień dobry!

Na dzisiejszej lekcji powtórz wiadomości ze słowotwórstwa, poniżej podaję link, w którym znajdują się wiadomości i ćwiczenia. Przeczytaj zamieszczone tam informacje, wykonaj ćwiczenia, wybierz jedno z nich i prześlij na adres pol.his@onet.pl

https://moje.epodreczniki.pl/dolacz/983344

Lekcja 46 (15.06.2020)

Temat: W jakich sytuacjach przydaje się wiedza na temat wywiadu ?

Dzień dobry!

1. Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi wywiadu na str. 314.

2. Napisz, z jakich części składa się wywiad.

3. Przeczytaj wywiad z uczennicą 7 klasy szkoły podstawowej zatytułowany „Nie mogę żyć bez gotowania” ze s.315.

4. Zastanów się, jakie pytania warto zadać przedstawicielom następujących zawodów: pisarzowi, muzykowi, aktorowi, biznesmenowi.

5. W zeszycie wykonaj zadanie 2 ze str.316

1. Po co robić wywiad?

Wywiad daje ogromną szansę na pozyskanie wielu ciekawych i niepowtarzalnych informacji. Oczywiście wymaga od przeprowadzającego rozmowę sporego przygotowania. Ale spójrzcie na przygotowania do wywiadu jak na planowanie wyprawy w nieznane kraje. Bo przecież każdy człowiek jest inny. I taka też będzie każda rozmowa.

2. Do czego służy wywiad?

Wywiad służy przede wszystkim do zdobywania informacji o poglądach, opiniach na różnorodne tematy, stylach życia, postawach – wszystkich kwestiach, które są złożone i nie dałoby się ich przedstawić w liczbowej, zwięzłej formie.

Wywiady dobrze prowadzić z bardziej istotnymi informatorami, osobami, które mogą udzielać kluczowych informacji w danej dziedzinie (np. dyrektor szkoły, liderzy organizacji pozarządowych, burmistrz, uczniowie o szczególnych zainteresowaniach). Jest mniej efektywny od badań sondażowych, jeśli potrzebujemy uzyskać informacje na ten sam temat od większej liczby osób.

Jest kilka zasad, o których warto pamiętać zadając pytania podczas wywiadu:

  • Nie zadawajcie pytań zamkniętych. Pytania powinny być tak skonstruowane, żeby dowiedzieć się jak najwięcej o poglądach rozmówcy na dany temat. Czyli nie pytajcie: ,,Czy jest Pan/-i za czy przeciw budowie obwodnicy w naszej miejscowości?” Zamiast tego zapytajcie: ,,Co Pan/-i myśli o budowie obwodnicy w naszej miejscowości?”

  • Nie sugerujcie odpowiedzi. To niebezpieczna pułapka podczas każdego wywiadu. Dlatego wystrzegajcie się jej. Osoba której zasugeruje się odpowiedź, może odpowiadać tak, jak tego się od niej oczekuje, a nie tak jak naprawdę myśli.

  • Zadawajcie pytania możliwie prostym językiem.

  • Nie pytajcie o wiele rzeczy naraz. Rozmówca powinien mieć czas na zastanowienie się nad odpowiedzią na każde z postawionych przez was pytań.

  • Pamiętajcie o pytaniach pomocniczych. Jeśli czujecie, że wasz rozmówca zbacza z interesującego was tematu, za pomocą takich pytań nakierujcie go na odpowiednie zagadnienie.