Język polski 2

Od dnia (18.05.2020) wszystkie materiały będą zamieszczane w zakładce ,,Język polski 3"


Lekcja 28 (15.05.2020)

Temat: Cechy powieści na podstawie utworu M.Musierowicz ,,Kłamczucha"

Dzień dobry!

Przypominamy dzisiaj wiadomości związane z rodzajem powieści. Poznaliście już niektóre z nich czytając lektury. Wyróżniamy następujące rodzaje powieści:


  • POWIEŚĆ PRZYGODOWA

  • POWIEŚĆ MŁODZIEŻOWA

  • POWIEŚĆ SCIENCE FICTION

  • POWIEŚĆ FANTASTYCZNA

  • POWIEŚĆ DETEKTYWISTYCZNA

  • POWIEŚĆ HISTORYCZNA

Książka M. Musierowicz ,,Kłamczucha" jest powieścią młodzieżową. Należy do rodzaju literackiego: epika. Jest to dłuższy utwór narracyjny, w którym występuje wiele wątków i wielu bohaterów, pojawiają się także liczne dialogi i opisy. Występuje narracja trzecioosobowa. Przygody Anieli ukazane w tym utworze to fikcja literacka. Świat przedstawiony powieści jest bardzo różnorodny – składa się z elementów rzeczywistych i prawdopodobnych.

Elementy rzeczywiste:

to te, które istnieją w realnym świecie, np. miasto Poznań, Łeba

Elementy prawdopodobne:

to takie, które teoretycznie mogłyby istnieć lub się zdarzyć, ale nie mamy dowodów, że było tak naprawdę, np. praca Anieli jako sprzątaczki w domu Pawełka.


,,Kłamczucha" jest powieścią młodzieżową , ponieważ:

  • główni bohaterowie to dzieci lub młodzi ludzie

  • utwór porusza problemy wieku dorastania, takie jak: pierwsza miłość, nieporozumienia z rodzicami, przyjaźń pomiędzy bohaterami, nadużycie zaufania taty Anieli

  • akcja rozgrywa się w środowisku młodych ludzi: szkole i domu


Do zeszytu wpiszcie :

  • cechy powieści młodzieżowej na podstawie utworu ,,Kłamczucha".

  • gatunki utworów przynależne do epiki (np. powieść..., )


Tutaj możecie sprawdzić swoje wiadomości związane z cechami powieści.

https://learningapps.org/watch?v=pumhoocnj17


Omawianie lektury już dobiega końca, więc w poniedziałek będziecie pisali test czytania ze zrozumieniem. Przeczytacie fragment utworu ,,Kłamczucha" i na podstawie tego tekstu odpowiecie na pytania. Test będzie oceniany.

Lekcja 27 (14.05.2020)

Temat: Charakterystyka Anieli Kowalik

Dzień dobry!

Dzisiaj czeka Was napisanie charakterystyki Anieli Kowalik.

Charakterystykę można zacząć od przedstawienia informacji ogólnych, a potem opisać szczegóły. Ważne jest, by charakterystyka miała wstęp, rozwinięcie i zakończenie. (Stosujemy akapity)

W części wstępnej krótko należy przedstawić charakteryzowaną osobę i podać podstawowe informacje na jej temat (np.: Jak się nazywa? Skąd pochodzi? Ile ma lat? Gdzie mieszka?).

Rozwinięcie stanowi główną i najobszerniejszą część charakterystyki. W tej części pracy należy skupić się nie tylko na cechach zewnętrznych przedstawianej osoby i ważnych dla niej życiowych wydarzeniach , ale również opisać jej charakter, sposób zachowania, zainteresowania.

Ostatnia część charakterystyki (zakończenie) zawiera opinię piszącej/piszącego na temat prezentowanej postaci.

Przykładowe elementy charakterystyki postaci

Przedstawienie postaci

  • Jak się nazywa?

  • Skąd pochodzi?

  • Ile ma lat?

  • Gdzie mieszka?

Przedstawienie postaci

pochodzi z Łeby, ma 15 lat, jedynaczka, wychowywana przez ojca......

Wygląd postaci

  • Jaki ma wzrost?

  • Jaki ma kolor włosów?

  • W jaki sposób się porusza?

Wygląd zewnętrzny

Cytat: "Drobna czarnowłosa dziewczyna o wielkich okularach", "Miała dużo tego, co nazywa się urokiem osobistym", "Sama sobie też się podobała", czarne włosy splecione w gruby warkocz, czarne oczy, duży nos......

Cechy charakteru

  • Jakie ma zalety?

  • Jakie ma wady?

  • Co wyróżnia jego charakter?

Sposób zachowania

  • W jaki sposób się zachowuje?

  • Czy ma jakieś stałe przyzwyczajenia, powiedzonka?

  • W jaki sposób traktuje innych ludzi?

Cechy charakteru i sposób zachowania

ciekawa świata, dociekliwa, spontaniczna, gwałtowna, potrafi być opanowana i spokojna, łatwo nawiązuje kontakty, zdolna, szybko się uczy, inteligentna, egoistka, samodzielna, zarozumiała,

Zainteresowania i umiejętności

  • Czym się interesuje?

  • Jakie ma zdolności?

  • Na czym zna się dobrze?

Poglądy i wartości

  • Jakie ma życiowe cele?

  • Co pragnie osiągnąć?

Poglądy i wartości

jej pasją jest aktorstwo, za wszelką cenę chce osiągnąć swój cel, często kłamie, jest oczytana, potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji, nieprzewidywalna.....

Ocena postaci

  • W jaki sposób autorka/autor charakterystyki postrzega prezentowaną postać?

  • Za co podziwia się charakteryzowaną postać?

Ocena postaci

Uważam, że Aniela Kowalik była .....

Charakterystykę proszę napisać samodzielnie i przesłać na adres pol.his@onet.pl do 22.05.2020 (piątek)

Lekcja 26 (13.05.2020)

Temat: Którego wybrać Pawełka czy Rojka ?

Dzień dobry!

Na czym polega wartość człowieka? Na to pytanie będziecie próbowali odpowiedzieć na dzisiejszej lekcji.

W Słowniku języka polskiego możemy znaleźć definicję wartości:

  • wartość (niematerialna) zaleta

  • wartościowy «mający wiele zalet»

  • wartościowy człowiek- posiadający zalety świadczące o jego moralności i godności

Na podstawie cytatów opisujących Rojka i Pawełka i swojej wiedzy, wypełnijcie Kartę pracy , wpisując wady i zalety chłopców.

Poniżej znajdują cytaty, które pomogą Wam w charakterystyce chłopców.

Robert Rojek

„W podstawówce wszyscy na mnie mówili Robrojek albo Robek (...)

Mnie to pasjonuje. Mój ojciec jest drukarzem, wuj też, mama jest zecerem, a siostra i szwagier pracują na chemigrafii. Skaza rodzinna.”

„Był to mały, krępy rudzielec o piegowatej twarzy i bystrych szarych oczach. Ubrany był w granatowy garnitur i białą koszulę, sztywne włosy zaś przyczesane miał w sposób, który bez pudła zdradzał pierwszaka. Jego dłonie były niespodziewanie duże i silne, podobnie jak bary, które rozpierały ciasną marynarkę.”

,,(…) dobro jest zaraźliwe. Każdy człowiek ma wrodzony pęd do dobra, do doskonałości”

,,Sam nie lubię zarozumialców, ale z drugiej strony, jeśli ktoś mówi o sobie same najgorsze rzeczy, to ja się zaraz robię podejrzliwy.”

Paweł Nowacki

„Nonszalancko pyknęły drzwiczki i z samochodu wysunął się wysoki złotowłosy chłopak o szafirowych oczach. Ubrany był w czerwone bermudy i biały sweter, miał rzymski profil i był piękny jak Apollo. Kręcąc na palcu kółko z kluczykami podszedł leniwie do kutra „Łe-12” i z odcieniem ciekawości począł przyglądać się scenie na pokładzie”.

„Wzrok Pawełka przesunął się obojętnie po jej twarzy, po czym wyraził lekką niechęć i ześliznął się z dziewczyny jak z krzesła czy wieszaka na ubranie. Jakaś tam Frania w okularach i okropnej bluzce, uczesana w lakierowany tapir, tandetnie umalowana i skulona przy drzwiach, mogła być tylko kimś w rodzaju sprzątaczki i jako taka nie zasługiwała na uwagę”.

Miła Anielko!

Nawet nie wiesz, jak mile Cię wspominam. Tylko przez godzinę mogliśmy być ze sobą, lecz bywają godziny, które znaczą więcej niż lata. Nie wiem, dlaczego nie było Cię w domu wtedy, po obiedzie. Byłem u Ciebie nieraz. Niestety, drzwi były zamknięte. Wyjechałem bardzo zmartwiony i do dziś nie wiem, czy nie stało Ci się coś złego. Odezwij się, napisz.

Całuję Cię,

Paweł Nowacki



Karta pracy.pdf

Praca dla chętnych, jeżeli ktoś ma ochotę sprawdzić swoje wiadomości z lektury to zapraszam do rozwiązania krzyżówki.

Powodzenia :)

Lekcja 25 (12.05.2020)

Temat: Dlaczego kłamstwo nie popłaca ?

Dzień dobry!

Czym jest kłamstwo, kiedy i dlaczego kłamiemy oraz jakie są tego konsekwencje ? Na te pytania trzeba będzie odpowiedzieć na dzisiejszej lekcji.

Praca ze słownikiem:

-znajdź w Słowniku języka polskiego hasło „kłamstwo” i zapisz je do zeszytu

-wpisz do zeszytu frazeologizmy, w których to słowo występuje; (3-4 przykłady)

Praca z lekturą:

-wypisz do zeszytu kłamstwa Anieli Kowalik oraz podaj 3 argumenty, dlaczego nie warto kłamać ?


Motyw kłamstwa w powieści M. Musierowicz

Aniela Kowalik całe swoje postępowanie opiera na kłamstwie. Choć zarzeka się, że nie jest pozbawiona zasad moralnych, stale wyznaje zasadę, że cel uświęca środki. Dziewczyna żyje w przekonaniu, że jedynie za pomocą kłamstwa jest w stanie osiągnąć to, co chce. Do pewnego momentu nie widzi w swym postępowaniu niczego niewłaściwego, gdyż jej zdaniem nikogo swymi kłamstwami nie rani. Dopiero, kiedy sama odkrywa, że jest okłamywana przez Pawełka, (demaskuje go, dostrzega jego dwulicowość) postanawia zmienić swoje dotychczasowe zachowanie. Ostatecznie bohaterka przekonuje się, że kłamstwo nie może prowadzić do niczego dobrego. Prawdziwe dobro rodzi tylko życzliwość, otwartość, szczerość.

Napisz list do przyjaciela, w którym przekonasz go, że nie warto kłamać, oszukiwać. Koniecznie w swojej pracy odwołaj się do znajomości treści lektury M. Musierowicz pt. "Kłamczucha". W liście przywołaj postać A. Kowalik i na jej przykładzie uzasadnij, dlaczego kłamstwo nie popłaca w życiu.


Uwaga! Pracę należy odesłać na maila pol.his@onet.pl do 18 maja (poniedziałek)

Lekcja 24 (11.05.2020)

Temat: Pierwsze spotkanie z bohaterami powieści M.Musierowicz ,,Kłamczucha"

Dzień dobry !

Mam nadzieję, że przeczytaliście lekturę ,,Kłamczucha", tak jak zawsze na pierwszej lekcji omawiania lektury, proszę abyście w zeszycie zapisali świat przedstawiony książki.

Na świat przedstawiony składa się:

  • czas akcji -może być określony (z mniejszą lub większą dokładnością: co do dnia, miesiąca, roku, wieku itp.) lub nieokreślony.

  • miejsce akcji- mogą być określone z różną dokładnością (zazwyczaj jest to kraj, miasto, czasami nawet ulica) lub nieokreślone.

  • bohaterowie- bohaterowie pierwszoplanowi i drugoplanowi

  • fabuła (wydarzenia)- plan wydarzeń

Powieść ,,Kłamczucha" jest drugim tomem z cyklu ,,Jeżycjada" o losach młodych ludzi, ich kłopotach i radościach szkolnych, pierwszych miłościach, stosunkach ze światem dorosłych, wartościach, które warto szanować i o które warto walczyć. Bohaterka tej powieści - Aniela Kowalik - przyjeżdża do Poznania z Łeby, bo tu mieszka jej ukochany - Pawełek Nowacki. Dziewczyna ma skłonności do naciągania prawdy, a nawet tworzenia nieprawdziwych historii, bo wyznaje zasadę, że kłamstwo ułatwia życie. W trakcie powieści dowiaduje się, że nie zawsze tak jest, poznaje ciekawych ludzi, uczy się w Liceum Poligraficznym, stawia też pierwsze kroki na scenie.

Pod względem gatunkowym jest to powieść młodzieżowa. Mamy tu kilka wątków: główny - dotyczy Anieli, poboczne - życie rodziny Mamerta Kowalika, ojca dwojga niesfornych bliźniąt; obraz szkoły - Liceum Poligraficznego, życie klasowe, wybory najmilszej poligrafki.

,,Kłamczucha" została wydana w 1979 r. i do dziś cieszy się wielką popularnością wśród młodych czytelników.


Na eduelo.pl czeka na Was test z treści lektury.

Powodzenia !

Lekcja 23 (08.05.2020)

Temat: Miasta słowem malowane-Cz.Miłosz ,,Ojciec objaśnia"

Dzień dobry!

Proszę zapoznać się z tekstem utworu Cz. Miłosza "Ojciec objaśnia" w podręczniku na stronie 156. (Możecie również go wysłuchać). Zwróćcie uwagę na miejsca wymienione w utworze.

Po przeczytaniu utworu zastanówcie się nad podanymi pytaniami:

  • Kto opisuje Europę w wierszu Czesława Miłosza?

  • Gdzie w wierszu znajduje się cudzysłów? O czym świadczy? (cytat-dosłowne przytoczenie czyjejś wypowiedzi)

  • Do kogo zwraca się osoba mówiąca (podmiot liryczny) w wierszu?

  • W jaki sposób wypowiada się podmiot mówiący? Podajcie odpowiednie przykłady, możecie wykorzystać wybrane wyrazy: naukowo, potocznie, ściśle, barwnie, malarsko, urzędowo, prosto, obrazowo, ciekawie.

  • Jaką wiedzę o świecie ma tytułowy ojciec?


PRZYPOMNIENIE !!!

Przypomnij sobie : epitet, porównanie, metafora-podręcznik str.348

Proszę w zeszycie napisać notatkę na temat utworu ,,Ojciec objaśnia". Wypiszcie również przykłady środków artystycznych (epitety, porównania, metafory).

Notatkę z wiersza przesyłamy na adres pol.his@onet.pl

Proszę o wykonanie poniższej karty pracy.

W nazwy miejsca wpisujemy np. Warszawa, położenie-„stoi, ze wszech stron odkryta“ , cechy charakterystyczne-„Miasto niestare, ale bardzo sławne.“


PRZYPOMINAM !!!

W PONIEDZIAŁEK ZACZYNAMY OMAWIAĆ LEKTURĘ ,,KŁAMCZUCHA", BĘDZIE CZEKAŁ NA WAS KRÓTKI SPRAWDZIAN Z TREŚCI LEKTURY :)


ojciec objaśnia.pdf

Lekcja 22 (07.05.2020)

Temat: Natura człowieka-dar czy kłopot?-Cz. Miłosz ,,Do mojej natury"

Dzień dobry!

Proszę przeczytać utwór Cz.Milosza ,,Do mojej natury", który znajduje się na stronie 128, zapoznajcie się również z biografią poety.

Po przeczytaniu utworu zastanówcie się nad podanymi pytaniami:

  • co jest tematem utworu,

  • kto jest podmiotem lirycznym (czy jest mężczyzną czy kobietą, w jakim jest wieku),

  • na jakim etapie życia znajduje się podmiot liryczny (czy jest zadowolony ze swojego życia),

  • czego się dowiadujemy dzięki słowom: Jużeśmy wody przebyli, Dzień się ku nocy chyli, Żale za siódmą górą, Skargi za siódmą rzeką ?

Proszę zapoznać się z Nową wiadomością w podręczniku na stronie 129 (apostrofa).

ZAPAMIĘTAJ !!!

Apostrofa- bezpośredni, podniosły zwrot do adresata (osoby, bóstwa, idei, wydarzenia, pojęcia lub przedmiotu),

np.: Litwo, Ojczyzno moja! ;

"Smutno mi, Boże";

Młodości! dodaj mi skrzydła!


Proszę znaleźć w utworze, do kogo zwraca się bezpośrednio podmiot liryczny (czy można rozmawiać ze swoją....................) ?

CZESŁAW MIŁOSZ

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, był współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary". Pierwszy tom poezji "Poemat o czasie zastygłym" wydał w 1933 r. W jego utworach można znaleźć filozoficzną refleksję nad życiem, a także zachwyt nad światem i naturą. 10 grudnia 1980 roku Miłosz otrzymał literackiego Nobla - jako trzeci z kolei polski laureat tej nagrody.

Krótka interpretacja utworu.

Podmiot liryczny w wierszu „Do mojej natury” robi rozrachunek ze swoim życiem. Opisuje swój charakter-naturę, zachowania. Jego natura jest nim, jest także nieodłącznym elementem całego jego życia. Podmiot liryczny uważa, że to co otrzymał czyli swoją naturę, zostało narzucone z góry od gwiazd ja Ciebie dostałem. Określa siebie jako "sędzię i oskarżonego", czyli wszystkie swoje zachowania, sam ocenia i sam wydaje wyrok. Podmiot liryczny mówi o przemijaniu, o tym, że jesteśmy skazani na swonaturę, która nie zawsze jest dobra. Utwór odnosi się także do każdego człowieka, przedstawia, jakie mamy zachowania, dane nam przez "naturę".

Wykonaj poniższą kartę pracy i prześlij do piątku (08.05.) na adres email: pol.his@onet.pl

rozdzial-3-temat-47-karta-pracy-nadawca-i-odbiorca-komunikatu.pdf

Lekcja 20-21 (05-06.05.2020)

Temat:Wypowiedź argumentacyjna-jak ją przygotować ?

Dzień dobry!

Dzisiaj zapoznacie się z nową formą wypowiedzi pisemnej, wypowiedzi o charakterze argumentacyjnym. Proszę przeczytać informacje w podręczniku na stronie 123, tam znajdziecie najważniejsze zwroty, których trzeba używać pisząc wypowiedź o charakterze argumentacyjnym.

Po przeczytaniu zasad dotyczących tworzenia i budowy wypowiedzi argumentacyjnej, zwróćcie uwagę na przykładową pracę pisemną (str.124). Są tam wypisane wszystkie cechy, które powinna zawierać ta wypowiedź:

I. WSTĘP

  • teza

II. ROZWINIĘCIE

  • argumenty

III. ZAKOŃCZENIE

  • wniosek, podsumowanie

Czas na ćwiczenia:

  • do zeszytu wpisz ćwicz.1, 2, 4

W Zeszycie ćwiczeń na stronie 123, wykonaj ćwiczenia 1,2, 3, 4, 5, 6

Ćwiczenie 10 na stronie 127, proszę wykonać do 11.05.2020 , przesłać na adres pol.his@onet.pl - praca pisemna będzie oceniana.

Lekcja 19 (04.05.2020)

Temat: Jak dyskutować ?

Dzień dobry !

Zapoznajcie się z informacjami w podręczniku na str.120, dotyczą one dyskusji. Czytając tekst zwróćcie uwagę na bardzo ważne słowa: teza, hipoteza oraz argument. Potrzebne one będą do napisania rozprawki (forma wypowiedzi pisemnej).

Teza (zdanie twierdzące) to opinia, której jesteśmy pewni, pogląd, którego słuszność zamierzamy udowodnić. Wprowadzamy ją za pomocą sformułowań typu: Uważam, że ...; Sądzę, że ...; Moim zdaniem...; Według mnie... .

Hipoteza to opinia, której nie jesteśmy pewni- przypuszczenie budzące nasze wątpliwości i wymagająca sprawdzenia. Wprowadzamy je za pomocą sformułowań typu: Wydaję mi się, że ...; Zastanawiam się czy...; Mam wątpliwości czy ... .

Argument to twierdzenie przytaczane dla uzasadnienia lub obalenia jakiejś tezy, rozstrzygnięcia hipotezy, bądź przekonania kogoś do swoich racji.


Dyskusja – wymiana opinii między osobami o odmiennych poglądach.

Wykonaj zadanie 1, 2, 3 str.122 w podręczniku. Zadania zapisz do zeszytu. Naucz się powyższych definicji.

PRZYPOMINAM O PRZECZYTANIU LEKTURY ,,Kłamczucha" M. Musierowicz.

W przyszłym tygodniu zaczniemy ją omawiać.

Lekcja 18 (24.04.2020)

Temat: Warto lubić siebie

Dzień dobry!

Proszę przeczytajcie tekst z podręcznika ,,Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały..." str. 126 Czytając tekst, zbierajcie informacje na temat bohaterek-córki i matki. W zrozumieniu tekstu pomogą Wam także pytania, które znajdują się poniżej. Na podstawie tych pytań, proszę napisać krótką notatkę na temat tego tekstu. Proszę również zapoznać się nową wiadomością-co to jest (MOTTO). Po przeczytaniu nowej wiadomości, wpisz do zeszytu MOTTO, które chciałbyś przekazać Stacey.

rozdzial-3-temat-46-materialy-dla-nauczyciela-pytania-do-tekstu.pdf


Lekcja 17 (23.04.2020)

Temat: Lekcja wrażliwości- "Nie mijam" Cz. Janczarski.

Dzień dobry,

proszę zapoznać się z utworem Czesława Janczarskiego "Nie mijam" na stronie 46 w podręczniku. Czytając zastanów się nad jego tematem. Po przeczytaniu utworu przypomnij sobie: co to jest podmiot liryczny ? Poniżej przedstawiona jest biografia poety oraz krótka interpretacja utworu.

Do zeszytu wypisz środki artystyczne występujące w utworze:

  • -epitety.......................

  • metafory.......................

Wykonaj również Kartę pracy

Czesław Janczarski (pseudonim Jan Antkiewicz) – polski poeta, twórca literatury dziecięcej. Założył dwutygodnik dla dzieci "Miś" oraz wymyślił jednego z najpopularniejszych bohaterów książek dla dzieci - Misia Uszatka. Tematyka utworów jest związana zazwyczaj z domem i szkołą.

W utworze "Nie mijam" ukazana jest osoba, która martwi się o świat. Jest ona w dobra, wrażliwa, pomocna, wyrozumiała i opiekuńcza. Zatroskana o losy przyrody, obawia się także, czy młodsze pokolenie będzie przechodziło obojętnie obok nieszczęścia innych. Bohater utworu poetyckiego nie mija obojętnie nawet zbłąkanej mrówki, ani złamanego kwiatka.

Osoba mówiąca uczy nas, aby nie ignorować cierpienia, nieszczęścia. Wokół nas jest wiele piękna i należy o nie się troszczyć. Dbać o przyrodę i inne istoty żyjące.

karta-pracy-nie-mijaj-poziom-2-temat-87-klasa-6.pdf

Tutaj możecie sprawdzić, czy dobrze zrozumieliście utwór ,,Nie mijam"

https://learningapps.org/display?v=p7p2yazkj18

Lekcja 16 (22.04.2020)

Temat: Jak to napisać, jak to powiedzieć ?-Jak korzystać ze słownika poprawnej polszczyzny ?

Dzień dobry !

Zapewne, każdy z Was korzystał ze z różnego rodzaju słowników. Dzisiaj będziecie korzystać ze Słownika poprawnej polszczyzny. Jeżeli ktoś z Was posiada taki słownik w wydaniu książkowym to zapraszam do skorzystania z niego, jeżeli nie to skorzystajcie ze słownika internetowego. Proszę, zajrzyjcie do Waszego podręcznika na stronę 40. Tam, znajduje się wyjaśnienie dotyczące haseł znajdujących w słowniku. Poniżej podaję Wam link do słownika, który pomoże Wam rozwiązać bezbłędnie ćwiczenia.

https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/slownik-poprawnej-polszczyzny;13395.html

Praca ze słownikiem !

Wykonaj ćwiczenia z podręcznika str.40-41

Ćwiczenie 1,3,4,6,7- wykonaj ćwiczenia sprawdzając poprawne formy w słowniku ( nie wpisuj do zeszytu)

Ćwiczenie 2 i 5- wpisz do zeszytu

Wykonaj Kartę pracy

rozdzial-1-temat-11-karta-pracy-poprawiamy-bledy.pdf


Lekcja 14-15 (20-21.04.2020)

Temat: Czy łatwo wzbudzić w ludziach zachwyt ?- ,,Pan Tadeusz" A. Mickiewicz

Dzień dobry !

Przeczytaj fragment „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, który znajduje się w waszym podręczniku na stronie 201. Zwróć uwagę na opis instrumentu i muzyki. Możesz również wysłuchać fragmentu ,,Pana Tadeusza".

1.Odszukaj w encyklopedii lub w internecie jak wygląda róg myśliwski. Narysuj go w zeszycie i opisz, wykorzystując epitety, porównania i przenośnie zawarte w tekście. ( epitet, porównanie-przypomnij sobie str.348 )

2. Zredaguj zaproszenie na koncert Wojskiego, mistrza gry na rogu.

3.Na podstawie pierwszych sześciu wersów ,,Koncertu Wojskiego" zapisz w zeszycie siedem kolejnych czynności, które wykonał Wojski, zanim w puszczy rozbrzmiał odgłos jego rogu.

4.Wypisz do zeszytu nazwy zwierząt, które pojawiają się w „Koncercie Wojskiego”.

Odpowiedzi wysyłamy na adres pol.his.@onet.pl Powodzenia !

Posłuchaj ciekawostki dotyczącej Koncertu Wojskiego.

Wykonaj Kartę pracy.

karta-pracy-koncert-wojskiego (1)-.pdf