Język polski

OD dzisiaj wszystkie materiały będą zamieszczane w zakładce ,,Język polski 2"

Lekcja 13 (17.04.2020)

Temat: Jeszcze raz ...o zdaniach złożonych

Drodzy Uczniowie !

Wiem z doświadczenia, że rozpoznawanie zdań współrzędnie i podrzędnie złożonych sprawia wiele trudności, więc jeszcze raz powtórzymy te zagadnienia.

Co to jest zdanie współrzędnie złożone ?

Zdanie współrzędnie złożone- zdania składowe są równorzędne wobec siebie, każde z nich może istnieć oddzielnie nie tracąc sensu np. Mały chłopiec czyta lekturę i robi notatki.

Zdanie podrzędnie złożone- jedno ze zdań jest nadrzędne (główne), drugie podrzędne np. Mały chłopiec czyta lekturę (dlaczego?), ponieważ jest ona ciekawa.

Rodzaje zdań współrzędnie złożonych:

  • łączne

  • rozłączne

  • przeciwstawne

  • wynikowe

W waszym podręczniku informacje o zdaniach złożonych znajdują się na stronie 283-286.

Na Eduelo.pl czeka na Was test o zdaniach złożonych. Proszę się dobrze przygotować, test będzie oceniony. Powodzenia !


Lekcja 12 ( 16.04.2020)

Temat: Zagraniczni goście w naszym języku

Dzień dobry !

Język polski należy do cennego dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Pamiętajmy, że już od początków istnienia państwa polskiego wyrazy z innych języków przedostawały się do polszczyzny.

Wyrazy te to zapożyczenia.

W języku polskim najczęściej korzystaliśmy z zasobów: języka łacińskiego, francuskiego, czeskiego, niemieckiego, rosyjskiego, angielskiego.

Współcześnie najwięcej zapożyczeń to anglicyzmy.

Musimy pamiętać, że nie unikniemy używania zapożyczeń, ale powinniśmy to robić rozsądnie.

Zapoznajcie się z informacjami z podręcznika ze str.281. Informacje dotyczą zasad pisowni wyrazów obcych.

  1. Wiele obcych słów zapisujemy zgodnie z ich wymową np. gadżet

  2. Niektóre słowa możemy pisać na dwa sposoby np.spray/sprej

  3. Istnieją wyrazy , w których należy zachować pisownię obcą (oryginalną) np. weekend

W celu utrwalenia wiadomości wykonajcie ćwiczenia w Zeszycie ćwiczeń , które znajdują się na str. 94 i 95

Lekcja 11 (15.04.2020)

Temat: Czy da się spełnić marzenia?

Już po świętach, mam nadzieję, że odpoczęliście i nabraliście sił, aby zacząć nowe, zdalne lekcje. Przeczytałam Wasze opowiadania, które przysłaliście, niektórzy się bardziej postarali inni mniej. Pisząc opowiadanie, zwracajcie uwagę na: kompozycję tekstu (budowę opowiadania), zapis dialogów, interpunkcję. Oceny znajdują się w dzienniku elektronicznym.

Na dzisiejszej lekcji, proszę Was, o przeczytanie tekstu ,,Noelka", który znajduje się w Waszym podręczniku na str. 278. Zapoznajcie się również z biografią Małgorzaty Musierowicz oraz krótką informacją o książce.

Małgorzata Musierowicz- autorka książek i ilustratorka, znana wśród wielu pokoleń. Otrzymała wiele wyróżnień i prestiżowych nagród w kraju i za granicą. Powieści Małgorzaty Musierowicz skierowane są do dzieci i młodzieży, jednak wciąż żywa historia sprawia, że nawet dorośli już czytelnicy sięgają nadal do jej twórczości, zaciekawieni dalszymi losami bohaterów. Popularność i uznanie sprawiło, że przetłumaczono je na wiele języków obcych, a co więcej stały się podstawą adaptacji filmowych. Najpopularniejsze książki M. Musierowicz to: Pulpecja, Kłamczucha, Kwiat kalafiora, Noelka, Język Trolli.

Po przeczytaniu tekstu wykonajcie w zeszycie ćwiczenie 4,5 str. 280. Zapoznaj się również z Nową wiadomością dotyczącą cech powieści obyczajowej.

Odpowiedzi prześlijcie na adres pol.his@onet.pl

Lekcja 10 (08.04.2020)

Temat: Wielka Moc Wielkanocy

Dzień dobry !

Jest to już ostatnia lekcja przed świętami, zapewne każdy z Was już przygotowuje się w jakiś sposób do ich przeżywania. Zapoznajcie się proszę z utworem ks. Jana Twardowskiego ,,Wielkanocny pacierz", który znajduje się w waszym podręczniku na str.336 oraz krótką informacją o autorze tego utworu.

Jan Twardowski -Ksiądz i duszpasterz, poeta i prozaik. Najpopularniejszy polski poeta religijny, którego fenomen wykracza poza literaturę – jego wiersze i proza są traktowane, jako przesłanie duszpasterskie i poradniki dobrego życia. Jego poezja jest chętnie czytana, bo mówi o sprawach najprostszych i bliskich każdemu: miłości, tęsknocie, wierze, cierpieniu, ale i doskonałości świata.

Wiersz ks. Jana Twardowskiego ukazuje człowieka, który wie, że jest niedoskonały. Zastanawia się nad tym, że jego serce może jest “byle jakie”, a świętość „dziurawa”? Takie refleksje nachodzą go w Wielkim Tygodniu, przed świętami Wielkiej Nocy. Człowiek w życiu przeżywa nie tylko szczęśliwe chwile, ale spotykają go również problemy, kłopoty, choroby, śmierć. Takie momenty sprawiają, że człowiek stara się zmienić, niestety nie zawsze mu to wychodzi. W dwóch ostatnich zwrotkach, na końcu wiersza, mimo wielu nieszczęść jakie człowieka spotykają jest nadzieja zmartwychwstania duchowego.

Po przeczytaniu utworu zastanówcie się:

  • w czym osoba mówiąca znajduje nadzieję i pocieszenie ?

  • do jakich refleksji skłania Cię okres wielkanocny ?

Do zeszytu wpiszcie ćwiczenie 6 str. 337

Praca dla chętnych !

Narysuj ilustrację do tego fragmentu wiersza, który najbardziej Was poruszył i skłonił do zastanowienia.

Prace proszę odesłać na adres: pol.his@onet.pl

"...odetchnij popatrz

spadają z obłoków wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia

a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju"

Jan Twardowski


Z tą myślą poety przesyłam Wam na święta Wielkanocne

życzenia refleksji nad rzeczywistością, w której żyjemy,

a także radości z odkrywania piękna, jakie nas otacza.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Lekcja 9 (07.04.2020)

Temat: Weźmy to w nawias

Nawias jest znakiem interpunkcyjnym, który służy do wydzielania tekstu o charakterze pobocznym, drugoplanowym albo uzupełniającym.

Różny może być zakres wydzielenia – nawiasami możemy wyodrębnić wyraz, grupę wyrazów, zdanie, liczby, litery, a nawet trzy kropki, które wskazują na opuszczony tekst np.

  • Henryk Sienkiewicz (1846-1916) urodził się w Woli Okrzejskiej.

  • W najludniejszych krajach świata (Chiny i Indie) mieszka ponad miliard obywateli.

  • Wśród nocy nagle się ocknął. Raptem usiadł na łóżku i rozszerzonymi oczyma patrzał przed siebie. Ktoś chrapał jak maszyna do ugniatania żwiru (). Mała nocna lampka, ustawiona w kącie izby, oświetlała jedną ścianę i część powały.

Zapoznajcie się z informacją w podręczniku (str.277) dotyczącą nawiasu. W celu utrwalenia wiadomości uzupełnijcie ćwiczenia w Zeszycie ćwiczeń na str.109 (ćwicz.1,2,3)

Powodzenia !

Lekcja 8 (06.04.2020)

Temat: Czy warto budować mur wokół siebie?

Drodzy uczniowie !

Dzisiejsza lekcja będzie poświęcona tolerancji, dyskryminacji i stereotypom. Wyjaśnijmy, co one oznaczają wg Słownika języka polskiego PWN.

tolerancja:

«poszanowanie czyichś poglądów, wierzeń, upodobań, różniących się od własnych»

dyskryminacja:

«prześladowanie poszczególnych osób lub grup społecznych albo ograniczanie ich praw ze względu na rasę, narodowość, wyznanie, płeć itp.»

stereotyp:

«funkcjonujący w świadomości społecznej uproszczony i zabarwiony wartościująco obraz rzeczywistości»

Po obejrzeniu filmu, proszę przeczytać utwór Stanisława Sojki "Tolerancja", który umieszczony jest na stronie 276 w podręczniku. Utwór ten możecie wysłuchać w wykonaniu samego autora.

Utwór S. Sojki ,,Tolerancja" uczy wrażliwości, godności, szacunku, otwarcia na problemy innych ludzi. Raj realizuje się jakby już tu na ziemi, ale bez drugiego człowieka jest niemożliwy do osiągnięcia. Utwór Sojki dotyczy przede wszystkim życia samego człowieka . Skłania do refleksji o tym, jak mamy się zachowywać wobec drugiego człowieka. Język utworu jest prosty, pozbawiony ozdobników poetyckich. Podmiotem lirycznym jest człowiek, który zwraca się do innych ludzi. Jest wrażliwy, czuły, chce, aby ludzie się rozumieli, akceptowali, aby byli wobec siebie otwarci.

Po przeczytaniu utworu, do zeszytu wpiszcie zadanie 1,3,4 str. 276.

Powodzenia !

Lekcja 6-7 (03-04.04.2020)

Temat:Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści

Drodzy Uczniowie !

Dzisiejsze lekcje będą poświęcone opowiadaniu twórczemu. Opowiadanie jest pierwszą formą wypowiedzi, którą poznajecie w szkole. Najpierw uczysz się odtwarzać własnymi słowami przygody bohaterów czytanek i lektur. Jest to opowiadanie odtwórcze. Potem już sam wymyślasz wydarzenia i zapisujesz je (np. Jak potoczyły się dalsze losy Bilbo Bagginsa z lektury " Hobbit, czyli tam i z powrotem"?). Jest to opowiadanie twórcze.

Proszę się zapoznajcie się z informacjami w podręczniku na stronie 269. Są tam informacje dotyczące odpowiadania twórczego, przydatne słownictwo oraz wskazówki do napisania opowiadania.

Po zapoznaniu się z informacjami z podręcznika, proszę wykonać ćwiczenia w Zeszycie ćwiczeń str. 137-140. Ćwiczenia wykonujecie do poniedziałku (Nie trzeba robić wszystkiego w ciągu jednego dnia. Nie trzeba również wysyłać ich na maila).

Zadanie 8 ze strony 141 należy wykonać do środy (08.04.2020). Opowiadanie możecie napisać w Wordzie (lub innym edytorze tekstu) lub w zeszycie ćwiczeń. Zadanie należy wysłać na mail: pol.his@onet.pl . Proszę o samodzielne wykonanie pracy!

Powodzenia!

Lekcja 5 (01.04.2020)

Po co Bóg stworzył człowieka ?-wiersz J. Kulmowej "Człowiek żeby patrzał"

Drodzy Uczniowie !

Zapoznajcie się z tekstem w podręczniku na str. 241 "Człowiek żeby patrzał" Joanny Kulmowej i zastanówcie się nad tym: Czym kierował się Bóg, stwarzając człowieka ?

Do zeszytu zapiszcie zadanie 1 na str. 242

Zadanie dla chętnych:

Utwór J. Kulmowej pokazuje, że człowiek zawsze może cieszyć się światem stworzonym przez Boga, może zrobić tu na ziemi malutki Raj -"mimo wszystko". Zróbcie zdjęcie lub narysujcie obrazek tego, co może być piękne dla człowieka. Poniżej wstawiam przykład moich zdjęć, dwa udało mi się zrobić już w tym roku. Czekam na Wasze prace !

pol.his@onet.pl

Lekcja 4 (31.03.2020)

Temat: Mitologiczni bohaterowie

Dzień dobry !

Dzisiaj powtórzymy i utrwalimy wiadomości dotyczące mitów. Przypomnijcie sobie jakich bogów i jakie boginie poznaliśmy na lekcjach języka polskiego i historii.

Przepisz zadanie do zeszytu:

Dopisz do podanych wyrażeń odpowiednie imiona bóstw greckich.

bogini łowów – _________________________

król bogów – _________________________

bogini mądrości – _________________________

władca świata umarłych – _________________________

opiekun żeglarzy i rybaków – _________________________

sprytny posłaniec bogów – _________________________

okrutny bóg wojny – ________________________

boski kowal – ________________________

bóg słońca przemierzający świat w ognistym rydwanie – _______________________

Sprawdzić swoją wiedzę możesz także, dołączając do gry Quizizz:

joinmyquiz.com KOD: 278965

Proszę podać swoje imię.

W podręczniku na stronie 266, znajdują się informacje dotyczące postaci z mitologii, zapoznajcie się z nimi. Zwróćcie również uwagę na to, w jaki sposób artyści z różnych epok nawiązywali do tematyki mitologicznej w swoich dziełach.

Zapiszcie w zeszycie przykłady dzieł sztuki nawiązujące do mitologii lub postaci z mitów.

Dla chętnych zadanie 3 str. 268

Odpowiedź do zadania możecie przesyłać na mail: pol.his@onet.pl.

Lekcja 3 (30.03.2020)

Temat: W poszukiwaniu własnej Itaki.

Drodzy uczniowie !

Na dzisiejszej lekcji dowiecie się kim był Odys. Przeczytajcie poniższą notatkę dotyczącą mitologicznego bohatera. Zapoznajcie się również z notatką w podręczniku pt. Kilka słów o bohaterze str. 264.

Odys to jeden z najważniejszych uczestników wojny trojańskiej. Właściwie tylko dzięki niemu nie trwała ona dłużej niż dziesięć lat. To przecież on wymyślił, jak dostać się do miasta – we wnętrzu drewnianego konia!

Powrót Odysa do domu trwał dziesięć lat, gdyż po drodze grecki wojownik musiał się zmagać z prymitywną mocą cyklopa, zwodniczym śpiewem syren i wieloma innymi niebezpieczeństwami oraz pokusami.

Postać Odysa był inspiracją dla wielu twórców różnych dzieł m.in. Leopolda Staffa, który napisał wiersz pt. "Odys". Proszę, abyście się zapoznali z treścią tego utworu (podręcznik str. 264). Możecie również wysłuchać wiersza w formie poezji śpiewanej.

Przeczytaj wiersz i zwróć uwagę na:

-kto może być osobą mówiącą w wierszu. (Przypomnij sobie co to jest podmiot liryczny)

-do kogo zwraca się postać mówiąca w wierszu pt. „Odys”?

Zastanów się, na czym polega związek wiersza Leopolda Staffa z mitem o Odysie ?

Przeczytaj również moją, krótką interpretację utworu.

„Odys” to utwór poruszający problem ludzkiego losu, życia. Poeta ukazuje każdego człowieka na ziemi jako Odysa. Podobnie jak on, wszyscy ludzie odbywają osobiste podróże. Nie chodzi tu o rodzaj wycieczki, podmiot liryczny ma na myśli metaforyczny (przenośny) wymiar naszego życia. Dla Odysa celem wędrówki była Itaka, rodzinny dom, który porzucił. Autor utworu pokazuje, że wszyscy ma swoją własną Itakę. Może to być wymarzony cel, upragnione marzenie, zdobycie jakiegoś dobra, miłości, osiągnięcie szczęścia i spełnienia. Ludzie stawiają sobie wyzwania i dążą do realizacji swoich planów. Staff ukazuje nie do końca optymistyczną wizję naszego życia. Według niego nie zawsze trafiamy tam, gdzie chcemy. Drogi ludzkiego życia są kręte i często nieznane.

Przepisz i uzupełnij podane zdania:

Wędrówka Odyseusza i podróż człowieka przez życie mają wiele cech wspólnych, ponieważ...

Postać mówiąca zachęca do...

Każdy z nas jest Odysem, ponieważ...

Wybierz fragment wiersza, który może być złotą myślą wartą zapamiętania.

  • Zapisz ją starannie w zeszycie.

Lekcja 2 (27.03.2020)

Temat: O wielkiej sile miłości- Mit o Orfeuszu i Eurydyce

Drogi uczniu,

zapoznaj się z treścią z podręcznika str. 260-263 (Mit o Orfeuszu i Eurydyce). Pamiętaj, że jest to lektura obowiązkowa.

Po przeczytaniu lektury odpowiedz na pytania:

  1. Z jakiego powodu Orfeusz cierpiał ?

  2. Czym groziło zejście do Tartaru ?

  3. Dlaczego Orfeusz zdecydował się zejść do Królestwa Hadesa ?

  4. Co skłoniło boga podziemi do oddania nimfy Orfeuszowi ?

  5. Dlaczego Orfeusz obejrzał się za siebie ?

  6. Jak zachowywał się Orfeusz po powrocie na ziemię ?

Odpowiedzi zapisz w zeszycie, wykonaj również zadania z podręcznika, ćwicz.1 i 2 ze strony 263. Prześlij odpowiedzi do nich na mail: pol.his@onet.pl.

Camille Corot Orfeusz wyprowadzający Eurydykę z podziemi, 1861

Malarz na swoim obrazie ukazuje zakończenia mitu gdzie - główni bohaterowie mitu, wracają z na ziemię. Orfeusz jest tu przewodnikiem: podtrzymuje Eurydykę za rękę i wskazuje kierunek wyjścia. Lira – symbol doskonałej sztuki – jest tu przepustką do życia, to dzięki niej zakochani otrzymali od bogów szansę, aby być razem. O tym, że zostanie ona zaprzepaszczona, przypominają cienie znajdujące się po drugiej stronie Hadesu – przedstawione w nostalgicznych pozach, pełni zadumy i smutku zmarli.

Dla chętnych:

Polecam obejrzenie poniższego filmu o Orfeuszu i Eurydyce.

W celu sprawdzenia swoich wiadomości o Orfeuszu i Eurydyce, zachęcam do rozwiązania poniższego testu:

https://learningapps.org/1878916

Lekcja 1 (26.03.2020)

Temat: Prometeusz - zbawca ludzkości.

Drogi uczniu,

zapoznaj się z treścią z podręcznika str. 256-258 (mit o Prometeuszu). Pamiętaj, że jest to lektura obowiązkowa.

Przeczytaj również poniżej zamieszczoną informację dotyczącą Prometeusza.

Prometeusz był wielkim przyjacielem ludzkości – wykradł bogom z Olimpu ogień, by podarować go ludziom. Według niektórych podań to on, Prometeusz, stworzył człowieka – z gliny i łez. Za dar ognia srodze został ukarany. Rozgniewany Zeus kazał przykuć go do skał Kaukazu, tam zaś zgłodniały sęp (lub orzeł) wyjadał mu odrastającą wciąż wątrobę. Po setkach lat męki Herakles zabił orła i uwolnił Prometeusza za zgodą Zeusa.

Po przeczytaniu tekstu z podręcznika, ułóż 6 pytań do treści mitu. Zapisz je w zeszycie, a następnie prześlij te pytania i odpowiedzi do nich na mail: pol.his@onet.pl.

W celu sprawdzenia wiadomości zachęcam do rozwiązania quizu:

joinmyquiz.com KOD: 011844

Przed rozpoczęciem quizu proszę wpisać swoje imię i nazwisko! Powodzenia!

Zapoznaj się z informacją Przypomnienie na stronie 258 w podręczniku i zapamiętaj co to jest mit, jakie są jego cechy. Zapamiętaj również co to jest mitologia.

Wskaż w micie elementy fantastyczne i realistyczne. Wpisz do zeszytu po dwa przykłady.