Język polski
OD dzisiaj wszystkie materiały będą zamieszczane w zakładce ,,Język polski 2"
Lekcja 13 (17.04.2020)
Temat: O szczęśliwym życiu-Cz.Miłosz ,,Dar"
Drodzy Uczniowie !
Zapoznajcie się z utworem Cz. Miłosza ,,Dar", wysłuchajcie także nagrania utworu w interpretacji samego autora. Przeczytajcie również krótką biografię Czesława Miłosza.
Po przeczytaniu utworu zastanówcie się: kim jest podmiot liryczny ? co może być tytułowym darem?
Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie. Szkolną i uniwersytecką młodość spędził w Wilnie, był współzałożycielem grupy poetyckiej "Żagary". Pierwszy tom poezji "Poemat o czasie zastygłym" wydał w 1933 r. W jego utworach można znaleźć filozoficzną refleksję nad życiem, a także zachwyt nad światem i naturą. 10 grudnia 1980 roku Miłosz otrzymał literackiego Nobla - jako trzeci z kolei polski laureat tej nagrody.
Podmiot liryczny ma poczucie pełni życia, niczego mu nie brakuje. Razem z tym pojawia się doświadczenie akceptacji siebie samego, swoich losów: „(...) Nie wstydziłem się myśleć, że byłem kim jestem”. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zostają przyjęte takie, jakie są lub jakie będą. Pozwala to podmiotowi lirycznemu wyzbyć się lęku i dostrzec piękno bieżącej chwili. Pogodzenie się z sobą samym skutkuje z kolei umiejętnością cieszenia się światem zewnętrznym. Poeta czuje się szczęśliwy, radosny, oczyszczony z wszelkich negatywnych emocji. Kontakt z przyrodą eliminuje bowiem żądzę posiadania („Nie było na świecie rzeczy, którą chciałbym mieć”), zazdrość („Nie było na świecie nikogo, komu warto byłoby zazdrościć”), pamięć o niepowodzeniach („Co przydarzyło się złego, zapomniałem”). Podmiot liryczny czuje się pogodzony ze sobą i wolny od fizycznych dolegliwości.
Po przeczytaniu krótkiej interpretacji utworu wykonajcie kartę pracy. Odpowiedzi proszę przesłać na adres pol.his@onet.pl
Lekcja 12 (16.04.2020)
Temat:Fiołki w głowie, czyli jak poeta zachwyca się światem
Dzień dobry !
Proszę, o przeczytanie utworu Kazimierza Wierzyńskiego ,,Zielono mam w głowie". Poniżej znajduje się krótka biografia poety oraz interpretacja utworu.
Kazimierz Wierzyński-wybitny poeta, członek grupy poetyckiej Skamander. Debiutuje w 1912, pierwszy tomik – w 1919 („Wiosna i wino”). Jego wczesna twórczość wyrażała pochwałę młodości. W latach międzywojennych pełni wprawdzie obowiązki teatralnego recenzenta (tom „W garderobie duchów. Wrażenia teatralne”, Warszawa 1938), ale i w tej roli pozostaje „tylko poetą”, jak wyznał w recenzji „Snu nocy letniej”, wystawionego w Teatrze Polskim. Po wybuchu wojny uchodzi przez Lwów do Rumunii, Francji, a w 1941 roku przez Portugalię i Brazylię ląduje w Stanach Zjednoczonych. Do Europy wraca w 1964. Umiera w Londynie. „Towarzysz Październik” jest jedynym dramatem Wierzyńskiego.
"Zielono mam w głowie” to dzisiaj już związek frazeologiczny oznaczający kogoś, kto ma “pstro w głowie”, czyli jest niedojrzały i głupiutki. Poeta wykorzystał to powiedzenie, aby pobawić się językiem i stworzyć nową wartość. Skojarzył zatem kolor zielony z fiołkami (mieć fioła) i klombami, na których nie rosną kwiaty, ale młodzieńcze myśli (lekkie i naiwne). Mogą się one rozwijać przy blasku promieni słonecznych, które zostało ukazane jako opiekun poety. Dzięki temu nie musi się o nic martwić i żyje sobie bez żadnych trosk. Młody podmiot liryczny cieszy się życiem i uśmiecha się do wszystkich wokoło. Porównuje się do radosnej wichury (personifikacja), jest bardzo szczęśliwy i w zasadzie powinien być wiosną (porównanie) a nie człowiekiem.
Środki stylistyczne: klomby myśli (metafora); duszę błękitną (epitet); “rozdawać uśmiech” (metafora); “jestem radosną wichurą zachwytu” (porównanie).
Wysłuchaj:
Wiersz recytuje sam autor Kazimierz Wierzyński
Ćwicz 9 str.73
Sporządź opis przyrody, który będzie oddawał Twoje emocje i nastrój. Twoja praca powinna liczyć ok. 250 słów.
Opis proszę przesłać do następnego czwartku (23.04.2020) na adres poczty elektronicznej pol.his@onet.pl
Lekcja 11 (15.04.2020)
Temat: Powtórzenie wiadomości z lektury ,,Zemsta" A. Fredry
Dzień dobry !
Dzisiaj ostatnia lekcja po omówieniu utworu A. Fredry ,,Zemsta". Przesyłam Wam test czytania ze zrozumieniem do utrwalenia wiadomości z lektury. Za tydzień czyli 23.04. czeka Was sprawdzian z ,,Zemsty".
Poniżej znajduje się tekst J. M. Rymkiewicza ,,Aleksander Fredro jest w złym humorze", na podstawie tego tekstu i wcześniej poznanych wiadomości uzupełnijcie test. Powodzenia !
Lekcja 10 (08.04.2020)
Temat: Język komedii Fredry
Drodzy Uczniowie !
To już ostatnia lekcja ,,Zemsty". Zapoznajcie się z informacją poniżej i wypełnijcie Kartę pracy.
Sposób napisania przez Fredrę ,,Zemsty" wiąże się też oczywiście z językiem. Język w Zemście jest elementem wprowadzającym rodzaje komizmu. Mowa bohaterów jest bliska mowie potocznej, codziennej. Często pojawiają się przysłowia czy powiedzenia, które nieraz ripostują daną sytuację. Każdy bohater posiada indywidualne cechy swojego języka, widoczne w jego wypowiedziach. Wacław i Klara charakteryzują się stylem patetycznym, (styl podniosły, uroczysty, pełen powagi). W przemowach Rejenta widać powiązania z sarmackim językiem. Autor zadbał też o pewną indywidualizację języka, którą świetnie widać w wypowiedziach Papkina, który silili się na wyszukane słownictwo, z kolei Rejent ma zwyczaj zwracać się do rozmówcy: "serdeńko", zaś Cześnik powtarza ciągle nic nie znaczące "mocium panie". Inny zabieg upowszechniania mowy literackiej polega na wplataniu do tekstu dramatycznego popularnych przysłów czy powiedzeń. Warto wspomnieć, że niektóre powiedzenia z Zemsty przeszły do języka potocznego i nadal są używane w charakterze przysłów przez Polaków, jak np. „Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba”.
"...odetchnij popatrz
spadają z obłoków wielkie nieszczęścia potrzebne do szczęścia
a od zwykłych rzeczy naucz się spokoju"
Jan Twardowski
Z tą myślą poety przesyłam Wam na święta Wielkanocne
życzenia refleksji nad rzeczywistością, w której żyjemy,
a także radości z odkrywania piękna, jakie nas otacza.
WESOŁYCH ŚWIĄT!
Lekcja 9 (07.04.2020)
Temat: Szukamy elementów dramatu w „Zemście" A. Fredry
Dramat – jeden z trzech głównych rodzajów literackich, oparty na akcji i dialogu; sztuka sceniczna, zwłaszcza o charakterze poważnym; ciężkie przeżycie moralne, trudny konflikt życiowy; nieszczęście **.
** Definicja została zaczerpnięta ze Słownika wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych Władysława Kopalińskiego, Wydawnictwo Wiedza Powszechna, Warszawa 1989,
Dramat obejmuje utwory przeznaczone do wystawienia na scenie. Jest rodzajem literackim, dzieli się na kilkanaście gatunków: tragedia, komedia, dramat właściwy, monodram, musical, opera, operetka.
Tekst utworu dramatycznego dzieli się na: akty, sceny.
Didaskalia – to tekst poboczny, zawierający informację na temat realizacji spektaklu, pochodzą one od autora.
Dialogi – to tzw. tekst główny. Podstawową formą podawczą jest dialog. Wydarzenia w utworze rozgrywają się tu i teraz, na oczach widowni, narrator nie jest, zatem potrzebny.
Podstawowe części kompozycyjne dramatu:
ekspozycja – zawiera przedstawienie bohaterów głównego konfliktu, pojawienie się sytuacji początkowej, wyjściowej, z której wynikają następne,
rozwinięcie akcji – jest to rozwój, narastanie sytuacji konfliktowej,
punkt kulminacyjny – jest to splot wielu wątków, moment największego napięcia, najważniejsze wydarzenie w utworze,
rozwiązanie akcji – jest to rozwiązanie, wyjaśnienie losów postaci, forma zakończenia.
Dopasuj do części kompozycyjnych dramatu podanych w tabelce, wydarzenia podane poniżej np.
Ekspozycja- Plany małżeńskie Cześnika (poślubienie Podstoliny).
Lekcja 8 (06.04.2020)
Temat: Odkrywamy prawdziwe oblicze mistrza autopromocji - Papkina
Drodzy Uczniowie !
Poznaliście już głównych bohaterów komedii A. Fredry- Cześnika(Raptusiewicza) i Rejenta(Milczka). Po raz kolejny przekonacie się, że nazwiska postaci literackich nie są przypadkowe. Jedną z takich postaci jest Papkin- najzabawniejszy bohater ,,Zemsty". Oto jak Fredro opisuje Papkina w didaskaliach do sceny II aktu I: "Papkin po francusku ubrany, przy szpadzie, krótkie spodnie, buty okrągłe do pół łydki; tupet i harcopf, kapelusz stosowany - pod pachą para pistoletów - zawsze prędko mówi."
Poniżej znajduje się karta pracy. Zastanówcie się i dopiszcie do cytatów cechy, jakie przypisuje sobie Papkin. Odpowiedzi możecie zapisać w zeszycie lub na karcie pracy.
autopromocja «prezentowanie swojej wiedzy i swoich umiejętności, np. przy staraniu się o pracę» wg słownika PWN.
Dlaczego Papkin może być ,,mistrzem autopromocji" ?
W jaki sposób Papkin prezentuje swój charakter ?
Odpowiedzi zapisz w zeszycie.
Tutaj znajduje się gra, która pomoże Wam odpowiedzieć na powyższe pytania:
Lekcja 6 i 7 (02.04.2020, 03.04.2020)
Temat: Komizm i humor w ,,Zemście" A. Fredry.
Komedia to gatunek literacki obejmujący utwory o błahej tematyce – w przypadku Zemsty to spór o mur i plany matrymonialne bohaterów (Cześnika, Papkina, Podstoliny, Klary i Wacława). Służy ona bawieniu czytelników lub widzów perypetiami, czyli przygodami, w których biorą udział osoby dramatu. Nie oznacza to jednak, że komedia nic nie wnosi do życia odbiorcy. Jak pisał I. Krasicki I śmiech niekiedy może być nauką – zgodnie z tą dewizą komedia „obśmiewa” niektóre zachowania lub cechy charakteru oraz przekazuje uniwersalne prawdy o życiu i świecie.
Komizm
Dla komedii podstawowym pojęciem jest komizm – to cecha utworu powodująca śmiech i wesołość widza lub czytelnika. Reakcję tę można osiągać na trzy sposoby, zatem wyróżnia się trzy rodzaje komizmu:
postaci – gdy śmieszy nas zachowanie lub wygląd któregoś z bohaterów (np. „bogobojność” Rejenta);
słowny – to wszystkie oparte na dowcipie słownym fragmenty tekstu (np. pisanie listu przez Cześnika i Dyndalskiego);
sytuacyjny – mówimy o nim w przypadku zabawnych sytuacji lub śmiesznych wydarzeń (np. rzekome otrucie Papkina).
Wszystkie trzy typy komizmu są obecne w Zemście.
K. Zioła-Zemczak, Wstęp, w: A. Fredro, Zemsta, Wydawnictwo Dragon, Bielsko-Biała 2018.
Fragment filmu pokazuje elementy komizmu słownego, postaci i sytuacji.
Proszę wypełnić kartę pracy.
Na koniec zachęcam do wykonania ćwiczenia interaktywnego !
Lekcja 4 i 5( 31.03.2020, 01.04.2020)
Temat: Cześnik i Rejent- ogień i woda. Charakterystyka porównawcza bohaterów ,,Zemsty"
Drodzy Uczniowie !
Na poprzedniej lekcji zapoznaliście się z genezą utworu A. Fredry. Omawiając lekturę zawsze zaczynamy od ,,świata przedstawionego" utworu czyli czas akcji, miejsce akcji, bohaterowie. Proszę o wpisanie tego do zeszytu.
Fragment filmu "Zemsta" w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Proszę również o wypełnienie poniższej karty pracy. Informacje z karty pracy pomogą Wam w przygotowaniu charakterystyki porównawczej głównych bohaterów. Skorzystajcie również z gry i krzyżówki.
https://learningapps.org/1312020
Maciej Raptusiewicz- Cześnik
Rejent Milczek
Napisz charakterystykę porównawczą Cześnika i Rejenta, wykorzystaj materiał zebrany dzięki powyższym zadaniom. Pracę proszę przesłać na adres: pol.his@onet.pl do 6 kwietnia. Proszę o samodzielne napisanie pracy!
Lekcja 3 (30.03.2020)
Temat: Pierwsze spotkanie z bohaterami komedii A. Fredry ,,Zemsta"
Drodzy Uczniowie !
Dzisiaj zaczynamy omawiać lekturę ,,Zemsta". Mam nadzieję, przeczytaliście już cały utwór. Przypominam, że jest to lektura obowiązkowa.
Zapoznajcie się z genezą (powstaniem) utworu, którą przeczytacie poniżej.
"Zemsta" - komedia w czterech aktach - powstała na początku lat 30. XIX wieku. Aleksander Fredro inspirował się dokumentem znalezionym na zamku Kamieniec w Odrzykoniu, który otrzymał w posagu żony. Zapisano w nim historię poprzednich właścicieli. Nieruchomość była własnością dwóch skłóconych ze sobą rodów: Firlejów (dolna część zamku) i Skotnickich (górna część). Jedna z awantur - o rynny - między Piotrem Firlejem a Janem Skotnickim miała nawet swój finał w sądzie. Kres ich długoletnim zatargom położył dopiero ślub zawarty w 1630 roku przez wojewodzica Mikołaja Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką.
Proszę uzupełnić powyższe karty pracy
Lekcja 2 (27.03.2020)
Temat: Hrabia herbu Bończa, komediopisarz-o Aleksandrze Fredrze
Drogi Uczniu !
Zapoznaj się z wiadomościami z podręcznika str. 106, znajdziesz tam informacje dotyczące biografii Aleksandra Fredry. Przed nami omawianie lektury ,,Zemsta", której autorem jest właśnie Fredro, warto znać kilka faktów z jego życia. Po przeczytaniu tekstu wpisz do zeszytu najważniejsze wydarzenia z jego życia.
Mam nadzieję, że lektura jest już przeczytana, zaczynamy ją omawiać w poniedziałek.
W celu sprawdzenia wiadomości zachęcam do rozwiązania quizu:
joinmyquiz.com KOD: 357016
Lekcja 1 (26.03.2020)
Temat: O teatrze
Drogi uczniu,
zapoznaj się z treścią z podręcznika str. 42. Są tam wiadomości związane z historią teatru oraz samym teatrem jako środkiem wyrazu artystycznego. Słownictwo związane z teatrem potrzebne będzie do napisania recenzji spektaklu.
„Spektakle teatralne odbywały się na świeżym powietrzu, stąd właśnie wzięła się nazwa AMFITEATR. Do dziś zachowało się bardzo dużo amfiteatrów greckich lub ich pozostałości. Do najbardziej podziwianych należą Teatr Dionizosa w Atenach oraz amfiteatr w Epidauros.”
Na podstawie informacji z podręcznika wykonaj ćwiczenie 1 str. 45. Odpowiedź proszę przesłać na mail pol.his@onet.pl oraz zapisać w zeszycie.
Przed Nami omawianie lektury "Zemsta" Aleksandra Fredry. Obejrzyj fragment sztuki teatralnej i zastanów się czy aktorzy dobrze wcielili się w role i przekonująco ukazali swoje przeżycia.
W celu sprawdzenia wiadomości zachęcam do rozwiązania krzyżówki:
https://learningapps.org/watch?v=pxa3zgw8318
Hasło krzyżówki proszę przesłać mailem na adres: pol.his@onet.pl