Важке озброєння в населених районах

Все частіше збройні конфлікти відбуваються в густонаселених районах, але в них використовуються системи озброєння, що розроблялися для відкритого простору. Коли важку зброю використовувати у населених районах, її дія зазвичай буде не вибірковою. Це одна з основних причин поранень і загибелі цивільних осіб та руйнувань важливої для виживання інфраструктури.

Терміни «густонаселені райони» та «населені райони» слід розуміти як синонімічні терміну «висока концентрація цивільного населення», й у міжнародному гуманітарному праві вони визначаються як «місто, селище, село чи інша зона, в якій знаходиться велика кількість цивільних осіб і цивільних об'єктів».

Найбільше занепокоєння викликає зброя вибухового типу, що використовується в населених пунктах і має великий радіус ураження. Зазвичай немає причин для тривоги, коли подібна зброя використовується для ведення бойових дій на відкритому просторі, але якщо вона застосовується проти військових об'єктів, розташованих у населених районах, то її вплив часто носить не вибірковий характер і смертельно небезпечний для цивільних осіб.

Хоча застосування зброї вибухової дії в населених районах конкретно не регулюється МГП, воно у всіх випадках має застосовуватися відповідно до норм МГП, що регулюють ведення бойових дій, зокрема, із забороною прямих нападів на цивільних осіб або цивільні об'єкти, забороною на напади не вибіркового та невідповідного характеру й обов'язком вживати всіх можливих заходів безпеки під час нападу.

Ведення війни в містах, під час якої бойові дії спрямовані як на військові об'єкти, так і на цивільних осіб та цивільні об'єкти, ставить багато проблем перед збройними силами. Нерідко противник навмисно веде бойові дії в населених районах, щоб їх замаскувати, створюючи таким чином загрозу для цивільного населення. Однак подібні незаконні дії не звільняють представників військового командування від відповідальності за мінімізацію супутніх втрат серед цивільного населення під час нападу.