Szentek

Az alábbiakban egyházmegyénk hitoktatóinak óráiból találhatóak részletek, ötletek, leírások témakörök szerint rendezve. Fontos: nem kész óravázlatokat, mintákat gyűjtöttünk itt össze; ezek az egyszeri, megvalósult hittanóra-részletek inkább gondolatébresztőként, ötletforrásként szolgálhatnak - kiindulópontként, segítségként egy-egy óra tervezéséhez, felépítéséhez, gazdagításához. Jó böngészést! :)

A szentek példája

Korosztály: 2. osztály

Nevelési, oktatási cél: Mi is lehetünk a szentekhez hasonlóan jók

Az óra rövid leírása: Az órát közös imával kezdték, majd beszélgetett a gyerekekkel a vasárnapi szentmiséről. Beszélgetést kezdeményezett, amivel átismételték az előző órán tanultakat. Megkérdezte a gyerekeket, kik a szentek, milyen szentekről hallottak már. Feltette a táblára Szent Erzsébet, majd Szent Márton képét. Mindkettőről a kép elemzésével felelevenítették, mit tanultak elsőben. Majd megismertette a gyerekekkel Bosco Szent Jánost, akiről szintén felkerült egy kép a táblára. Beszélt a szent gyerekkoráról, építve a gyerekek kérdéseire. Jól felkeltette a gyerekek érdeklődését és tiszteletét Bosco Szent János iránt. A történet végén együtt fejtették meg a munkafüzet feladatával, milyen szerzetesrendet alapított. Megbeszélték, mi mindenben lehet Bosco Szent János példakép. Beszélgetést kezdeményezett arról, ki mi szeretne lenni, ha felnő. Nagy csomagolópapírra plakátot készítettek (lásd élettel való megfelelés). A munka közben folyamatosan megbeszélték, korrigálták a plakátra kerülő dolgokat. Az órát a témához kapcsolódó szabad imával zárták.

Az adott téma élettel való megfeleltetése: A plakát elkészítésével mélyítették el a saját életükre a tanultakat. Az első oszlopba színes papírlapokra azt írták, ragasztották fel a gyerekek, mik szeretnének lenni. Mellé színes lapokra az került, azzal a foglalkozással hogyan tudnak másoknak segíteni. Felragasztotta a plakátra Jézus képét. Alá színes papírokra azt írták, a szentek példája nyomán, hogyan tudnak Jézusnak segíteni. Végül a negyedik papírra az került, szeretnének-e közelebb kerülni Jézushoz, többet imádkozni.

Szemléltetés eszközei: Színes, esztétikus képek a szentekről, saját plakát.

A szentek példája buzdítson a jóra!

Korosztály: 2. osztály

Nevelési, oktatási cél: Szentek megismerése, feladattudat kialakítása, szociális képességek fejlesztése

Az óra rövid leírása: Az óra a Miatyánk imádsággal kezdődött, majd a táblára előre elhelyezett fogalmakat kellett a képekkel összepárosítani ismétlésképpen. Páros munka keretében borítékban lévő szentek képét és nevét kellett összepárosítaniuk a tanulóknak. Szentekről beszélgetés következett, különös tekintettel arra, hogy miben voltak nagyon jók. Boscó Szent Jánosról felolvasta a hitoktató a tankönyvben található szöveget, melyre különböző megfigyelési szempontok szerint kellett figyelni a fiúknak és a lányoknak. Ezután a szentről szóló film bemutatóját nézték meg közösen, majd egy dalt is meghallgattak Boscó Szent Jánosról. A tankönyvben található feladatokat is megoldották, majd befejezésképpen igaz-hamis játékot játszottak. Házi feladat feladásával és imádsággal zárult az óra.

Szemléltetés eszközei: Projektor, táblai applikációk, borítékban párosítós rajzok, szövegek.

Árpád-házi Szent Margit.pptx

Assisi Szent Ferenc

Korosztály: 6. osztály

motiválás: Hitoktatói beosztás alapján csoportalakítás. A csoportok kérdéseket kaptak, a jól megválaszolt kérdés betűt ért. Minden csoportnak 3-4 betűje lett. Egyik csoport sem tudott értelmes szót kirakni a betűjéből. Csak közösen, az egész osztály tudta a feladatot megoldani. Ez volt a cél. A megoldás az óra címe volt.

problémafelvetés: Hol van Assisi?

A katekéta Giotto freskóin keresztül meséli el szent Ferenc élettörténetét.

házi feladat: Szent Ferenc legendáinak összegyűjtése.

Szemléltetés: Giotto és El Greco: Szent Ferenc élete.


Avilai Nagy Szent Teréz.pptx
Jézusról nevezett Avilai Nagy Szent Teréz szűz és.pptx

Boldog Brenner János

Borromeo Szent Károly, papképzés

Korosztály: 6. osztály

Oktatási cél: Borromeó Szent Károly életén keresztül a papképzés bemutatása.

Érdeklődés felkeltése, motiválás: Az óra végére a katekéta egy meglepetést ígért, amit kisfilmen néznek majd meg.

Óra leírása: Beszélgettek a Nagyböjtről, majd csoportmunkában megnevezték a Keresztút állomásait. A katekéta úgy mesélte el Borromeó Szent Károly életének történetét, mintha ma történne meg egyik tanulóval az osztályban, majd utána megbeszélték a papképzés lépcsőfokait. Képeket mutatott a digitális táblán, hogy milyen szabályokat kellett betartani. A tanulók érdeklődésétől távolálló pestisjárványról úgy próbált mesélni, hogy közben a digitális táblán képeket mutatott a kórt terjesztőkről. (patkány, bolha, baktérium) A gyónási ismereteket Hodász András atya videoblogja zárta: A papok titkos élete címmel.

Az imádság hogyan kapcsolódott az óra témájához: Az óra elején azért imádkoztak, hogy minden tanulónak sikerüljön a saját életükben egy kívánatos, kedvező változást elérni.

Kapcsolat az élettel: Mit tettél volna az ő helyében? – kérdések felvetésével.

Heti gyakorlat: Gondolkozz el azon, miben kellene megváltoznod?

KIs Szent Teréz.pptx

Magyar szentek- Szent László

Korosztály: 6. osztály

célkitűzés: A gyerekek ismerjék meg a magyar szentek életét , korban , időben el tudják őket helyezni.

motiválás: zenehallgatás: Imádság után „Soha nem volt még" c. zeneszám

óra: Az óra elején kérdés –felelek formában ismétlés az előző óra anyagával kapcsolatban. Segítségképpen a válaszok első szótagja fel volt írva a táblára.

Az új anyag katekéta készítette PPT-n.

Szt István, Boldog Gizella, Szt.Imre, Szt Gellért, Szt Erzsébet, Szt Margit, Szt László. Az óra fő anyaga Szent László élete, legendái. A többi szentről már korábban is volt szó, most csak azt rögzítették a füzetbe a tanulók, amit eddig nem tanultak. Filmrészletet néztek koronázásáról, majd végül csoportmunkában plakátot készítettek. A plakáton tetszés szerint szerepelhetett mindaz, amit a szent életével, legendáival (Tordai hasadék, Szent László pénze, Szent László füve) vagy ami a koronázással kapcsolatos volt.

szemléltetés: bevitt képek, PPT, zene, filmrészlet: Szent László koronázása

Miért akar a nagy kicsi lenni? Szent Márton és Szent Erzsébet

Korosztály: 3.-4. osztály

Nevelési, oktatási cél: Szeretetből segíteni a másikat. Önzetlenség a társak felé, ne csak magadra gondolj. Merj kicsi lenni.

Az óra rövid leírása: Az előző órán írt felmérő témájából indulnak ki (teremtés-bűn), majd ügyesen vezeti át az óra témájára a beszélgetést. Szent Mártont kapcsolja a plébániatemplomhoz. Motivációként mesélni kezd. Feladat a meseelemek megfigyelése. Miben volt változás. Jól és a gyerekek számára érthetően vonja meg a mese és a szentek életének története közötti különbséget. Tovább viszi a gondolatot: Isten kicsi lesz, babaként születik közénk. Isten mindent odaad. Mi? Nagyon szemléletes, húsbavágó példákon át vezeti a gyerekek gondolkodását. A történetet képekkel teszi szemléletessé. Részösszefoglalásokkal figyel az ismeretek rögzítésére. A két szent történetéhez kapcsolja a vasárnapi evangéliumot. Mindent odaadni (Jézus példája). Összekapcsolja az óra témáját és az imádságot. Kérés: Mit változtasson meg benned az Isten? Mitől leszel lámpás? Mit kérnél, amivel segíteni tudod az embereket? Az óra végén egy felszólítással bocsátja el őket: Jószívűek legyetek, áldás legyetek!

Imádság helye és szerepe: Az óra témájához kapcsolódóan egyéni kérő imádság.

Heti gyakorlat: Jószívűek legyetek, áldás legyetek!

Plébániához való kapcsolás: Templom védőszentje, vasárnapi evangélium felidézése.

Szemléltetés eszközei, módszerei: Laptopot körbe vitte, a bemutatott képek segítették a szentek megjelenítését.

Kalkuttai Szent Teréz

Korosztály: 6. osztály

Az óra imádsággal kezdődik (Üdvözlégy) Majd Pintér Béla :Homokba írva dalát hallgatják meg. A dalhoz szöveget kapnak a tanulók és a végén megbeszélik a jelentését . A zene alatt a katekéta néhány dolgot ír fel a táblára Teréz anyáról és ki tesz egy képet. Kérdés hangzik el. Ki halotta már ezt a nevét? Ki tud róla valamit?

Elolvassák, ami a táblára van írva, ezután egy szöveget kapnak amit hangos olvasással olvas fel egy tanuló. A szövegben elhangzottakat megbeszélik, aláhúzzák a fontos dolgokat és vázlat formájában rögzítik a füzetbe. PPT következik Teréz anya életéről, majd két idézet van kivetítve. Kiválaszthatják, amelyik jobban tetszik és leírják a füzetbe. Rövid filmajánlóval folytatódódik az óra , a szegények szolgálója c filmből. Végül Teréz anya az élet himnusza van kivetítve zenei aláfestéssel. Az óra végén a témával kapcsolatos könyvjelzőt kapnak és Pintér Béla dala zárja az órát.

Heti gyakorlat: utánanézni milyen segítési lehetőség van a betegek idősek felé lakóhelyükön. Karitász, időseknapközi n otthona, házi gondozás, stb

Saulból Pál

Korosztály: 4. osztály

Óra: Az óra imádsággal kezdődik (Üdvözlégy) majd ismétléssel folytatódik, vezetett kérdések formájában. Bevezetés a mai óra anyagába egy történettel kezdődik. A történet arról szól, hogy egy pap hogyan került Isten közelébe. A történet fő mondanivalója, hogy hogyan változtatja meg az életünket a Jézussal való találkozás. Ezután következik a tényleges új anyag: Saul története . A történetet a tankönyvből olvassák , megbeszélik a számukra ismeretlen szavakat. Megoldják a közösen feladatokat .A könyv mellékletében található térkép segítségével elemzik Pál apostol életét. Kiemelt fontosságot kap a megtérés, a Pálfordulás megbeszélése, hozzá a Bibliából az aranyszabály. Pihenésképpen egy történet következik egy bűnözőről. A történet elhangzása után kérdéseket tesz fel a katekéta a tartalomra vonatkozóan. Rövid vázlat készül a füzetbe kulcsszavak formájában. Az órát a szeretethimnusz zenés változatának meghallgatása zárja .

Szent asszonyok a középkorban

Korosztály: 6. osztály

Nevelési, oktatási cél: Az Istennel való szoros kapcsolatra a nők épp úgy vágytak, mint a férfiak. A segítés, adakozás, ápolás mély elhivatottság volt a szent asszonyok életében. Legyenek példaképeink. Nem a vagyon és a rang a legfontosabb az életben, hanem a testvéri szeretet gyakorlása.

Ima: Gitáros ének, Miatyánk, ima a betegekért

Visszacsatolás az előző órára: a hitoktató kérdéseket tett fel a múlt órai anyaggal kapcsolatban. Mi az ereklye? Mi az a krisztogram? Őriznek -e a plébániánkon ereklyét? Mivel foglalkoztak régen a kolduló rendek?

Az óra anyagából: Szent Klára, a klarissza rend alapítója. Bízott Istenben, betegeket ápolt, tanított, még az államhatalmak is hallgattak rá. Hogy a bizalmat egy kicsit átérezzék a hitoktató kiválasztott 2 gyereket. Az egyiknek kellett a másikat a teremben körbe vezetni úgy, hogy csukva legyen a szeme. Bízni tudjon abban, aki körbe vezeti. Utána elmesélték, hogy milyen érzés volt. A hitoktató megemlítette Árpádházi Szent Erzsébetet, Szent Margitot, Szent Kingát, Boldog Jolánt, Svéd Szent Brigittát, Szent Johannát. Valamennyi Szentről elmesélte a legfontosabb tudnivalókat. Ezek után a tankönyv 56.57. oldalán lévő feladatokat oldották meg. Az órát egy adventi énekkel fejezték be, melyet a hitoktató gitárral kísért. Az énekek címe: ébredj ember mély álmodból, s az Úr az én pásztorom.

Az adott téma élettel való megfeleltetése: A szent asszonyok példája számunkra is példamutató és követhető. A testvéri szeretet gyakorlása hitbéli kötelességünk.

Heti gyakorlat: segítőkészség gyakorlása

Szemléltetés eszközei, módszerei: gitár, krisztogram, projektor, képek, ádventi koszorú

Szent Balázs, a segítő szent

  • csoport, vagy osztály: 6.

  • a foglalkozás, óra célja: A szentelményeken, áldásokon keresztül bemutatni a gyerekeknek, hogy minden élethelyzetben számíthatunk Istenre.

Isten kiárasztja mindenhol áldását, kegyelmét ránk, életünkre, munkánkra.

  • Az Egyház tanítása, KEK vonatkozó hely: 351. 1667-1672, 1677-1678; A Katolikus Egyház Katekizmusának Kompendiuma, SZIT, Bp. 2006

felolvasásra kerülő szentírási idézet vonatkozó helye: „Igen, az Úr kiárasztja áldását, és földünk meghozza termését.”

Zsolt 85,13

  • kapcsolat az élettel: Istenre minden élethelyzetben számíthatok.

  • heti gyakorlat: Tudatosan vetek keresztet, akár imádság alkalmával, akár a templom előtt elhaladva!

  • imádság elhelyezése, formája: óra közben, óra végén. Kötött imádság, Ének

  • érdeklődés felkeltése:

Hogy hívják a mai szentünket, akiről tanulni fogunk?

Névsoroló-feladat

  • szükséges eszközök: Szentírás, tankönyv, füzet, fénymásolt lap, laptop, pendrive, imakártyák

  • alkalmazott munkaformák: Frontális-szemléltetés, magyarázat.

Egyéni munka, Páros munka

Csoport munka


AZ ÓRA LEÍRÁSA:

  • Megérkeztetés

Ø Légző torna: (mentálhigiénés feladat a T-74.o.) A gyerekek kényelmesen ülnek a székükön. Orron át lassan mély levegőt vesznek úgy, hogy mindkét tenyerüket a mellkasukra teszik, majd szájon keresztül-fele olyan gyorsan- kifújják a levegőt. Ezt többször megismétlik.

  • Érdeklődés felkeltése

Ø Névsoroló-feladat: Állítsd helyes sorrendbe a betűket, írd az alsó ábra azonos sorába! A vastag sorban függőlegesen annak a szentnek a nevét olvashatod, akiről ma fogunk tanulni!

  • Illusztrált magyarázat:

Ø Kis film megtekintése: https://www.youtube.com/watch?v=3W_sXk62Fu0&fbclid=IwAR1PHjqXIcysgzOsuJh9dDgBt-opnyQkg1aWkAG0VLlmzEXir4KeFgKrKH4&ab_channel=G%C3%A9zaB%C3%A9ri

Ø A látott történet megbeszélése a ppt segítségével: A szent élete/ Püspöki jelképek / Legendák / Balázsáldás

Ø Szent életének összegzése Tk 141 oldaláról kifénymásolt kép beragasztása a füzetbe, majd kitöltése.

Ø Ének meghallgatása Emlékezzünk Szent Balázsra, mert ma vagyon napja…https://www.youtube.com/watch?v=KadmHUCfza4&ab_channel=Ern%C5%91F%C3%BCl%C3%B6p

Ø Szentelmény, Áldás fogalmának megbeszélése· Szentelmény, Áldás fogalmának felolvasása a Tk-ből

Ø Legismertebb szentelmények felsorolása, bemutatása

  • Házi feladat: 14 segítő szent nevének megkeresése, leírása a füzetbe.

  • Kapcsolat az élettel:A szentelményeken, áldásokon keresztül bemutatni a gyerekeknek minden élethelyzetben számíthatunk Istenre. Isten kiárasztja mindenhol áldását, kegyelmét ránk, életünkre, munkánkra.

  • Heti gyakorlat: Tudatosan vetek keresztet, akár imádság alkalmával, akár templom előtt elhaladva!

  • Rögzítés:https://learningapps.org/display?v=p4t9xjaat21

https://learningapps.org/display?v=pt5jw71m221

https://learningapps.org/display?v=pcqk4qduj21

https://learningapps.org/display?v=pzxp6278521

  • Ima Imakártyák kiosztása. (Haza lehetett vinni.) Könyörgés Szent Balázs püspök közbenjárásáért

Szent Bálint (Valentin)


Valentin-napra
SZENT_balint.pdf

Szent Benedek

Korosztály: 4. osztály

Nevelési, oktatási cél: Szent Benedek evangélium rendje szerinti életét bemutatni. Közösségre, helyes keresztényi viselkedésre nevelés.

Az óra rövid leírása: Katolikus köszöntéssel fogadta a tanulókat. Visszatekintésként beszélgettek az előző órán vetített Szerzetesek c. filmről. A szerzetes és a szent fogalmát, jellemzőit járták körbe. A témájuk egy olyan személy volt, aki szerzetes és szent is. A nevét „akasztófa” játékkal találták ki. A hitoktató elbeszélés, magyarázat módszerével mutatta be Szent Benedek életét. Tanulók az Ő regulájából olvastak fel. Megállapították, hogy az illemszabályok Benedek szerzetestől terjedtek el Európa szerte. Megbeszélték milyen szabályok vannak az ő életükben. A hitoktató egy Szent Benedek keresztet adott körbe szemlélésre, betűit (CSPB) megmagyarázta. Szent Benedek verset is írt, amelyben a jó halál kegyelmét kéri. Ehhez kapcsoltan átbeszélték szerintük mi a jó halál jellemzője.

Értékelés: Dicséretek és jutalmak kiosztása, megtapsolták az órai munkában jeleskedő, illetve nagyon jó magaviseletű társukat.

Az adott téma élettel való megfeleltetése: Illemszabályok, életvezetés Isten szeretetét előtérbe helyezve a mindennapjaikban.

Szemléltetés eszközei, módszerei: A felhasznált könyvek képei, szövegei - Tessa Paul: Szentek képes enciklopédiája. Bencés Kiadó: Szent Benedek regulája. Szent Benedek imádsága, Szent Benedek kereszt.

Szent Bernadett

Korosztály: 6. osztály

Nevelési, oktatási cél: Mária tisztelet erősítése, a nyitottság erősítése mellett a megfelelő mértékű kritikai gondolkodás kialakítása Bernadett életén keresztül

Az óra rövid leírása: Közösen választott imaszándékra hangosan elmondták a Miatyánk és Üdvözlégy imákat. Átismételték a 10 parancsolat pontjait és az előző órán Vianney Szent Jánosról tanultakat. Csoportmunkában Mária ünnepekhez időpontot és jelentést kapcsoltak, majd a katekéta meghatározta az óra feladatát, Mária jelenéseket látó Szent Bernadett élete lesz. Digitális táblán Mária ábrázolásokat mutatott és ki kellett találni, melyik országban készülhetett a kép. Ezzel is erősítve, hogy a Mária tisztelet az egész világon elterjedt. A táblára és füzetbe felírták Bernadett nevét és életének idejét, majd a katekéta mesélt róla néhány érdekességet, ami alapján csoportmunkában Bernadett életétnek eseményeit, szöveg kiegészítéses feladatban önállóan kellett megoldaniuk. Két filmrészletet néztek meg, az első Bernadett életéről szólt, a második Jessica Hauser Lourdes filmjének előzetese, ami a mai Lourdes-ról és a mai csodás gyógyulásokról szól, majd megbeszélték a látottakat.

Imádság helye és szerepe: Az órát közös, hangos imával kezdték, amire imaszándékot javasolhattak a tanulók, az aktuális, és fontos körülményeik megnevezésével: dolgozatírás, gyógyulás, stb…

Az adott téma élettel való megfeleltetése: A testi gyógyulás és a lelki gyógyulás kapcsolatára, a bűnbánat, gyónás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Heti gyakorlat: Más Mária jelenéses helyek keresése.

Plébániához való kapcsolása: A Plébánián, március 1-én megrendezésre kerülő felsős farsangra hívta a gyerekeket.

Szemléltetés eszközei, módszerei: Feladatlapok, kivetített képeken Mária ábrázolások, filmrészletek.

Szent Erzsébet

Korosztály: 1. osztály

Nevelési, oktatási cél: Erzsébetet példaképként állítja a gyerekek elé.

Az óra rövid leírása: Köszönnek, imádkoznak (összeteszem két kezemet…) . Tanult imát (reggeli ima) gyakorlásként elmondják. A katekéta rákérdez a szentmise látogatásra, azért matricát oszt. Házi feladatért piros pontot ad.

Táblára kirakja Szent Márton történetének képeit összekeverve. (múlt órai anyag) Valakinek sorba kell rendeznie, másik gyerek elmeséli a történetet. Visszautalnak egy mondókával mindenszentekre, ezzel vezeti fel a mai óra anyagát.

Képeket rak ki a táblára Szent Erzsébetről, történeteket mesél. A gyerekek sokat kérdeznek, mindent megválaszol. A gyerekek életére fordítja le Erzsébet történetét. (pl hány napot töltöttél már távol szüleidtől?) Segít a gyerekeknek, hogy beleéljék magukat a történetekbe. Tankönyv feladatát közösen megoldják. Összeszámolják, hogy hány imádságot ismernek.

Újabb történetet mesél, majd ezt el is játszák. Koronát, palástot oszt, mindenki kap szerepet. Erzsébet imáját a gyerekek fogalmazzák meg. Valaki szerepében, helyében imádkoznak. A végén megtapsolják magukat. Egyénileg oldják meg a tankönyv következő feladatát, majd megbeszélik, ellenőrzik.

A hitoktató új történetet mesél Erzsébetről. A gyerekek életére fordítja le az adás kultúráját. Megbeszélik, hogy a gyerekek mit adhatnak. (idő, gondoskodás, figyelem, stb.) A tankönyv feladatát közösen oldják meg.

Szentmisére hív, felhívja a figyelmet, hogy valami érdekes fog történni, amire figyelni kell. Titok. (Kenyéráldás, majd osztás)

Óra végén énekes ima, (ahol szeretet…) amit Szent Erzsébethez köt pár szóval, majd elköszönnek.

Imádság helye és szerepe: Óra elején a korosztálynak megfelelő imádság, Reggeli imádságot tanulnak. A dramatizálás közben a szereplők „kihangosítása” segít a gyerekeknek a személyes imádságra szokásban. Imádságot fogalmaznak meg érettségüknek megfelelő szinten. Óra végi énekes imát is az óra anyagához köti.

Az adott téma élettel való megfeleltetése: Szent Erzsébetet példaképként mutatja be a gyerekeknek, meg is magyarázza, hogyan, miben lehet követni a hétköznapi életben.

Plébániához való kapcsolás: Szentmisére invitál, a szentmiséhez kedvet csinál (meglepetés lesz a héten). Miselátogatást értékel.

Szemléltetés eszközei, módszerei: Képek a táblán, a tankönyv képei, dramatizálás eszközei.

Szent Imre herceg.pptx

Szent István király

Korosztály: 7. osztály

motiválás: Betű játék - a megfejtés volt az óra címe.

célkitűzés: Szent István életének és példájának bemutatása

Történelemhez kapcsolva, sok-sok kérdésen keresztül az óra első felében frontális módon szedik össze és bővítik ki az ismereteket, gondolati térképet használva. Szent István köré kell a kérdések alapján a fogalmakat megkeresni.

Az óra végén Szent Istvántól eljutottak a magyar szent családig, amit a szent családdal hasonlítottak össze, illetve saját családjukért írtak egyéni könyörgéseket, amit magukban imádkoztak.

szemléltetés: Táblai rajz, gondolattérkép. A katekéta az ábrán elkülönítette Szent István életének eseményeit a tevékenységétől.

részösszefoglalások: Egy-egy egységet csoportmunkával foglalt össze. A csoportmunkánál a katekéta ügyel arra a feladatok kiadásánál, hogy mindenkinek legyen feladata.

bevitt képek: Kép a Szent Jobbról, felvágott képeket kellett összerakni a csoportoknak az egyik a Szent Családot ábrázolta, a másik a Magyar Szent Családot.

zene: A csoportmunka alatt a pécsi Nagy Lajos Gimnázium énekkara énekelt Szent István királyról.

Szent István király

Korosztály: 6. osztály

célkitűzés: Szent István életének ismerete. Szent Jobb ismerete. Ereklye fogalmának tisztázása

óra rövid leírása: Az elmúlt órán már foglalkoztak Szent Istvánnal. Szent István intelmeit elevenítették fel, összefüggésbe hozták mai korunkkal. A mai korban mennyire lennének érvényesek ezek az intelmek? A hon és népismeret órához kapcsolódóan családfát készítettek. Időrendben végigvették a királyokat és megbeszélték István és Koppány harcát, és tisztázták mi történt István halála után.

óra végi ellenőrzés: Az óra végén két csoportban az óra anyagával kapcsolatosan „fülbesúgós”mondatokat továbbítanak

Ima: óra elején: Miatyánk, óra végén: hálaadó imádság

Szent István király

Korosztály: 5. osztály

Nevelési, oktatási cél: Szent István példáján keresztül megmutatni, hogy a keresztény erkölcsi törvények értéke állandó, az élethez szükségesek.; Szent István életének eseményei, döntéseinek megismertetése Magyarok Nagyasszonya, Mária

Az óra rövid leírása: Az óra egy történet felolvasásával kezdődött, melyben egy kötélen kerékpárral egyensúlyozó személyre valaki rá merte bízni az életét. A katekéta a gyermekekkel közösen fogalmazta meg annak lényegi üzenetét. Ebből kiindulva nagyon szépen összekötötte Szent István döntését, az ország felajánlását. Ezt követően az eseményeket röviden, lényegre törően ismertette a gyermekekkel. A táblára szimbólumok, vagy egy-egy kulcsszó került felírásra, melyet a diákok az előzőleg kiosztott fénymásolt lap hátuljára jegyzeteltek. A történet ismertetésénél nagyon ügyelt a hitoktató, hogy a korosztálynak megfelelő kifejezéseket használjon. Többször visszautalt az óra elején hallottakra és párhuzamba állította saját élethelyzetükkel is. A fénymásolat megfordításakor István intelmeinek összegzését olvashatták a tanulók, mely 10 pontban volt összeszedve. Ezeket összekapcsolták a tízparancsolattal is. Végül Mária képét színezhették ki, miközben az „István a király” c. rockopera betétdalaival ismerkedhettek meg. Zárásként kiemelésre kerültek a mai óra legfontosabb gondolatai. Az angyali üdvözlet imájával zárták a foglalkozást.

Imádság helye és szerepe: Óra végén, témához kötve: Üdvözlégy

Az adott téma élettel való megfeleltetése: összekapcsolásra került saját döntéseik fontosságával

Szemléltetés eszközei, módszerei: hanganyag; fénymásolt lap; színes csillogó tollak a színezéshez, táblán jól érthető szimbólumok és vázlat, történet mesélése

Szent Johanna

Korosztály: 6. osztály

Érdeklődés felkeltése: a katekéta az óra elején elmondta, hogy ma egy fiatal lányról fognak tanulni, aki olyan dolgokat tudott tenni, ami egy férfinak is dicsőségére válhatott volna.

Óra: Összegyűjtötték és a jelzőket a táblára írták, milyen ma egy „belevaló, vagány” lány. Titkosírás megfejtésével megtudhatták Szent Johanna legfontosabb tulajdonságait: bátorság, meggyőződés, hitelesség, majd egy tanuló részleteket olvasott a szent életéből. Beszélgettek a szent életéről és cselekedeteiről, párhuzamba állítva napjainkkal. A gyerekek önálló munkában, játékos feladatok megoldásával ismételték át a hallottakat. Ellenőrzés közben átismételték, amit az előző órákon tanultak a testi, lelki, értelmi szüzességről, és a közben felmerülő idegen kifejezéseket is megmagyarázták. A rejtvény megfejtését felírták a táblára: Minden lehetséges annak, aki hisz.

A hitelesség tulajdonságot példaképül állította a gyermekek elé, ösztönözve a feladatvállalás attitűdjére, mint Szent Johanna életében látható volt.

Szent László

szent-laszlo-enekfuzet-2013.2014-12-01.pdf
segedanyag-szent-laszlo-ev-2017.2017-03-30.doc

Szent Márton

Korosztály: óvoda

Nevelési, oktatási cél: Szent Mártont megismertetni, a segítőkészségét példaként állítani a gyerekek elé.

Az óra rövid leírása: Óra elején körben letelepednek, majd köszönnek. Keresztet vetnek, énekelve imádkoznak. (két kezemmel..) Középre egy nagy kupac rongy van halmozva. A hitoktató elmondja, hogy valami titok van alatta. Megpróbálhatják kitalálni, mi lehet. Mindenki mondhat ötletet. Egyesével benyúlnak alá, megtapogatják, de nem mondhatják el egymásnak, hogy ezután mire gondolnak. Amikor mindenki megtapogatta, előveszi a katekéta és körbeadja a fakardot, Megbeszélik, hogy mire való, ki használja. Ezután történetet kezd mesélni Szent Mártonról. A „rongykupac” felemelésével köpenyt formál, mindenkinek felteszi a vállára, mesél róla, hogy milyen fontos szerepe volt a katonák életében. Elmeséli a koldus történetét, majd el is játszák. Többször is, hogy mindenki szerepelhessen. Elmeséli Szent Márton püspökké választásának legendáját. Egy gyereket kiküldenek, libaképet eldugnak, majd hideg-meleg szerű játékkal a kint levőnek meg kell keresnie. (ha közel van a kereső, hangosan gágognak, ha messze, csendesebben) Kérdések alapján megbeszélik, hogy kik a szentek, Szent Márton pedig miben lehet példakép nekik. Megbeszélik a legfontosabb kulcs-szavakat: alázat, szeretet, segítség, emberség, stb. Színezőt oszt, amit a gyerekek kiszíneznek, haza vihetnek. Énekkel zárják az órát. (Szent Mártonról) Elköszönnek.

Szemléltetés eszközei, módszerei: Kép Szent Mártonról, libakép, fakard, köntös, színező.

Szent Márton

Korosztály: 1. osztály

motiválás: A katekéta énekkel vezetik be az órát és Jézus jelenlétébe helyezkednek. Tudatosítja bennük, hogy Ő is velünk van. „Most nagyon érdekes történetet fogunk megismerni!”mondattal indítva felkelti az érdeklődésüket, amit tovább fokoz a késleltetéssel. (Nem kezd bele azonnal a mesélésbe)

célkitűzés: a szent példáját szem előtt tartva, igyekezzenek a gyerekek is észrevenni a környezetükben, ha valaki segítségre szorul és tegyék meg, amit tudnak. Ott segítsenek és akkor, amikor szükség van rá.

A katekéta hangsúlyozza, hogy nem óriás, nagy dolgokra kell gondolni, hanem a mindennapi életben előforduló, kisebb nagyobb segítségre. Mond néhány példát és a gyerekeket is megkéri, hogy idézzenek fel egy-két esetet. Ezáltal válik világossá számára, hogy megértették miről is van szó.

Ezután ismerteti a feladatot."Egy történetet fogok nektek elmondani Szent Mártonról, kérlek nagyon figyeljetek, mert közben nektek is feladatotok lesz."- hangzik el. A mesélés közben a munkafüzetben lévő rajzokat kell helyes sorrendbe állítani. A képek sarkában lévő üres négyzetekbe kell bejelölni, melyik kép az első, a második stb., A mesélés közben a szemléltető csomag (11-14) nagy képeit emeli fel és mutatja a gyerekeknek. Ez alapján könnyen be tudják azonosítani a rajzokat. Időt hagy a jelölésre és figyeli,(körbe jár) ki mit csinál.

visszacsatolás az előző órára: Szent Márton kapcsán a katekéta megkérdezi, kikről is beszéltek a múlt órán?Emlékeztek a múlt csütörtökön mennyi szentről beszéltünk? Mit is ünnepeltünk a múlt héten? Kikre emlékeztetek és mit is csináltatok a szüleitekkel.? Jönnek szépen sorba a válaszok. (temetőbe, mécsest gyújtottak.) Felidézik a Mindenszentekről tanult kis mondókát. Szó esik a mennyei Atya ajándékáról: az örök boldogságra hív meg minden embert.

problémafelvetés: Sokféleképpen tudunk jót tenni! Az elhangzott kijelentés után példákat gyűjtenek a kis életükből. Elmélyülten, becsukott szemmel igyekeznek előhúzni megtörtént eseteket. Majd párban megbeszélik egymással, ki mire jutott. Lehetőség van a megosztásra is, ha valaki szeretné. Megbeszélik és néhány szót ejtenek arról is, milyen érzéseik támadtak ennél a feladatnál.

Szent Miklós.pptx

Szent Mónika

Korosztály: 4. osztály

Óra rövid leírása: Közös imádság után megoldottak egy keresztrejtvényt a táblára írva. A megoldás a remény szó volt, aminek értelmezték a jelentését. Tankönyvből felolvasták: Egy anya reménye című, Szent Mónikáról szóló szöveget, majd a katekéta mesélt a gyerekeknek Szent Ágoston életéről és felolvasott egy rövid részletet a Vallomások című írásából és megbeszélték Szent Mónika szerepét fia megtérésében, aki az édesanyák példaképe lett és sok helyen közösségeket alapítottak róla. Többen ismerték a településen működő imacsoport tagjait, ezért jobban megértették a lényegét. Az óra végén mozgással kísért igaz-hamis játékot játszottak, a megnyert gyufaszálakból templomot építettek.

A katekéta nem pusztán Szent Mónika életét ismertette meg a gyerekekkel, hanem megpróbálta követendő példaként állítani eléjük a célok kitűzésében és az elérésükhöz szükséges kitartásban.

Szemléltetés, eszközök: Táblakép. Szent Ágoston: Vallomások című írása. Gyufaszálak.

Szent Péter és Szent Pál

Korosztály: 5. osztály

összefoglaló óra: Szent Péter és Szent Pál (az utolsó öt lecke)

oktatási és nevelési cél: Szent Péter és Szent Pál életének állomásai, tanításuk. A szeretet tettekből áll, szerezzünk örömet és jól fejezzük ki szeretetünket!

Gyertyagyújtás, ima: Isten angyala, drága őrangyalom – imakockával jócselekedetet dobnak, imádkoznak egy balesetet szenvedett családért

Először Péter apostol életének állomásait beszélték meg, aztán azt, hogy hogyan lett Saulból Pál – könyvet nézhetnek Rómáról és a hitoktató saját fényképeit, mikor II. János Pállal találkozott. A katekéta rávilágított, hogy nekünk sem szabad elszakadnunk Krisztustól, ki kell tartanunk mellette, ahogy Péter és Pál is tette.

ima: kockával és új őrzőangyalos ima.

Szemléltetés: gyertya, képeskönyv, fényképek

Szent Tarzíciusz

Korosztály: 8. osztály

Nevelési, oktatási cél: Jézus minden korban megfelelő példakép, aki az Oltáriszentségben nekünk adta önmagát. Tarzíciusz példáján keresztül vallásgyakorlatra való buzdítás.

Az óra rövid leírása: Óra megkezdése előtt röviden megbeszélték kivel mi történt az eltelt két hétben amikor nem találkoztak, majd imával indult a foglalkozás. Ezt követően kis „névjegykártyákat” kaptak a kezükbe a diákok, melyre külső és belső tulajdonságaikat írták fel. Ezeket összegyűjtve a katekéta felolvasott egyet-egyet, a tanulók pedig kitalálták kié is lehet az. Laptopon híres emberek képeit mutatta be a hitoktató, akiket felismerve elemezték, miért lehetnek ők példaképek. Kiemelésre került, hogy jó, ha nem a külső alapján választunk magunknak példaképet. Ezek után Tarzíciusz életét ismertette, melyet ellentétbe állított a mai sztárok világával és kiemelte Jézust, mint legfőbb példaképet. Megnézték, meghallgatták a kongresszus betétdalát, majd néhány elemét értelmezték. Végül a hitoktató összegezte ki volt Tarzíciusz, valamint egyik tanulót példaként állította a többiek elé, hisz ő mindig jelen van az Egyházközség életében. A fennmaradt időben kötetlen beszélgetés folyt a templomba járásról, gyónás fontosságáról, a karizmatikus találkozóról. A tanórát katolikus köszöntéssel zárták.

Imádság helye és szerepe: Óra elején az Úr imáját és az Angyali üdvözletet mondták el közösen a gyerekek, mellyel köszönetet mondtak a jó dolgokért.

Az adott téma élettel való megfeleltetése: A belső tulajdonságoknál elemezték saját magukat is, illetve meghívást kaptak a karizmatikus találkozóra

Plébániához való kapcsolás: Megemlítésre került a sekrestyében olvasható fohász Tarzíciuszhoz; buzdította őket, hogy járjanak szentmisére

Szemléltetés eszközei, módszerei: névjegykártyákat készítettek; PPT; NEK dal meghallgatása

Szent Tarzíciusz.docx