Liturgia
A templom
Korosztály: óvoda
Nevelési, oktatási cél: Megismertetni a gyermekeket a templommal, mint szent térrel. A jó Isten házába mindenki bemehet, ott tisztelettel kell viselkedni. Közösségre nevelés.
Az óra rövid leírása: A gyermekeket a katekéta gyűjtötte össze a csoportszobákból. Szeretettel köszöntötte őket és együtt mentek a hittanos termükbe, ahol halk zene szólt. Gyertyagyújtás és közös ének következett (Készítem a kezem, … szemem, ... fülem,.., – csodáidra, Uram, Istenem! ; Ég a gyertya, ég… , együtt lenni jó…).
Visszatekintés: Pünkösd témájára frontális módon kérdésekre építve, szemléltető képek segítségével és énekkel: Két szál pünkösdirózsa. Ráhangolódásra találós kérdéseket alkalmazott a házról, majd frontálisan kérdésekkel és képek segítségével kifejtették - ki, hol lakik, milyen házakat ismernek, pl. ahol nem laknak (kórház, óvoda, iskola, iroda, stb.). Jelentésteremtés: történetmesélés az ősegyházról, - nem fértek el egy idő után a hívek családoknál és külön épületet, templomot építettek. Különböző stílusú templomok képeit szemlélték meg.
Mutogatva énekelték: Ez a templom ez a tornya c. éneket a hozzátartozó rajzzal. Külső és belső jellemzőiket átbeszélték ezek után (torony, harang, kereszt, oltár, hajó, padok, stb.). Egy kis átmozgató torna után: Fejem, vállam …, körjátékkal a lelki tartalomra figyelve lezárták a témát - piros filcszívet körbe adva mondták: „Az én szívem körbejár, szeretetet visz és vár. Itt meg áll, ott meg áll - téged (x) megtalál.”
Feladat: Nagy csomagoló papíron templom képe mellé berajzolták magukat. Közben viselkedési szabályokat beszéltek meg a templomra vonatkozóan.
Nyári szünetre üzenetként: Kérjék meg szüleiket vigyék őket a nyaralás, kirándulások alatt az ott lévő templomokba. Ajándék kártyákat kaptak felirattal a szülőknek az óra imádságával. Jutalom kekszet vettek és katolikus köszöntéssel mentek el.
Az adott téma élettel való megfeleltetése: A templomban tartózkodás szabályai (pl. csend, sapka levétel a fiúknak, keresztvetés, térdhajtás, stb.).
Heti gyakorlat: Vess keresztet a templom előtt.
Szemléltetés: ének – Ez a templom, ez a tornya c. dal rajzos illusztrálása. Gyertya, mágnes tábla, képek (épületekről - templomokról), kitömött nagy filcszív, nagy csomagoló papír templom képével, színes ceruzák, CD és lejátszó. Matricás ajándék kártyák, jutalom keksz.
A templom
Korosztály: 1. osztály
Célkitűzés: A Jézussal töltött idő és a közösség fontossága
Óra: A ráhangoló ének után játékos ismétlés következett. Egy korábbi órán a templomban tett látogatásukra gondolva, aki fel tudott idézni egy-egy tárgyat, amit látott, megrázhatott egy kis csengettyűt. Színezős-kivágós lapok kerültek elő, miközben összevetették, miben különbözik, miben hasonlít a templom és az otthonuk. A kézműves feladat (térhatású kép készítése) közben a hitoktató felidézte az utolsó vacsora eseményeit, melyet összekapcsolt a szentmisével is. Végül az imát követően a diákok jutalom matricát kaptak ügyes munkálkodásukért.
Ima: Óra elején „Jézus az enyém…” kezdetű dalt énekelték, zárásként pedig a katekéta saját szavaival kért áldást a gyermekekre.
A templom
Korosztály: 1. osztály
Nevelési, oktatási cél: Segíteni, hogy a gyerekek otthonosabban mozogjanak a templomban, szívesen menjenek oda.
Az óra rövid leírása: A gyerekekkel a teremben körbeállva imádkoztak, majd átsétáltak a templomba. A katekéta bemutatta a templom részeit, azok funkcióit. Megnézték, megfogták a fontosabb tárgyakat. Beszélgettek a szobrokról, képekről. Külön kiemelte a keresztút képeit. Megbeszélték, hogyan kell bemenni a templomba (keresztvetés, térdhajtás). A katekéta azt a feladatot adta a gyerekeknek, hogy keressenek minél több keresztet a templomban, jegyezzék meg hol látták azokat. Ezzel a következő órai munkát készítette elő. Közösen imádkoztak, térdet hajtottak és visszamentek az iskolába.
Plébániához való kapcsolás: Kérte a gyerekeket, hogy menjenek el a templomba vasárnap is.
Szemléltetés eszközei, módszerei: A templom helyiségei és tárgyai
A templom berendezése és liturgikus tárgyai
Korosztály: 4. osztály
Nevelési, oktatási cél: A gyerekek ismerjék fel a szentmisén használt eszközöket.
Az óra rövid leírása: Két csoportot alakítottak ki, akiknek be kellett rendezni egy templombelsőt. A pénzt 10, 20, és 30 forintos kérdések megválaszolásával szerezték, majd egy árjegyzék kiosztásával megvásárolhatták a szükséges bútorokat és eszközöket, amiket azonnal a táblán lévő templomrajzra helyezett fel a katekéta. A játék két fordulóból állt. A végén igés kártyát és cukorkát kaptak a gyerekek.
Magyarázatok: A tárgyak használatára vonatkozó kérdésekre először a gyerekek egymásnak magyarázták el, a katekéta csak szükség esetén pontosított.
Imádság helye és szerepe: A csoport az elsőáldozásra készül, ezért a katekéta minden tanulónak kiosztotta az áldozás előtti és utáni ima szövegét. Az óra elején az áldozás előtti, az óra végén az áldozás utáni imát mondták el közösen.
Az adott téma élettel való megfeleltetése: A gyerekek bepillanthattak a szentmise hátterébe, közelebbről megismerkedhettek a templomban látott liturgikus tárgyakkal.
Heti gyakorlat: A kiosztott imaszövegek megtanulása.
Szemléltetés eszközei: Imaszövegek, játékpénz, templom berendezéseinek rajza, templom alaprajza.
Az Egyház liturgiája
Korosztály: 7. osztály
Nevelési, oktatási cél: N.c.: Ismerjék meg az Egyház előképeit. O.c.: Bemutatni az Egyház liturgikus életét.
Az óra rövid leírása: Üdvözlés és bevezető ima után ismétléssel indult a foglalkozás. Számtalan kérdés segítette az eddig tanultak felidézését. Ezt követően pár gondolattal ismertetésre került, mi lesz a mai óra tananyaga. Ráhangolásként a családban és iskolában tartott ünnepek menetéről kérdezte a diákokat, majd ebből kanyarodott rá az egyházi ünnepkörre. Megbeszélték a tankönyvben látató szimbólumok jelentését, majd egy színes, egyházi évet ábrázoló kivágót kaptak a gyerekek. Amíg kivágták, szó esett az ünnepek menetéről, liturgikus színek és eszközök jelentéséről stb. Ezek után egyesével előkerült számos liturgikus tárgy. Ahogyan az asztalra helyezett egyet-egyet, bemutatásra került használatának módja, jelentése, szimbóluma (pl.: gyertya-mennyei ragyogás/ Krisztus jelenléte; víz- éltető erő/ bűneinktől tisztulás stb.). Miután mindent megnéztek-megbeszéltek, a munkatankönyv erre vonatkozó feladatát oldották meg közös megbeszélés alapján. A szemléltetés során nagy hangsúly helyeződött az ostya- és Krisztus teste, mint Élő Kenyér különbségére, az átlényegülés jelentőségére. Ezek után ismét a tk. feladatainak láttak neki. Házi feladatként az utolsó feladatot, valamint egy Mária ima naponkénti olvasását kapták. Miután a hitoktató pár mondattal összegezte a mai tananyag lényegét, imákkal zárták az órát.
Imádság helye és szerepe: Óra elején: katolikus köszöntés, Miatyánk, Saját szavakkal mondott fohász. Tananyagba építve: Tk. imáját olvasták közösen. Óra végén: A katekéta saját hálaadását követően az ajándékba kapott igekártyák szövegét olvasták fel, valamint az NEK előkészület imáját, valamint Máriához szóló imát olvasták fel.
Az adott téma élettel való megfeleltetése: A diákok beszámoltak arról, náluk hogyan telnek az ünnepnapok. A liturgikus ünnepeknél a hitoktató a helyi és környező települések szokásait is ismertette.
Heti gyakorlat: A Tk egyik feladatának elvégzése; Tk zsoltárának és a Mária imának esténkénti olvasása.
Liturgikus ruhák, tárgyak
Korosztály: 8. osztály
Nevelési, oktatási cél: megértetni a gyerekeknek a liturgikus eszközök szerepét, szimbolikus jelentését
Az óra rövid leírása: A hitoktató rövid dicsőítés után ráhangolódásként egy focicsapattal (összetétele, eszközei, edző, stb.) vonta párhuzamba a liturgia szereplőit, eszközeit, melyet a táblán két oszlopba írt, miközben a gyerekek sorolták az odavágó fogalmakat, tárgyakat. A hitoktató elővette a magával hozott liturgikus eszközöket, és elmagyarázta, hogy mit-mire használunk.(alba, misekönyvek, palla, korporálé, cingulus,). A gyerekek mindent megfoghattak, megnézegettek. A tankönyvben is megnézték a liturgikus eszközök képeit és kitöltötték a feladatsort. Óra végén kérdések segítségével átismételték az órán tanultakat.
Szentmisére megyünk
Korosztály: 1. osztály
célkitűzés: Megéreztetni a kicsikkel, hogy jó együtt lenne és együtt ünnepelni a templomban. Jézussal való találkozás örömöt jelent az életünkben.
motiválás: Rajzzal, énekkel és játékkal: templomot ábrázoló képek felmutatása. Köztük van a Kozármislenyi két katolikus templom képe is. A gyerekek felismerik, lelkesen mondják, hogy már voltak ott. Énekkel kísért játék a templomba való bevonulás felidézése.(Templomunk az Isten háza) Csomagolópapíron felrajzolva a templom belseje és a gyerekekkel közösen helyezik el a berendezési tárgyakat.
visszacsatolás az előző órára: A szemléltető csomag képei alapján, kérdésekkel csatol vissza. Jézus és Tamás történetének képkockáit rendezik sorrendbe közösen. A katekéta ellenőrzi a házi feladatot és piros ponttal jutalmazza a hibátlan megoldásokat.
Cél, hogy a gyerekek megismerjék , hogy a szentmisén Jézus (halálát és) feltámadását ünnepeljük. (Utalás a múlt óra anyagára.) Azért jönnek össze az emberek, hogy együtt legyenek Jézussal. A katekéta igyekszik felismertetni, hogy a pap Jézus parancsának megfelelően, az ő tanítását követve, az utolsó vacsora szavait ismétli el, s ezzel megvalósítja Jézus akaratát, hogy velünk/ bennünk marad. Gyakorolják az Oltáriszentség alapításának szavait. A ministráns feladatra is felhívja a figyelmüket és buzdítja őket, hogy jelentkezzenek a szolgálatra.
Az új anyag feldolgozása: tanári közléssel, képek, papírmasék és igazi kegytárgyak (szenteltvíztartó,feszület, korporálé stb.)használatával történt. Aktívan részt vettek a gyerekek. Énekkel kísérve teremtette meg a kellő hangulatot. A bevonulással és a játékkal bevonta a gyerekeket és együtt rendezték be a templomot. Beszélt róla és gyakorolták is a helyes testtartást, gesztusokat. Örömmel és nagy igyekezettel helyezték el a padokat, oltárt, tabernákulumot,örökmécsest stb.
problémafelvetés: Képek alapján nézzétek meg mi a különbség és mi a közös a rajzokon. Utolsó vacsora képe (Leonardo), Tk.76.o. szentmise. A gyerekek sorolják fel és kitérnek a testtartásra is. Fontos kérdés, hogyan viselkedjünk a templomban?
óra végi ellenőrzés: A csomagolópapíron elhelyezett tárgyak és berendezések alapján kérdésekkel ellenőrzi mi az, amit megjegyeztek.
szemléltetés: tárgyakat, rajzokat, képeket, reprodukciót, ruhákat használt, templomot ábrázoló képek, utolsó vacsora festmény
zene: ének (Áldjátok Istent szent templomában(6.)
imádság helye és szerepe: Énekkel vonultak be, gyertyagyújtással folytatódott az óra. Közben is elhangzott rövid köszönő ima. Az óra végén hálaadással zártak.
Liturgiára nevelés: A szolgálatra és liturgiára nevelésen volt a hangsúly. Együtt ünnepelni jó és közösség is kovácsolódik általa. Minél többet vannak együtt és jól érzik magukat, annál szívesebben jönnek a templomba.Ezt hangsúlyozta a saját életpéldáján keresztül. plébániához kapcsolás: Többször is említést tett a szentmisékről és a vasárnapi szentmisék időpontját beragasztották a füzetbe.
Templomunk az Isten háza: a templom berendezése.
Korosztály: óvoda
Érdeklődés felkeltése: A katekéta templomképeket rak ki az asztalra egy kupacba.
Imádsággal kezdenek. Kérdések alapján felidézik a múlt óra anyagát, amit elmesélnek a múlt órán hiányzóknak. Képet mutat egy templomról, és kérdéseket tesz fel: Mi ez? Mire használják? Kié? Ki volt már ilyenben? Mi volt ott? Stb. Mesélteti a gyerekeket az otthonukról, a házuk helyiségeiről, amit párhuzamba állít a templom részeivel, berendezésével. Templombelsőről képeket mutat. Színezőt oszt, a gyerekek úgy színezik ki, hogy instrukciókat ad, mikor melyik részét színezzék. Mutogatós éneket énekelnek a templomról, majd körjátékot játszanak.
Ima: mutogatós ének a templomról