Fizička ili socijalna distanca? Jedno bez drugog je moguće

Jedna od mera koja je preduzeta kako bi se iskontrolisalo širenje virusa jeste zabrana kretanja za sva lica starija od 65 godina i čvrsta preporuka za sve ostale da ne dolaze u kontakt sa drugim ljudima koliko god je moguće. Ova potreba za prekidom fizičkog kontakta je veliki psihološki udarac za mnoge od nas koji su navikli da stalno budu aktivni i sa ljudima. U danima koji slede mnogi ljudi koji inače osećaju simptome depresije i anskioznosti mogu doživeti pojačane simptome usled izolacije.

Izolacija može da zaustavi širenje virusa, to je sigurno. Međutim izolacija, ukoliko je ne prate prave mere psiho-socijalne podrške, može da ostavi dalekosežne posledice. Kada nismo u kontaktu sa drugima mi gubimo načine da umanjimo teške emocije sa kojima se borimo. Nemamo sa kime da podelimo strah, zabrinutost, tugu, očaj ili ljutnju koju osećamo usled ove situacije. Naša slika stvarnosti formira se kroz razmenu sa drugima. Kroz razgovor mi emocijama koje nas preplavljuju dajemo smisao, oblikujući ga kroz reči koje se doživljavaju potpuno drugačije kada se izgovore nego kada ostanu neizgovorene.

Zato je održavanje socijalnih kontakata u ovim danima ključno. To ne znači samo „da budete u toku sa trenutnim dešavanjima“. Mediji, vesti i informacije su jednosmerni izvori. Potrebna je razmena, dvosmerna komunikacija, interakcija sa drugima. Ukoliko sami tumačimo i obrađujemo informacije koje nam dolaze spolja, postoji veliki rizik da će se naša anksioznost i strah povećati. Razgovor sa čovekom, makar i na bazičnom, neprofesionalnom nivou, može da pomogne da svoj strah doživimo u blažem obliku.

Kako bi zaustavili prenošenje virusa vlast je uvela fizičku distancu, zabranu fizičkog kontakta između ljudi. Danas su skoro svima dostupni telefoni, aplikacije, platforme za razgovor. Oni najstariji kojima internet nije blizak uvek su dostupni telefonom, pa i za koju reč uživo, sa bezbedne udaljenosti. Briga je uvek manja kada se podeli udvoje. Verujem da je doba Korona virusa šansa da se međuljudski odnosi ponovo postave u fokus.

Nastaviće se....

Bojana Todorović, psiholog i psihoterapeut

Ukoliko se osećate usamljeno i potrebna vam je psihološka podrška u ovim danima možete me kontaktirati na email adresu gestalt.terapija.bojana@gmail.com ili posetiti stranicu www.gestalt-terapija.rs i informisati se o mogućnostima koje nudi psihoterapija.