Problēmu risināšanas metodes

Problēmu risināšanas metode jeb produktīva metode tiek saukta arī par meklējummetodi, kas būtībā tiek saukta arī par pētniecisko metodi, projektu metodi, projektā balstīta mācīšanās metodi, respektīvi, tā ir metode, kurā ir ietverti sekojoši posmi:

  1. Problēmas formulēšana un hipotēžu izvirzīšana;

  2. Atbilstošās hipotēzes izvēle;

  3. Hipotēžu praktiskā un teorētiskā pārbaude;

  4. Rezultātu formulēšana un prezentēšana.

Pasniedzēja uzdevums

Problēmmācībās pasniedzēja galvenais uzdevums ir piesķirt uzdevumiem problēmisku raksturu, kas saistāms ar reālistisku situāciju. Piemēram, projektā balstīta mācīšanās metode (Project Based Learning) tiek īstenota dalībniekiem, uzdodot jautājumu saistītu ar reālo dzīvi, kura laikā dalībnieki, atbildot uz jautājumu, iegūst arī teorētiskās zināšanas.

Problēmmācībās uzdevums parasti risina pirms teorētiskām mācībām, bet informatīva jeb reproduktīva rakstura mācībās - pēc tās.

Izziņas/pētniecības interese

Problēmmācībās uzdevums klūst izziņas, ja atbilst šādām prasībām:

  • liek aktīvi domāt par attiecīgo tēmu;

  • rada izziņas interesi;

  • balstās uz izglītojamo pieredzi un zināšanām.

Meklējummetode palīdz izglītojamajiem nonākt līdz jauniem secinājumiem un vispārinajumiem. Šai metodei var piesaistīt arī dedukcijas un indukcijas metodi, tāpat arī reproduktīvo metodi. Jebkurā gadījumā meklējummetode veicina un attīsta izglītojamo patstāvīgo domāšanu.

Problēmu risināšanas metodes veicina patstāvīgo domāšanu, izkopj izziņas jeb pētniecības prasmes, kā arī veido radošo pieeju.

Digitālie rīki

Meklējummetodes īstenošanai atkarībā no uzdevuma specifikas var izmantot praktiski jebkuru rīku. Ja tas ir grupu darbs, kurā izglītojamie meklē, apkopo resursus un informāciju un atbild uz specifiskiem jautājumiem par noteiktu tēmu, tad var izmantot informācijas apkopošanas rīkus, savukārt, lai vizualizētu problēmas risināšanas rezultātus, var izmantot vizualizēšanas rīku, piemēram, PowerPoint. Lai dalībnieki kopā izveidotu shematisku attēlu vai tabulu, ir vērts izmantot rīkus, kas nodrošina līdzdalību katram izglītojamajam, respektīvi, grupu darbu funkciju.