Laiks un rīks

Analizējot divas parādības, t.i., (1) mācību laika taupīšana un (2) atbilstošā rīka izmantošana mācību laika taupīšanas nolūkā, diemžēl nav izveidotas vienotas sistēmas vai formulas, kas varētu noteikt, kāds rīks ietaupīs mācību laiku. Pirmām kārtām, tāpēc, ka katrai mācību stundai mācību mērķi ir dažādi, pieejas ir dažādas, metožu kombinācijas ir dažādas, tāpēc katra mācību situācija tiek analizēta atsevišķi/ indnividuāli. Maza, sīka nianse mācībās var ietekmēt (samazināt vai pagarināt) mācību ilgumu.

Nav izveidotas vienotas sistēmas, lai identificētu, kurš no rīkiem apdraudēs mācību laiku, respektīvi, "apēdīs" daudz mācību laika vai gluži otrādi ietaupīs mācību laika, lai gan pastāv dažādas iespējas, kas ļauj būtiski samazināt mācību laiku un sasniegt mācību mērķi, izmantojot noteiktus rīkus.

Piemērs Nr.1

Kādā seminārā pasniedzēja lūdza dalībniekiem rīkā linoit.com ierakstīt digitālo rīka nosaukumu, kuru zina vai izmantoja. Uzdevuma mērķis bija identificēt populārāko rīku, balstoties uz dalībnieku atbildēm. Jāatzīmē, ka linoit.com rīks darbojas tikai kā "piezīmju siena". Pēc atbilžu sniegšanas pasniedzēja mēģināja apkopot atbildes, grupējot atbildes, kas aizņēma 5-10 minūtes. Tajā pašā laikā ātrāk un efektīvāk būtu izmantot, rīku, kurā ir pieejama aptaujas funkcija, piemēram, Mentimeter, kurš automātiski saskaita dalībnieku atbildes un attēlo stabiņa diagrammā, kur atbilžu apkopošana no pasniedzēja puses nav nepieciešama, atbilžu apkopošanu veic rīks - aizņem 0 minūtes. Tajā pašā rīkā ir pieejama vārda mākoņa funkcija, kas arī attēlo visbiežākās atbildes.

Secinājums: apzināties rīka funkcijas un mācību mērķi un savienot rīka funcijas ar mācību mērķi.

Piemērs Nr.2

Attālinātajās mācībās (sinhronās) pasniedzējs uzdod izglītojamajiem nosaukt ar globalizācijas procesu saistītos jēdzienus, tādā veidā veidojot domu karti. Uzdevuma mērķis ir rosināt domu apmaiņu par globalizācijas procesu un identificēt ar globalizāciju saistītos jēdzienus.

Izglītojamie pēc kārtas sauc jēdzienus un pasniedzējs piefiksē un apkopo uz fiziskās papīra lapas. Dalībnieku atbilžu apkopošana pasniedzējam aizņēma 5-10 minūtes. Jāatzīmē, ka rezultātu demonstrēšana no fiziskās lapas sagādā grūtības, jo domu karti uz fiziskās lapas atrādīt tā, lai visas detaļas ir redzamas, ir sarežģīti.

Kā šo uzdevuma mērķi var sasniegt. padarot to efektīvāku un ietaupot mācību laiku? Tam palīgā var nākt rīks MindMeister, kurā dalībnieki vienlaikus var rakstīt atbildes un redzēt citu atbildes, automātiski veidojot domu karti. Šajā gadījumā atbilžu apkopošana laika ziņā aizņem neko, to visu dara rīks automātiski.


Vislabāk mācībās izmantot universālu rīku, kas palīdzēs sasniegt mācību mērķi, tādējādi izslēdzot patērēto laiku, kad izglītojamie iepazīstas ar rīka funcijām un tā darbību kopumā. Kā atrast universālu rīku? Nav vienotas "receptes", kā to izdarīt, jo tas ir atkarīgs tikai no pasniedzēja nospraustā mācību mērķa/ mērķiem. Piemēram, ja mācību mērķis ir veidot faktuālās zināšana, attīstīt atmiņu un tēlaino domāšanu, to sasniegšanā tiks izmantota uzskatāmības un reproduktīvā metode, kuru var īstenot ar rīku, kuram ir gan vizualizēšanas funkcija, gan dažada veida uzdevumu veidošanas funkcija. Zem šiem parametriem der rīks PearDeck, kas darbojas kā prezentācijas slaidi un slaiduos var ievietot dažāda veida jautājumus un uzdevumus. Šīs mērķa sasniegšanai derēs arī rīks Mentimeter.

Piemērs Nr.3

Pasniedzējs izglītojamajiem uzdot izpildīt testu ar aizvērtiem jautājumiem, kuri ir noformēti doc formātā. Šim nolūkam pasniedzējs doc formāta failus aizsūta uz izglītojamo e-pastiem un nosaka termiņu. Uzdevuma mērķis ir pārbaudīt zināšanas par apgūtās tēmas teoriju.

Saņemot atpakaļ aizpildītos testus, pasniedzējs daudz laika velta to labošanai, atbilžu izskatīšanai, atgriezeniskās saites sniegšanai, jo katrs izglītojamā darbs ir atsevišķi jāpārbauda, kas aizņem 30-60 minūtes atkarībā no sniegto atbilžu skaita. Veids, kā samazināt testa atbilžu pārbaudes laiku, ir testa jautājumus integrēt kādā no rīkiem, kurā atbilžu labošana notiek automātiski, pasniedzējam pirms tam norādot pareizās atbildes, piemēram, rīkā Socrative.