ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК

map-zon сайт.jpg
карта радіоктивного забруднення тварин на 1 жевтня 1996 р_cr111.jpg

КАРТА РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ ТВАРИН (станом на 1 жовтня 1996 року). Передана в дар музею однім з авторів карти Леонідом Івановичем Францевичем , відомим українським зоологом, доктором біологічних наук, з осені 1986 р. керував роботою зоологів у зоні відчуження.

Карта складена за обмеженими даними копитних 470 особин. Охоплює і Україну, і Білорусь. Проблема відбору даних: спостереження, харчування різною їжею у різну пору року. Для узагальнення взяті 10 видів молюсків, які активно накопичують стронцій. Вибраний прудовик великий. У птахів - дикий крижень (подібний до домашньої качки). Дикий звір - кабан (набирає до 100 Р за рік, у Білорусі до 500 Р за рік)


  • Чорнобильська зона відчуження - єдина у світі особлива територія розміром з невеличку країну площею майже 2600 км2, яка створена людиною внаслідок великого радіаційного забруднення та повної евакуації мешканців. Тут згорнута господарча діяльність, а існування людини підпорядковано необхідності радіаційної безпеки. Поява такої великої території (260 тисяч га лісових та покинутих сільськогосподарських угідь), вільної від інтенсивного впливу діяльності людини, стало найбільш масштабним екологічним експериментом сучасності. Незважаючи на радіаційне забруднення у тисячі разів вище за допустиме, за умов, по суті заповідного режиму, без допомоги та перешкод з боку людини, відбулося поступове відновлення трансформованих людиною природних комплексів, флори та фауни Полісся. Цей процес за своїми масштабами не має аналогів у Європі. У цілому в фауністичних комплексах збільшилась кількість видів тварин та їх чисельність, з’явились рідкісні види, які занесені у Червону книгу України та підлягають особливій охороні, задовго до аварії вони були змушені залишити місця свого помешкання внаслідок інтенсивної господарської діяльності, яка вірувала в цих місцях.

  • Вплив радіації на живу природу практично перекривається відсутністю негативного впливу діяльності людини та її найбільшому пресу - мисливському. Практично вже зараз зона відчуження, яка не має офіційного заповідного статусу, перетворилась на найбільший за площею в Україні природний резерват європейської лісової фауни.

  • Сьогодні на території зони тільки серед хребетних тварин мешкає 50 видів рибоподібних, 11 видів амфібій, 7 видів плазунів, біля 200 видів птахів і 70 видів ссавців. Крім того у період сезонних міграцій зону відвідує ще близько 60 видів птахів. Біля 38 видів диких тварин, що знаходяться під загрозою зникнення та перебувають на території зони відчуження охороняються за Червоною книгою України і 207 за «Конвенцією про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (Берн, 1979)». Це високий показник фауністичного різноманіття, який свідчить про сприятливі умови існування цих тварин. Незважаючи на істотний радіаційний прес, який примушує популяції диких тварин віддавати певну данину у вигляді скорочення тривалості життя, зменшення плодючості ссавців і успішності розмноження птахів, прогноз розвитку фауністичних комплексів зони відчуження загалом оптимістичний. З плином часу радіаційний прес постійно слабшає, а відсутність господарської діяльності дозволить відтворити первісні умови місцеперебування тварин.


Візит науковців Київського зоопарку до Чорнобильського заповідника. Випуск кажанів після проходження реабілітації у зоопарку до природних угіль Заповідника. Квітень, 2020 р. Зліва направо: Обризан Сергій Михайлович, ліквідатор, старший науковий співробітник Заповідника, Шквиря Марина, кандидат біологічних наук, дослідник диких тварин зони відчуження, співробітник Київського зоопарку, Яковлев Єгор, науковий співробітник Київського зоопарку , Улюра Євгенія, науковий співробітник Київського зоопарку, Вишневський Деніс, завідуючий наукового відділу Заповідника.

ЧОРНОБИЛЬСЬКИЙ РАДІАЦІЙНО-ЕКОЛОГІЧНИЙ БІОСФЕРНИЙ ЗАПОВІДНИК