Анімаційна карта осередків пожеж у Чорнобильській зоні відчуження по роках. 1992-2017. Автори Віктор Миронюк, Сергій Зібцев (НУбіП, Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж)

ПОЖЕЖІ

1987-1991

1992

1996

2015

2020

За період з 1993 по 2018 рік на території зони відчуження зафіксовано 1566 пожеж, що охопили 20723,3 га забруднених радіонуклідами площ.

Ліс на території зони відчуження, площею 240,6 тис. га. є головним природним фактором стабілізації радіоекологічної ситуації на забруднених територіях. Водночас в лісах зосереджена основна частина радіонуклідів, які потрапили в навколишнє природне середовище із зруйнованого реактора.

У випадку загибелі деревостою швидкість міграційних процесів радіонуклідів зростає в 3-5 разів. Лісові пожежі на радіоактивно забруднених територіях являють собою значну екологічну загрозу. Внаслідок пожеж відбувається вторинне перенесення радіоактивних частинок із зони горіння на значні відстані.


За даними статистики в період з 1993 по 2019 роки сталося 1633 пожежі на лісовій і не лісовій території зони відчуження.

Основною причиною виникнення пожеж у лісах є життєдіяльність людей. Щороку з вини населення виникає 96-98 % пожеж. Підвищенню пожежної небезпеки в лісах сприяють вітряні посушливі погодні умови. Невиконання вимог правил пожежної безпеки в лісах збільшує збитки від пожеж. На початку пожежонебезпечного періоду (квітень - травень) основна кількість лісових пожеж виникає від сільгосппалів, випалювання сухої трав’янистої рослинності уздовж доріг, на пустищах, що межують з територією зони відчуження

Особливості зони відчуження, зумовлені специфікою радіоекологічного стану і особливим правовим статусом, вимагають спеціального підходу до вирішення технічних питань.

Питаннями пожежної охорони на території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення займаються наступні підрозділи: державне спеціалізоване виробничо-комплексне лісове підприємство “Чорнобильська пуща”, що охороняє лісові масиви і перелоги та ЗДПО-4 Головного управління ДСНС України в Київській області, що охороняє об’єкти на території зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення.

Землі ДСП “Чорнобильська пуща” розташовані в зоні відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення і займають територію площею 240,6 тис. га.

Період з 1 квітня до 15 листопада - вважається пожежонебезнечним. Для гасіння лісових пожеж, що виникають на торфовищах, лісових угіддях і перелогах на підвідомчих територіях підприємства “Чорнобильська Пуща” використовується система місцевих водогонів, природних та штучних водойм з водозабірними майданчиками, а також води рік Прип’ять, Сахан, Ілля, Уж, Рудава, Гребля, Вересня, Буча і сітка магістральних каналів меліоративної мережі та інші джерела водопостачання.


Radiation_map_4.jpg

Карта. Очікуване загальне опромінення пожежних за одну годину гасіння природної пожежі у зоні відчуження, Автори Кашпаров В.А., Богомолов В.В., Зібцев С.В. (Регіональний Східноєвропейський центр моніторингу пожеж)


Безпосередній протипожежний захист лісових масивів здійснюється 4-ма лісовими пожежними станціями:

  • Луб’янська ЛПС. Чисельність особового складу – 10 чоловік, на озброєнні знаходяться АЦ-40 – 2 шт., АРС-14 – 2 шт., ПЗМ-2 – 1 шт.;

  • Денисовецька ЛПС. Чисельність особового складу – 10 чоловік, на озброєнні знаходяться АЦ-40 – 1 шт., АРС-14 – 2 шт., МТЗ-82 з плугом – шт.;

  • Опачичцька ЛПС. Чисельність особового складу – 10 чоловік, на озброєнні знаходяться АЦ-40 – 2 шт., АРС-14 – 3 шт., ГПМ-54 – 1 шт., ПЗМ-54 – 1 шт.;

  • Паришівська ЛПС. Чисельність особового складу – 10 чоловік, на озброєнні знаходяться АЦ-40 – 2 шт., АРС-14 – 2 шт., БАТ-2 – 1 шт., БРДМ-1 шт., ГПМ-54 – 1 шт.

На лісових пожежних станціях ДСКП “Чорнобильська Пуща” згідно штатного розкладу під час чергування знаходиться 10 чоловік, що достатньо для гасіння лісових пожеж, які можуть виникнути на охороняємій однією ЛПС території (60 тис. га).