Způsoby provedení potratu

„Jedna věc, kterou všechny tyto metody mají společné, je, že všechno to jsou nešťastné zkušenosti, které se musí odžít. Ale pokud máte pocit, že máte správné informace, pak alespoň máte určitou kontrolu nad situací, o které jste mohla mít pocit, že je nad vaše síly“.

V případech popsaných zde proběhne úplný potrat samovolně za nějaký čas. Některé ženy si zvolí právě tuto variantu. Existují však metody, které mohou potrat urychlit. Lze mu pomoci léky nebo chirurgickým zákrokem.

Ve Velké Británii je běžné, že si lékař od chvíle, kdy zjistí, že se vývoj těhotenství zastavil, pozve ženu ještě jednou na kontrolu před provedením zákroku, za týden nebo déle, aby se ujistil, že se těhotenství opravdu nevyvíjí. U nás tato praxe úplně běžná není, většinou je žena k chirurgickému zákroku odeslána hned. I vy můžete svého lékaře požádat ještě o jednu kontrolu za jeden až dva týdny.

V ideálním případě vám váš lékař podá všechny informace, které vám pomohou se rozhodnout, a vy si vyberete způsob zakončení potratu.

Toto rozhodnutí pro vás může být snadné, nebo nelehké - v závislosti na vaší aktuální situaci. Pokud není situace akutní (silné krvácení, vysoká horečka a infekce), měla byste dostat tolik času, kolik potřebujete, abyste si zvolila způsob zakončení potratu.

Vašemu rozhodnutí by mohla pomoci srovnávací studie, která se zabývá přirozeným, farmakologickým a chirurgickým potratem.

Ta zjistila, že:

  • riziko infekce nebo jiná poškození jsou velmi malá u všech tří metod;
  • šance na příští zdravé těhotenství jsou srovnatelně dobré u všech metod;
  • ženy zvládají lépe celý proces, pokud jsou jim podány jasně srozumitelné informace, dostanou dobrou podporu a mají možnost volby.

Nicméně operativní potrat je chirurgickým zákrokem do těla a jako k takovému je třeba k němu přistupovat. Každý umělý zásah do přirozeného procesu nese své vedlejší účinky a rizika. Doufáme, že následující informace vám pomohou lépe porozumět rozdílným možnostem a usnadnit vaše rozhodování.

„Řekli mi, že mám zamlklé těhotenství. Gynekolog v nemocnici mne poslal domů, abych si rozmyslela, jak chci nechat proběhnout potrat. Navštívila jsem svého obvodního gynekologa, který mi velmi pomohl, protože mne ubezpečil, že rozhodnutí je jen na mně, a cokoli si zvolím, bude to správná volba.“