Přirozený potrat

“Rozhodla jsem se nechat to na přírodě, protože jsem chtěla vnímat to, co se mi děje.“

Přirozený potrat (vyčkávání, konzervativní metoda): příroda udělá sama svou práci

Některé ženy upřednostní vyčkávání a nechají potrat proběhnout samovolně, přirozeně. Britští lékaři tento způsob navrhují ženám, jejichž těhotenství je staré maximálně osm až devět týdnů. Národní britské směrnice (NICE) uvádějí, že přirozený potrat by měl být vždy zvážen jako první možnost (zdroj).

V ČR většina gynekologů nabízí jako první možnost chirurgické řešení – tedy kyretáž, revizi dělohy. Někteří jsou ochotni čekat na přirozený potrat, pokud to žena sama od sebe žádá. Zpravidla ale tuto možnost ženám nenabízejí. Někteří lékaři o této variantě nechtějí ani slyšet a ženy od ní (zcela bezdůvodně) odrazují.

Nicméně, vy si zvolíte ten nejlepší a nejbezpečnější způsob.

Volba je na vás.

Co se děje během přirozeného potratu?

To, co se děje s vaším tělem, hodně záleží na stáří těhotenství a nálezu v děloze pomocí ultrazvuku. Může to trvat pár dní i týdnů, než se potrat rozběhne. Celý děj začne obvykle silnými bolestmi a krvácením jako při menstruaci. Krvácení může trvat 2-3 týdny, nebo se také gestační váček může vstřebat bez zvýšeného doprovodného krvácení. Není úplně snadné předvídat, jak přesně to proběhne a kdy.

Bude vám pravděpodobně doporučeno, abyste v příštích několika týdnech zašla do ambulance gynekologa nebo navštívila nemocnici. Může vám být nabídnuto ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, zda se děloha zcela vyprázdnila.

Lékař vám může také navrhnout, abyste si doma udělala těhotenský test a vrátila se, pouze pokud je po 2-3 týdnech od začátku potratu stále pozitivní. V tomto okamžiku vám může být poskytnuta farmakologická, chirurgická péče, nebo je možné dále vyčkávat.

Bolí to?

Mnoho žen má křeče podobné menstruačním, které mohou být velmi bolestivé, zvlášť ve chvíli, kdy se zárodek miminka anebo děložní sliznice snaží dostat ven. Tyto křeče jsou způsobené dělohou, která se smršťuje, aby vytlačila svůj obsah ven, obdobně jako to dělá u porodu. Můžete silně krvácet jasnou krví s množstvím krevních sraženin. Ty mohou být velké jako dlaň. Zřejmě spatříte i gestační váček se zárodkem, který může vypadat úplně jinak, než jste čekala. Zvlášť při potratu v 10. týdnu těhotenství můžete ve váčku spatřit neporušený zárodek, který vypadá jako maličkaté miminko. Váš lékař by vás měl připravit na to, co můžete očekávat během přirozeného potratu, a poradit vám, jak si během něj ulevit od bolesti.
Bude vám pravděpodobně doporučeno, abyste v příštích několika týdnech zašla do ambulance gynekologa nebo navštívila nemocnici. Může vám být nabídnuto ultrazvukové vyšetření, aby se zjistilo, zda se děloha zcela vyprázdnila. Lékař vám může také navrhnout, abyste si doma udělala těhotenský test a vrátila se, pouze pokud je po 2-3 týdnech od začátku potratu stále pozitivní. V tomto okamžiku vám může být poskytnuta farmakologická, chirurgická péče, nebo je možné dále vyčkávat.

„Nějakou dobu jsem měla malé křeče a pak několik menstruačních bolestí. Bolesti byly nepříjemné, ale podle mých zkušeností na ně brzy zapomenete, a v porovnání s tím,že jste právě přišla o miminko, to není žádná bolest.“

Jaká jsou rizika přirozeného potratu?

Infekce

Během přirozeného potratu postihuje infekce 1 ze 100 žen. Příznaky infekce jsou:

  • zvýšená teplota a příznaky podobné chřipce

  • podezřelý nebo zapáchající výtok z pochvy

  • bolest v břiše, která se postupem času zesiluje

  • krvácení, které se spíše stupňuje, než by ustávalo

Silné krvácení

Přibližně 2 ženy ze 100 krvácejí během přirozeného potratu tak silně, že potřebují dostat transfúzi krve. Některé z nich potřebují akutní chirurgický zákrok, aby se silné krvácení zastavilo. Pokud velmi silně krvácíte – nebo se necítíte dobře, z toho, že tak moc krvácíte, nebo že se bojíte, že to nezvládnete doma – bude nejlepší, když kontaktujete nemocnici nebo si zajedete na pohotovost.

Zadržená tkáň

Může se stát, že po přirozeném potratu zůstanou dokonce i po několika týdnech v děloze zbytky tkáně, a potrat tak neproběhne kompletně. Je to běžné a většinou vše odejde s příští menstruací. Pouze ve vzácných případech se tkáň zasekne v děložním hrdle* a je třeba ji vyjmout při vaginálním vyšetření. Odstraňování zadržené tkáně může být nepříjemné až bolestivé.

*Děložní hrdlo je kuželovitý průchod dlouhý asi jeden centimetr, který spojuje pochvu a dělohu. Je normálně uzavřeno, ale rozšiřuje se (dilatuje) během porodu. Může se také rozšiřovat během potratu.

Jaké jsou výhody přirozeného potratu?

Hlavním benefitem přirozeného potratu je skutečnost, že se vyhnete jakékoli nemocniční péči. Možná chcete, aby váš potrat proběhl tak přirozeně, jak jen to bude možné, a abyste při tom zážitku byla plně při vědomí. Při přirozeném potratu se možná jednodušeji rozloučíte s těhotenstvím, když spatříte, že zárodek miminka a tkáň se vyloučily a opustily vás. Pokud se ptáte, jak naložit s ostatky zárodku miminka, klikněte sem.

Pokud se rozhodujete pro přirozený potrat, možná vám napomůže vědomí, že kdykoli během přirozeného potratu můžete změnit názor a zvolit si farmakologický nebo chirurgický potrat. Není to buď - anebo.

Jaké má přirozený potrat nevýhody?

  • Může vám připadat nepohodlné, že nevíte, kdy a kde potrat může nastat. Ten může nastat kdykoli během pár dní až týdnů. Můžete mít také obavy z toho, že začnete krvácet na veřejnosti, ve chvíli, kdy nebudete vůbec připravena – ale to lze zvládnout snadno tím, že budete nosit menstruační vložku.

  • Můžete si dělat starosti s tím, jak zvládnete bolest a krvácení, zvlášť když víte, že nejbližší nemocnice je od vás velmi daleko.

  • Můžete se bát, že uvidíte mrtvý zárodek svého miminka.

  • Může vám přijít nepříjemné a zneklidňující docházet na opakované krevní testy a ultrazvuková vyšetření, aby se zjistil vývoj potratu – ačkoli právě tato vyšetření a testy některé ženy ujišťují, že potrat je dobře sledován a ony jsou v pořádku.

  • Může vám být nepříjemné, že musíte vyčkávat na potrat, když jste se dozvěděla, že vaše dítě již nežije.

  • Pokud jste v minulosti prodělala císařský řez, mějte se na pozoru. Je zde riziko, že ztracený zárodek byl přirostlý k jizvě. Následkem toho můžete začít po potratu velmi krvácet.

Připravte se!

Pokud se rozhodnete pro přirozený potrat, připravte si menstruační vložky, homeopatika nebo léky tlumící bolest a telefonní číslo pro případ rychlé pomoci. Je také vhodné mít nablízku osoby, které vás podpoří v tom, čím si procházíte.

„Nechala jsem své druhé zamlklé těhotenství, aby odešlo přirozeným potratem. Trvalo to dva týdny, než k tomu došlo, a i když ty dva týdny byly velmi obtížné, zjistila jsem, že jsem přijala tu situaci mnohem rychleji než při prvním potratu. Všimla jsem si, že se moje tělo vrátilo do běžného cyklu za mnohem kratší čas než prve.“