Farmakologický potrat

„Řekli mi, že to bude bolet jako při silnější menstruaci, a také, že to krvácení bude delší. Byl to můj první potrat, a tak jsem nevěděla, co mám očekávat. Ta bolest se nedala snést, a tak jsem si vzala silné léky na bolest.“

Tento způsob potratu představuje nastartování nebo uspíšení potratu za pomoci léků a/nebo vaginálních tablet (pessaries). Je vhodný pro zamlklý nebo neúplný potrat. Ne všechny nemocnice tuto možnost ženám nabízejí. Farmakologický potrat není vhodný pro ženy s určitými zdravotními obtížemi, jakými jsou např. vážné astma či anémie.

Co se děje během farmakologického potratu?

Přesná podoba farmakologického potratu závisí na nabídce nemocnice a typu potratu, kterým procházíte. Můžete, nebo nemusíte být hospitalizována – opět to závisí na nabídce nemocnice a také se tato nabídka může v různých nemocnicích lišit. Dostanete ke spolknutí tablety, které vám pomohou odloučit sliznici dělohy, a za dva dny opět přijdete pro pokračování léčby. Několik málo žen potratí již v této „první části“ farmakologického potratu. Národní směrnice NICE z roku 2012 uvádějí, že tablety pro užití v „první fázi“ nejsou potřeba a lze přímo začít s „druhou fází“: vaginální tablety pro spuštění kontrakcí dělohy, aby se děloha zbavila svého obsahu. Tyto tablety se obvykle zavádějí do pochvy, a to buď při hospitalizaci, nebo si je žena zavede doma sama. Po zavedení tablet vám může být špatně, můžete dostat průjem a objeví se u vás příznaky jako při běžné chřipce. Možná budete potřebovat víc než jen jednu dávku tablet, než se celý potrat spustí. Pokud si tablety zavádíte doma, můžete si připravit i léky na tlumení bolesti a telefonní číslo na pohotovost pro případ potřeby rychlé pomoci. Vaše první menstruace po potratu bude silnější než obvykle.

Bolí to?

Mnoho žen má křeče podobné menstruačním, které mohou být velmi bolestivé, zvlášť ve chvíli, kdy se zárodek miminka nebo děložní sliznice snaží dostat ven. Tyto křeče jsou způsobené dělohou, která se smršťuje, aby vytlačila ven svůj obsah, zrovna jako to dělá při porodu. Můžete krvácet (víc než při menstruaci) s množstvím krevních sraženin. Ty mohou být velké jako dlaň. Pro zachycení krvácení budete nejspíš potřebovat poporodní vložky. Zřejmě spatříte i gestační váček, který může vypadat úplně jinak, než jste čekala. Zvlášť při potratu v 10. týdnu těhotenství můžete ve váčku spatřit neporušený zárodek, který vypadá jako maličkaté miminko. Váš lékař by vás měl připravit na to, co můžete očekávat během přirozeného potratu, a ujistit se, že máte k dispozici silnější léky na tlumení bolesti. Může vám také nabídnout léky proti nevolnosti.

Jaká jsou rizika farmakologického potratu?

Během farmakologického potratu postihuje infekce 1 až 4 ženy ze 100. Krvácení postihuje 2 ze 100 žen – stejné riziko je i při přirozeném potratu. Efektivita farmakologického potratu je 80 – 90 %. Pokud se během farmakologického potratu nevyčistí celá děloha, doporučí vám lékař chirurgický zákrok.

Jaké jsou výhody farmakologického potratu?

Chcete-li se vyhnout operaci a anestezii (celkové nebo lokální), budete zvažovat farmakologický potrat. Ženy, které si ho zvolí, chtějí potrat přirozenějším způsobem než operací. Tímto docílí, že ho budou mít více pod kontrolou a bez vyčkávání, než když se nechá potrat běžet přirozeně. Podobně jako u přirozeného potratu si budete vědoma, jak proces potratu běží, spatříte odlučující se tkáň a možná i zárodek miminka.

Jaké má farmakologický potrat nevýhody?

  • Tento potrat může být bolestivý a vypadat náročně, ale pokud budete dobře informována, co můžete očekávat, neměl by vás znepokojit.
  • Můžete si dělat starosti s tím, jak zvládnete bolest a krvácení, zvlášť když víte, že nejbližší nemocnice je od vás velmi daleko.
  • Můžete se bát, že uvidíte mrtvý zárodek svého miminka.
  • Krvácení by mělo ustat nejpozději do 3 týdnů. Váš lékař vás zřejmě opět vyšetří, jestli potrat proběhl kompletně.
  • Některé ženy po farmakologickém potratu stejně nakonec potřebují chirurgický zákrok.
„Chtěla jsem projít potratem vědomě. Naštěstí jsem neměla žádné velké bolesti, ačkoli mi v nemocnici stále nabízeli léky na tlumení bolesti. Hospitalizovali mne na pokoji stranou od rodiček a můj muž byl se mnou po celou tu dobu.“