Chirurgický potrat v celkové anestezii

„Když mi lékař oznámil, že jsme přišli o miminko, přála jsem si, aby bylo všechno za mnou, a to co nejdřív. Objednali mne a operovali následující den. Personál se ke mně choval velmi laskavě a o všem, co se bude dít, mne informovali. V průběhu několika týdnů jsem se po tělesné stránce zotavila.“

Jedná se o operaci, při níž dojde k chirurgickému odstranění děložní sliznice a zárodku miminka. Tomuto zákroku se také říká kyretáž nebo výškrab. Provádí se většinou v celkové anestezii, takže zákrok prospíte. Některá nemocnice vám může nabídnout provedení zákroku v lokální anestezii, takže při něm budete při vědomí. Lokální anestezie při kyretáži není v ČR nabízena. Pokud se tento zákrok provádí po porodu, nazývá se "revize dělohy". Je to totéž.

Co se děje během chirurgického potratu v celkové anestezii?

Děložní hrdlo (krček dělohy) je postupně roztahováno (dilatováno). Toto se provádí pod celkovou anestezií, nebo pomocí vaginálních tablet před zákrokem, které mají za úkol změkčit děložní hrdlo. Úzkou vysávací trubičkou strčenou skrz děložní hrdlo do dělohy jsou pak odstraněny zbytky tkáně po těhotenství. Trvá to přibližně 5 – 10 minut. Vzorek odstraněné tkáně je následně odeslán na patologii pro zjištění, že se skutečně jednalo o děložní sliznici a zárodečnou tkáň. Dále se tkáň obvykle netestuje, pokud nemáte opakující se potraty. Tento zákrok se provádí tzv. „na slepo“. Nekontroluje se, kde se seškrabuje a zda se podařilo seškrábnout vše. Technické provedení zákroku se může na různých pracovištích lišit.

Bolí to?

Pokud vám budou podány před zákrokem vaginální tablety, možná ucítíte křečovité bolesti a budete mírně krvácet, jak se děložní hrdlo začne rozšiřovat. Jelikož budete v celkové anestezii, neucítíte během zákroku vůbec nic. Při zákroku vám nebudou provedeny žádné nástřihy (řezy), ani následné šití. Až se po zákroku vzbudíte, možná ucítíte v podbřišku křeče (jako při silné menstruaci) a ty bolesti přetrvají několik následujících dní. Budete krvácet maximálně 2 až 3 týdny po zákroku. Můžete náhle přestat krvácet a najednou se krvácení zase objeví, ale mělo by postupně mizet a slábnout. Pokud neslábne, nebo dokonce sílí, nebo vás krvácení znepokojuje, bude lepší, když zavoláte svému lékaři nebo do nemocnice.

Jaká jsou rizika chirurgického potratu v celkové anestezii?

  • U přibližně 2 až 3 žen ze 100 se rozvine infekce. Příznaky a léčbu infekce najdete pod kapitolou „Přirozený potrat“.
  • Ještě méně než v jednom případě z 200 může dojít k proděravění dělohy. Poškození ostatních orgánů je ještě mnohem vzácnější.
  • Extrémní krvácení, Ashermanův syndrom a nitroděložní srůsty jsou také vzácné – méně než v jednom případu z 200.
  • Při dilataci děložního hrdla může ve velmi vzácných případech dojít k jeho poranění a následný vznik inkompetence děložního hrdla - nedostatečnosti děložního hrdla.
  • Zřídkakdy zůstanou v děloze zbytky tkáně, ale pokud ano, je třeba podstoupit operaci znovu, aby se odstranily i tyto zbytky.
  • Celková anestezie může způsobit ve velmi vzácných případech vážnou alergickou reakci (stává se to 1 z 10.000 žen), nebo smrt (méně než 1 z 100.000 žen).
  • V jednom případě z 30.000 může chirurgický zákrok skončit až hysterektomií (odejmutím dělohy), a to v tom případě, kdy žena po zákroku nekontrolovatelně krvácí nebo došlo k vážnému poškození dělohy.

Jaké jsou výhody chirurgického potratu v celkové anestezii?

Když si zvolíte chirurgický potrat, budete jasně vědět, kdy nastane, a můžete si podle toho plánovat své ostatní záležitosti. Při celkové anestezii nebudete při vědomí a potrat proběhne, zatímco budete spát. Budete mít všechno s úlevou a rychle za sebou a můžete „jít dál“.

Jaké má nevýhody chirurgický potrat v celkové anestezii?

Některé ženy se obávají anestezie, operací a toho, že musejí být v nemocnici. Některé upřednostňují nechat to na přírodě a chtějí být při vědomí, když potrat probíhá. Z podané anestezie se můžete cítit omámená a pár dní vám z ní může být špatně.

Některé ženy odmítnou nabídku chirurgického potratu, protože se obávají toho, že jejich diagnóza byla stanovena špatně a že jejich dítě stále žije. Pokud se obáváte právě tohoto, požádejte lékaře o další ultrazvuk, abyste si byla jista, jak to doopravdy je. Ještě bychom zdůraznili, že se ženy po chirurgickém potratu mohou cítit prázdné. To, že proces prospaly – neprožily, způsobí, že je pro ně někdy těžší to celé přijmout, nemají takovou možnost rozloučit se s miminkem, když ho nevidí, nemohou pochovat atd.