Chirurgický potrat v lokální anestezii

„Bála jsem se, že to bude bolet, ale konzultantka (z Miscarriage Association) mne provedla celým procesem, a tím mne velmi uklidnila. Bolelo to jen pár minut, bolest jsem zvládla snadno a byla jsem u toho, když se to stalo. Bolest i krvácení po zákroku velmi rychle zmizely a další ráno už mi bylo dobře.“

Následující kapitola vám přináší informace o chirurgickém potratu v lokální anestezii.

Takto provedený zákrok nebývá v České republice nabízen, jak jsme si ověřily u gynekologů a anesteziologů. Ponecháváme ho však zde, protože se jedná o ověřené informace, že takto lze zákrok také provádět. Pokud by právě takto provedený zákrok byl to, co byste si zvolila, můžete se na něj zeptat svého lékaře.

Tento zákrok se v angličtině někdy nazývá Manual Vacuum Aspiration (MVA), což lze přeložit jako „manuální odsátí podtlakem“. Provádí se v nemocnici, na oddělení jednodenní chirurgie nebo ambulanci.

Co se děje během chirurgického potratu v lokální anestezii?

Před zákrokem vám budou podány vaginální tablety, aby došlo ke změkčení děložního hrdla, zároveň s léky na tlumení bolestí. Lokální anestetikum vám bude aplikováno injekční stříkačkou do děložního hrdla, nebo vám bude hrdlo znecitlivěno gelem. Následně bude děložní hrdlo postupně roztaženo (dilatováno). Úzkou vysávací trubičkou strčenou skrz děložní hrdlo do dělohy jsou pak odstraněny zbytky tkáně po těhotenství. Budou vám nabídnuty léky tlumící bolest během zákroku a po něm vám bude opět provedeno ultrazvukové vyšetření. Trvá to přibližně 10 minut.

Po zákroku vám personál navrhne, abyste počkala na oddělení 1 až 2 hodiny, než půjdete domů, aby bylo jasno, že jste po zákroku v pořádku. Stejně jako při zákroku v celkové anestezii je vzorek odstraněné tkáně následně odeslán na patologii pro zjištění, že se skutečně jednalo o děložní sliznici a zárodečnou tkáň.

Bolí to?

Pokud vám jsou podány před zákrokem vaginální tablety, možná ucítíte křečovité bolesti a mírné krvácení, jak se děložní hrdlo bude rozšiřovat. Možná ucítíte křeče podobné silným menstruačním bolestem, když vám bude odstraňována těhotenská tkáň. Dostanete léky na tlumení bolesti, a pokud to bude nutné, pak i oxid dusný („rajský plyn“) a pak už byste neměla mít žádné bolesti. Po zákroku budete slabě krvácet. Pokud byste začala více krvácet, bude nejlepší, když kontaktujete zařízení, kde vám zákrok prováděli.

Jaká jsou rizika chirurgického potratu v lokální anestezii?

Rizika zákroku v lokální anestezii jsou prakticky totožná jako u zákroku v celkové anestezii. I zde je velmi malá pravděpodobnost, že budete mít alergickou reakci na podané anestetikum.

Jaké jsou výhody chirurgického potratu v lokální anestezii?

Podobně jako u chirurgického potratu v celkové anestezii, budete jasně vědět, kdy nastane a kdy bude za vámi. Zákrok je rychlý a vy se zotavíte mnohem rychleji než po zákroku v celkové anestezii. Můžete u zákroku být při vědomí, a možná právě proto si zvolíte lokální anestezii.

Jaké má nevýhody chirurgický potrat v lokální anestezii?

Tento zákrok se provádí při vědomí ženy a právě toto si nemusíte přát. Můžete se bát, jak u zákroku budete zvládat bolest a strach.

„Vybrala jsem si jako řešení své situace chirurgický potrat s lokální anestezií (byl to „rajský plyn“). Bolelo mne to, ale bylo to velmi rychlé. Vlastní odstranění tkání trvalo méně než 5 minut. Během hodiny jsem odešla s manželem domů (i když si jsem jistá, že čekali, že pojedeme autem), krvácela jsem jen trochu a pak už to nebolelo. Jen jsem se cítila prázdná.“