Předmluva

Milá ženo, milý muži,

dostává se vám do rukou tato příručka, která si klade za cíl doprovodit vás kousek na vaší cestě při ztrátě miminka na začátku těhotenství. Najdete zde ověřené informace z Velké Británie, kde je běžnou praxí, že má žena možnost rozhodovat o svém zdraví a těle.

Milá ženo, tuto příručku jsme přeložily, abyste mohla učinit dobré rozhodnutí pro sebe a aby vás v něm mohl váš partner podpořit, a to v podmínkách, které panují u nás, kde stále ještě není vždy zvykem, že lékaři ženám dávají na výběr. Zejména je u nás stále velmi málo informací o přirozeném potratu bez medicínských zásahů. Někdy jsou od něj české ženy dokonce zcela neodůvodněně odrazovány, ačkoli zejména pro psychiku ženy, pro přijetí ztráty a rozloučení s miminkem bývá tato varianta nejšetrnější.

V příručce je věnován dostatek pozornosti jak přirozenému potratu, tak způsobům, jak potrat urychlit léky či operativně, bez protěžování té které varianty, abyste mohla sama zhodnotit, která cesta bude pro vás tou nejlepší. Neboť každá žena je jiná a potřebuje něco jiného.

Především nám však dovolte vyjádřit vám soustrast. I když bylo vaše miminko malinké, navždy zůstane ve vašem srdci a vy zůstanete jeho mámou a tátou. Přejeme vám, abyste si dali dostatek času na rozloučení, abyste nemuseli nikam spěchat a mohli všechny emoce, které přicházejí, prožít. Abyste i na tento těžký okamžik loučení mohli jednou vzpomínat s láskou k sobě, sobě navzájem i ke svému miminku.

Milí rodiče, přejeme vám užitečné čtení.


Kristina Neubertová Zemánková

porodní asistentka, maminka tří dětí a jednoho malého andělského miminka

Eliška Vlasta Kupšovská

maminka dvou dětí a tří ztracených miminek