Období po potratu

… v nemocnici

Nemocnice zachází s ostatky raných potratů miminek jako s běžným biologickým odpadem, který se zpopelňuje, ale i to se dnes již mění. Novela zákona 193/2017 přináší rodičům možnost do 96 hodin od potratu požádat o vložení ostatků jejich miminka spolu s dalšími ostatky po potratu do samostatné nádoby ke zpopelnění v krematoriu. Rodiče si mohou v krematoriu vyzvednout popel, vlastní ostatky jim nemocnice nesmí předat. Důstojnému nakládání s ostatky miminek se věnuje spolek Tobit, z.s.

Pokud chcete vědět, jak to dělají ve vaší nemocnici, zeptejte se zdravotní sestry, porodní asistentky nebo lékaře na oddělení, kde se o vás budou starat, nebo se již starají. Nemocniční kaplan (v některých nemocnicích), nemocniční pohřební služba nebo ombudsman vám mohou také podat více informací.

… doma

Pokud potratíte doma, nebo zkrátka jinde než v nemocnici, nejspíš ostatky miminka zachytnete v nádobě, na vložce, nebo z vás vyjdou, když budete sedět na WC. Můžete se podívat, co vlastně vyšlo ven, a prohlédnout si gestační váček, ve kterém se může, ale nemusí nacházet zárodek miminka, nebo něco, co vám miminko může připomínat. Jednoduše můžete ostatky miminka spláchnout – mnoho žen to tak udělá zcela automaticky – nebo si budete chtít ostatky miminka prohlédnout. Obojí je zcela přirozené. Ostatky můžete pohřbít doma na zahradě, například pod svým oblíbeným keřem, nebo můžete uspořádat pohřeb na hřbitově. Možná budete chtít, aby ostatky prohlédl lékař. Uvědomte si však, že i když lékař zřejmě potvrdí, že se jedná o potracenou tkáň, pravděpodobně ji nebude možné testovat v laboratoři například na genetické testy.

„Takhle jsem to úplně nechtěla, ale kamarádka mi poradila: ‚Jen si představuj, že tvoje miminko proklouzlo potrubím, vplulo do moře a teď se houpá na hladině pod oblohou plnou hvězd.‘ To mne opravdu uklidnilo.“