Біотичні, абіотичні та антропічні фактори

Біотичні, абіотичні та антропічні фактори

Пригадайте живі організми, які живуть у певній екосистемі, наприклад, у пустелі. До дії яких факторів їм доведеться пристосуватися? Наведіть приклади таких адаптацій для живих організмів з різних груп.

Екологічні фактори

Організми підвладні впливу різних чинників середовища — екологічних факторів, які за своєю природою можуть бути абіотичними, біотичними й антропогенними (мал. 49.1). Для того щоб адаптуватися до відповідного середовища існування, живим організмам треба виробляти пристосування, щоб запобігти негативному впливу таких факторів.

Екологічні фактори

Вплив екологічних факторів на живі організми

Відносно будь-якого фактору середовища живі організми мають так званий діапазон сталості (толерантності). Якщо інтенсивність якого-небудь чинника виходить за межі толерантності, живі організми гинуть. Так, якщо слон потрапить у місцевість із температурою повітря -20°С, то він досить швидко загине. Тому організми намагаються жити в умовах, де фактори не виходять за межі толерантності й до яких вони найкраще пристосовані. Такі умови називають біологічним оптимумом для певного виду організмів.


Абіотичний (низькі температури)

Біотичний (хижак)

Антропогенний (забруднення)

Мал. 49.1. Екологічні фактори

Більшість екологічних факторів змінюється незалежно один від одного. І досить важко підібрати місце проживання так, щоб усі фактори були в межах біологічного оптимуму. Тому зазвичай деякі з чинників впливають на живі організми сильніше за інших. Фактор, який найбільше впливає на виживання, називають обмежувальним (лімітуючим). Лімітуючими факторами можуть бути температура, тиск, солоність води, хижаки тощо.

Організми підвладні впливу різних чинників середовища — екологічних факторів, які за своєю природою можуть бути абіотичними, біотичними й антропогенними. Організми намагаються уникати впливу негативних факторів і жити в умовах, до яких вони найкраще пристосовані. Такі умови називають біологічним оптимумом для певного виду організмів.

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ: опрацювати матеріал по темі та дати відповідь на запитання:

  1. На конкретних прикладах поясніть, як на екосистеми впливають антропогенні фактори.