Форми поведінки

Форми поведінки тварин

Мета уроку: ознайомити з формами поведінки тварин: дослідницькою, харчовою, захисною, гігієнічною, репродуктивною (пошук партнерів, батьківська поведінка та турбота про потомство), територіальною, соціальною ; розкрити їх значення для життя тварин; розвивати вміння працювати з додатковими джерелами та знаходити інформацію; виховувати бережливе ставлення до тварин.

Основні поняття: форми поведінки, дослідницька, харчова, захисна, гігієнічна, репродуктивна, територіальна, соціальна поведінка, грумінг.

Про особливості поведінки кожної тварини можна розповідати дуже багато, але є такі тварини, які своєю поведінкою просто дивують. Наприклад, жаба-повитуха, яка поширена в Західній Європі. У цього виду парування відбувається на суходолі. Самка відкладає ікринки, зібрані у шнури, самець підхоплює їх, намотує собі на стегна та в такому вигляді носить їх на собі до 6 тижнів. На момент виходу пуголовків самець уже перебуває у воді, личинки розривають яйцеві оболонки та виходять у воду. Не менш цікавою є суринамська піпа з Південної Америки. Розмноження піпи — мабуть, одне з найдивовижніших явищ природи. Під час парування самець розмазує ікринки по спині самки та вчавлює їх у покриту слизом шкіру. Ікринки виявляються вкладеними в комірки завглибшки 1 см та 0,5 см у діаметрі, і затягнутими зверху шкірястими кришечками. Перегородки комірок нагадують бджолині стільники, вони багаті на кровоносні судини, що забезпечують постачання зародка поживними речовинами. Приблизно через 80 днів уже повністю сформовані молоді піпи проривають кришечку та залишають тіло матері.

Поведінка — це система взаємозв’язаних реакцій, що здійснюються живими організмами для пристосування до середовища і, зрештою, сприяють збереженню виду. Реакції можуть бути різними: від простих рухів на світло до шлюбних ігор і захисту території.

Домашнє завдання: міні-коспект по темі (схема, таблиця тощо)