Цифрове телебачення в Україні

Цифрове телебачення в Україні

Наземне мовлення

Наземне цифрове мовлення у стандарті DVB-T (пакет з 10 телепрограм) розпочалося у тестовому режимі 1 квітня 2009 року у Києві, Житомирській, Київській та Одеській областях. У травні 2009 р. Національна рада України з питань телебачення та радіомовлення затвердила План заходів щодо введення цифрового телерадіомовлення в Україні, підготовлений Міністерством транспорту та зв'язку. Державної програми впровадження цифрового телерадіомовлення”. Програмою передбачено до 2015 року запровадити у смугах частот 174-230 МГц та 470-862 МГц радіотехнології цифрового телерадіомовлення стандарту DVB-T.

DVB-T

  • З 2006 року відеопотік усіх цифрових телеканалів у Києві транслювався у стандарті MPEG-2, але вже у 2008—2009 в ефірі з'явилися канали та у стандарті MPEG-4 (H.264) на частоті 714 МГц. За рахунок досконалішого алгоритму стиснення вдалося збільшити кількість каналів на одній частоті з 5 до 10. Територією Одеської області організовано мовлення у п'яти зонах одночастотного синхронного мовлення. Забезпечується трансляція одного мультиплексу – 10 телевізійних програм.

  • 24 червня 2010 року Одеським ОРТПЦ проведено тестовий сеанс мовлення у стандарті DVB-T2. При цьому стандарт забезпечується можливість трансляції в одному мультиплексі до 15 програм стандартної якості або трьох програм високої якості (по 12 Мбіт на програму, загальний бітрейт становить 48 Мбіт.сек).

  • У 2011 році новий оператор, який отримав ліцензію на мовлення 4х мультиплексів по всій території України, приступив до побудови національної мережі стандарту DVB-T2.

DVB-T2

  • 24 червня 2010 року на території України у м. Одесі проведено тестовий сеанс мовлення у стандарті DVB-T2. Влітку 2011 року компанія "Зеонбуд", яка отримала ліцензію на чотири мультиплекси стандарту DVB-T2 в Україні, планує закінчити монтаж 167 передавачів, що покривають 95% території України цифровим телебаченням. У жовтні 2011 року планується запуск комерційного мовлення 32 загальнонаціональних та регіональних каналів по всій території країни (22 канали планується транслювати у SD стандарті та 10 каналів у HD форматі). Для глядача перегляд буде безкоштовним – платитимуть телекомпанії за можливість розповсюдження своїх програм. 19 серпня у Києві "Зеонбуд" розпочала трансляцію одного мультиплексу на 26 ДМВ-каналі ( 514 МГц ), у тестовому режимі доступний перегляд восьми телеканалів:

  • Інтер, ТРК Україна, ICTV, Новий канал, СТБ, НТН, М1, K1

  • 22 березня 2011 року компанією «Зеонбуд», яка має ліцензію провайдера на будівництво в Україні загальнонаціональної мережі, що складається з чотирьох цифрових мультиплексів, було ухвалено рішення про впровадження в Україні цифрового ефірного мовлення у стандарті DVB-T2. Запустити мовлення планується восени 2011 року.

  • 19 серпня 2011 року у Києві розпочато тестове мовлення цифрового ефірного ТБ у стандарті DVB-T2.

  • Станом на 21 листопада 2011 року тестове мовлення DVB-T2 в Україні проходить у наступних містах: Сімферополь, Форос, міс Сарич, Нововолинськ, Донецьк, Константинівка, Краматорськ, Червоноармійськ, Маріуполь, Шахти Лутугіна (Торізкого району), Ярок Запоріжжя, Івано-Франківськ, Київ, Кіровоград, Луганськ, Одеса, Красногорівка, Полтава, Севастополь, Шостка, Куп'янськ, Харків, Генічеськ, Горова Білещина (Прилуцького району), Пагорби, Чернігів.

  • 12 жовтня Національна рада з питань телебачення та радіомовлення України рекомендувала компанії «Зеонбуд» встановити на головній станції мультиплексування систему умовного доступу, закодувавши цим сигнал. При цьому саме мовлення має залишатися безкоштовним. Це фактично означає, що для перегляду цифрового телебачення необхідно не просто мати пристрій, який підтримує стандарт DVB-T2; у цей пристрій також має бути вбудована система, що забезпечує розшифровку кодованого сигналу.