Про цифрове ТБ мовлення DVB-T2 у Дніпрі

ДО ПИТАННЯ ПРО ЦИФРОВЕ ТБ МОВЛЕННЯ DVB-T2 У ДНІПРІ



Прелюдією до цих думок дав той факт, що на території України, як і окремо взятої Дніпропетровської області, вже досить інтенсивно ведеться мовлення у новому телевізійному стандарті – DVB-T2. Це вам не аналоговий ПАЛ/СЕКАМ з усіма його аналоговими проблемами - сніжок на екрані, подвоєння контурів, просто відсутність впевненого прийому навіть у місті, якщо антена громіздких розмірів не знаходиться в межах прямої видимості. Цифровий стандарт має на увазі під собою повне заперечення всіх цих наболілих "болячок" аналогового ТБ.

Всі, хто хоч раз бачив, як йде Інтер, 1+1 по супутниковому ТБ, вже зможуть розрізнити якість прийому при цифровій передачі даних та декодуванні сигналу з супутника, і при аналоговому прийомі ефірного ТБ або кабельного, як аналогового різновиду. Мовлення "за цифрою" - це свідомо відмінна якість за достатньої для цього сили сигналу. Якщо в аналоговому ТБ спостерігалася прямо пропорційна зв'язок між рівнем сигналу і відсутністю перешкод на ТБ, причому як лінійна, то у випадку цифрового ТБ картина дещо інша. Прийом сигналу традиційно характеризується двома параметрами - "Сила сигналу" та "Якість сигналу. При цьому низька "Сила сигналу" ще не означає поганої якості картинки. Якість якраз визначається рівнем "Якість сигналу". При низькому рівні "Сили" ми можемо мати " Якість", що дозволяє без перешкод здійснювати прийом вибраного каналу.

Отже, начебто, цифрове наземне ТБ - панацея від старого неякісного аналогового прийому. І світ уже дивиться DVB-T, і Європа, і Україна ось-ось почала б, тим більше, що всі імпортні ТБ, що продаються, ОБОВ'ЯЗАНІ були мати на борту тюнер DVB-T, ан ні! Раптово рідний і турботливий уряд вирішив плюнути на КУПЛЕНЕ і устаткування населення DVB-T, що знаходиться на руках населення, і в наказовому порядку змусило зобов'язати мовників працювати в новітньому форматі, якого ще немає навіть у прогресивних країнах - DVB-T2.

Ніхто не сперечається, DVB-T2 більш прогресивний цифровий формат, який може передавати більшу кількість інформаційного потоку в тій же радіосмузі. Але що користі від цього прогресу, якщо дивитися "прогресивний" формат нікому? скільки ПОТЕНЦІЙНО їхню рекламу зможе побачити людина в регіонах країни, вкритих зеондуівським мовленням.

Все б добре, але вони замовчують інформацію, а ХТО РЕАЛЬНО ДИВИТЬСЯ новий формат DVB-T2?

Компанія "Компсі" вирішила розібратися в цьому питанні в масштабах окремого міста – Дніпропетровська, в якому офіційно йде мовлення у новітньому цифровому форматі DVB-T2. Не приховуватимемо, ми вже неодноразово чули, що хтось, колись, десь спіймав сигнал на звичайний DVB-T тюнер, вбудований у куплений новий телевізор (кому він тепер потрібен?) шляхом хитрого сканування в параметрах мовлення якийсь країни зі списку запропонованих виробником ТБ. Усі ці спроби виявилися безуспішними. Мовлення, точніше ДОСТУПНОГО всім власникам сучасних телевізорів мовлення у Дніпропетровську НІ! Тобто потенційні клієнти рекламодавців та бюджетних мовників у цифровому діапазоні DVB-T – власники нових LCD, плазм при купівлі ТБ заплатили за тюнер, який наша українська Нацрада з телемовлення зробила абсолютно непотрібною. Навіщо? Питання до совісті тих, хто прийняв таке кричуще і потворне рішення.

А як справи в Дніпрі з найновішим форматом DVB-T2?

З цією метою компанія "Компсі" провела випробування досить рідкісного пристрою – USB-тюнера TeVii TV stick H650.

• DVB-T2, DVB-T, DVB-C 3-в-1 USB stick

• HDTV Ready (MPEG2 & AVC/H.264)

• USB 2.0 Bus Power

• Вбудований софт TotalMedia 3.5

Даний мікротюнер здатний приймати будь-який цифровий ТВ сигнал у форматах T, T2, C, тобто 3 в одному пристрої. Також може приймати і HDTV потік.

Після встановлення в комп'ютер система зажадала драйвера, які були на диску, що комплектується.

Встановлення рідного софту призвело до появи сигналу та якості.

Згідно з таблицею мовлення, у Дніпропетровську йде трансляція на чотирьох частотах – 506,514, 586 та 626 мГц, смуга 8мГц, SR – 8000000.

За заданими частотами отримані впевнені сигнали всіх зазначених частотах.

Умови прийому – кімнатна антена з підсилювачем. Довжина 20 см. Для прийому аналогового ТВ сигналу в умовах офісу, насиченого електронікою, така антена не годиться. Але для прийому цифрового сигналу - цілком.

Крім рідного софту для подальшого прийому використовувалась програма для прийому супутникового та наземного цифрового сигналу MyTheatre, версія 4.00.130.

Програма бралася із сайту й у тестовому режимі дозволяє використання протягом 1 години, що цілком достатньо оцінки роботи DVB-T2 системи.

Приймальний ноутбук – ACER E-machines Intel-P6100/RAM 2Gb/HDD 320Gb. ПЗ - Windows 7 Pro.

Після встановлення ПЗ - програми MyTheatre при старті програми був впевнено розпізнаний тюнер як DVB-T

У параметрах сканування вказані частоти і отримано впевнений сигнал по всіх чотирьох частотах. У цьому якість сигналу залишалося лише на рівні 100%, тоді як сила сигналу залежно від розташування антени змінювалася від 10% до 80.

Впевнений прийом ТВ картинки забезпечувався за наступних параметрів кодеків:

У цьому немає заморожування зображення, ривків чи зривів зображення навіть за рівні сили сигналу 20%. При нижчому рівні починали виявлятися артефакти і завмирання, що цілком нормально. Більше того, такий впевнений прийом при низькій силі сигналу - це очевидна перевага цифрового мовлення перед аналоговим.

Серед прийнятих каналів насамперед цікаво, що у пакеті присутні міські канали – 34-й, 11-й, 51-й. Це те, що зазвичай не вистачає нашим глядачам супутникових каналів. І в такому варіанті - комбінація DVB-T2 та DVB-S2 була б найбільш вигідною програмою для сімейного медіацентру.

Весь список прийнятих каналів можна побачити нижче.

Виділяються канали, яких немає ні у сітці супутникового мовлення, ні у звичайному ефірі, при цьому зараз вони вже працюють – НЛО ТБ та Хокей (!)

Інші канали із заявлених та відсутніх серед супутникових і не працюють. Це Банк ТБ, Вінтаж, Ескулап, Кіноточка. Замість цих каналів мовить кодова кольорова таблиця.

Цікаво, а що із завантаженням процесора?

Для випробуваного ноутбука завантаження ядра не перевищувало 37%, що цілком задовільно.

Випробовуваний TeVii H650 під час роботи не нагрівався до відчутних величин і працював цілком стійко.

Залишається додати, що в результаті дослідження ефіру міста Дніпропетровська підтверджено факт ефірного мовлення 31 каналу цифрового сигналу DVB-T2.

Рівень сигналу достатній, щоб отримувати безпроблемний потік ТБ. Залишається справа за малим - мати пристрій для прийому цього сигналу. І поки основне питання саме в цьому, бо якби Зеонбуд говорив у європейському DVB-T форматі, список глядачів у Дніпропетровську обчислювався б десятками, якщо не сотнями тисяч. А поки що, на жаль, мовлення йде марно і відмінний сучасний ТБ сигнал у Дніпропетровську навряд чи дивиться більше десятка чи двох десятків тисяч людей.