Razno

SEME

EKO ALI NE EKO SEME ?

Zahteve za semenski material so v evropski zakonodaji precej ohlapno predpisane. Zato nabavljati dražje ekološko pridelano seme ni vedno zadetek v polno. V veliko primerih smo v eko semenskih zavojčkih kupili mačka v žaklju. Zato je včasih bolje sejati nerazkuženo seme, pridelano na konvencionalni način. Na ta način precej prihranimo. Tudi tako pridelana zelenjava bo povsem varna in naravna.

DOMA PRIDELANO SEME 

Kakovostno doma pridelano seme, ki se prenaša skozi generacije, ima številne prednosti. S tem, ko izvajamo selekcijo, ga žlahtnimo in prilagajamo na lokalne rastne razmere ter krepimo odpornost. Pomembno pa je, da se zavedamo, da se določene rastlinske bolezni in "škodljivci" prenašajo preko semen. Nepravilno postopanje s semeni lahko privede do izgube odličnih domačih sort. Seme zato pred setvijo razkužimo na naravi prijazne načine( namakanje v zeliščne čaje ali raztopino domačega kisa, zamrzovanje, izpostavitev sončnim UV žarkom...).

Zelo pomembno je seme hraniti v suhih, temnih in hladnih prostorih.

TEST KALJIVOSTI

Predenj se lotimo setev je dobro narediti test kaljivosti( tako domačih kot kupljenih semen). Le tako lahko načrtujemo količino pridelka. Nekatera semena ohranijo kaljivost več let, druga manj. Domači kalilni test lahko naredimo kar v kalilniku, ki ga mnogi uporabljamo za pripravo solat. Lahko uporabimo mokro papirnato brisačo, ki jo položimo na krožnik. Po njej razporedimo seme in vse skupaj pokrijemo s folijo ali kar z vrtno kopreno. V prihodnjih dneh opazujemo pojav koreninic in kličnih listov. Prav tako smo pozorni na razna obarvanja, ki so lahko znak, da je seme okuženo.