Gana

Zlatna obala

Gana je prva država crnačke Afrike koja se osamostalila. Bilo je to 1957. Nikad nije doživjela strahote civilnog rata što se ne bi moglo reći za ostale afričke države, a pogotovo za susjednu Obalu Bjelokosti. Država je izrazito politički stabilna s cvjetajućom demokracijom. Gana je po mnogočemu posebna. Sve okolne države su bile pod francuskom dominacijom i stoga je u njima i danas francuski službeni jezik, piše Turistplus. Nekad se na području Gane prostiralo moćno kraljevstvo Ašantija koje je prosperiralo zahvaljujući zlatu. Stoga su sve kolonijalne sile željele kontrolirati atlantsku obalu ovog dijela Zapadne Afrike, a taj se dio pod britanskom vlasti zvao Zlatna obala.

Danas više nema kolonizatora niti zlata, ali je ganska obala Atlantika jedna od najljepših u Africi.U Gani se nalazi najveće umjetno jezero na svijetu, jezero Volta, nastalo kada nakon što je na istoimenoj rijeci sagrađena brana.

Ganu turističke brošure navode kao Afriku za početnike. To je zbog jednostavnosti putovanja po zemlji, zbog raznovrsne ponude u rasponu od plaža do nacionalnih parkova, i najvažnije, zbog njenih stanovnika - Ganci su odlični domaćini koji su izrazito pristojni. Čak govore sorry češće od Engleza.

Gospodarstvo

Gana ima sve prirodne preduvjete da postane gospodarski razvijena zemlja. Prirodna bogatstva Gane su plodno tlo te nalazišta zlata, dijamanata, nafte, zemnog plina i boksita. Glavno prirodno bogatstvo Gane je plodno tlo, a glavno rudno bogatstvo je zlato. Upravo iz tih razloga gospodarstvo Gane, kao i većine afričkih država, se temelji na poljoprivredi i rudarstvu. Zbog velikog bogatstva zlatom Europljani su obalu Gane još u 19. stoljeću prozvali Zlatna obala. Zbog proizvodnje kakaa iskrčene su velike šumske površine što je prouzročilo ekološke probleme - prvenstveno pojačanu dezertifikaciju.U vrijeme kad je cijena kakaa na svjetskom tržištu niska, gana nedostatke u prihodima nadomješta sječom i izvozom drveta. Glavni izvozni proizvodi su zlato, kakao i drvo. Gana je među vodećim svjetskim proizvođaćima i izvoznicima kakaa,a prema proizvodnji zlata je tek na 11 mjestu. Izvoz zlata za Ganu ipak ima vrlo veliko značenje. Najvažnija izvozna luka je Tema. Izvozi se i električna energija proizvedena u hidroelektrani Akosombo na rijeci Volti. Razlog zašto Gana unatoč povoljnim prirodnim preduvjetima ipak nije postigla zadovljavajući gospodarski razvoj prvenstveno leži u dugoj kolonijalnoj prošlosti.

Glavni grad je Accra.

Kumasi je drugi najveći grad Gane koji nastanjuje nekih milijun stanovnika, upola manje od glavnog grada Accre. Ali, Kumasi je dosta stariji grad čiji su žitelji jako ponosni na tu činjenicu i zato smatraju da je njihov grad glavni. U povijesnim okvirima, kao glavni grad Ašanti kraljevstva, gdje i danas stoluje kralj, Kumasi je definitivno važniji grad od Accre. Usput rečeno, i dosta ugodniji.

Žene vode politiku

Ašanti kultura se temelji na matrelinearnom socijalnom sustavu te se nasljedstvo prenosi s majke. Žene su znane po svojoj neovisnosti, smislu za posao i utjecaju u politici. Iako kralj može imati koliko god hoće žena, današnji ima samo jednu.

Kraljica može biti sestra, ujna ili majka i uživa veliku moć. Uz to, kraljica je jedina koja može kritizirati kralja. U srcu Kumasija se nalazi kraljevska palača, dobro čuvana i ograđena sa svih strana. Jedna od turističkih atrakcija je mogućnost posjete kralju, uz prethodnu najavu.

Visoke temperature vladaju cijele godine, a jedino što se izmjenjuje su kišno i sušno razdoblje.

A što su fetiši?

To su npr. glave od majmuna, mačaka i guštera, okamenjeni kameleoni, dikobrazove bodlje, šišmišova tijela, razne tekućine i zubi... Ti svi preparati služe za voodoo obrede. Iz Accre je najlogičnije nastaviti put prema istoku gdje se nakon dva sata vožnje nalazi granica s Togom i odmah se otkriva Lomé, glavni grad. U zabitim selima Toga se i danas održavaju mistične voodoo ceremonije.