Декада предметів

фізико-математичного циклу

«Математика - настільки серйозний предмет, що не треба пропускати можливості зробити його цікавим» - сказав відомий французький математик, філософ, письменник, фізик, один із засновників математичного аналізу, теорії ймовірностей та проективної геометрії, творець перших зразків лічильної техніки, автор основного закону гідростатики Блез Паскаль.

З метою підвищення інтересу учнів до вивчення математики, формування уявлення про математику, ознайомлення школярів з ідеями і методами математики, формування компетентностей школярів у гімназії з 14 по 25 березня 2022 року була проведена декада предметів фізико-математичного циклу.

Девізом декади ми обрали слова відомої жінки – математика Софії Ковалевської: «Серед усіх наук, які відкривають шлях до пізнання законів природи, найвеличнішою є математика».

Проведення декади фізико-математичних дисциплін раз на рік є традицією нашої гімназії.

Далеко не все в навчальному матеріалі може бути для учнів цікавим. І тоді в дію вступає чинник пізнавального інтересу – сам процес діяльності. Щоб спонукати учня до навчання, треба розвивати в ньому потребу займатися пізнавальною діяльністю, а це означає, що в самому процесі навчання він повинен знаходити привабливі риси, щоб сама робота по здобуттю знань містила позитивні заряди зацікавленості. Шлях до цього пролягає через різноманітну самостійну роботу учнів і створення ігрових нестандартних ситуацій. Чимало форм позакласної роботи з математики вміщують елементи гри, і, навпаки, деякі форми позакласної роботи можуть бути частиною математичної гри. Захоплені грою, діти не помічають, що навчаються: пізнають, запам’ятовують нове, розвивають творчу уяву. Навіть найбільш пасивні учні включаються в гру з величезним бажанням. Математичні ігри об'єднують вчення і гру, працю і відпочинок. Вони розвивають математичні здібності, кмітливість, логічне мислення, зміцнюють пам'ять, створюють ситуацію успіху, розвивають вміння працювати в групах, формують вміння слухати та висловлювати свою думку, дають дитині відчуття впевненості в своїх силах. Використання програмного матеріалу викликає у школярів активізацію розумової діяльності, сприяє виникненню особистих мотивів навчання. А включення завдань, які містять нові для учнів відомості з різних галузей математики, розвиває інтерес і допитливість.

Дуже важливим є той факт, що математична гра поєднує ігрову, навчальну й трудову діяльність. Крім того, така гра вимагає від школяра знання предмета, адже не вміючи розв’язувати задачі, учень не зможе брати участь у грі. В іграх учні розвивають компетентності, які дають змогу планувати роботу, оцінювати результати діяльності не тільки товаришів, а й своєї, проявляти кмітливість, творчо підходити до виконання будь-якого завдання. Але правила гри повинні бути такими, щоб учні виявили бажання брати в ній участь. Тому ігри, завдання, та проєкти, які були запропоновані учням, були розроблені з урахуванням вікових особливостей дітей, їхнього загального розвитку й наявних знань.

Добираючи завдання для конкурсів, вікторин та математичних ігор, вчителі дотримувалися думки, що ці завдання не повинні бути надто складними, вони повинні розв’язуватися усно, без зайвих обчислень на аркуші, але бути водночас й цікавими, пізнавальними, такими, щоб учні могли застосувати і знання з математики, і зі свого життєвого досвіду, і познайомитись з новою цікавою інформацією. Тому для найменших учасників декади було запропоновано позакласні заходи: «Математичний експрес» ( 5 – А клас, вч. Цікул М. М.) та «Математичне чаклунство»( 5 –Б, 5 – В кл., вч. Токар А. І), учні 6-х класів взяли активну участь у грі «Найрозумніший». . А також розгадати ребуси на математичну тематику та задачі з сірниками ( 7-і кл., 8-і кл., вч. Граб В. І.). Учням 9-х класів був запропонований до перегляду відеофільм «Математика в природі».

Для учнів 7 – 11 класів було запропоновано взяти участь у флешмобі «Геометрія навколо нас» ( вч. Граб В. І., Бердюк П. В., Токар А.І.)

Учні 10-го та 11-го класу проявили свої знання, вміння та таланти, працюючи над проєктами «Математичні софізми» та «Теорія ймовірностей» ( вч. Бердюк П. В.)

Вчителем фізики Берник Л. В. для учнів 7-х класів була підготовлена та проведена фізична вікторина «Гра патріотів», а учні 8-х класів взяли участь у вікторині «Бої інтелектів». Учні 9-х класів підготували та представили презентації «Ісаак Ньютон – видатний англійський вчений», для учнів 10-го та 11-го класів - відео екскурсія «Як виник Всесвіт».

Завершилася декада предметів фізико-математичного циклу проведенням засідання методичного об’єднання на тему «Підвищення рівня навчальної мотивації учнів – основа формування ключових та предметних компетентностей школярів». Під час засідання було підведено підсумки проведення тижня інформатики та декади предметів фізико – математичного циклу. Вчителі також ознайомилися із основними положеннями «Світлофора освітньої доброчесності», розглянули особливості уроків із застосуванням технологій для підвищення мотивації навчання; було розширено та поглиблено знання вчителів про способи, прийоми і форми навчання, що підвищують інтерес учнів до здобуття знань; проаналізували деякі методи оновлення освітнього процесу.