Жовна Олександр Юрійович
Член Національної спілки письменників України (1994). Закінчив дефектологічний факультет Київського державного педінституту ім. Горького (тепер Національний педагогічний університет ім. Драгоманова). На п’ятому курсі вперше долучився до творчості. Сюжет оповідання з грецькою назвою «Сапенсіо», як зазначає в одному з інтерв’ю сам автор, йому переповів Войцех Ліпковський. Дебют відбувся в Польщі, чужою мовою. Твір було надруковано польською як переклад з російської. Більшість оповідань того часу написані російською. Здобувши освіту, повертається додому і вчителює в Новомиргороді. Працюючи за покликанням, продовжує літературну працю, але вже українською мовою. Перші твори рідною мовою надруковані в 1991 р. львівським часописом «Дзвін»: «Історія одного похорону», «Вчитель з минулого», «Наталочка». У тому ж році журнал «Дніпро» публікує оповідання «Вдовушка». Далі численні публікації в журналах «Україна», «Донбас», «Кур'єр Кривбасу», «Вітчизна», «Вежа», «Поріг», «Степ», «Лель» та інші.
Перша книжка «Партитура на могильному камені (1991) отримала назву від однойменної повісті, яка стала літературним сценарієм художнього фільму, знятого на Одеській кіностудії (1995). Ця ж повість здобула премію в літературному конкурсі «У свічаді слова» Євгена Бачинського (США) (1996). Автор створює ще кілька повнометражних кіносценаріїв, у т. ч. «Дорога», «Визрівання», «Вдовушка». Останній дав ім’я другій книзі оповідань і повістей (1996), що була відзначена Національною спілкою письменників України як кращий прозовий твір з врученням літературної премії «Благовіст» (1999).
Відзначені нагородами й інші твори. У 2000 р. лауреатом конкурсу «Коронація слова» стала повість «Експеримент», а наступного року в цьому ж конкурсі відзначено повість «Дорога». Повість «Маленьке життя» - лауреат конкурсу Міністерства культури України. У 2003 р. кіровоградський ВПЦ «Мавік» видав третю прозову книгу «Експеримент», яка об’єднала раніше друковані та нові повісті й оповідання, а у 2004 р. побачила світ книга «Маленьке життя». Твори Олександра Жовни друкувались у колективних збірниках «Квіти у темній кімнаті» (Київ, «Ґенеза», 1998), «Приватна колекція» (Львів, ЛА «Піраміда», 2002). У 2004 р. за його кіносценарієм знятий фільм «Світла ніч».
У 2008 році вийшла в світ книга «ЇЇ тіло пахло зимовими яблуками». Цю книгу було висунуто на премію Євгена Макалюка в номінації «Художня література», а також на здобуття державної Шевченківської премії. Схожого за стилем в сучасній літературі письменника немає. Письменник – потойбіччя. Його проза відрізняється і від прози попередників, і від тих, хто з’являється в наші дні.
30 жовтня 2008 року відбулася презентація кінофільму за сценарієм О. Жовни «Маленьке
життя». Знятий цей фільм у місті Новомиргороді. Він став лауреатом VI Міжнародного фестивалю православного кіно "Покров-2008" та учасником 38-го Київського міжнародного кінофестивалю «Молодість. У фільмі грали не професійні актори, а просто земляки режисера та його дочка Настя. У фільмі йдеться про долю маленького хлопчика – сироти, який жив у період голодомору. Він втратив матір, мало не помер з голоду, але його серце не зачерствіло, воно прагло любові. І воно її знайшло, зустрівши маленьку хвору іноземку. Саме заради цієї дівчинки герой фільму віддав своє життя… На тлі практично повного занепаду моралі «Маленьке життя» - це спроба показати доброту, самопожертву й любов, що продовжують живити нашу духовність.
За значний внесок у розвиток української культури Олександру Юрійовичу Жовні присвоєно почесне звання «Заслужений діяч мистецтв України».
Використана література:
1. Кузик Б. Білошапка В Кіровоградщина: історія та сучасність центру України. В 2-х томах .- Дніпропетровськ: АРТ – ПРЕС, 2005.-Т.2-с. 73-74.
2. Літературний словник Кіровоградщини.-Кіровоград, 1995.-с.-39
3. Часопис «Степ».-Кіровоград, 199.-с.35
4. Письменники сучасної Кіровоградщини.-Кіровоград, 2004.-с.53.
5. Баран Ю. «Маленьке життя»: Все, що нам треба – натхнення й кохання…// Новомиргородщина.-2008.-1 листопада.-с.6.
6. Романюк Н. «Маленьке життя на великих екранах // Народне слово.-2008.-4 листопада.-с.1-4.