У світі дивовижних книг

У світі дивовижних книг

НАЙДАВНІШІ…

Книги існують не одну тисячу років. Про найдавніші з них відомо чимало фактів.

1. Спочатку основою для книг були глиняні таблички. Технологію нанесення символів на вологу глину з подальшим випалюванням придумали 5000 років тому жителі Давньої Месопотамії. Палітуркою таких книг служив дерев’яний ящик, в який послідовно вкладалися таблички-сторінки.

2. Найстаріша рукописна книга, виконана на папері, – це папірус Прісса, що зберігається в Національній бібліотеці

Парижа. Його приблизна дата написання – 3350 рік до н. е. Його знайшов у гробниці міста Фіви орієнталіст Еміль Прісс, на честь якого і назвали папірус.3. Найдавнішою друкованою книгою, виконаною на японському папері методом ксилографії, вважається текст буддійського ченця Уніша Віджая «Дхарану-сутрі». Вчені припускають, що вона була створена приблизно в 704-751 р. н. е. Її розміри становлять 8 × 630 см. Трохи пізніше, 11 травня 868 року, таким же способом була створена друга друкована книга – переклад книги «Алмазна сутра» від Кумараджіви.

4. Першою друкованою книгою, виготовленою за допомогою книгодрукарського верстата, стала Біблія Гуттенберга, видана в 1454 році в німецькому Майнці. Замість колишньої фарби для ксилографії була застосована нова, з додаванням міді, свинцю і сірки: саме тому рядки виходили з красивим синюватим відливом.

5. Перша друкована книга, дата випуску якої точно відома – Псалтир. Її створили 14.08.1457 німецькі майстри Фауст і Шеффер. Першою ж російською друкованою книгою з достеменно відомою датою випуску став «Апостол». Вона побачила світ 1 березня 1564 р. завдяки старанням Івана Федорова. 50 примірників книги були створені за допомогою дерев’яних дощок та шрифту, в основу яких ліг московський полуустав XVI століття.

НАЙБІЛЬШІ…..НАЙМЕНШІ…..

Книги здатні дивувати не тільки своїм змістом, а й розмірами. Ось найцікавіші рекорди:

1. Найгабаритнішою вважається «Найбільша книга для малят» російського видавництва «ІН». На її чотирьох аркушах розміщено всього 12 віршів, однак її розміри вражають: ширина видання — 3 м, висота — 6 м, а вага велета — 492 кг. Книгу, видану в 2004 році, можна перенести за допомогою 15 дорослих чоловіків, а транспортування її можливе тільки на спеціальній вантажівці, призначеній для перевезення будівельних панелей.

2. Найбільшим рукописним твором є Гігантський кодекс, закінчений приблизно в 1230 році. Довжина книги — 92 см, ширина — 50 см, товщина – 22 см, а загальна вага перевищує 75 кг. Писалася ця книга чеським ченцем більше 30 років;3. Найкрихітнішою книгою вважається видання, що має розмір 0,07 X 0,1 мм. Ця книга – дітище канадських фізиків Каванаг і Янга, і її можна прочитати виключно під потужним мікроскопом. Основою книги стали керамічні таблички, а самі букви наносилися пучком іонів гелію. До цього рекорд належав книзі «Хамелеон» А. П. Чехова. Її розміри – 0,9 X 0,9 мм, у книги 30 сторінок по 11 рядків на кожній, є навіть три ілюстрації.

4. Найбільшою публікаційною роботою вважається видання парламентських документів Великої Британії. Звід складається з 112 томів і має вагу понад З тонни. Найбільшим словником є Німецький словник, складати який в 1854 році взялися брати Грімм. Роботу вдалося закінчити вже іншим укладачам в 1971 році. Словник виданий у 33 томах, а вся інформація, в ньому розміщена, — на 34519 сторінках.

НАЙДОРОЖЧІ…..НАЙПОПУЛЯРНІШІ….

1. Найбільший творчий здобуток у письменника Лопе де Вега, що склав 1800 віршованих п’єс.

2. Найдорожчою книгою вважається Кодекс Лестера, куплений Біллом Гейтсом за 30 800 000 доларів. Ця книга складається з 72 сторінок і містить наукові ідеї та малюнки великого Леонардо да Вінчі. Трохи менше коштує Біблія Гуттенберга – 25 млн. доларів.3. Книга, яка має найбільшу кількість видань – Біблія. За приблизними підрахунками, у світі продано 3 900 000 000 її копій.

У п’ятірку найбільш видаваних книг увійшли цитати Мао Цзедуна, «Гаррі Поттер», «Володар Кілець» і «Алхімік» П. Коельо. Правда, під час складання рейтингу не був врахований Коран.

Дивні факти про книгу

1. «Аліса в країні чудес» була заборонена в Китаї через наявність у книзі звірів, які розмовляють.

2. Дж. Р. Р. Толкін друкував усю трилогію «Володаря перснів» двома пальцями.

3. У «Казках 1000 і 1 ніч» Аладдін спочатку був китайцем.

4. Бібліотека Гарвардського університету зберігає чотири юридичні книги, написані на людській шкірі.

5. У книзі «Подорожі Гулівера» описано розмір і швидкість обертання місяців – супутників Марса за 100 років до того, як це зробили астрономи.

6. «Пригоди Тома Сойєра» – перша книга, текст якої був набраний на друкарській машинці.

7. Книги про Гаррі Поттера майже повсюдно заборонені в Америці через «пропаганду окультизму, язичництва і заперечення християнських цінностей».

8. «Вінні-Пух» був спочатку заборонений в Америці, Туреччині та Великій Британії. Тут зіграло роль не тільки наявність тваринок, що розмовляють, а й той факт, що малюк П’ятачок викликав негативну реакцію у мусульманської частини читачів.

9. Шерлок Холмс частіше за інших літертурних персонажів ставав героєм кіно і телесеріалів.

10. Твір «Робінзон Крузо» вважають першим англійським романом. До речі, роман про пригоди Робінзона має продовження, в якому герой терпить аварію корабля біля берегів Південно-Східної Азії і змушений добиратися до Європи через всю Росію. Зокрема, він протягом восьми місяців перечікує зиму в Тобольську.

11. Перша рукописна Біблія (з моменту винаходу друкарського верстата) була написана за 12 років і коштує зараз 8 млн. доларів.12. Найпопулярнішим письменником усіх часів і народів є Агата Крісті. Її детективи друкуються на 44 мовах світу.

13. Барбара Картленд, – найбільш плідний автор за версією «Книги рекордів Гіннеса», писала по роману кожні два тижні.

14. Першим романом в історії вважається японська «Повість про Ґендзі» (близько 1007 року), авторство якої приписується Мурасакі Сікібу, дамі при дворі імператриці Сьосі.

15. В’язнями Бастилії були не тільки люди. Одного разу її в’язнем стала знаменита Французька енциклопедія, складена Дідро і Д’Аламбером. Книгу звинувачували в тому, що вона завдає шкоди релігії та суспільній моралі.

16. Творчість одного з популярних сучасних авторів Паоло Коельо – повністю заборонена в Ірані. А чому, місцева влада так і не спромоглася пояснити.

ЦІКАВЕ ПРО КРАДІЖКИ КНИГ

На початку або в кінці книги писали закляття або лайку:

«Хто хотів би цю книжку віддалити з цього місця, той буде мати зі мною справу перед Божим судом. Хай ця книга перебуває в цій бібліотеці вічно, а хто її візьме, хай буде проклятий, хай буде засуджений на невгасимий вогонь і хай точить його невсипущий черв’як».

«Хто би мав сю книгу вкрасти, тому сім літ свині пасти».

Цей список дивовижних фактів свідчить про одне: книжковий світ унікальний — і тим привабливий для кожної людини. Саме книги передавали і накопичували великі знання, якими користується людство зараз.