Publiceringsdatum: Oct 01, 2015 12:20:43 PM
Du skall inte arbeta med skaluppgifterna på s 52-53. Istället skall du göra någon av följande uppgifter:
1 - Inred cafeterian. Du skall göra en ritning över cafeterian med förslag på möblering.
Börja med att mäta golvytan
Vilken skala skall du använda för att få in ritningen på ett A3-papper?
Vilken yta behöver pingisbordet och hur mycket yta behöver vara fritt runt om bordet
Hur mycket area behöver borden? Hur mycket plats tar stolarna runt bordet?
Det finns två utgångar från cafeterian, båda är nödutgångar och får inte blockeras, dvs ingenting får stå i vägen för att komma åt dörrarna.
Mellan kl 12.00 och 12.30 har hela högstadiet lunch. Det betyder att 192 elever plus några lärare skall få plats i utrymmet. Hur löser ni det?
2 - Inred studiehallen / Gula rummet. Du skall göra en ritning över det utrymme du har valt med förslag till möblering. Tänk på att studiehallen är ett utrymme som skall användas för skolarbete. En del vill sitta ensamma, en del vill arbeta två och två och andra vill sitta fler runt samma bord.
Börja med att mäta golvytan.
Vilken skala skall ni använda för att lagom få plats på ett A3?
Vilken yta har bord och stolar som redan finns i utrymmet?
Tänk på att studiehallen är utrymningsväg från klassrummen runt om. En utrymningsväg skall helst inte vara smalare än 90 cm och fri från möbler.