Horváth Tünde

"A Mászkáló lényekhez tartozik egy fotósorozat és egy installáció és egy számítógépes projekt, ami a diplomamunkám lesz jövőre. Ezek a művek úgy kapcsolódnak egymáshoz, hogy elsőként készült egy grafikasorozat, amit még a Tihanyi Lajossal közösen csináltunk. A rajzok úgy készültek, hogy a még egészben hagyott 100x70-es papírokra Lajos akvarellel véletlenszerű gesztusokat festett, aztán ezeket a lapokat 14x11-es darabokra vágtuk, így kaptunk egy csomó képet különféle festékpacákkal. Ezt követően én tussal mindre rajzoltam valamit, amit beleláttam. Így, ilyen szabad asszociációs módon jöttek létre ezek a furcsa kis "csillaglények" és a világuk.

Szerettem volna szobrokban is bemutatni ennek a világnak az "élőségét". Erre találtam ki egyik iránynak ezt a vándorló, mászkáló szobros megoldást.

A másik irány úgy indult, hogy szerettem volna ha az emberek beléphetnének abba a világba amit a rajzokon megálmodtam. Először még egész helyiségeket betöltő, megalomán installációk jártak a fejemben, de ezt hamar elvetettem. Egyrészt anyagi okokból, másrészt mert az elevenséget sem tudtam volna jól megoldani bizonyos technikai akadályok miatt.

De mindenképpen szerettem volna ha a nézőt egy élő világba tudom beengedni, ahol interakcióba kerülhet a kiállított művel. Ezután támadt az az ötlet, hogy próbáljam meg inkább virtuális térben megoldani mindezt. Mivel amúgy is elkezdtem foglalkozni számítógépes 3D-modellezéssel, úgy gondoltam, hogy érdemes belevágni. Segítségem is lett ebben, ezért ha minden jól megy, akkor jövő ilyenkorra elkészülhet egy bejárható, interaktív, virtuális tér-installáció, egy számítógépes játék, ezeknek a lényeknek a világából.

Ez azért is fontos nekem mert szeretném felhívni arra a figyelmet, hogy a számítógépes 3D-modellezés mai szintjén már tényleg egy komoly szobrászi tudást igénylő feladat. Másrészt egy ilyen projekttel megszólíthatok egy olyan réteget is, akik nem sűrűn találkoznak kortárs művészettel, nem ismerik és nem tartják érdekesnek. Nagyon sok fiatal játszik manapság különféle számítógépes játékokkal, és az a tapasztalatom, hogy sokakat közülük érdekelne is a készítésük. Meg is lenne a képességük hozzá, csak egyszerűen nem tudatosul bennük hogy a játékokat manapság már - a maguk nemében - művészek alkotják. Pedig elég lenne annyi hogy az otthoni firkálgatás helyett elmennek rajzot tanulni, és ha elég szorgalmasak, megvan az esélyük hogy egy olyan szakmájuk legyen később, ami igazán érdekli is őket. Arról nem is beszélve, hogy egy ilyen mű hatására talán a kortárs művészettel kapcsolatban is megváltoznának a gondolataik."

_________________

Horváth Tünde:

Mászkáló lények

installáció, fotósorozat

2012