Méry Beáta

"Képeim technikájukat tekintve színes szitanyomatok, 70x70 cm méretűek, tondó formában. Maga a sorozat három darabból áll, ám az egyes képek a fázisnyomataikkal alkotnak egy szerves egészet.

A sorozatot az őszi betakarítás ihlette, ez a szerény színhasználatban is visszaköszön. Valamiféle föld-jelleget igyekeztem kölcsönözni a képeknek ezzel a színkeveréssel, amely olykor monokrómnak, szürkésnek is tűnhet.

Az egyes képek alapja egy-egy körkivágás, melyen a föld terményei jelennek meg: gyökerek, gumók, kukorica, hagyma. Magához a kör képkivágáshoz a kannában tárolt termények látványa adta az ihletet, mely keretek közé szorítottsága által szintúgy egyfajta kiemelés, rámutatás. Egy állapot bemutatása. Mert maga az elraktározás is egy lappangó állapot, várakozás. A Feltárás cím pedig ennek mozzanatnak a bemutatása, kiemelése a többi közül.

A másik fő motívum az e termények közt kuporgó, arcát elrejteni kívánó, lecsupaszított, identitásától megfosztott ember, aki bele kíván simulni ebbe az élő, lüktető, dinamikusan változó masszába. Vissza akar térni újra a természet körforgásába. Az ember minden egyes megnyilvánulásával mint hagymához hasonlatos termés jelenik meg, mely erőit elraktározza, s csendben várja az új tavaszt. A hajszálgyökerek mint vérerek szövik be és kötik össze az élő és élettelen világot, növényi-emberi minőségeket.

Az ember magzatpózban kuporog. A magzat testhelyzete az anyaméhben s az ősi rituális temetési forma egy és ugyanaz. Ez az emberi élet körforgásának megjelenítése.

A gyökér és a föld terményei keretmotívumokként jelennek meg. A növény összetett szimbólum - nemcsak képi szinten -, hiszen a földből származik, de ha eljön az ideje, az ég felé törekszik: növekszik. Tehát benne van a lehetőség, hogy összekötővé váljon a föld feletti és a föld alatti világok között."

 

____________

Méry Beáta:

Feltárás

szitanyomat

2011-2012