körforgás

Körforgás

Gyárlátogatás – saját felelősségre

A fűrészmalom egy hagyományosan vízi energiával meghajtott mechanikai gépezet, amely a folyamatos forgást a fűrészkeretek munkavégzéséhez szükséges szakaszos, függőleges irányú emelő-süllyedő mozgássá alakítja át, ezáltal a fűrészelendő fagerendát a folyamatosan járó fűrészlapok felé tolja.

Íme, a kiürített MűvészetMalom, lépjünk be! Hangtalan a tér és hatalmas, lévén egykor ipari tevékenység helyszíne. A munkagépek, a csörlők, a csavarok, az óriás gerendák, a munkások és a töméntelen fűrészpor kisebb helyen aligha fért volna el. Szinte hallani, nagyon zajos. Akár egy gigászi órában: zakatoló fogaskerekek fordulnak körbe szüntelen, a gumiszalagok mint kígyók siklanak ritmusra. Telik az idő. „Hé, te gyerek, vigyázz a körfűrésszel, mer léviszi a karod!” – a fényben táncoló fűrészpor eltűnik.

Első emelet. A minimalista betonburkolatot mázsás fémtalpak terhelhették. Talán zöldek. Vajon innen vitték el a fűrészport és a többi mellékterméket is? Nem volt ez olyan rég, akkoriban nem divatból, hanem szükségből folyt a recycling. A fűrészpor és egyebek felvevőpiacát biztos több papírgyár is alkotta. Az elkészült papír ment tovább, talán épp a Képzőművészetire, meg ide-oda. Még az is lehet, hogy az egyetemi könyvtár grafikai archívumában is lapul néhány szentendrei származék.

A malom tetejét tartó faszerkezet impozáns és tényleg zöld. Mint egy grandiózus, félkész erdészház. A harmadik emelet, vagyis a galéria fehér falai a tetőn át érkező zöldesfehér napfénytől világlanak. Ilyenforma gerendák készülhettek itt is, ezek alatt a zöldek alatt. Olyan ez, mint a saját belébe töltött disznó esete, a fa bizarr körforgása.

Kiállításlátogatás – saját felelősségre

Íme, a berendezett MűvészetMalom, lépjünk be! Az ipari múltról tanúskodó újragondolt terekben ezúttal a MalomKörzés, azaz a Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatóinak munkáiból összeállított válogatás látható.

A körzés, a körforgás jelentésrétegei száz- és százrét rakódnak itt egymásra: a természet és a lélek üzemmódja; a kozmosz rendje vagy épp tánc; tökéletes és végtelen, mert kör, vagy fenséges, ha örvény. De a körkörös mozgás a malom belső történéseire, mechanikájára is utal, és ahogy a fűrészgépek fogaskerekei, csavarjai és huzalai egymásba kapaszkodnak, úgy alkotnak egy nagy egységet a tárlat szekciói, azon belül műtárgyai is. A körforgás így nemcsak a fogalom alá vont részleg, hanem az egész projekt jellemzője.

A minimalista betonburkolatot most helyenként műtárgyak fedik. Koller Margit hatalmas kosárfonott tornya az égi és a földi világ összeszövésére tett merész kísérlet megidézése. A Bábel a kölcsönös megértés elvesztésének történetét játssza újra, a bibliai történethez megfelelő léptéket ütve meg. Barnaföldi Anna „művészetgépezete” is feldolgozás, a művészet műveleteit (ihlet, alkotás, kiállításrendezés stb.) végző fiktív masina sajátos parafrázis a fűrészmalom alaprajzára. A Transport (ESC), Juhász Tamás rabszolga-Boeing installációja is egy már létező alapot forgat meg. A két nagyméretű linómetszet egy a XVIII. században jellemző képi motívumot, a rabszolga-tömegek optimális elhelyezési és szállítási tervrajzát helyezi a kortárs tömegkultúra környezetébe, az embercsoportokat két utasszállító repülőgépbe zsúfolva. Papp Dávid István John McClane-je szintén a fogyasztói társadalomra reflektáló remake. Az akciófilmek hősét és az instantbútor-gyárak által diktált otthon barkácsoló férfiideált ütközteti az elvárási rendszerbe be nem illeszthető művészszemélyiséggel egy ironikus testhasználati utasításban.

A már meglévő alapokat, toposzokat, tárgyakat feldolgozó körforgásba kerülhet bele Papp Ramóna mail art gesztusa, ami sajátos örvényt indított el a Képzőművészeti Egyetemen. Körlevélként küldött ki iskolatársainak postán egy ötezer forint értékű műterem-használati díjról kiállított álcsekket, amit szinte mindenki valódiként kezelt. Az intézménykritikus Lots of Love-levélakcióból keletkező felháborodást csak az önleleplezés csillapíthatta le.

A malom fűrészkorszakából maradt eredeti elem is lehetne a Csap, de ez esetben eredeti műtárgy (csak). Parizán Mihály szobra a Duchamp-i hagyományt keringeti, mégis más vagy több mint ready-made. A hétköznapi porcelánmosdóban a víz örökké folyik. Aktivista felhangjai is vannak ennek a munkának mindaddig, amíg ki nem derül: nincs a hálózatra kötve. Egy belső rendszer áramoltatja a vizet körbe-körbe csapon kívül és belül költői vízgyűrűt eredményezve. Szabó Ottó munkája is valahol a kiborg, a ready-made és a táblakép háromszögében helyezhető el. Talán nemcsak a funkció, hanem az üzenet szempontjából is fontos, hogy a Tiszta vizet a pohárba! esetében a falra installált óriás csapágyon nem boroskupáról boroskupára, hanem söröspohárról söröspohárra köröztethető a víz. A Csaphoz hasonlóan végtelen körforgás és ismétlődés jellemzi ezt is. Ellentétes irányú körmozgásokkal, fals emlékekkel és filmes utalásokkal játszik Hitter Magdolna Elképzelt testvére. A posztamensbe épített autókerék vertikális mozgatása filmmé pörgeti a ráillesztett lapocskákat. Az így lepergő loopban egy játszótéri körhinta forog horizontálisan, rámutatva a filmnézési és –vetítési szokások háttérbe szorult, észrevétlen, ellentétes mozgásaira. Üres ülések haladnak monoton egymásutánban újra- és újrakezdve a kört.

A malom zöldesfehér fényében sétálva azon is elgondolkodhatunk, hogy nemcsak a megjelenített formák és témák, hanem az egyes grafikai eljárások is sok esetben körmozgáson, hengerelésen alapulnak. Fábián ErikaKőember-sorozata a litográfia munkamódszerén túl egy személyes emléket jelenít meg. A hajlékony tornászlány kővé dermedt kőnyomat-teste az alkotó saját be nem teljesült vágyát is ábrázolja. Méry Beáta szitanyomat-sorozata, a Feltárás kör alakú képkivágatokat ábrázol az őszi betakarítás jeleneteiből. Az évszakok körforgására reflektáló képekben az identitásától megfosztott ember is ott kuporog. Kis kacsokkal kapcsolódik ebbe az élő, lüktető, dinamikusan változó masszába, visszatérve újra a természet körforgásába.

A fűrészgépek terét elfoglaló kiállítás bizonyos nézőpontból elődjéhez, a fűrésztelephez hasonló mechanizmusok szerint működik: a gépek és az anyagok körforgása ez alkalommal a műtárgyak és a jelentések körforgásává válik. Az önálló egységek több szinten egybe kapcsolódva hajtják egymást, hogy végül egy közös értelmet hozzanak létre. A működéshez azonban mindkét esetben szükséges az emberi beavatkozás. A munka beindításához – legyen az akár fizikai, akár szellemi – személyes segítséget, odafigyelést és jelenlétet igényel mindkét rendszer.

Mucsi Emese

***