Поради інструктора з фізичної культури

ЗДОРОВ'Я ТА ФІЗИЧНИЙ РОЗВИТОК

Охорона і зміцнення здоров'я дітей, всебічний фізичний розвиток, загартовування організму - головна мета закладу дошкільної освіти. Фізкультурно – оздоровча робота здійснюється у напрямах:

З метою повноцінного фізичного розвитку дітей, формування у них основ здорового способу життя шляхом оптимізації рухової активності і посилення опірності дитячого організму хворобам дошкільний заклад забезпечує проведення різнопланової фізкультурно-оздоровчої роботи у різних організаційних формах.

Організоване навчання у формі фізкультурних занять проводиться, починаючи з третього року життя. Відповідно до розкладу, фізкультурні заняття проводяться двічі на тиждень у час, відведений для організованої навчально-пізнавальної діяльності, у фізкультурній залі або на майданчику (за сприятливої погоди). Тривалість занять з фізичної культури становить: для дітей третього року життя – 15 хвилин, для дітей четвертого року життя – 15-20 хвилин, для дітей п’ятого року життя – 20-25 хвилин, для дітей шостого (сьомого) року життя – 25-30 хвилин.

Окрім занять з фізичної культури, проводятьдвічі на тиждень заняття з плавання,що єунікальним засобом впливу на організм дитини, вдосконалення рухів, розвиток фізичної витривалості, самостійності, наполегливості.

Малі форми активного відпочинку під час організованої навчально-пізнавальної діяльності - фізкультхвилинки, паузи/динамічні перерви.

Фізкультурні паузи (динамічні перерви) проводяться в перерві між малорухливими видами діяльності та організованими заняттями з метою зняття втомлюваності дітей шляхом залучення їх до виконання нескладних рухових вправ, рухливих ігор.

Фізкультурні хвилинки проводяться на організованих навчально-пізнавальних заняттях, пов’язаних із тривалими статичними навантаженнями під час посиленої інтелектуальної, предметно-практичної, художньої діяльності.

Загартувальні процедури – система заходів, спрямованих на підвищення опірності організму дітей, розвитку у них здатності швидко й без шкоди для здоров’я пристосовуватися до змінних умов навколишнього середовища. Застосовуються два види загартувальних заходів: повсякденні та спеціальні. До повсякденних належать: відповідний температурний режим і провітрювання приміщень, прогулянки на свіжому повітрі за різних погодних умов, використання прохолодної води для миття рук, обличчя, полоскання рота після прийому їжі тощо.

Спеціальні загартувальні процедури – повітряні й сонячні ванни, різноманітні спеціально організовані водні процедури (наприклад: обливання ніг, тіла, купання у басейнах), сон при відкритих фрамугах, на свіжому повітрі. За наявності умов проводяться й інші спеціальні загартувальні процедури: ходьба босоніж по росяній траві, глині, камінцях, вологому піску, змочених у розчинах морської солі килимках.

Спеціальні лікувально-профілактичні процедури: фітотерапія (вживання фіточаїв, овочів, що містять фітонциди, фруктів, промивання носа і полоскання горла відварами і настоями лікарських трав, розчинами морської солі), ароматерапія, масаж.

Усі загартувальні та спеціальні лікувально-профілактичні процедури включаються до системи оздоровлення за призначенням лікаря та згодою батьків з урахуванням індивідуальних показників стану здоров’я і самопочуття дітей.

Форми оптимізації рухової активності у повсякденному житті: ранкова гімнастика, гімнастика після денного сну, рухливі ігри, заняття фізичними вправами/фізкультурні комплекси на прогулянках, походи за межі ЗДО/дитячий туризм, фізкультурні свята і розваги, самостійна рухова діяльність, дні й тижні здоров’я, індивідуальна робота з фізичного виховання.


КОРЕКЦІЯ ПОСТАВИ ТА ПЛОСКОСТОПОСТІ

Формування правильної постави у дітей

Правильна гарна постава - ключ до здоров'я дитини. У 3-4-річних дітей відбувається збільшення м'язової сили і відповідно розвиток функціональних навичок. Унікальна будова хребта дозволяє тулубу згинатися і випрямля тися завдяки скоординованій роботі м'язів, зв'язок, кісток. Тому при складанні комплексів фізичних вправ для дітей дошкільного віку приділяють значну увагу вправам, які коригують положення хребта, формують правильну по­ставу.

Коригувальні вправи - це вправи, які зміцнюють м'язи тулуба, вигина­ють хребет у напрямку, протилежному патологічному викривленню та роз­вивають статичну і динамічну його функції. їх використовують для гармоні­зації тонусу м'язів завдяки розтягуванню скорочених м'язів і зміцненню послаблених м'язів, зміцненню всіх м'язових груп.

Завданнями коригувальних вправ :

  -  запобігання деформації хребта;     формування правильної постави;     сприяння гармонійному фізичному розвитку дітей.

Коригувальні вправи використовують при слабкому фізичному розвитку дитини, порушеннях постави, деформації грудної клітини, плоскостопості та інших відхиленнях. Ці вправи утворюють основу коригувальної гімнас­тики.

Загальні вправи для фізкультпауз під час тривалої роботи сидячи

1.    Безупинне ворушіння пальцями ніг, рук - до 8-10 с.

2.    Безупинні колові рухи ногами ("велосипед") у положенні сидячи або лежачи на спині - до 8-12 с.

3.    Стискання м'язів сідниць у положенні стоячи, сидячи або лежачи на спині - 7-12 разів.

4.    Стискання м'язів живота (масаж внутрішніх органів) у положенні сто­ячи, сидячи або лежачи на спині - 12-15 разів.

5.    Різноманітні рухи тулубом - 8-12 разів.

6.    Періодичні глибокі дихальні вправи - до 8-12 с.

7.    Рухи правим і лівим плечем по черзі, одночасно. Стиснути м'язи спи­ни, лопаток, зближуючи та розсуваючи їх. Кожен цикл повторити по 5-7 разів.

8.    Нахили голови назад, уперед - 4-6 разів.

9.    Самомасаж м'язів шиї, голови - до 10-15 с.

10.  Самомасаж вушних раковин - до 10-15 с.

11.Сидячи, спираючись на руки, піднятися над стільцем, прогнутися, випрямити грудну клітину. Повторити 3-5 разів.

        Гімнастика "Сидячи на стільці"

1.    Випрямитися, відвести плечі назад і, сильно напружуючи м'язи спини, звести лопатки. Затриматися в цьому положенні 4-6 с. Потім - розслабитися і вільно подихати. Повторити 5 разів.

3.    Випрямитися, зробити повний видих, втягуючи живіт. Затриматися в цьому положенні 1-2 с. Повторити 6-8 разів.

4.Ухопитися двома руками знизу за сидіння і спробувати підняти себе. Затриматися 3-4 с. Повторити 5-7 разів.

5.Сильно скоротити сідничні м'язи і за рахунок цього ледь піднятись. Затриматись в цьому положенні 4-6 с. Повторити 5-7 разів.

Профілактика захворювань.

Дихальна гімнастика для шиї та горла

1.   "Коник". Процокати язиком. Спочатку — повільно, потім - швидше; тихо, потім - гучніше. 15-30 с.

2.     "Ворона". Вигукнути "кар-р-р-р!" Зробити те саме, але не розкриваю­чи рога; беззвучно, голосно. 6-8 разів.

3.     "Кільце". Рухаючи кінчиком язика по піднебінню, просунути його якомога глибше. Навчитися робити це вільно, із закритим ротом. До 30 с.

4.   "Ситий лев". Дотягнутися язиком до підборіддя. 6-8 разів.

5.    "Навчитись позіхати". Голосно - беззвучно ("о-хо-хо"). При позі­ханні покращується кровообіг мозку. 5-6 разів.

6.  "Трубочка". Губи скласти трубочкою, зробити колові рухи за та проти годинникової стрілки, дотягнутися до носа, до підборіддя. До ЗО с.

7.    "Мені смішно". Перед дзеркалом підморгуючи собі, усміхнутися, на­тискуючи на кінчик носа, та засміятися.