ПЗ 8 Ключові поля. Схема даних. Заповнення бази даних.

Мета: формувати практичні уміння модифікувати структуру таблиці засобами СУБД MS Access, заповнювати таблиці даними, зв'язувати таблиці, формування навиків самостійної роботи студентів.

В результаті виконання практичної роботи студент повинен

знати:

· поняття ключового поля; 

· значення і типи зв'язків;

· способи заповнення таблиць даними;

вміти:

· модифікувати таблиці у середовищі MS Access;

· встановлювати ключові поля;

 ·вводити дані в базу,  дотримуючись обмежень цілісності; 

·зв'язувати таблиці із забезпеченням цілосності даних.

Завдання та критерії оцінювання:

2. На оцінку "3" запишіть у зошит теорію, що подана нижче

3. На оцінку "4"  Відкийте базу даних "Бібліотека", внесіть зміни за рекомендаціями у відео: 

1) Встановіть первинні ключові поля у таблиці.

2) Встановіть зовнішні ключі у таблиці.

3) Додайте зв'язки до таблиць у схему даних.

4) Заповніть таблиці даними. Скористайтеся файлом Дані.xlsx

5) Таблицю "Видача" заповніть на свій розсуд не менше 10 записів.

4. На оцінку "5" зробіть всі завдання і запишіть теорію у зошит

Ключі

Поля, які використовуються для зв'язку таблиць, називаються ключами. Ключ зазвичай складається з одного поля, але може складатись і з кількох полів. Існують два типи ключів:

Первинний ключ. Таблиця може мати лише один первинний ключ. Первинний ключ складається з одного або кількох полів – унікальних ідентифікаторів для кожного запису, який зберігається в таблиці. Часто первинний ключ містить унікальний ідентифікаційний номер (наприклад, номер ідентифікатора), серійний номер або код. Наприклад, існує таблиця "Книги", у якій кожна  книга має унікальний  номер, таблиця "Читач" у якій кожен читач має унікальний код читача.

Зовнішній ключ. Таблиця також може мати один або кілька зовнішніх ключів. Зовнішній ключ містить значення, які відповідають значенням первинного ключа іншої таблиці. Наприклад, у таблиці "Видача",  кожна видача книги має код книги, що відповідає запису в таблиці "Книга" і код читача, що відповідає первинному ключу із таблиці "Читач". 

Відповідність значень у полях ключів формує основу зв'язків таблиць. Зв'язок таблиць використовується для об'єднання даних із пов'язаних таблиць.

Встановлення та змінення первинного ключа

Що таке поле підстановки?

Поле підстановки – це поле в таблиці, значення якого видобуваються з іншої таблиці або запита. За можливості поля підстановки потрібно створювати за допомогою майстра підстановок. Він спрощує процес, автоматично заповнює відповідні властивості поля та створює належні зв’язки в таблиці.

Створення поля підстановки в режимі конструктора

Відкрийте таблицю в режимі Конструктора.

У першому доступному пустому рядку клацніть клітинку в стовпці Ім’я поля, а потім введіть ім’я поля підстановки.

У стовпці Тип даних клацніть стовпець цього рядка, натисніть стрілку, а потім виберіть у розкривному списку пункт Майстер підстановок.

Примітка Залежно від вибраних параметрів майстер підстановок створює списки трьох типів: поля підстановки, поля зі списком значень і багатозначні поля.

Виконайте в майстрі такі дії:

Міжтабличні зв'язки

Зв’язок в Access дає змогу об’єднати дані з двох різних таблиць. Кожний зв’язок складається з полів у двох таблицях із відповідними даними. Наприклад, таблиці "Видавництво" та "Книги" можуть мати однакове поле "Код видавництва". Кожен запис у таблиці "Книги" має код  у відповідному полі, який відповідає запису в таблиці "Видавництво" з таким самим кодом.

Якщо ви використовуєте пов’язані таблиці в запиті, зв’язок дає Access змогу визначити, які записи з кожної таблиці слід поєднувати в наборі результатів. Крім того, зв’язок може допомогти запобігти втраті даних, не допускаючи усунення видалених даних із синхронізації. Це називається цілісністю зв’язків.

Встановлюються зв'язки за допомогою кнопки «Схема даних» на стрічці "Робота з базами даних" . Відкрийте вікно «Схема даних». Одночасно з відкриттям цього вікна відкривається вікно «Додавання таблиці», на вкладці «Таблиці» вибираються таблиці, між якими створюються зв'язки.

Існує три типи зв'язків: «один-до-одного» - кожен запис таблиці А не може бути зв'язана більш, ніж з одним записом таблиці Б, «один-до-багатьох» - один запис у таблиці А може бути зв'язана з багатьма записами в таблиці Б и «багато-до-багатьох» - кожен запис у таблиці А може бути зв'язана з багатьма записами в таблиці Б, а кожен запис у таблиці Б може бути зв'язана з багатьма записами в таблиці А.

Примітки.:

Заповнення таблиць даними

З таблицями можна працювати у двох режимах — таблиці й конструктора. 

У режимі таблиці можна переглядати, додавати й змінювати дані. Можна також додавати або видаляти стовпці таблиці, змінювати їхню ширину, порядок, розташування, вид і колір шрифту. Можна перевіряти орфографію й друкувати таблицю, а також сортувати дані й проводити вибірки за допомогою фільтрів. 

У режимі конструктора  можна створити нову таблицю або змінити поля старої таблиці. Перехід з режиму таблиці в режим конструктора й навпаки проводиться за допомогою кнопки Режим , (вкладка Главная, група Режимы). 

Усі записи таблиці бази даних можна імпортувати з інших баз даних, а також з файлів Excel або текстових файлів.

 При створенні таблиць необхідно дотримуватися наступних правил:  

Слід урахувати, що значення імені поля однозначно ідентифікує поле, як для користувача, так і для програми MS Access. Імена полів повинні бути унікальними, інформативними, лаконічними та можуть бути довжиною від 1 до 64 символів, включаючи букви, цифри, пробіли й спеціальні символи ( крім коми, знака оклику, квадратних дужок і знаків наголосу). Ім'я поля не може починатися із пробілу.