Безбар'єрний простір

Відповідно до Конституції України людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Разом з тим перед багатьма громадянами України стоїть ряд бар’єрів у реалізації своїх прав, отриманні доступу до публічних послуг та повноцінної участі у культурному, політичному та суспільному житті. Ці бар’єри наявні у різних сферах - від доступності до громадських та житлових будівель до працевлаштування чи культурного життя.

Відсутність безбар’єрного середовища не лише створює проблеми для мільйонів громадян, але і призводить до загального погіршення добробуту кожної людини. Проблеми наявні у загальному доступі до інфраструктури (як фізичної, так і цифрової), а також у кожній сфері життя людини, зокрема ускладнений доступ до громадського транспорту та об’єктів фізичного оточення, відсутність адаптації інформації, сайтів та додатків для всіх громадян, суспільне несприйняття, бар’єри у доступі до освіти, роботи. Крім того, недостатній рівень забезпечення статистичними даними не дає змогу точно визначити кількість людей, які щодня стикаються з тими чи іншими бар’єрами, та, як наслідок, ускладнює процес формування та реалізації державної політики для усунення цих бар’єрів.

Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року   спрямована на визначення ключових проблем та формування рішень для їх розв’язання/мінімізації.


3 грудня – Міжнародний день людей з інвалідністю!

Щороку 3 грудня разом із світовою спільнотою Україна відзначає день людей з інвалідністю.

Відзначення цього дня має одну велику мету – привернення уваги до проблем людей з інвалідністю та захисту їхніх прав, гідності та добробуту.

Усі ми є невід’ємною частиною суспільства, в якому кожному має бути комфортно незалежно від статі, віку, фізичних та інших особливостей, де кожному забезпечені однакові права і можливості реалізації.

Сьогодні – чудова нагода виявити турботу та підтримку тим, хто зіткнувся з викликами, але продовжує долати їх з великою сміливістю та силою.

Нехай цей день стане нагадуванням про те, що кожна людина заслуговує на повагу, рівні можливості та любов.


Безбар’єрний-простір-України.pdf

Освіта без бар’єрів — якою вона може бути?

Для Міністерства освіти і науки — це важливе і складне питання, що містить у собі багато викликів. Понад 500 тис. учнів нині перебувають за кордоном, тисячі дорослих громадян потребують набуття нових навичок для реалізації себе, 40 тис. дітей навчається в інклюзивних класах.

І це тільки деякі пункти зі статистики.

Повномасштабна війна ще більше загострила ці виклики. Зросла кількість важливих суспільних груп: ветерани, які через поранення стали маломобільними; внутрішньо переміщені особи та діти, що були змушені покинути рідні школи. І наше завдання — забезпечити цим групам базові потреби у освіті.

«Протиставити руйнуванню і хаосу, які несе російський загарбник, — відбудову. На практиці втілити наші спільні цінності, де людина та її життя — понад усе», — заявила перша Леді Олена Зеленська

З ініціативи Олени Зеленської в 2021 році була прийнята Національна стратегія із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року. У межах цієї стратегії Міністерство освіти і науки запроваджує проєкт «Освіта для всіх: українська освіта без бар’єрів».

Для реалізації цього проєкту маємо ключові рішення, які будуть поетапно впроваджувати у 2023 і 2024 роках.

Серед цих рішень зокрема:

- забезпечення громад шкільними автобусами, аби кожна дитина мала можливість дістатися до школи та здобувати освіту;

- ухвалення Національної стратегії розвитку інклюзивної освіти на 2023-2030 рік. Стратегія передбачає, що діти, які мають особливі освітні потреби, зможуть навчатися у своїй громаді, спілкуватися з друзями, однолітками та розвивати соціальні навички;

- прийняття Закону України «Про освіту дорослих». Ми маємо велику кількість людей, які втратили роботу з різних причин і потребують додаткового навчання, аби повернути фінансову незалежність та успішно реалізуватися у майбутньому;

- розвиток та підтримка Всеукраїнської школи онлайн, забезпечення дистанційного навчання електронними ресурсами. Це надасть можливість навчатися дітям, у яких зруйновані та пошкоджені школи і які здобувають освіту дистанційно.

- облаштування в закладах освіти споруд цивільного захисту. Безпечні умови в школах дозволять повернути звичайний формат навчання в тих областях та регіонах, де це можливо.

Це тільки частина рішень, які вже зможуть полегшити здобуття освіти для чутливих груп і зроблять освіту насправді безбар’єрною.

Для контролю за реалізацією проєкту буде запроваджено електронний моніторинговий інструмент, що буде доступний як державним органам, так і громадськості.