Як учителям-філологам підготуватися до атестації-2024

ЧОМУ АТЕСТАЦІЯ 

завжди викликає дискомфорт?

ЯК зробити АТЕСТАЦІЮ 

комфортною?


Що потрібно почитати з нормативки?


   Різні  процеси:  

Підвищення кваліфікації

Розділ 6.

Ст. 59. Професійний розвиток та підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників.

Сертифікація

Розділ 5.  Ст. 51. Сертифікація педагогічних працівників.

Атестація

Розділ 5. Ст. 50. Атестація педагогічних працівників.

Атестація

Ст. 50.

Атестація  педагогічних  працівників - це система заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників.

***

Працівник проходить чергову атестацію не менше одного разу на п’ять років. 

***

Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення.

П.4.  Атестація  є  обов’язковою




ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ, 01.09.2023 

п. 9. Кваліфікаційна категорія присвоюється / підтверджується  педагогічному працівникові, який має освітній рівень молодший бакалавр (молодший спеціаліст), бакалавр чи магістр (спеціаліст), стаж роботи на посадах педагогічних працівників. 




 Види атестації:

Чергова (не менше одного разу на п’ять років):

- «спеціаліст другої категорії» - не менше ніж 3 роки;

- «спеціаліст першої категорії» - не менше ніж 5 років

- «спеціаліст вищої категорії» - не менше ніж 7 років 

Професійний  стандарт вчителя (кваліфікаційні вимоги)

Позачергова 

Розділ 1. П.14. До проведення чергової атестації педагогічного працівника за ним зберігаються присвоєні кваліфікаційна категорія (педагогічне звання). 

За педагогічними працівниками, які переходять на роботу з одного закладу освіти до іншого, а також на інші педагогічні посади у цьому закладі освіти або які перервали роботу на педагогічній посаді (незалежно від тривалості перерви у роботі), зберігаються присвоєні за результатами останньої атестації кваліфікаційні категорії та педагогічні звання. 

Атестація таких працівників здійснюється не пізніше ніж через два роки після прийняття їх на роботу. 

Розділ 3. П.11. На підставі рішення атестаційної комісії секретар оформляє атестаційний лист за формою згідно з додатком 3 до цього Положення, у якому фіксується результат атестації педагогічного працівника. 

У випадку проведення одночасної (в межах однієї процедури) атестації педагогічного працівника з двох і більше навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін), які ним викладаються, видається один атестаційний лист, що має містити інформацію про результати атестації за кожним із таких навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін). 

Атестаційний лист оформляється у двох примірниках, які підписують голова (головуючий на засіданні) атестаційної комісії та секретар. Перший примірник атестаційного листа упродовж трьох робочих днів з дати прийняття відповідного рішення атестаційної комісії видається педагогічному працівнику під підпис та/або надсилається у сканованому вигляді на його електронну адресу (з підтвердження отримання), другий - додається до його особової справи. 

14. Рішення атестаційної комісії є підставою для видання (не пізніше трьох робочих днів з дня отримання документів, зазначених у пункті 12 цього розділу) відповідного наказу керівником закладу освіти, відокремленого структурного підрозділу. Педагогічні працівники повинні бути ознайомлені з наказом упродовж трьох робочих днів із дати його видання під підпис. Наказ за результатами атестації упродовж трьох робочих днів із дня його прийняття має бути поданий до бухгалтерії закладу освіти, де працює педагогічний працівник, чи до централізованої бухгалтерії, що здійснює бухгалтерський облік відповідного закладу освіти, для нарахування заробітної плати та проведення відповідного перерахунку. Оплата праці з урахуванням результатів атестації проводиться з дати видання наказу за результатами атестації. 

ЯК зробити АТЕСТАЦІЮ 

комфортною?


АТЕСТАЦІЯ

МІЖАТЕСТАЦІЙНИЙ період 

(3/5  + позачергова) 

Не входить: соціальні відпустки, навчання у ЗВО.



АТЕСТАЦІЯ

МІЖАТЕСТАЦІЙНИЙ період: 

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ (набуття НОВИХ знань) 

ДІЯЛЬНІСТЬ (формування НОВИХ умінь, навичок; СЕРТИФІКАЦІЯ). 

Що має зацікавити вчителя? 


        ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ 


150 годин

До 

10 жовтня 

Напрями підвищення кваліфікації

Викладання декількох навчальних предметів 

ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОСВІТУ"

Розділ 6.

Ст. 59. Професійний розвиток та підвищення кваліфікації педагогічних і науково-педагогічних працівників. 


4. Підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації педагогічного працівника.

1. Професійний розвиток педагогічних і науково-педагогічних працівників передбачає постійну самоосвіту, участь у програмах підвищення кваліфікації та будь-які інші види і форми професійного зростання. 

Заклади освіти, в яких працюють педагогічні та науково-педагогічні працівники, сприяють  їхньому професійному розвитку та підвищенню кваліфікації.


3. Педагогічна рада закладу освіти на основі пропозицій педагогічних (науково-педагогічних) працівників затверджує річний план підвищення кваліфікації педагогічних працівників (з відривом (ОЧНО, ОНЛАЙН) чи без відриву від освітнього процесу (ДИСТАНЦІЙНІ).


5. На час підвищення кваліфікації з відривом від освітнього процесу…  за педагогічним  працівником зберігається місце роботи (посада) із збереженням середньої заробітної плати.

ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ОСВІТУ"

Розділ 12. 

Ст. 27. Атестація та підвищення кваліфікації педагогічних працівників

3. Щорічне підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти.


Загальна кількість академічних годин для підвищення кваліфікації педагогічного працівника впродовж п’яти років не може бути меншою за 150 годин, з яких певна кількість годин має бути обов’язково спрямована на вдосконалення знань, вмінь і практичних навичок у частині роботи з дітьми з особливими освітніми потребами.

ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ПОВНУ загальну середню ОСВІТУ"

Ст. 51 (оновлено). 

150 годин, з яких

16. Загальний обсяг підвищення кваліфікації педагогічного або науково-педагогічного працівника ЗЗСО, ЗПТО не може бути менше ніж 150 годин на п’ять років.

8. Загальний обсяг  підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією.

ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ, 01.09.2023 


Розділ 3. Порядок проведення атестації.

1. Для проведення чергової атестації атестаційні комісії  до 10 жовтня  поточного року повинні: 


150 годин до 01 жовтня. 

2. Для проведення позачергової атестації до 20 грудня до атестаційної комісії подається заява за формою, наведеною в додатку 1 до цього Положення. Атестаційна комісія затверджує окремий список педагогічних працівників, які підлягають позачерговій атестації, визначає строки проведення їх атестації, подання ними документів та у разі потреби може внести зміни до графіка своїх засідань. 

4. Інформація, визначена пунктами 1, 2 цього розділу, оприлюднюється на вебсайті закладу освіти... не пізніше п’яти робочих днів з дня прийняття рішення відповідною атестаційною комісією. Протягом п’яти робочих днів з дня оприлюднення інформації педагогічний працівник, який атестується, може подати до атестаційної комісії документи, що, на його думку, свідчать про педагогічну майстерність та/або професійні досягнення. 

15. Основними напрямами підвищення кваліфікації є:

1) розвиток професійних компетентностей (знання навчального предмета, фахових методик, технологій);

2) формування ключових компетентностей, визначених ч. 1.  ст. 12;

3) психолого-фізіологічні особливості здобувачів освіти певного віку, основи андрагогіки;

4) створення безпечного та інклюзивного освітнього середовища

5) використання інформаційно-комунікативних та цифрових технологій в освітньому процесі, включаючи електронне навчання, інформаційну та кібернетичну безпеку;

6) мовленнєва, цифрова, комунікаційна, інклюзивна, емоційно-етична компетентність;

7) формування професійних компетентностей галузевого спрямування (для працівників ЗПТО);

8) розвиток управлінської компетентності (для керівників закладів освіти, науково-методичних установ та їх заступників) тощо.

15. У разі викладання декількох навчальних предметів (дисциплін) педагогічні та науково-педагогічні працівники самостійно обирають послідовність підвищення кваліфікації за певними напрямами у міжатестаційний період в межах загального обсягу підвищення кваліфікації, визначеного законодавством  (впродовж п’яти років не може бути меншою за 150 годин).

ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ, 01.09.2023 


Це Положення не поширюється на педпрацівників закладів спеціалізованої освіти (крім наукових ліцеїв). 

12. Педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. 

У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження. 

Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з навчальних предметів. 


Якщо в міжатестаційний період педагогічного працівника довантажено годинами з інших предметів (інтегрованих курсів), то присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації.


12. Педагогічні працівники, які обіймають різні педагогічні посади в одному і тому чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу), атестуються за кожною з посад.

Детальніше. Узагальнені відповіді на питання щодо запровадження Положення про атестацію педпрацівників (Управління соціально-економічного захисту ЦК Профспілки працівників освіти і науки України) 

Як фіксувати своє навчання 

          та діяльність?

    Зразок 1.                  Зразок 2. 

Електронне портфоліо як засіб систематизації власних досягнень. 

Що має зацікавити вчителя? 


                       ДІЯЛЬНІСТЬ

                                                                       (на рівні закладу, ОТГ, області, всеукру)

ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ, 01.09.2023 

Розділ 1. Загальні положення.

Навчальна.

Національний мультипредметний тест.

Всеукраїнські олімпіади / конкурси.

Переможці всеукраїнського рівня.

Підготовка переможців міжнародних, всеукраїнських олімпіад, конкурсів 

(Конкурс знавців мови ім. П.Яцика, Шевченківський конкурс, 

Об'єднаймося брати...).

П. 10. Присвоєння / підтвердження педагогічних звань для І, вищої категорії.

МАН.

Методична.

Видавнича діяльність

(статті, методичні матеріали).

Розробка навчально-методичних матеріалів (посібники, підручники, програми, дистанційні курси).

Участь у роботі журі обласного, всеукраїнського рівня.

Упровадження та поширення (через виступи, вебінари, семінари, майстерки, тренінги тощо)

П. 10. Присвоєння / підтвердження педагогічних звань для І, вищої категорії.

Надання професійної підтримки та допомоги педагогам (супервізія через творчі групи)

П. 10. Присвоєння / підтвердження педагогічних звань для І, вищої категорії.

Участь у процедурах щодо забезпечення якості освіти та впровадження інновацій у системі освіти (експерти сертифікації).

П. 10. Присвоєння / підтвердження педагогічних звань для І, вищої категорії.

Переможці, лауреати міжнародних, всеукраїнських фахових конкурсів ("Учитель року").

П. 10. Присвоєння / підтвердження педагогічних звань для І, вищої категорії.

П. 13.  Успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації (чергової, позачергової)  і є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання.

Строк дії сертифіката - 3 роки. 

ПОЛОЖЕННЯ ПРО АТЕСТАЦІЮ, 01.09.2023 

Розділ  3. Порядок проведення  атестації.

Для належного оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника атестаційна комісія може прийняти рішення про вивчення практичного досвіду його роботи

На що орієнтуватися?


                                             СЕРТИФІКАЦІЯ  ПЕДАГОГІВ

Якщо грати лише зрозуміле, 

не зрушитися з місця…

                                                                (А. де Сент-Екзюпері)