Які ці особливі діти?

Це соняхи на фоні неба,

Мов ніжні і тендітні квіти,

Бо особливі в них потреби.

Потреби у теплі й любові,

У розумінні й прийнятті,

У посмішці і добрім слові,

Та у підтримці у житті.

І.Вільчінська

Інклюзивне навчання — це навчання учнів із особливими освітніми потребами із залученням їх до загального освітнього середовища за місцем їхнього проживання. Інклюзивне навчання розглядається як альтернатива інтернатній системі та навчанню вдома.

Інклюзивне навчання – це комплексний процес забезпечення рівного доступу до якісної освіти дітям з особливими освітніми потребами шляхом організації їх навчання у загальноосвітніх навчальних закладах на основі застосування особистісно орієнтованих методів навчання, з урахуванням індивідуальних особливостей навчально-пізнавальної діяльності таких дітей» (Концепція розвитку інклюзивної освіти. Наказ МОН від 01.10.2010 №912).

Основою концепції інклюзивної освіти є те, що всі діти, незважаючи на різне культурне й соціальне походження та різні рівні навчальних можливостей, повинні мати однакові можливості у навчанні в усіх типах закладів освіти.

Отже, ідеологія інклюзивної освіти спрямована на надання кожній дитині, всім відособленим і вразливим групам можливостей для результативного навчання. Інклюзивна освіта є підходом, який допомагає адаптувати освітню програму та навчальне середовище до потреб учнів, які відрізняються своїми навчальними можливостями.

· Організація освітнього процесу для дітей з особливими освітніми потребами у Ліцеї №23 здійснюється відповідно до методичних рекомендацій Міністерства освіти та науки України від 06 вересня 2022 р. № 1/10258-22 «Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2022/2023 навчальному році» та інших нормативно-правових документів.


Організація інклюзивного навчання у Ліцеї №23

Інклюзивна форма навчання у Ліцеї №23 працює з 2020/2021 навчального року і з кожним роком збільшується кількість інклюзивних класів та учнів з ООП в них.

У ліцеї, за Наказом директора від 01.09.22 №1-41 «Про організацію інклюзивного навчання в Ліцеї №23 у 2022-2023 навчальному році» та Наказом від 14.10.22 №1-67 «Про організацію інклюзивного навчання в Ліцеї №23 у 2022-2023 навчальному році» створено 3 класи з інклюзивною формою навчання, в яких навчається 4 учня з особливими освітніми потребами. Відповідно до наказів, були створені команди психолого-педагогічного супроводу дітей з особливими освітніми потребами. Команди психолого-педагогічного супроводу працюють за індивідуальними програмами розвитку учнів з ООП.

До постійного складу команди супроводу відносяться: вчителі, які працюють в інклюзивних класах, практичний психолог, соціальний педагог, батьки учнів з ООП, асистенти вчителів, адміністрація ліцею.

Педагогічні працівники постійно набувають та підвищують знання та навички щодо роботи в інклюзивному середовищі на онлайн семінарах, тренінгах та конференціях. Педагоги вже пройшли курси та вебінари за темами:

  • Співпраця асистента вчителя з педагогами: супровід інклюзивного навчання;

  • Емоційний розвиток дітей з ООП. Практичні техніки;

  • «Фахове вдосконалення вчителя в умовах реалізації концепції НУШ»;

  • «Співпраця фахівців та батьків дитини з особливими освітніми потребами»;

  • «Побудова освітнього процесу командою супроводу дитини з особливими освітніми потребами»;

  • «Співпраця вчителя та асистента вчителя»;

  • «Створення безпечного та інклюзивного освітнього середовища, особливості інклюзивного навчання дітей з ООП»;

  • Держава без бар’єрів;

  • Безбар’єрна грамотність.

У 2021-2022 навчальному році, педагогічні працівники брали участь у міському проєкті «Інклюзія крок за кроком», на якому підвищували фахові знання, отримували практичні навичкі для роботи з дітьми, які мають особливі освітні потреби та їх батьками.

Учителі інклюзивних класів сприяють створенню атмосфери порозуміння та взаємодопомоги між учнями. Кожна дитина в інклюзивному класі почуває себе комфортно.

У процесі підготовки до уроку в інклюзивному класі вчителі складають плани- конспекти уроків, у яких адаптують навчальний матеріал відповідно до можливостей дитини, застосовують специфічні форми і методи навчання, відповідно до потреб кожної дитини:

  • використання дидактичного матеріалу з кольоровими позначками,

  • планування індивідуальної роботи,

  • створення ситуації успіху,

  • збільшення часу для виконання завдань,

  • індивідуальний підхід,

  • використання наочного матеріалу,

  • застосування мультимедійних ресурсів.

Оцінювання навчальних досягнень дитини з особливими освітніми потребами здійснюється за критеріями оцінювання навчальних досягнень учнів у системі загальної середньої освіти та обсягом матеріалу, визначеним індивідуальною навчальною програмою. Для стимулювання учнів практикуються словесні заохочення, записи в щоденниках.

Асистенти вчителів допомагають в організації освітнього процесу в класах, присутні на уроках, ретельно спостерігають за дітьми, фіксують результати в журналах спостережень, складають рекомендації батькам, надають допомогу дітям з особливими освітніми потребами в організації навчальної діяльності, супроводжуть на перервах, сприяють формуванню саморегуляції та самоконтролю учнів.

Психолог ліцею здійснює діагностику пізнавальних процесів, когнітивної та емоційно-вольової сфер, відокремлює проблеми, які потребують подальшої корекції, працює з класами, в яких запроваджена інклюзивна форма навчання та сприяє створенню безпечного освітнього середовища для всіх учасників освітнього процесу.

Відповідно до рекомендацій висновків ІРЦ, у ліцеї організовані корекційно-розвивальні заняття з учнями, які мають особливі освітні потреби. Робота спрямована на розвиток емоційно-вольової та когнітивної сфер, корекції розвитку, корекції та розвитку мовлення, ритміки.

Ліцей тісно співпрацює з інклюзивно-ресурсним центром «Надія»,

Робота з батьками учнів, які мають особливі освітні потреби здійснюється через індивідуальні та групові консультації.

Питання навчання дітей з особливими освітніми потребами розглядалося:

  1. На нараді при директорі було розглянуте питання «Про організацію інклюзивної освіти у ліцеї» (вересень, жовтень 2022 р.);

  2. Проведені засідання команд психолого-педагогічного супроводу учнів з ООП (вересень, жовтень, 2022 р., січень 2023 р.).

  3. На психолого-педагогічному семінарі «Інклюзивна освіта. Виклики та можливості сьогодення» (листопад 2022 р.)

З метою впровадження державної політики щодо забезпечення рівного доступу всіх громадян до якісної освіти, педагогічними працівниками ліцею, проводиться цілеспрямована робота щодо запровадження інклюзивного навчання.