Протидія булінгу


У Ліцеї №23 сформована політика щодо створення безпечного освітнього середовища, що є однією з найважливіших умов для якісного освітнього процесу. Заклад здійснює свою діяльність відповідно до законодавчих та нормативно-правових актів щодо запобігання та протидії насильству.

Безпечність території ліцею.

   З метою попередження насильства та булінгу у Ліцеї №23 під час перерв, у закладі діють чергування вчителів на 1, 2, 3 та  4 поверхах, де на 2 поверсі вчяться учні початкової ланки, на 3 та 4 поверхах – учні середньої та старшої ланки. На першому поверсі розташована їдальня, актовий зал, спортивні зали, кабінет психологічної служби та медичний кабінет. Вчителі та працівники ліцею регулярно переглядають всі кутки, в яких можуть бути скоєні насильницькі дії та дії з ознаками булінгу.

  До 2019/2020 року, окрім вчителів, чергування здійснювалось і учнями чергових класів. У зв’язку з пандемією covid-19 та змішаним навчанням в умовах воєнного стану, чергування у закладі здійснюється адміністрацією ліцею та педагогічними працівниками.

  Відповідно до Статуту Ліцею №23, у закладі діють правила поведінки учнів, з якими на початок навчального року учнів ознайомлюють класні керівники.   Вчителі та інші педагогічні працівники закладу дотримуються  правил і вимог щодо охорони праці та безпеки життєдіяльності на уроках, систематично проводять профілактичну роботу з учнями та їх батьками щодо дотримання правил поведінки у ліцеї, в тому числі з метою протидії булінгу, кібербулінгу  та насилля.

В ліцеї  створюються умови для безпечного використання мережі Інтернет, в учасників освітнього процесу формуються навички безпечної поведінки в Інтернеті:

• зміст (доступ до інформації, яка не призначена для дітей відповідного віку);

• поведінка (пропонування дій, які можуть загрожувати безпеці дітей, шахрайство);

• небезпечні контакти (спілкування через чати, файлообмінники, месенджери).

Аби уникнути таких ризиків, у закладі є:

  Не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частина 2 статті 32 Конституції України).

Створення освітнього середовища, вільного від будь-яких форм насильства та дискримінації.

   Ліцей №23 планує та реалізує діяльність щодо запобігання будь-яким проявам дискримінації, булінгу в закладі. Комплекс заходів із запобігання, профілактики та попередження булінгу складає антибулінгову політику ліцею. Політика запобігання булінгу у ліцеї є  комплексною і охоплює усіх учасників освітнього процесу. Кожен працівник закладу знає про антибулінгову політику та неухильно дотримується правил та процедур нею встановлених.

Антибулінгова політика грунтується на наступних засадах:

З метою успішності виконання антибулінгової програми:

Голова комісії – Школяр Л.А., директор школи, члени комісії: Шуміхіна С.І. – заступник директора з НВР, Ярова С.Є.- заступник директора з НВР, Вєдєнєєва О.А. - соціальний педагог, Паламарчук К.І. - практичний психолог, Залокоцька А.С. - вчитель історії, голова ППО, Криваль Альона Олександрівна - лейтенант поліції сектору ювенальної превенції  відділу Кам’янського районного управління  поліції ГУНП в Дніпропетровській області.

Аналіз відвідування учнями уроків.

     Часті пропуски занять без поважної причини можуть сигналізувати про відчуття учнем дискомфорту  у закладі.

   У Ліцеї №23 щоденно здійснюється аналіз відвідування учнями закладу та онлайн уроків, фіксується відсутність учнів у  сигнальній книзі, аналізується відсутність без поважної причини з відповідним алгоритмом подальших дій щодо виявлення причини відсутності учня на уроках та поверненням її до навчання та надання соціально-психологічної підтримки.

  У разі відсутності учнів, які не досягли повноліття, на навчальних заняттях протягом 10 робочих днів підряд з невідомих або без поважних причин заклад освіти невідкладно надає відповідному територіальному органу Національної поліції та службі у справах дітей дані таких учнів для провадження діяльності відповідно до законодавства, пов’язаної із захистом їх прав на здобуття загальної середньої освіти (Постанова Кабінету міністрів України від 13 вересня 2017 року № 684 «Про затвердження Порядку ведення обліку дітей дошкільного, шкільного віку та учнів»).

На першому поверсі закладу, біля кабінету психологічної служби, розташована та працює «Пошта довіри»,  а на рецепшині, біля входу у заклад, розташована  «Скринька довіри проти булінгу», де учасники освітнього процесу можуть залишити анонімні запити до психологічної служби щодо випадків насильства/булінгу або з інших питань, які не можуть вирішити самостійно і потребують підтримки.

Ліцей прагне до інклюзивності освітнього середовища, де кожна дитина може розвиватися та навчатися у безпечних умовах освітнього середовища, тому психологічною службою у співпраці з педагогічними працівниками ліцею проводяться заходи з розвитку толерантного ставлення до дітей з особливими освітніми потребами, гуманного ставлення до тварин, гендерної рівності, поваги до людей похилого віку.

З метою створення безпечного освітнього середовища, ліцей працює над реалізацією таких проєктів, як:

З метою аналізу результативності антибулінгової політики ліцею, психологічною службою було проведено опитування учнів 9-11 класів, педагогічних працівників закладу та батьків учнів 5-11 класів. Опитування проводилось за анкетами методичного посібника  «Протидія булінгу в закладі освіти: системний підхід» / Андрєєнкова В.Л., Мельничук В.О., Калашник О.А. – К.: ТОВ «Агентство «Україна», 2019. – 132 с. З повним результатом моніторингу можна ознайомитись за посиланням :

учні, 

батьки, 

педагогічні працівники.


Діяльність закладу неодноразово висвітлювалась у ЗМІ ТРК «МІС» ТВ у репортажах: «Діти на дорозі» - профілактика безпеки дітей на дорозі, проведеною поліцейськими ювенальної превенції, «Мовний батл» - відкритий урок вчителя української мови Мартиненко Н.П. у межах міського мовного марафону з метою популяризації української мови серед молоді, «Права дитини» - просвіта та профілактика серед учнів щодо правил особистої безпеки, шкоди наркотиків та домашнього насилля проведеною поліцейськими ювенальної превенції.