Конференції

наукові симпозіуми кафедри

Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) 

"Принадність Вашого слова та імені безмежна у часі 

(до 160-річчя від дня народження В. Г. Короленка)" (2013 рік)

Всеукраїнська науково-практична конференція  

"Постать Тараса Шевченка у світовому й національному культурологічному контексті" (2014 рік)

IV Всеукраїнська науково-практична конференція  

"Культурні практики як чинник соціокультурної модернізації сучасного 

українського суспільства" (2015 рік)

Всеукраїнська науково-практична конференція  

"Культурологічна регіоналістика: теорія, історія, парктика" (2017 рік)

Всеукраїнська науково-практична конференція  

"Сучасні соціокультурні практики: компетентнісно-аксіологічний аспект" 

присвячена 10-літтю кафедри культурології та методики викладання культурологічних дисциплін

 ПНПУ імені В.Г. Короленка (2018 рік)

Міжнародна науково-практична інтернет-конференція  

"Актуальні проблеми сучасного культурно-освітнього простору" (2019 рік)

Міжнародна науково-практична конференція  

"Актуальні проблеми сучасного культурно-освітнього простору" (2020 рік)

Видання з наукового доробку кафедри

Імідж сучасного педагога. №10 (149). 64 с. «Інтеграція культурологічного і педагогічного знання»

У номері подані статті про культурологічні засади професійної освіти: теорія і практика, загальнолюдські цінності у глобалізаційному вимірі. Розглядаються проблеми закладів культури як осередків мистецькопедагогічного виховання, підходи до періодизації розвитку української культури у підручниках з історії української культури, мистецтво як виховний чинник педагогічного процесу, просвітницька та виховна функції сучасного театрального мюзиклу. Зроблено екскурс в історію підготовки вчителя в навчальновиховній системі православних монастирів XVII–XIX ст. та майбутніх офіцерів у кадетських корпусах України середини ХІХ – початку ХХ століття. Акцентується увага на методі проектів як міні-технології професійного саморозвитку менеджера індустрії дозвілля; питання кураторства у симпозіумному русі: проблематика підходів і реалізації. У рубриці «Рідні джерела» представлена науково-педагогічна діяльність Я. Чепіги з організації навчально-виховного процесу в місті Києві (1920–1925 рр.) та музично-педагогічна діяльність Леоніда Лісовського. Викликають інтерес матеріали про культуру сімейних відносин, підходи до класифікації сімейних духовно-моральних цінностей учнів. Особливо зворушливий матеріал, приурочений вшануванню героїв Небесної сотні – година пам’яті «У нашій пам’яті вони назавжди залишились» 

Імідж сучасного педагога. № 7 (116) 2011. 76 с. «Світова художня культура»


До номеру ввійшли статті про: культуротворчий потенціал шкільної художньо-естетичної освіти; електронні мас-медіа як засіб комунікації інформаційного суспільства; історико-педагогічний аспект феномену «духовний розвиток» майбутнього вчителя; музично-педагогічні технології в диригентсько-хоровій підготовці майбутнього вчителя музики; зміст і структуру фахової компетентності майбутнього вчителя музики у процесі диригентсько-хорової підготовки; світові тенденції розвитку шкільної історичної освіти та підготовки вчителя історії у першій третині ХХ ст.; етнопедагогіку у професійному становленні майбутнього вчителятощо.

З досвіду зарубіжних країн представлено матеріали про європейський ярмарок як феномен художньої культури; художня культура стародавнього сходу: Китай, Індія, Японія(до вивчення курсу «Світова художня культура» в 11 класі загальноосвітньої школи); графічне мистецтво Далекосхідного культурного регіону;орнаментика древніх цивілізацій у системі художньої культури сучасності.

Подані тести для самоконтролю і контролю знань учнів 9–11 класів з інтегрованого навчального курсу «Художня культура» та Положення про обласний конкурс «Авторська збірка поезій школяра».


Імідж сучасного педагога. 2010. №8 (107). 72 с.  "Художня культура України"


У номері представлені науково-практичні матеріали кафедр Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, а саме: «Світоглядні вірування східних слов’ян як елемент художньої культури українського народу» (до теми «Художня культура України найдавніших часів»); варіативний проект регіональної програми навчального курсу «Українська художня культура» (для 10 класу); «Формування європейських стилів в архітектурі та музиці». Вміщено рекомендації для викладачів художньої культури та історії середньої загальноосвітньої школи щодо вивчення історії про монастирі Полтавщини XV–XVIII ст. як осередки культури і освіти та про професійну музику Полтавщини на рубежі ХХ–ХХІ століть. Звертається увага на післядипломну освіту вчителів – це їх культурологічну підготовку. У рубриці «Журнал у журналі» поданий творчий портрет Хорольської гімназії-родини Полтавської області як одного із флагманів освіти і науки України. Методична скринька вчителя художньої культури поповнилася практичними матеріалами до вивчення курсу «Українська художня культура» (10 клас); про педагогічну підтримку інтелектуального й емоційного розвитку учнів на уроках художньої культури (майстер-клас); інтегрованими уроками образотворчого мистецтва, англійської мови та художньої культури.

Імідж сучасного педагога. 2009. № 5 (94) 82 с. «Культурологічна освіта»

У зв’язку з потребою часу, а саме введення предмета «Художня культура» у ЗНЗ, підготовлений цей номер разом із співробітниками кафедри культурології Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.

Журнал відкривається вступною статтею «Культурологічна освіта на зламі епох: теоретичні й практичні аспекти» (про створення Полтавської регіональної культурологічної школи).

Також розкриваються такі питання: культурно-історичний підхід до розвитку особистості майбутнього вчителя; формування полікультурно орієнтованого педагога початкової школи.

У рубриці «Рідні джерела» висвітлені філософсько-культурологічні погляди В. Г. Короленка на культурно-історичну спадщину; специфічні форми духовної культури Полтавщини та їх вплив на формування загальноукраїнських культурних ознак; еволюція поглядів Івана Огієнка: інтеграція світського і священного; керамічна історія України через призму історії Опішнянського заводу «Художній керамік».

Крім того, представлений зарубіжний досвід полікультурного виховання в контексті європейського вибору України. Звертається увага на засоби міжкультурної комунікації у професійній підготовці вчителя культурологічних дисциплін. Акцентується увага щодо вітчизняної культури у період НЕПу, психофізіологічних особливостей сприйняття кольорівї економічної культури; на модифікації структури ігротек у професійній діяльності майбутніх педагогів-аніматорів. Поповнилися методичні скриньки вчителів художньої культури та історії. У позашкільний час можна використати матеріали про виховання культури творчості в учнів та літературну композицію, присвячену видатним жінкам Полтавщини.

ІІІ Всеукраїнський студентський круглий стіл 

«Актуальні проблеми культурології» (2021 рік)

Програмка_круглий_стіл2021.pdf
Збірник_студент_2021.pdf

ІV Всеукраїнський круглий стіл здобувачів вищої освіти 

«Актуальні проблеми культурології» (2022 рік) 

Програмка_круглий_стіл 2022.pdf
Збірник_студент_2022.pdf

IV Всеукраїнська науково-практична конференція 

«Сучасні соціокультурні процеси: компетентнісно-аксіологічний аспект» (2022 рік)

Програмка_2022_ПНПУ.pdf
Збірник_2022.pdf

V Всеукраїнський круглий стіл здобувачів освіти 

«Актуальні проблеми культурології» (2023 рік)

Програмка_круглий стіл_2023.pdf
Збірник_круглий стіл_2023.pdf

VІ Всеукраїнський круглий стіл здобувачів освіти 

«Актуальні проблеми культурології» (2024 рік)

Програма Актуальні проблеми культурології 2024.pdf
Збірник Актуальні питання культурології 2024.pdf