Соціокультурне життя

самоврядування

У ЗВО функціонує «Положення про студентське самоврядування у Полтавському національному педагогічному університеті імені В.Г.Короленка». Члени органів студентського самоврядування делегують своїх представників до вченої ради факультету, органів громадського самоврядування, робочих і консультативно-дорадчих органів. Представляють інтереси студентів, беруть участь в обговоренні та вирішенні питань удосконалення освітнього процесу, зокрема в процедурах забезпечення якості вищої освіти 

ГАЛЕРЕЯ

Конкурс-презентація «Ми — культурологи!»

у рамкаж Тижня психолого-педагогічного факультету 

15-19 березня 2010 рік

Запис пісень для бійців АТО

2017 рік

Волонтерський рух

За даними МВС України, з 24 лютого виїхало понад 6,2 млн українців. Війна багатьом показала, наскільки цінними є звичні, на перший погляд, речі: житло, можливість прогулятися вулицями міста та вільно поспілкуватися з рідними. Студентки факультету технологій та дизайну пройнялися ситуацією в країні та відгукнулися словами пошани до своєї малої Батьківщини - Полтави. 

4599629814867436726.MP4

НОВИНИ

Зустріч із письменницею Ярославою Дегтяренко

24 травня 2023 у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Котляревського відбулася творча зустріч із письменницею, авторкою історичних романів Ярославою Дегтяренко, на якій були присутні студенти-культурологи. Під час зустрічі не лише модератор, а й слухачі могли задавати питання. Частина присутніх вже була знайома з творчістю письменниці, хтось лише нещодавно зацікавився її історичною прозою.


Окрім спілкування, наприкінці зустрічі охочі змогли придбати книги авторки – «Князь русинів. У павутинні інтриг» та «Князь русинів. В горнилі війни». Дилогія розповідає про галицько-волинського князя Любарта Гедиміновича, його нелегкий шлях правителя руської держави.

Студенти кафедри культурології 13 травня 2023 року разом із доцентом Олександром Лук’яненком відвідали авторський концерт композитора Костянтина Крепака, що проходив у концертному залі Полтавської дитячої музичної школи №1 ім. П. І. Майбороди.

Студенти кафедри культурології 14 травня 2023 року долучилися до проведення благодійного «Міського пікніка» просто неба, де полтавці та гості міста мали нагоду провести змістовне дозвілля разом зі своїми родинами та друзями.

Міський пікнік став третім завершальним етапом благодійного проекту «Фестиваль можливостей для мам». В рамках проекту було зібрано 65 140 грн 00 коп. Всі кошти передані на реабілітацію Андріани Сусак, яка відстоювала Україну з 2014 року та підірвалася на міні.

За ініціативи стейкголдера спеціальності, директорки закладу культури Оксани Михайленко, студенти-культурологи також долучилися до івенту та допомагали облаштовувати локації, де діти та дорослі могли робити цікаві фото. Працівники Центру культури та дозвілля давали майбутнім культурологам настанови, ділилися професіним досвідом з декорування, що було корисним для набуття студентами навичок естетичного оформлення фотолокацій.

Здобувачка освіти першого (бакалаврського) рівня вищої освіти Анастасія Юрова взяла участь у благодійному концерті до Дня  матері 12 травня 2023 року «Матусю, голубонько, благословенна тричі будь!», що відбувся на базі Яреськівського сільського будинку культури Шишацької селищної громади Миргородського району Полтавської області.

Студенти факультету технологій та дизайну зустрілися з майстринею Оленою Коршуновою

 

24 травня 2023 року здобувачі освіти факультету технологій та дизайну разом із заступницею декана з виховної роботи Наталією Орловою завітали до Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. П. Котляревського. Там відбулася творча зустріч із майстринею художньої вишивки Оленою Коршуновою.

Мисткиня розповіла про свій життєвий і творчий шлях. Її Дитинство пройшло у м. Каховка Херсонської області. Не зважаючи на радянську пропаганду, рідна бабуся Олени змалечку виховувала в онучці любов до України та її традицій.

Олена В'ячеславівна показала власні шкільні фото, на яких, на відміну від своїх однолітків, які вдягали на шкільні свята звичайну форму, майбутня майстриня була у вишитій сорочці.

Сама ж Олена вишивати почала у 17-річному віці, коли вступила до Решетилівського професійного художнього ліцею. З теплом і посмішкою на обличчі вона згадувала цікаві випадки зі свого життя, поділилася історіями про спілкування з іноземцями з США та Японії, які, подорожуючи Україною, дуже цікавилися вишивкою решетилівських майстрів.

Цікавою була і розповідь Олени В'ячеславівни про історію української вишивки, а також традиційну для Полтавщини вишивку «білим по білому». Окрім цього, майстриня говорила про різновиди технік та символіку, яку вона використовує в своїх роботах.


На факультеті технологій та дизайну у жовтні 2023 року відбулося нагородження переможців конкурсу "Найкраща кімната", серед яких були відзначені і здобувачі першого (бакалаврського) рівня освіти спеціальності 034 Культурологія

Вітаємо переможців!

10 жовтня 2023 року здобувачі першого (бакалаврського) рівня вищої освіти разом із кураторами Юлією Срібною взяли участь у заході, присвяченому антикорупційній діяльності та доброчесності, проведеного уповноваженою особою з питань запобігання корупції Інною Важеніною.

Майбутні культурологи знайомляться з професійними перспективами у сфері культури

Культуролог– професія різноспрямована. Бібліотека є тим культурно-освітнім середовищем, де культурологи здатні вповні реалізувати свої професійні здібності, виявляючи якнайширший спектр аналітичних, організаційних, креативних, творчих та інших навичок, набутих під час навчання в педагогічному університеті. За останні роки чимало випускників спеціальності 034 Культурологія стали успішними співробітниками бібліотечних установ Полтави і Полтавщини, їхня співпраця зі здобувачами ПНПУ імені В. Г. Короленка з кожним роком употужнюється та урізноманітнюється.

Працівниця Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені І. П. Котляревського Тетяна Литвиненко, яка нині здобуває освіту культуролога в магістратурі, у жовтні 2023 року зустрілася зі студентами бакалаврату, щоб поділилася досвідом своєї робити в бібліотеці.

Тетяна є співробітницею Відділу документів іноземними мовами ПОУНБ імені І. П. Котляревського, вона розповіла про особливості діяльності свого підрозділу, універсальні за змістом фонди якого вражають своєю кількістю й різноманіттям – книги, періодичні видання, аудіальні матеріали з різних галузей знань майже 80 мовами світу, представленні у фондах бібліотеки близько 20 тис. примірників. До посадових обов’язків Тетяни входить також налогодження зав’язків із громадскістю, організація культурно-мистецтких, просвітницьких і освітніх заходів; улаштування тренінгів зі знання іноземних мов, інформаційних технологій, оволодіння навичками користувача соціальних мереж тощо.

Приємно вражені загальною атмосферою і перспективами розвитку закладу, дівчата розглядають роботу у бібліотеці як свою майбутню професійну діяльність.


Студенти-культурологи знайомляться з практикою краєзнавчих досліджень Григорія Титаренка

3 жовтня 2023 р. здобувачі вищої освіти спеціальності 034 Культурологія зустрілися з українським журналістом, полтавським краєзнавцем, лавреатом премії Полтавської обласної ради імені Петра Ротача Григорієм Титаренком.

Дослідник розповів студентам кафедри культурології про методику краєзнавчої евристики, на прикладах продемонструвавши принципи формування і поповнення колекцій артефактів, роботи з картами, відео- та фотохроніками. Григорій Володимирович пояснив важливість методу інтерв’ювання очевидців подій для витворення соціокультурного портрету населеного пункту. цент зустрічі стояв на презентації видання «Історія села Чернечий Яр 50-х років ХХ століття». Краєзнавець показав студентам важливість культурної складової у вивченні минулого населених пунктів. Зокрема, це стосувалося місця художньої літератури, образотворчого мистецтва та кінематографу. Григорій Титаренко пояснив специфіку етнографічних студій, зокрема, збирання матеріалів щодо народних звичаїв, житла та локальних старожитносте.

Майбутні культурологи дізналися про значення персональних контактів дослідника у витворенні минулого сіл та міст України. Зокрема, Григорій Володимирович поділився досвідом спілкування з режисером Джузеппе Де Сантісом та Михайлом Іллєнком, художниками Юлією Петушинською. Віктором Трохимцем-Мілютіним та Іваном Новобранцем.

Зустріч із краєзнавцем актуалізувала знання й навчики, необхідні для проведення культурологічних досліджень майбутніми фахівцями.

Магістрантка Любов Андрух взяла участь у засіданні студенського читацького клубу у межах ІІІ Універсальної книжкової виставки-ярмарки «ПОШУК»

22 вересня 2023 р. відбулося спільне засідання студентського читацького клубу Полтавського національного університету імені В. Г. Короленка (керівниця клубу – старша викладачка кафедри журналістики Оксана Зелік) і читацького клубу «Горислів» Обласного коледжу «Кременчуцька гуманітарно-технологічна академія імені А.С. Макаренка» Полтавської обласної ради» (керівниця клубу – викладачка циклової комісії української та іноземної філології Ірина Кірічек). Зустріч за темою «Досвіди читання в часи війни» проводилася в межах ІІІ Універсальної книжкової виставки-ярмарки «ПОШУК», ініційованої Департаментом інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської ОВА.

Магістрантка кафедри культурології, завідувачка сектору культурно-просвітницької роботи відділу науково-методичної та культурно-просвітницької роботи бібліотеки імені М. А. Жовтобрюха Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Любов Андрух підготувала огляд сучасної літератури про російсько-українську війну, акцентувала увагу текстах тих письменників, які служать в ЗСУ.

Студенти-культурологи разом із доценткою Аллою Литвиненко у рамках роботи студентської наукової групи за проблемою «Актуальні питання української культурології ХХ–ХХІ століть» відвідали Міні-форум київських видавців, що проходив у Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І. П. Котляревського.

Захід супроводжувався виставкою поліграфічної продукції різних видавництв України – видавничого дому «Букрек» м. Чернівці, видавництв «Критика» і «Мамине сонечко» м. Київ, де їхні представники презентували свої здобутки у сфері книгодрукування.

На початку форуму відомий український письменник, перекладач, видавець і громадський діяч Вадим Карпенко виступив із презентацією YouTube каналу Центрального будинку офіцерів ЗСУ, що нині діє, як альтернатива сучасним українським ЗМІ, у висвітленні історії та сьогодення нашої держави.

Студенти-культурологи мали змогу оцінити найважливіші напрями роботи українських видавців в умовах російсько-української війни й окреслити актуальну проблематику для своїх подальших наукових досліджень з культурології. У подарунок, учасники форуму отримали цікаві книги.

Студенти-культурологи вивчають практику оформлення івенетів

 

Викладачі та студенти кафедрі культурології є частими гостями у Центрі культури та дозвілля Полтавської міської територіальної громади. Там на практичному досвіді стейкголдер спеціальності, директорка закладу Оксана Михайленко знайомить молодь зі специфікою організації дозвілля закладом культури.

Під час одного з останніх візитів акцент стояв на вивчення роботи практики оформлення івентів. Студенти ознайомилися з прийомами декораційного оформлення відкритої фотозон. Здобувачі освіти ознайомилися з правилами вибору зручних та просторих майданчиків для таких локацій, щоб гостям заходу було завжди комфортно робити індивідуальні та колективні фотографії. Відповідно до рекомендації працівників Центру культури і дозвілля, молодь зауважила необхідність креативного підходу в декорування, за можливості обрамлення місця фотозони квітами, гірляндами та декоративними елементами. Однією із запорук вдалого проєкту є підтримка атмосфери свята, що надає чуттєвості фотографіям.

Оксана Михайленко звернула увагу на дотримання тематики в декоруванні фотозони. Зокрема, студенти ознайомилися з декількома проєктами Центру – фотозонами у ретро-стилі, із театральним куточком та локацією, оформленою прирдоніми матеріалами. Вони зясували, що використання різноманітного реквізиту (капелюхів, віял, табличок, посуду, драпіровок, об'ємних цифр і літер), дозволяє зробити на одному і тому ж тлі більше фото.

У холі закладу культури, де розтасовувалися локації, молодь ознайомилася з відмінностями декору дитячого свята та відрізняється вечора дорослих; дізналася про важливість освітлення, бо зазвичай фотографування відбувається під час заходів, що відбуваються в пізній час доби, тому в приміщенні зону розміщують в найсвітлішому місці. Студенти зауважили, що місце для фотографуваня повинно вміщати щонайменге двох-трьох осіб одночасно. Викладачі нагадали про заходи безпеки при підготовці та проведенні соціокультурного заходу.

Серед заходів, організованих факультетом технологій та дизайну під час місяця позашкілля 14 червня 2023 року у Полтавському національному педагогічному університету імені В. Г. Короленка студенти й викладачі кафедри культурології провели з дітьми молодшого шкільного віку розважальні заходи. Здобувачки освіти Ольга Слухай, Вікторія Деркач, Олександра Пятак та Мирослава Романенко мотивували дітей до участі у вікторинах та руханках. Викладачі кафедри допомагали з організацією конкурсів та орієнтували у ході соціокультурної роботи. 


Здобувачі І та ІІ рівнів вищої освіти ОП Культурологія у жовтні 2023 року зустрілися з викладачкою Ягелонського університету, головою Фундації Масових Видовищ, Фундації Культурної Дипломатії, співзасновницею соціального підприємництва «Кав'ярні-книгарня «Нитка», директоркою Міжнародного фестивалю українського театру «Схід-Захід» у Кракові (Польща) Надією Мороз-Ольшанською.

Гостя розповіла майбутнім керівникам у сфері культури про специфіку організації співпраці культурних інституцій з громадськими об’єднаннями, бізнесом та публічними закладами. Під час дискусії зі студентами учасники заходу розібрали питання еволюції творчої ідеї, співвідношення роботи і задоволення, торкнулися питання емоційного і професійного вигорання.

Студенти-бакалаври та здобувачі магістерського ступеня ознайомилися з етапами організації та менеджменту культурного проєкту на прикладі Міжнародного фестивалю українського театру «Схід-Захід» у Кракові. Надія Моро-Ольшанська зорієнтувала слухачів у питаннях співвідношення внутрішньої ідеї та кінцевого бачення під час розробки проєкту, актуалізувала питання російської мови та російської драматургії загалом у мистецькому просторі сучасності. Молодь ознайомилася з питаннями формування бюджету мистецького проєкту, який включає у себе виплата заробітної плати, кошти на майбутні фестивалі. Осібне питання стосувалося налагодження зав’язків з партнерами для реалізації фестивальних івентів. Н. Мороз-Ольшанська розповіла про роль університетів як почесних патронів заходів, які надають у тому числі підтримка в інформаційному просторі, а також пропонують свої театральні сцени, а студенти залучаються як волонтери до реалізації проєктів.

Майбутні керівники закладів культури дізналися про важливість аргументації співпраці партнерам, побачили практичну вагу уміння аналізу документів у площині того, як місто працює з інституціями. Культурологи розглянули специфіку організації івентів у багатокультурному місті з використанням субтитрів, лібрето іноземною мовою та врахуванням ціннісних орієнтирів національних спільнот та меншин з різного історичного та культурного контексту особливо щодо інтересів та уподобань української діаспори після трагічних подій 24 лютого 2022 року.

На заході розглянули питання взаємодії з міськими відділами культури, воєводствами і Міністерством культури Польщі у площині фінансування проєктів по конкурсах і фестивалях громадських обʼєднань як із грантодавцями. Тут же обговорили специфічні риси роботи у публічному секторі та пошуку бізнес партнерів, де бізнес має відчувати вигоду від культурного заходу.

Здобувачі освіти отримали практичні рекомендації щодо реалізації творчої ідеї на прикладі циклу показів українських фільмів у малих кінотеатрах у Кракові, що переріс у Тиждень українського кіно; розглянули реалізацію приватних проєетів-книгарень як місць для проведення концертів, майстер-класів, що можуть підтримуватися державою. Окрема тема дискусії стосувалася проєктів із неформальної освіти та волонтерського напрямку роботи, пов’язаного з тим, що працівники культури пішли на фронт у ході російсько-української війни.




Студенти й викладачів факультету технологій та дизайну зустрілися з науковцями НАН України

Здобувачі освіти кафедри культурології разом із доценткою Ренатою Винничук у вересні 2023 року стали учасниками презентації наукових здобутків співробітників Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. Максима Рильського. Захід проходив у науковій бібліотеці імені Михайла Андрійовича Жовтобрюха. Науковці подарували книгозбірні низку фундаментальних видань і збірки наукових праць у рамках акції «Національна академія наук України – бібліотекам», присвяченій 32-й річниці Незалежності України.

Про дослідження інституту розповідала провідна наукова співробітнця відділу Українського етнологічного центру, кандидатка історичних наук Галина Бондаренко, провідна наукова співробітниця відділу музикознавства та етномузикології, докторка мистецтвознавства Людмила Єфремова та наукова співробітниця відділу Українського етнологічного центру, кандидатка історичних наук Олена Таран.

Захід, що відбувся у перед день святкування Всеукраїнського дня бібліотек, вела магістрантка кафедри культурології, завідувачка сектору культурно-просвітницької роботи відділу науково-методичної та культурно-просвітницької роботи бібліотеки імені М. А. Жовтобрюха Любов Андрух

На факультеті технологій та дизайну відбулася гостоьова лекція мистецтвознавиці Валентини Кузик

28 вересня 2023 року на факультеті технологій та дизайну ПНПУ імені В. Г. Короленка відбулася гостьова лекція відомої української музикознавиці, кандидатки мистецтвознавства (PhD), старшої наукової співробітниці відділу музикознавства та музичної етнології Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, членкині Національної спілки композиторів України, лавреатки мистецьких премій України імені Миколи Лисенка, імені Миколи Леонтовича та Міжнародної літературної премії «Сад божественних пісень» імені Григорія Сковороди Валентини Володимирівни Кузик на тему: «Інструментарій і методика арканів сакральних символів в українській музиці». Модераторкою гостьової лекції виступила кандидатка мистецтвознавства, доцентка кафедри культурології Алла Литвиненко.

На лекції були присутні студенти й викладачі кафедри культурології Полтавського педагогічного університету, а також здобувачі, аспіранти, професорсько-викладацький склад кафедри музикознавства та культурології Навчально-наукового інституту культури і мистецтв Сумського державного педагогічного університету імені А. С. Макаренка. Захід символічно об’єднав професійну спільноту культурологів і музикознавців – усіх небайдужих до вивчення українського музичного мистецтва й культури з різних міст України.

Під час лекції Валентина Володимирівна продемонструвала власну оригінальну методику відтворення за допомогою графічного лінеарного методу (graphic-line) і методу мандали мелодій відомих творів українських і зарубіжних композиторів. Запропонований дослідницею творчий метод, долаючи стереотипи у сприйнятті й потрактуванні музичних зразків, значно розширює наукові методологічні обрії сучасної української музичної семіотики.

Перед глядачами, у розмаїтій символіці барвистих квітів, птахів, візерунків, поставали образи українського «Щедрика» й «Дударика» Миколи Леонтовича, промальовувалася героїчна тема Увертюри з опери «Тарас Бульба» Миколи Лисенка, увиразнювалися популярні мелодії західноєвропейських композиторів Л. Бетховена і Ф. Шуберта, пісні українських композиторів Платона Майбороди («Ми підем, де трави похилі», «Пісня про матір»), Ігоря Шамо («Як тебе не любити Києве мій»), Тараса Петриненка («Україно»), а також головний музичний символ нашої держави – Гімн України.

Натхненні зустріччю організатори й учасники заходу домовилися продовжити свою співпрацю у майбутньому.

Студенти-першокурсники кафедри культурології разом із однокурсниками з інших спеціальностей факультету технологій та дизайну у вересні 2023 року відвідали простір-партнер Veteran Hub «Свої тут. ++», що співпрацює з Полтавським національним педагогічним університетом імені В. Г. Короленка.

У ветеранському просторі обговорили важливі і актуальні для сьогодення питання, пов’язані із війною в Україні. Декан Юлія Срібна розповіла про результативну співпрацю факультету технологій та дизайну з ветеранським простором та про реалізовані проєкти.

Для студентів було організовано проведення майстер-класу з виготовлення оберегів, які в подальшому будуть передані нашим захисникам.

13 жовтня 2023 року здобувачі освіти разом із кураторами груп та деканкою факультету технологій та дизайну Юлією Срібною відвідали лекцію “Правова допомога в Україні та порядок її надання”, прочитану завідувачем сектору “Полтавське бюро правової допомоги №1” Полтавського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Юрієм Ночовним.