Наукова робота студентів

Інформаційний лист_кругл_стіл_2024.pdf

Наукове дослідження з культурології: поради та рекомендації. Методичний посібник для здобувачів вищої освіти спеціальності 034 Культурологія / укладач О. В. Лук’яненко. Полтава: ПНПУ імені В. Г. Короленка, 2022. 116 с.

Наукова робота й освітній процес

Освітніми компонентами, що забезпечують науково-дослідний складник освітніх програм і мають дослідницький вимір є «Основи мистецького аналізу та експертної оцінки культурних об'єктів», «Методологія та організація наукових досліджень» та «Аналітика у сфері культури». Під час «Навчальної аналітико-організаційної практики» відбувається ознайомлення студентів з основними формами, принципами і методами аналітичної науково-дослідної роботи. Формами, які оцінюються викладачем, є звіт про стажування в науково-дослідній установі, написання рецензій, підготовка наукової статті, написання тез для участі у конференціях кафедри. Освтініми програмами передбачено виконання кваліфікаційної роботи з культурології, зокрема в межах наукових тем кафедри. Студенти під керівництвом викладачів кафедри виконують дослідження у проблемних групах. Результати кваліфікаційних робіт апробуються на щорічних заходах кафедри : Всеукраїнському круглому столі здобувачів вищої освіти  та науково-практичній конференції (з публікаціями в електронних збірниках»), наукових заходах у межах університету, за межами Полтави, публікуються у кафедральному виданні «Молодіжні культурологічні студії: альманах наукових праць здобувачів вищої освіти», беруть участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, щороку проводяться університетські олімпіади з культурології, студенти беруть участь у Днях науки. Поєднанню навчання й досліджень сприяє діяльність Ради молодих учених , Студентського наукового товариства. 

Академічна доброчесність

У ПНПУ діє «Кодекс академічної доброчесності», у якому визначено порядок виявлення та встановлення фактів порушення академічної доброчесності учасниками освітнього процесу та відповідальність за порушення. На сайті ПНПУ розміщено «Кодекс академічної доброчесності ПНПУ імені В. Г. Короленка» (нова редакція), «Положення про систему запобігання та виявлення академічного плагіату ПНПУ імені В.Г. Короленка», «Положення про комісію Вченої ради з академічної доброчесності ПНПУ імені В. Г. Короленка». Здобувачі вищої освіти дізнаються про норми академічної доброчесності під час вивчення освітніх компонентів, їх інформують куратори, наукові керівники. Питання академічної доброчесності обговорюються на засіданнях кафедри, ученої ради ЗВО. В університеті запроваджено практику підписання здобувачами освіти Декларації про дотримання академічної доброчесності. У ході вивчення освітнього компоненту «Методологія та організація наукових досліджень» відбувається актуалізація правил науково-пошукової роботи, заснованої на академічній доброчесності.

Для ефективного контролю якості освітнього процесу та перевірки академічних текстів у ПНПУ запроваджено антиплагіатну систему перевірки текстових документів на унікальність. Перевірку на плагіат здійснює бібліотека ЗВО. 20.02.2019 р. підписано Договір про співпрацю з антиплагіатною системою Unicheck, який діятиме до 31.12.2025 р. Відповідно до Меморандуму між МОН України та ТОВ «Антиплагіат» ЗВО надано можливість безкоштовно перевіряти кваліфікаційні роботи (протягом 7 років). Можлива безкоштовна перевірка студентських наукових публікацій. Поповнюється мережевий сервіс відкритого доступу «Інституційний репозитарій» – «IRPNPU»: Institutional Repositоry of Poltava V.G. Korolenko National Pedagogical University. Експертну оцінку текстів студентів здійснює науковий керівник кваліфікаційної роботи. Формується репозитарій кваліфікаційних робіт. 


У рекомендаціях щодо написання курсових і кваліфікаційних робіт зазначаються вимоги щодо їх технічних та змістовних критеріїв. Викладачі кафедри культурології на власному прикладі систематично роз’яснюють морально-етичний складник доброчесної наукової діяльності, А.Литвиненко, Л.Кравченко, В.Дмитренко, Р.Винничук пройшли Міжнароднe підвищення кваліфікації на тему «Академічна доброчесність при підготовці магістрів та здобувачів доктора філософії (PhD) в країнах європейського союзу та Україні», О.Лук’яненко є членом комісії Вченої ради Університету з академічної доброчесності, як голова РМУ брав участь у роботі Міжнародного вебінару «Наукова досконалість (якість наукової діяльності) та її оцінювання, з урахуванням ситуації пандемії», організовує відповідні заходи зі здобувачами освіти різних рівнів . Працівники бібліотеки сприяють формуванню у студентів навичок коректного опрацювання інформації, беруть участь у відповідних заходах. На факультеті проводяться заходи, спрямовані на популяризацію академічній доброчесності.

Студентські наукові групи

2023-2024 Студентська наукова група.doc
2022-2023 Студентська наукова група.doc

Галерея

13 жовтня 2023 р. другого (магістерського) рівня вищої освіти та викладачі факультету технологій та дизайну зібралися у форматі відео-конференції на методичний семінар з академічної доброчесності. Заняття провела голова комісії з академічної доброчесності, докторка філологічних наук, професорка Світлана Ленська.

Світлана Василівна звернула увагу на цінності академічної доброчесності та охарактеризувала ключові принципи етичної поведінки в освітньому та науковому середовищі. Професорка Ленська розповіла слухачам семінару про види академічного плагіату та їхні наслідки, унаочнюючи їх конкретними прикладами. Учасники ознайомилися з процедурою об’єктивного оцінювання та дотримання етичних принципів академічної роботи. Магістранти отримали не лише теоретичні знання, але й практичні поради щодо того, як уникати порушень академічної доброчесності під час практичних та лабораторних занять, у ході виконання самостійної роботи, під час написання наукових та досліджень.

Голова комісії з академічної доброчесності вченої ради Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка висвітлила питання академічної доброчесності, охарактеризувала законодавчу базу та локальні нормативні акти у цій галузі, пояснила особливості різних видів порушень академічної доброчесності (зокрема, плагіату та самоплагіату).

Світлана Ленська розповіла про засідання комісії з академічної доброчесності у поточному навчальному році. Світлана Ленська розповіла про інформаційно-просвітницькі заходи, які проводяться для здобувачів освіти всіх рівнів, моніторингові заходи, здійснені відділом забезпечення якості освіти та акредитації, семінари, проведені співробітниками бібліотеки імені М. Жовтобрюха. Студенти отримали покрокову інструкцію реагування на порушення академічної доброчесності. Лекторка зауважила, що серед членів комісії є представник факультету технологій та дизайну, професор Олександр Лук’яненко. Доповідачка повідомила, що зусилля комісії принесли позитивні результати, оскільки жодної скарги до комісії за поточний рік не надходило.

Круглий стіл «Культурні сценарії діяльності особистості»

у рамкаж Тижня психолого-педагогічного факультету 

15-19 березня 2010 

Науковий семінар аспірантів кафедри культурології

8 червня 2021 р.

ІІІ Всеукраїнський студентський круглий стіл «Актуальні проблеми культурології"

29 квітня 2021 р.

І етап Всеукраїнської студентської олімпіади з культурології

січень-лютий 2021 року

Студентський круглий стіл «Актуальні проблеми культурології»

23 квітня 2019

Міжнародна наукова конференція молодих україністів і дослідників слов’янознавства 13 та 16 листопада 2020 р. у Варшавському університеті 

Магістрант Тарас Найденко під час роботи підсекції «Kobieta i sztuka» зосередив увагу на специфіці формування образу «нової жінки» у радянському плакатному мистецтві 1930-х – першої половини 1950-х рр. 

Магістрантка групи К-54 Вікторія Заріцька під час інтерактивної взаємодії зі студентами-культурологами молодших курсів

7 листопада 2019 р. відбулася лекція-тренінг «Ораторське мистецтво у професійній діяльності культуролога» 

Міжнародна науково-практична інтернет-конференція "Актуальні проблеми культурно-освітнього простору» 

Магістрант групи К-54 Тарас Найденко з виступом на студентській секції  6-7 листопада 2019 р.

Майбутні культурологи І та ІІ курсів відвідали Державний архів Полтавської області

5 травня 2017 р. 

Студентські круглі столи

Переможці конкурсу наукових робіт за 2021/2022 н.р.



Відповідно до Наказу Міністерства освіти і науки України від 31.05.2022 №508 дипломами переможців першого туру Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей (03 Гуманітарні науки спеціальності 034 Культурологія та спеціальності «Історія культури України») нагороджено Любов Андрух, Миколу Лозу, Мелану Сокол і Таісію Тарасовську (наукові керівники – Віта Дмитренко та Олександр Лук’яненко).

Бажаємо успіхів у подальшій науковій діяльності!

Звіт аспірантів 2021/2022 н.р.

Відбулося онлайн-засідання наукової підкомісії науково-методичної комісії вченої ради університету, присвячене атестації здобувачів освіти третього (освітньо-наукового) рівня "доктор філософії"

Аспіранти кафедри культурології з успіхом відзвітували про свої здобутки


Новини

Відбувся науковий семінар аспірантів кафедри культурології

 

2 червня 2023 р. на кафедрі культурології Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка відбувся науковий семінар аспірантів спеціальності 015 Професійна освіта. Науковці ознайомили молодих дослідників з новітніми тенденціями в українській науці науки. Так, професорка Любов Кравченко поділилася досвідом організації захистів дисертацій в одноразових радах, доцентка Рената Винничук зауважила значення публікаційної активності та міжпредметної методології, а Віталій Дмитренко подав аналіз останніх змін законодавства, що регулює структуру та оформлення кваліфікаційної роботи. Завідувач кафедри Олександр Лук’яненко розкрив питання грантової підтримки та співпраці з радою молодих учених.

Під час наукового семінару аспіранти відзвітували про успішність упродовж 2022-2023 н. р., публікаційну активність та участь у наукових симпозіумах. Результатами першого року навчання поділилися Наталія Калініна (тема дисертації «Розвиток соціально-психологічної культури майбутніх офіцерів у закладах військової освіти») та Наталія Шевченко («Формування ключових компетентностей майбутніх фахівців фінансової сфери у процесі професійної підготовки»).

Аспіранти другого року навчання звітували про просування на шляху апробації досліджень у виданнях, що входять до категорії Б, та матеріалах наукових конференцій різних рівнів (Шевченко Руслан з темою дисертації «Розвиток ключових компетентностей фахівців у процесі професійної підготовки в коледжах культури і мистецтв» та Оксана Михайленко з дослідженням «Підготовка майбутніх менеджерів соціокультурної діяльності до моделювання громадоцентричних професійних технологій»).

Аспіранти третього року навчання повідомили про проходження практики та участь у мистецьких проєктах, а також про перспективу отримання досвідом про провадження результатів власних наукових досліджень. Кафедра відзначила досягнення Назара Майструка («Підготовка фахівців декоративно-ужиткового мистецтва в навчальних закладах України (80-і роки ХХ століття – початок ХХІ століття)» та Ігоря Тетяніна («Формування професійної культури майбутніх керівників аматорських колективів декоративно-прикладного мистецтва у процесі фахової підготовки»).


Відбулася організаційна зустріч Ради молодих учених зі студентами факультету технологій та дизайну

26 вересня 2023 р. здобувачі вищої освіти спеціальності 034 Культурологія, 014.10 Середня освіта (Трудове навчання та технології), 015.38 Професійна освіта (Транспорт), 015.00 Професійна освіта (Дизайн), 015.36 Професійна освіта (Технологія виробів легкої промисловості), 015.00 Професійна освіта (Сфера обслуговування) стали учасниками онлайн-зустрічі з представниками Ради молодих учених Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка (РМУ).

Голова правління секції РМУ факультету технологій та дизайну Анна Шовкова звернула увагу студентів на можливості в науковій діяльності. Анна Олександрівна ознайомила студентство з переліком конференцій, які щорічно відбуваються на факультеті, та розповіла про процедуру подання до них студентських наукових доробків. Вона підкреслила, що на факультеті щорічно видаються збірники наукових праць, а саме: «Актуальні проблеми культурології»), «Молодіжні наукові студії з культурології», «Сучасні соціокультурні процеси: компетентнісно-аксіологічний аспект» (кафедра культурології), «Безпека життєдіяльності людини: теорія і практика» (кафедра професійної освіти, дизайну та безпеки життєдіяльності), «Теоретико-методичні аспекти технологічної освіти учнівської та студентської молоді засобами естетичної культури та дизайну» (кафедра теорії та методики технологічної освіти) та запросила здобувачів вищої освіти залучитися до активної науково-творчої діяльності. Здобувачі ознайомилися з науковими гуртками та проблемними групами, які діють при кафедрах. Студенти дізналися про етапи наукового зростання та види наукової активності, а також про вагу науки під час формування стипендіального рейтингу здобувача освіти.

Голова РМУ університету Олександр Лук’яненко розповів про діяльність Ради молодих учених університету та співпрацю з органами студентського самоврядування, зокрема, зі Студентським науковим товариством. Він акцентував увагу на участі у проєктах міжнародного, всеукраїнського характеру та на стимулюванні роботи молодих учених. Так, проводяться моніторинги думки молодих науковців. Олександр Вікторович розповів, що у закладі функціонує ряд конкурсів на підтримку досліджень. Серед них «Конкурс проєктів наукових робіт та науково-технічних (експериментальних) розробок молодих вчених», Премія РМУ ПНПУ імені В. Г. Короленка та Премія РМУ кращому аспірантові.

Із 2021 р. ініційовано і підтримано ректоратом перелік нових заохочень. Серед них «Молодіжна наукова Премія РМУ» для здобувачів І (бакалаврського) рівня вищої освіти II-IV року навчання та «Магістерська премія РМУ» для здобувачів ІІ (магістерського) рівня вищої освіти ІІ року навчання. Голова РМУ декларував появу конкурсу наукових публікацій РМУ, конкурсу аспірантських наукових публікацій та конкурсу монографій РМУ. Також Олександр Лук’яненко зауважив, що рада займається промоцією молодих учених і сприяє їхній участі у регіональних програмах підтримки (стипендії імені Героя Небесної Сотні – Героя України Ігоря Сердюка Полтавської ОДАу категорії «Молоді учені закладів вищої освіти та наукових установ» та «Студенти закладів вищої освіти»; а також у конкурсі на здобуття стипендії Полтавської міської ради для молодих учених)