faculty and staff
PRINCIPAL
Mrs. Beth Guarriello, Principal - bguarriello@eastpennsd.org
Administrative Assistant - Mrs. Chelsea Reed
ASSISTANT PRINCIPALS
Mr. Gregory Annoni - gannoni@eastpennsd.org
Administrative Assistant - Mrs. Gina Jones
Ms. Tabitha Rodriguez - trodriguez@eastpennsd.org
Administrative Assistant - Ms. Jessica Durnin
TBA
Administrative Assistant - Miss Casey Killo
Mr. Jordan Fortier - jfortier@eastpennsd.org
Administrative Assistant - Miss Gabriella Meynardi
Mrs. Lorie Gamble, Academic Affairs - lgamble@eastpennsd.org
Administrative Assistant - Mrs. Amy Rau
COUNSELING DEPARTMENT
Mrs. Kristen Grim - Department Chair
Ms. Laura Baranek Mrs. Sara Burk
Mrs. Colleen Demchak Mrs. Heather Greene
Mr. Michael McInerny Mrs. Jessica LaBar
Mr. Paul Wood Mrs. Heather Spotts
COUNSELING ADMINISTRATIVE ASSISTANTS
Mrs. Courtney Bennicoff
Mrs. Jill Killo
COUNSELING STAFF ASSISTANTS
Mrs. Andrea Bray
Mrs. Juliane Haussmann
ATHLETIC AND ACTIVITIES OFFICE
Ms. Rebecca George, Director of Athletics - rgeorge@eastpennsd.org
Mr. Matt Spengler, Assistant Director of Athletics - mjspengler@eastpennsd.org
ADMINISTRATIVE ASSISTANTS
Mrs. Suzanne DeJohn
Mrs. Amy Peterson
ART DEPARTMENT
Mrs. Tracy Maley - Department Chair Mrs. Alexis Soboleski
Ms. Julia Palmer Mrs. Katie Pfenninger
BUSINESS & COMPUTER APPLICATIONS DEPARTMENT
Mr. John Dietrick – Department Chair
Mr. Dale Fink Ms. Kimberly Flueso
Mrs. Kelly Duffy Mrs. Anne Nero
Mrs. June Urbassik
Internship/Field Study Teacher
Mrs. Kelly Duffy
ENGLISH DEPARTMENT
Mrs. Justine Frantzen - Department Chair Ms. Diane DiDona
Mrs. Bridget Doklan Mr. Aaron Gavin
Mr. Derek Grabfelder Mr. Ara Hoderewski
Mrs. Jill Kuebler Ms. Stephanie Larkin
Mrs. Samantha McFarland Ms. Dian McKinney
Mr. Tim O’Connor
Mrs. Shannon Petrunak Ms. Shelby Ramirez
Mrs. Denise Reaman Mrs. Susan Robilotto
Mr. Matthew Shaw Mr. Ryan Sickler
Mrs. Christina Simpkins Mr. Stuart Speicher
Mrs. Stacey Yapsuga
FAMILY AND CONSUMER SCIENCE
Mrs. Heather Day - Department Chair Ms. Alon Hogan
Mrs. Anne Smith Ms. Alexia Hartstine
MATHEMATICS DEPARTMENT
Mrs. Kim Adams - Department Chair
Mrs. Lori Babel Mrs. Cynthia Brashear
Miss Kara Chamberlain Mr. Omar Haddad
Mr. Michael Duarte Mr. Jacob Hildebrand
Ms. Kira Kern Mr. Chris Kollar
Mrs. Sarah Kinzel Mrs. Kelly Lesko
Ms. Larissa Mascari Mr. Christopher Ritter
Mrs. Ann O’Hara Mrs. Shannon Wasilewski
Miss Stephanie Rinker Ms. Caitlin Rohrbach
Ms. Maria Russo Mrs. Beth Stoudt
Ms. Gitana Wasserman Ms. Margaret Zayaitz Ruhf
MUSIC DEPARTMENT
Mrs. Connie Arnold
Mr. Ryan Harrington
Miss Julia Wallace
SCIENCE DEPARTMENT
Dr. Nicole Wack - Department Chair
Mr. Edward Anthony Mrs. Rebecca Augustin
Ms. Rachel Baxter Mr. John Bradley
Mrs. Tracy Ford Dr. Laura Leiby
Mr. Brian Harkness Mr. Jacob Kistler
Mrs. Kimberly Kneller Mrs. Jennifer Knight
Mrs. Rachel Kramer Mrs. Corinna Kramer-Hinks
Mr. Zach LaBar Mr. Brent Landrum
Mr. Thomas Limoges Ms. Briana Luancing
Mr. Andrew McConville Mr. Edward Middlecamp
Ms. Kelly Musselman Mr. Brent Ohl
Mr. Matthew Richards Ms. Lisa Schael
Mrs. Kristen Susens Mrs. Kristina Svencer
Ms. Sarah Tomkinson Ms. Ada Patterson
SOCIAL STUDIES DEPARTMENT
Mrs. Melissa Moxley - Department Chair
Ms. Kristin Boyer
Mr. David Brown Mr. Michael Carolla
Ms. Laurie Furry Mr. Jacob Maskornick
Mrs. Pamela Hunter Mrs. Amy Kaunitz
Mr. Eric Luckenbill Mr. Jacob Maskornick
Mrs. Jessica Meinhardt Mrs. Melissa Montero
Mr. Tyler Nolan Mr. Brian Parish
Mr. Brian Pum Mr. Kevin Rhodes
Ms. Danielle Walsh Mr. Jonathan Wenner
Mr. Steven Yoder Mr. Jonathan Zolomij
TECH EDUCATION DEPARTMENT
Mr. Steve Braglio - Department Chair Mr. Kevin Ruppert
Mr. Jason Geist Mr. Eric Smith
WELLNESS/FITNESS & DRIVERS ED DEPARTMENT
Mrs. Lori Miller - Department Chair
Ms. Eleni Assise Mr. Jacob Beitler
Mr. Patrick Birns Mr. Vinnie D’Agostino
Ms. Natalie Deacon Mr. Harold Fairclough
Ms. Jeannine Martini Mrs. Julie Williams
WORLD LANGUAGE DEPARTMENT
Mrs. Deb Kalb - Department Chair
Mrs. Stephanie Ardito Mr. Kevin Bisignani
Mr. Isidro Figueroa Mrs. Shannon Fraser
Mrs. Janelle Hess Mrs. Dawn Laubner
Mr. William Montepeque Ms. Melissa Newcomer
Mrs. Celine Pissarra Mrs. Sandy Ruch-Morrin
Mrs. Tiffany Shimmel Ms. Victoria Smith
Ms. Mary Sollenberger
LEARNING SUPPORT DEPARTMENT
Mr. Brett Snellman - Department Chair
Mr. Jason Baker Mr. Jonathan Borden
Ms. Madison Bruder Mrs. Michele DeLillo
Ms. Adrea Diehl Mr. Robert Edwards
Mrs. Linda Gitski Mrs. Alison Horner
Mr. David Iobst Mr. Robert Keller
Mrs. Nikol Kushma Mr. Brad Lower
Mrs. Aleshea Maurer Ms. Amy McConlogue
Ms. Jennifer McLaughlin Mrs. Elizabeth Meredith
Ms. Wendi Myers Mrs. Tammy Nassry
Mrs. Regan Palazzo Ms. Brandi Pszczolkowski
Mr. Kevin Remaly Mr. Mark Spengler
Mr. Chris Stuchko Mrs. Barbara Vergamini
Ms. Dana Stammers – I.U. 21 Mr. Robert Werley – I.U. 21
Ms. Rosemary Lamparella Mrs. Mollee Griffith Sub: Ms. Karra Damascus
SCHOOL NURSE
Ms. Lori Kern, CSN
Ms. Lynn Welliver, CSN
HEALTH ROOM NURSES
TBD
STAFF ASSISTANT
Jennie McAfee
READING INTERVENTION
Mrs. Jamie Snellman
Ms. Colleen Klepeis
SCHOOL LIBRARIAN
Ms. Kelly Bower
LIBRARY STAFF ASSISTANTS
Mrs. Joanne Freeman
Ms. Susan Hoch
Mrs. Penny Schaffer
LEARNING LAB STAFF ASSISTANT
Mrs. Keri Crawford
Mrs. Mary Beth McHale
GIFTED CASE MANAGERS
Mrs. Kara Chamberlain Ms. Stacey Meckes
Mrs. Amy Kaunitz Mr. Brent Ohl
SUPPORT SERVICES
Mrs. Stephanie Cignarella – Psychologist
Ms. Rachel Richwine - Psychologist
Mrs. Megan Foster - Speech Mrs. Nicole Fenstermaker- Speech
Mrs. Tammy Kita – ESL
Ms. Amy Williams – Communities in Schools Site Coordinator
Mr. Leonard Jenkins - Student Advisor
Ms. Christina Reilley - Student Advisor
MAIN OFFICE/ATTENDANCE OFFICE STAFF
ADMINISTRATIVE ASSISTANT
Mrs. Lesha Kershner Ms. Gail Wetherhold
STAFF ASSISTANTS
Mrs. Tawnia Cunningham Ms. Kathleen Durante
Mrs. Karine Henseler Mrs. Nicole Lawson
Mrs. Julia Rutch Ms. Melissa Grochowski
Hall Monitors
Ms. Michelle Magargal Mr. Hector Ortiz
Mrs. Olimpia Pellegrino Mr. Michael Schwab
I.U. STAFF
Mrs. Katherine Hillegass Rm 308 Ms. Kathrine Friedrich Rm 510
Ms. Naznin Rahim Rm 510 Mrs. Wanda Geiger Rm 308
STAFF ASSISTANTS
Mrs. Wendy Frye Mrs. Jennifer Kloss
Mrs. Alicia Longenbach Mrs. Allison Mariner
Mrs. Johnnieann Pease Ms. Karen Sechler
Mrs. Kim Taskalos Ms. Florydalia Walker
Mrs. Kelly Walls Mrs. Melece White
Mrs. Michelle Yesenofski Mrs. Amy Zazo
INSTRUCTIONAL ASSISTANTS
CLASSROOM INSTRUCTIONAL ASSISTANTS
Ms. Dominga Amigon Ms. Veronica Baez
Mrs. Irma Curran Mrs. Lisa DeLong
Mrs. Sharon Detrick Ms. Sharon Duncan
Mrs. Meredith Dougherty Mr. Zachary Edelman
Mr. Lucas Haughney Mrs. Kakoli Kar
Mrs. Joann Litzenberger Mrs. Deborah McConnell
Mrs. Susan Pierog Ms. Deanna Portz
Ms. Mary Price Ms. Deann Reidenhour
Mrs. Kristina Schware Mrs. Samantha Sesok
Mrs. Yolanda Vega Ms. Lisa Yeager
EMOTIONAL SUPPORT STAFF ASSISTANTS
Mrs. Tammy Hughes
Mrs. Kathy Kramer
Ms. Shelley Christman-Scharer
ONE-TO-ONE INSTRUCTIONAL ASSISTANTS
Mrs. Melody Arndt Mr. Grant Carter
Ms. Iliana DeDona Ms. Karen Kennedy
Mrs. Lori Peluso
DAYTIME CUSTODIAL STAFF
Mr. Dan Marsteller – Head Custodian
Mr. Larry Christman
Mr. Jeff Ketner
Ms. Karina Ritter-Santana
SCHOOL RESOURCE OFFICER (SRO)
TBD , Emmaus Police Department