Dlaczego nowy system?

Aby uniknąć wad starych systemów i dostosować go do przyszłych zastosowań i potrzeb. Choć nie można naszemu projektowi odmówić pewnej dozy romantyczności, dążymy, aby na płaszczyźnie technicznej był możliwie jak najbardziej konkretny. Zatem, przyjmując odważne założenie, że pismo odręczne, a zatem i stenografia, jeszcze się nam w przyszłości przydadzą, stwórzmy system, który będzie odpowiadał nowoczesnym czasom we wszystkich możliwych aspektach.

Nowe potrzeby.

Dotychczas używane polskie systemy stenograficzne powstały 150-60 lat temu. Dostosowane były do osób od dziecka szkolonych w sztuce kaligrafii lub przynajmniej wyraźnego pisma. Pisano stalówką maczaną w kałamarzu, rzadziej ołówkiem. Niewielkie nawet odchylenie od zadanego toru kreski zmienia znaczenie całego słowa, lub czyni je nieczytelnym. Znaki są spozycjonowane w równych rzędach względem kilku linii. Głoskę "a" symbolizuje się przez tzw. znamię naciskowe, czyli pogrubienie linii. Dzisiejsze narzędzia piśmiennicze nie oferują tej funkcji.

Stenografia w Polsce przez lata uważana była za arcytrudną sztukę zarezerwowaną dla ściśle wyspecjalizowanych fachowców: sekretarek-asystentek z najwyższej półki, protokolantów sądowych i sejmowych. Stenografii uczono w szkołach zawodowych (Także w szkole gastronomicznej! Tylko po co?), materiały edukacyjne nie były powszechnie dostępne. Kompletny cykl trwał dwa-trzy lata wytężonej pracy. Ostatecznie odpowiednio przeszkoleni urzędnicy niskiego i średniego szczebla posługiwali się nią jak każdym innym narzędziem swojej pracy - bezrefleksyjnie i bez pasji.

Dobrowolność nauki

Naszą intencją jest stworzyć system, do nauki którego nie trzeba będzie nikogo zmuszać. Podstawowe materiały edukacyjne będą dostępne dla wszystkich. Aby zdać sobie sprawę z korzyści płynących ze stosowania Nowego Polskiego Systemy Stenograficznego powinno wystarczyć zaledwie kilka godzin ćwiczeń, a dalsza nauka ma owocować zwiększeniem prędkości i jakości zapisu.

Nowe technologie

Z jednej strony obserwujemy błyskawiczny rozwój technik cyfrowych, z drugiej powraca moda na pismo odręczne. Dlaczego tak się dzieje? Zapewne z tego powodu, że powoli i w bólach, ale rodzi się technika elektronicznej tabliczki woskowej: tabletu, na którym można pisać, z którego można czytać i, jak to z komputerami, robić mnóstwo innych rzeczy. A że najwygodniej tabletów używa się bez klawiatury, ich posiadacze będą mieli zapewne szeroki wachlarz możliwości, a większość całkiem bezużytecznych: klawiatura ekranowa, miniklawiatury, klawiatury nadmuchiwane, wyświetlane laserowo na blacie (o ile taki jest pod ręką), rękawiczki odczytujące ruchy palców na wyobrażonej klawiaturze... Ostatecznie użytkownik i tak sięgnie po załączony gdzieś w obudowie tabletu rysik czyli stylus. Wybierze notatnik graficzny i wpisze dane ręcznie, by zająć się nimi później, kiedy będzie miał dostęp do klawiatury. Odpowiedzią na to są prace nad OCR, czy komputerowym rozpoznawaniem mowy. Nie trzeba zgadywać, które z nich posuwają się szybciej. Naszym zdaniem OCR ma większe szanse w tym wyścigu.

Dostępność

Łatwiej dziś w Internecie znaleźć informacje na temat systemów włoskich niż polskich. Nic zatem dziwnego, że sztuka ta w naszym kraju umarła, a faktu tego nikt nie zauważył.

Tymczasem, jeżeli przeszukamy Internet pod hasłem "Shorthand", co jest potocznym określeniem stenografii w krajach anglosaskich, wprost utoniemy pod masą materiałów. Systemy są udostępnione i opisane na podstawowym poziomie tak, że zdyscyplinowany i dociekliwy poszukiwacz bez trudu zbierze potrzebne do nauki materiały. Podręczniki są także w ciągłej sprzedaży.

Planujemy na tych stronach opublikować niezbędne materiały szkoleniowe do nauki stenografii. Liczymy, że przy wsparciu innych zainteresowanych tą szlachetną sztuką, nasz system będzie się rozwijał i stawał coraz lepszy, a uczestników tej strony będzie przybywać.

Jednocześnie pragniemy otworzyć nasze łamy dla tych, którzy chcieliby zaprezentować inne znane sobie systemy stenograficzne - dla każdego systemu gotowi jesteśmy oddać subdomenę, np. polinski.stenografia.pl, lub stolze.stenografia.pl etc. Prezentacja innych systemów, opublikowanie ich starych podręczników, kto wie, może też i modernizacja - to szerokie pole dla wszystkich zainteresowanych.

Niech wreszcie pod hasłem "stenografia" ukaże się w przeglądarce coś więcej niż tylko marne hasełko z Wikipedii!

Technologia

Cały czas czekamy na upowszechnienie papieru elektronicznego, co może spowodować ogromną popularność przeróżnych tabletów i elektronicznych notesów. Klawiaturę trudno ze sobą zabrać, w przeciwieństwie do umiejętności szybkiego pisania. Rozwój oprogramowania, technologii sztucznej inteligencji, a co za tym idzie także technik rozpoznawania pisma, dobrze wróży powrotowi pisma odręcznego do powszechnego użycia. Zatem wzrośnie ponownie znaczenie stenografii jako metody szybkiego zapisu - tym razem współpracującej z odpowiednim oprogramowaniem, które pozwoli na transkrybcję i translację notatek na komputerowe pliki tekstowe.

Nasz system zaprojektowaliśmy w taki sposób, aby oprogramowanie do jego transkrybcji można było napisać bez konieczności (mamy nadzieję) wdrażania algorytmów sztucznej inteligencji.