Поради батькам

Батьки найближчі до своїх дітей

Найпростіший спосіб виховати ваших дітей грамотними- навчити їх читати і показати, що це- приємна розвага.

Купуйте їм книги, які їм подобаються, дайте їм доступ до них, дозвольте їм прочитати їх.

Читайте вголос своїм дітям. Читайте їм про те, що їх радує.

Поради шкільного бібліотекаря батькам

Книжки для домашньої бібліотеки купують, як правило , дорослі.

Раджу – перш ніж придбати дитині книжку, перегляньте її самі.

Уважно прочитайте анотацію або звернення до читача, першу сторінку, зазирніть в середину і в кінець книжки. Такий перегляд допоможе відразу визначити , про що книжка, кому вона адресована, як оформлена, весела чи сумна, про давнину чи сучасні події, важко буде її читати вашій дитині чи ні.

Виховуючи в дитині читача, дбайте, щоб змалку в неї створювався читацький досвід.

Купляйте для власної бібліотеки казки, пригодницькі, науково – фантастичні твори, вірші, оповідання, байки.

Вибирайте дитині книжку відповідно до її віку, щоб син чи донька читали їх у тому віці , коли книжкові образи по дійовому впливають на формування дитячого характеру.

Шановні батьки!

Розділяйте з дітьми читацькі враження, формуйте в них стійку потребу в книзі.

Поповнюйте свої домашні бібліотеки.

Майже всі ви любите збирати книжки. Але не завжди знаєте, як це робити. Якою має бути ваша домашня бібліотека?

Коли ви були маленькими, у ваших бібліотеках з’явилися книжки, надруковані великими літерами, з яскравими ілюстраціями. Їх придбали для вас батьки. Тепер ви дорослі й зможете разом із батьками поповнювати свою домашню бібліотеку. В особистій бібліотеці корисно мати книжки різні за змістом: про Батьківщину, природу, техніку, мистецтво, спорт, художні книжки улюблених письменників, довідники, словники.

ДЛЯ ВАС БАТЬКИ

Особливості дитячого читання:

  • діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;

  • тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;

  • читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.

Новинка для батьків.

Відповідаючи своїй дитині на численні дитячі "Чому?", слід щоразу звертатися разом з нею до книги- тоді книга стане для дитини і другом, і джерелом інформації.

Ваша дитина самостійно прочитає першу книгу, після першого читання варто запитати, які почуття вона пережила після першого читання.

Раджу подумати!!! Давайте розглянемо таку ситуацію:

Трохи прочитавши, Оля змучено говорить:

- Не хочу більше читати.

-Читай, кому сказала, - вимагає мати.

- Ну, мам, - вловлює її Оля.

- Кому сказала, читай!- кричить мама.

- Не кричи на мене, - грубить їй дочка.

- Ти з ким розмовляєш? Та я тобі...,- погрожує мама.

Як уникнути конфліктної ситуації?

У поводженні з дитиною пам'ятайте народну мудрість:"Хто не візьме ласкою - не візьме і суворістю"

Читайте з дитиною кожного дня, обговорюйте прочитане, навчайте дітей правильної вимови. Знаходьте час і можливість для сімейного читання.

Дуже часто в шкільну бібліотеку приходять молоді батьки. Вони потребують літературу з питань сімейного виховання, спілкування з дітьми, керівництва читання вдома. Такої літератури у фонді бібліотеки мало, тому я розробляю різні поради батькам з того чи іншого питання.

ДЛЯ ВАС БАТЬКИ

  • Особливості дитячого читання:

    • діти повинні читати весь час. Книга, не прочитана в дитинстві, залишається непрочитаною назавжди;

    • тільки в дитячому віці відбувається повноцінне становлення читача;

    • читання в дитинстві є основною для становлення особистості,передумовою її прилучення до культури світу.

Правила для батьків

Не навчайте того, з чим ви самі необізнані. Для правильного виховання дитини треба знати її вікові та індивідуальні особливості.

Не сприймайте дитину як свою власність, не ростіть її для себе. Ваша мета – виростити її для життя серед людей.

Довіряйте дитині. Пояснюйте, що вона робить краще, а не гірше. Залишайте за нею право на власні помилки, тоді дитина оволодіє вмінням їх самостійно виправляти.

Не ставтесь до дитини зневажливо. Дитина повинна бути впевнена в своїх силах, тоді з неї виросте відповідальна особистість.

Будьте терплячими. Ваша нетерплячість – ознака слабкості, демонстрація вашої невпевненості у собі.

Будьте послідовним у своїх вимогах, але пам’ятайте: твердість лінії у вихованні досягається не покаранням, а стабільністю обов’язкових для виконання правил, спокійним тоном спілкування, неквапливістю і послідовністю.

·Потурбуйтесь про те, аби ваша дитина накопичувала досвід у спокійному темпі. Дозволяйте їй відпочивати від розпоряджень, наказів, зауважень. Нехай вона вчиться розпоряджатися собою.

Виключіть із своєї практики вислів: «Роби, якщо я наказав!» Замініть цю форму вимоги на іншу: «Зроби, тому що не зробити цього не можна, це принесе тобі користь»

Оцінюючи дитину, кажіть їй не тільки про те, чим ви особисто незадоволені, а й про те, що вас радує. Не порівнюйте її з сусідською дитиною, однокласниками, друзями. Порівнюйте, якою вона була вчора і якою є сьогодні.

Ніколи не кажіть, що вам ніколи виховувати свою дитину. Давайте вчитися виховувати наших дітей, пізнавати те, чого ми не знаємо, знайомитись з основами педагогіки, психології, якщо насправді любимо їх і бажаємо їм щастя.

Побажання

Батьки виховують дітей особистим прикладом.

Тому:

- вдома повинні бути власні книжки і у дорослих, і у дітей;

- збирайте не рідкісні книги, а потрібні, необхідні, цікаві Вам і вашим дітям.

Вдумайтеся у ці слова:"На землі існує три головні цінності, три чуда:

хліб, щоб народ завжди був здоровий і сильний;

жінка, щоб не обривалася нитка життя;

книга, щоб не обривався зв"язок часів.

Було б надзвичайно добре, щоб одне із чудес - книга, зайняла у кожній родині чільне місце.

Роль батьків у вихованні дитячого читання.

Мама і тато – перші люди, що знайомлять малюка з книгою, друкованим словом. Як правильно це зробити? У якому віці почати? Які книги вибрати?.

Як викликати інтерес до читання?

Нині діти читають дедалі менше, віддаючи перевагу телевізору та комп’ютеру. А тим часом книжка – це розвага і задоволення, це гімнастика для інтелекту, це розвиток емоційної сфери і творчості, тож навчити дитину отримувати задоволення від «інтелектуальної розваги» - обов’язок батьків. То як прищепити малюку інтерес до читання?

Дітям слід читати від раннього дитинства – ще до 1 року. Читайте щодня, хоча б по 15-20 хвилин.

1.Перш ніж розпочати читати, приберіть довкола всі предмети, які могли б відволікати увагу малюка.


2. Якщо малюк втомився і починає відволікатися, зробіть паузу: обговоріть разом з дитиною персонажів щойно прочитаної книжки.

3.Не менш важливо самим батькам бути прикладом і вечорами читати книжки та журнали – і собі, і дітям. Адже малюк копіює поведінку мами й тата. Діти до 6-8 років більше люблять слухати, ніж читати. Це не означає, що діти лінуються читати самостійно. Просто слухове сприйняття до 8 років інтенсивно розвивається і потребує удосконалення.

4.Крім того, малюк отримує значно більше задоволення від спільного читання та переживання емоцій разом з мамою чи татом. Тому, навіть якщо малюк вже навчився читати, НЕ припиняйте читання вголос. Натомість батьки перестають читати дітям, а потім дратуються, що школярик не може переповісти прочитане, поділитися враженням від книги, не береже книги, не хоче читати.


5. Якщо ви хочете, щоб дитина не мала проблем у школі з усними відповідями та письмовими творами, розвивайте мовлення – обговорюйте прочитане з дитиною: запитуйте, чи сподобалось? Що саме? Попросіть розповісти про головного героя, головну подію; що герой зробив доброго, а що поганого? Обов’язково запитуйте, а як малюк повівся би на місці персонажа, тощо.

Не забувайте під час читання або після читання пояснювати незнайомі чи складні слова. Розвивайте пам’ять: запитуйте, як звали… якого кольору… як називається… тощо. Запропонуйте намалювати ілюстрацію до книги, портрети персонажів.

6.Забезпечте малюка гарними і відповідними його віку книжками і дитячими журналами. Критерії підбору літератури такі: для дошкільнят мають бути великі малюнки і досить великі букви, навіть якщо малюк ще не вміє читати; література має бути різноманітною: журнали, книжки, розмальовки; казки, вірші, комікси, загадки, пізнавальні книжки про навколишній світ, навчальні посібники та робочі зошити з читання, письма, математики тощо. Щодо останніх слід зазначити таке: читання фізіологічно пов’язане з умінням писати, тож часто діти починають писати в книгах. Не забороняйте їм, ліпше подбайте про розмальовки, робочі зошити та посібники для дошкільників з вправами на розвиток дрібної моторики.

"Захоплення книжкою в поєднанні всього буття дитини має стояти на першому місці.

Однією із істин моєї педагогічної віри є безмежна віра в виховну силу книжки."

В. Сухомлинський

Підтримка сімейного читання - спільне -завдання фахівців

Роль сім'ї у формуванні ставлення до книги, читання є надзвичайно великою. Якщо читання входить в спосіб життя дорослих членів сім'ї, дитина це вловлює і вбирає. Враження, отримані у власній сім'ї, залишаються певним масштабом для порівняння, для оцінки на все життя і реалізуються вже у власній родині. Склад домашньої бібліотеки, що відбиває смак, рід занять та професійних аматорських інтересів іноді кількох поколінь, багато в чому визначає не тільки ставлення до книги, а й коло читання дитини і підлітка на довгий період.

Завдання відбору книг для читання, методичної та бібліографічної допомоги батькам завжди стояли перед професіоналами: вчителями та бібліотекарями. У співпраці школи та бібліотеки дуже серйозний потенціал.

Наша стратегічне завдання полягає в тому, щоб нас підтримували не тільки батьки - ентузіасти, але батьки - грамотні союзники.

Кожен бібліотекар, вчитель знає яка велика роль сім'ї у формуванні відношення до книги, читання. Адже саме батьки, бабусі й дідусі часто ще до народження дитини починають збирати бібліотечку дитячих книг. А хто співає малюкові перші колискові пісні? Хто починає розглядати з ним малюнки в книжці? Хто вже пізніше під час прогулянок загадує загадки або згадує вірші про квіточки, хмари, білочок? Звичайно, той, хто найближче до дитини в перші роки його життя.

З кого зростаюча людина бере приклад рішуче в усьому: у міміці, інтонаціях, реакціях, заняттях? Звичайно, не часто малюк може бачити маму з книжкою в руках для її власного читання. Це, як правило, відбувається пізно ввечері, коли він вже повинен спати. Але якщо читання входить в спосіб життя дорослих членів сім'ї, дитина це вловлює і вбирає. Пізніше в його життя входять інші дорослі, ще пізніше однолітки як зразки для наслідування. Але дуже довго, а найчастіше назавжди, враження, отримані у власній сім'ї, залишаються певним масштабом для порівняння, для оцінки.

Поговоримо про проблеми, стратегію і тактику роботи з батьками наших учнів навколо книги і читання.

Поки ще цінність дитячого читання в суспільній свідомості досить висока. Навіть підлітки (традиційні бунтарі) в числі своїх достоїнств називають начитаність. А серед школярів - учасників всеукраїнського опитування про відношенні до читання 83% вибрали позитивні відповіді: «Люблю читати. Багато читаю »,« Люблю читати, але не вистачає часу »,« Читаю легке на дозвіллі »,« Читаю зі шкільної програми »,« Віддаю перевагу журналам ».

Але проблеми відбору книг для читання, методичної та бібліографічної допомоги батькам завжди стояли перед професіоналами: вчителями та бібліотекарями. Вчителі спираються, з одного боку, на програми, де містяться списки творів, рекомендованих для текстуального вивчення і списки додаткової літератури для позаурочного читання. З іншого боку, багато хто в співпраці зі шкільною, з дитячою бібліотеками завжди можуть мати інформацію про книжкові новинки, про читацькі інтереси дітей.

У такої співпраці дуже серйозний потенціал. Запрошуйте бібліотекарів на батьківські збори з оглядами нових видань, цікавих для дітей відповідного віку, з повідомленнями про читання дітей конкретного класу. Бібліотекар може підготувати огляд психолого-педагогічної літератури для батьків. Адже батьки часто звертаються з різними питаннями до класного керівника, до шкільного психолога. Когось хвилюють проблеми налагодження спілкування дитини з однолітками, для кого-то актуальні підлітковий нігілізм або стосунки з протилежною статтю. Розібратися в цьому, знайти педагогічно виправдані рішення допоможуть книги досвідчених психологів, педагогів, соціологів. Вони здатні підвищити професійно-батьківський рівень дбайливих мам і тат. Бібліотекарі можуть порадити потрібні в даний момент.

Домашні книжкові зібрання продовжують залишатися одним з основних джерел одержання книг для читання підростаючого покоління. Ядро цих зібрань складають, як правило, придбання бабусь і дідусів. Це класика вітчизняної та зарубіжної художньої літератури (доступна за радянських часів), радянські книги для дітей. Нечисленні тоді енциклопедичні, довідкові та прикладного характеру видання. Свого часу вони відповідали останнім досягненням науки і техніки, готувалися дуже грунтовно. Але зараз вимагають критичного підходу і обов'язково додаткового використання сучасної інформації з того чи іншого питання.

Зараз можливості для створення сімейних бібліотек кардинально змінилися. Видається дуже багато назв, типів і видів книжкової продукції. Функціонують книжкові інтернет-магазини, діє розвинена система замовлень за каталогами, прайс-листів і т.п. Але, з іншого боку, книги дуже дорогі (не в порівнянні із західними країнами, а в співвідношенні з нашими гаманцями), тиражі різко скоротилися, зникла мережа книжкових магазинів. А, головне, інформація про книги, які готуються до друку, випущених, що є у продажу мало доступна для більшості населення.

Тим не менше, книги для дітей купують. Які? Все ті ж! Казки, класику, книги за шкільною програмою (ту ж класику), енциклопедії, довідники. Для подарунків купують альбоми, багато ілюстровані збірки казок, томи енциклопедій. І ... книги тих авторів, які знайомі покупцеві за враженнями власного дитинства.

А як же нові автори, нові теми, нові погляди, нові реалії сучасної життя?!

Інформація ж про книжки, про книжкову культуру, про культуру читання має накопичуватися крапля по краплі, як вітаміни в живому організмі. Тоді через деякий час ці накопичення стануть життєво важливими, тобто почнуть робити благотворний вплив на суспільний організм.

Поки ж єдино реальне джерело інформації про те, що краще почитати в тому чи іншому віці, навіть взимку або влітку, навіть якщо сумуєш чи злишся, це - бібліотека. У дитячій бібліотеці створено і «золоте ядро» книг для дітей і підлітків, і представлені кращі з книжкових новинок. Всі ми розуміємо, що без підтримки сім'ї у виховній і освітній роботі не обійтися. Але стратегічне наше завдання в тому, щоб допомагали нам не тільки ентузіасти. Ми хочемо допомогти батькам сформуватися в грамотних союзників.

Великим успіхом і у дорослих, і у юних читачів зазвичай користуються виставки «Улюблена книга мойого дитинства». «Що читали наші батьки?». На таку виставку будь-яка людина може принести і поставити книгу або номер журналу, пам'ятний для нього з дитячих років. Така експозиція може послужити матеріалом для глибоко змістовного і педагогічно ефективного розмови про традиції, про взаєморозуміння, про ідеали, про загальнолюдські цінності, про зв'язок поколінь і т.п.

Адже книга може дуже багато чого. На матеріалі книг для дітей можна вибудувати, розвинути і зміцнити взаємини дорослих і дітей у сім'ї. На це не потрібно ніяких додаткових витрат часу.

Як вплинути на формування кола читання дітей? Як зацікавити дітей читанням?

У шість років малюк переступає поріг школи, а прощається з нею в юності. Як важливо, щоб ці роки були для кожної дитини радісними, незалежно від того, які в неї обдарування і здібності. Джерелом такої радості можуть і повинні бути книги.

Основне завдання бібліотеки сьогодні — навчити дітей цінува­ти книгу, відчувати в ній щоден­ну потребу. Багато труднощів на цьому шляху чекає і батьків, і пе­дагогів, і бібліотекарів. Але й ве­лика нагорода. Прекрасна книга, прочитана в дитинстві, може за­лишити слід на все життя.

Деякі батьки кажуть, що це справа бібліотекарів і вчите­лів. Так, але хто краще за бать­ків знає свою дитину? Як часто вразлива дитяча пам'ять роками зберігає влучно сказане батьків­ське слово!

Плідна співпраця бібліотекарів з батьками є важливим фактором, який впливає на результативність роботи шкільної бібліотеки з роз­витку читацьких інтересів учнів, формує їх бібліотечну грамотність і культуру.

Основою роботи бібліотеки з батьками юних читачів є глибо­ке вивчення ролі сім'ї в читан­ні дітей. У цьому шкільному бібліотекарю допомагають і вчителі, і самі ді­ти. Батьків запрошують відвіда­ти бібліотеку — ознайомитись з приміщенням, з розташуванням книжкового фонду, з великою кількістю дитячої літератури. Більш тісний зв'язок виявляєть­ся з батьками учнів початкових класів. Батьки у бібліотеці допо­магають своїм малюкам у виборі літератури. Часто це стається то­ді, коли батьки відвідують масові заходи в яких учні беруть участь. На таких захо­дах ведуться бесіди про дитяче чи­тання та його особливості, даються конкретні поради щодо керівни­цтва читання, організації домаш­ньої бібліотеки.

Основне завдання бібліотеки сьогодні — навчити дітей цінува­ти книгу, відчувати в ній щоден­ну потребу. Багато труднощів на цьому шляху чекає і батьків, і пе­дагогів, і бібліотекарів. Але й ве­лика нагорода. Прекрасна книга, прочитана в дитинстві, може за­лишити слід на все життя.

Деякі батьки кажуть, що це справа бібліотекарів і вчите­лів. Так, але хто краще за бать­ків знає свою дитину? Як часто вразлива дитяча пам'ять роками зберігає влучно сказане батьків­ське слово!

Плідна співпраця бібліотекарів з батьками є важливим фактором, який впливає на результативність роботи шкільної бібліотеки з роз­витку читацьких інтересів учнів, формує їх бібліотечну грамотність і культуру.

Основою роботи бібліотеки з батьками юних читачів є глибо­ке вивчення ролі сім'ї в читан­ні дітей. У цьому шкільному бібліотекарю допомагають і вчителі, і самі ді­ти. Батьків запрошують відвіда­ти бібліотеку — ознайомитись з приміщенням, з розташуванням книжкового фонду, з великою кількістю дитячої літератури. Більш тісний зв'язок виявляєть­ся з батьками учнів початкових класів. Батьки у бібліотеці допо­магають своїм малюкам у виборі літератури. Часто це стається то­ді, коли батьки відвідують масові заходи в яких учні беруть участь. На таких захо­дах ведуться бесіди про дитяче чи­тання та його особливості, даються конкретні поради щодо керівни­цтва читання, організації домаш­ньої бібліотеки.

Як виховати маленького читача?

Щоб дитина полюбили книж­ку, процес читання, бібліотекарю повинні допомагати батьки, учителі, по­трібно задуматися над тим, як зробити книжку другом для ді­тей і помічником у їх вихованні. Це довга і клопітка праця, щоб досягнути успіху, доведиться ді­яти вдумливо і терпляче.